Skocz do zawartości
areq18

Jaki router oraz przewód - Moico

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

niebawem wprowadzam się do nowego mieszkania, jestem na etapie wykańczania i mam parę pytań odnośnie routera oraz możliwości połączenia z komputerem.

 

Przede wszystkim dostawcą będzie Moico 100Mb/s, zalecają zakupić jeden z routerów:

TP-LINK Archer A9 MU-MIMO AC1900

TP-LINk Archer C6 MU-MIMO AC1200

Asus Router RT-AC1200G+ DualBand AC1200 1WAN 4LAN 1USB

 

Być może kiedyś będę chciał przeskoczyć na 1000Mb/s , jednakże teraz po 10 latach na 10Mb/s myślę, że 100Mb/s wystarczy bo i tak będzie to ogromny przeskok.

 

Pytanie numer 1, który router wybrać i czy macie lepszą propozycję?

Dostawca wymaga:

Poniżej najważniejsze:

 

aby router poprawnie współpracował z siecią musi posiadać wejście WAN/INTERNET na kabel RJ-45. Jest on identyczny jak ten, którego używasz do podłączenia komputera czy konsoli,

przy prędkości do 100 Mb/s wymagany jest standard sieci bezprzewodowej 802.11n lub 802.11ac,

przy prędkości do 1000 Mb/s potrzebny jest standard AC oraz przystosowane do tej prędkości okablowanie minimum kat. 5.

Druga sprawa to podłączenie, deweloper miejsce na router ustawił w salonie przy tv. Natomiast komputer będzie na drugim końcu mieszkania i zastanawiam się czy kupić moduł Wifi czy ciągnąć kabel przez całe mieszkanie.

Jeśli ciągnąć kabel to doradzicie jaki? Tzn. jakaś konkretna firma itp. bo rozumiem, że ma to być RJ-45?

 

W załączniku zdjęcie mieszkania, w czarnych ramkach zaznaczyłem miejsce routera i komputera(tam gdzie komputer, nie będzie sypialni jak na rzucie :) )

 

xvyaWY6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, czy mieszkanie do którego się wprowadzasz jest Twoje czy tylko będziesz wynajmować?

Po drugie, jaki budżet przewidujesz na sprzęt.

 

W zaproponowany przez Ciebie układzie położenie kabla jest niezbędne. Jeśli WiFi będzie w salonie przy TV, to z drugiej strony mieszkania zasięg będzie mizerny. Tym bardziej że za ścianą sąsiad może też mieć swój router. Ja bym puścił kable od routera do: jeden do środkowego pokoju, drugi do ostatniego, trzeci do ostatniego i wypuścił go na korytarz w celu zamontowania Access pointa. Jako AP dałbym UniFi® AP AC LITE z zasilaniem PoE czyli przez skrętkę. Każdy z wymienionych routerów się nada, więc wybierz wedle uznania. Jeśli wybierzesz UniFi to można wziąć też od nich router EdgeRouter™ X, będziesz mógł zasilić AP prosto z tego routera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, mieszkanie jest moje, a budżet tak planowałem pomiędzy 150-300zł więc w sumie każdy z wymienionych się łapie.

 

Na prawdę na odległości 5-6m zasięg wifi może być słaby? Czy myślisz, że ściany mogą skutecznie przeszkadzać? Same ściany wewnętrzne to bloczek ytong - dosyć cienka warstwa z tego co mi wykończeniowiec mówił.

Co do środkowego pokoju to odpada, tam będzie sypialnia i z żoną postanowiliśmy żadnych rozpraszaczy w postaci kompa/tv nie umieszczać więc raczej sensu to nie ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kable, to puściłbym je od TV do okna, a potem wzdłuż tej ściany do ostatniego pokoju. Dodanie jednego kabla po drodze w niczym nie przeszkadza a będzie na przyszłość. Np. jeśli zmieni się koncepcja i pokój będzie miał inne przeznaczenie. Albo jakbyś chciał podłączyć jakiś odtwarzacz sieciowy audio. Oczywiście można po WiFi ale skoro będzie kabel. Sam mam podobny układ mieszkania i w ostatnim pokoju mam sypialnię, gdzie z zasięgiem jest różnie. Mam tam zestaw audio, który odtwarza np. Spotify czy radio internetowe. Dlatego kabel to podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że np. taki kabel będzie w sam raz https://www.x-kom.pl/p/175720-kabel-sieciowy-rj-45-lan-gembird-kabel-rj-45-rj-45-ftp-kat6-10m.html ? Czy poleciłbyś innej firmy?

Będzie za krótki :)

Proponuję kupić Madexa na metry, jeśli zakończysz wtyczkami to linka, jeśli gniazdkami to drut. Ja bym wziął kabel cat 5e. Gigabit na nim będzie śmigał. Ale zaraz ktoś tu wyjedzie, że cat 5e to historia, to weź cat 6, pójdzie na nim gigabit(do 100m) i 10gig (do 55m). Nieekranowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...