Skocz do zawartości
rozer21

Zakup Windowsa 7 w 2020

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy w 2020 roku można gdzieś kupić legalnego Windows 7 Proffesional (ewentualnie home premium) 32 bit w wersji box ?

Chodzi o porzucenie bardzo starego komputera (jeszcze na xp), na rzecz nowszego sprzętu (chyba 3 generacja i7) tak, aby nie było większych zmian, ponieważ działa to masakrycznie.

 

Zastosowanie komercyjne (komputer szefa w firmie), na którym używane jest specjalistyczne oprogramowanie, która na nowszych systemach nie będzie działać (specyficzna branża, gdzie wymiana urządzeń na nowsze kosztuje majątek a nie wnosi nic poza wsparciem nowszych systemów operacyjnych).

Rozwiązanie musi być proste i skuteczne, do tego jest to osoba, która nie chce większych zmian (w7 na szczęście jest bardzo zbliżony do xp pod względem wizualnym i obsługi, da się wyłączyć wszelkie efekty wizualne), stąd inne metody odpadają.

Porzucenie wsparcia nie przeszkadza, komputer rzadko używa internetu (za to bardzo często złącza RS-232).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz szukać używek na allegro. Oczywiście unikaj tych aukcji co dają ci tylko klucze bez całej dokumentacji. Przygotuj się na wydatek paru stówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz szukać używek na allegro. Oczywiście unikaj tych aukcji co dają ci tylko klucze bez całej dokumentacji. Przygotuj się na wydatek paru stówek.

Widziałem ultimate za 1400 i home premium za 700 (ten sam sprzedawca).

Czy home premium można używać w firmie (szyfrowanie i inne dodatki i tak nie będą wykorzystywane, a do ochrony jest kaspersky na wiele stanowisk) ?

Czy kupując taki system, to wersja (x64, x86) jest z automatu przypisana do licencji, czy można sobie wybrać ?

Ewentualnie czy telefon do Microsoftu ma sens ?

 

Edit :

Coś takiego znalazłem :

https://allegro.pl/oferta/ms-windows-7-professional-pl-microsoft-partner-coa-6775089356

 

Dość tanio, ale czy legalnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada to zadzwonic do microsoft i sie zapytac.

Na aukcji jest wersja OEM. O ile wiem to microsoft nie pozwala przenosic takich licencji.

 

Z doswiadczenia tez wiem, ze fakture mozna dostac jak sie kupi windows za 5zl nie trzeba wydawac 229zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada to zadzwonic do microsoft i sie zapytac.

Na aukcji jest wersja OEM. O ile wiem to microsoft nie pozwala przenosic takich licencji.

 

Z doswiadczenia tez wiem, ze fakture mozna dostac jak sie kupi windows za 5zl nie trzeba wydawac 229zl.

Ma pan firmę?

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będę działał w drugiej połowie lutego i na ten czas muszę mieć wszystko przygotowane.

Jest jakiś pc z w7 rezerwowy, ale nie wiem jakie ma podzespoły (szefo nie umie service taga sczytać a chłopaki poza biurem do końca miesiąca).

Spróbuję zadzwonić do MS pod koniec miesiąca, jak to nic nie da, to używany box z allegro (poszukam jakiegoś pewnego źródła).

 

Tu nie chodzi o faktury, wszystko musi być w pełni legalne bez żadnych wątpliwości, a windows ma być z założenia jedynym kosztem (wykorzystuje jeden z komputerów, których jest od zatrzęsienia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może inaczej zapytam :

Dowiedziałem się, że na jednym komputerze jest W7 (pewnie licencja oem), na pozostałych o ile pamiętam 10 pro.

Rozumiem, że nie mogę przenieść tej licencji z jednego komputera na inny, ani wykonać downgrade z 10 do 7 ?

 

I najważniejsze pytanie, licencja dotyczy licencji, czy również wersji bitowej (32 vs 64) ?

Czyli czy mając np. licencję na W7 Pro (na dysku 64 bit) nie mogę jej przeinstalować na 32 bit ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Licencja jest na system ,a nie na obsługiwane rozszerzenia (x86-64)

 

Ps. Dlaczego uparłeś się na 32 bitowy system? Procesorów bez obsługi x64 nie produkuje się od "czasów prehistorycznych". Każdy 64 bitowy system ma tryb 32 bitowy (tzw. WindowsOnWindows)

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Licencja jest na system ,a nie na obsługiwane rozszerzenia (x86-64)

 

Ps. Dlaczego uparłeś się na 32 bitowy system? Procesorów bez obsługi x64 nie produkuje się od "czasów prehistorycznych". Każdy 64 bitowy system ma tryb 32 bitowy (tzw. WindowsOnWindows)

 

Ponieważ specyficzne oprogramowanie, które jest używane nie działa na wersji 64 bit (wywala błędy na czymś nowszym niż Windows 7 i innym niż 32 bit).

Tak więc komputer ma procesor 64 bit (aktualnie jakiś athlon x2, chcę zrobić przesiadkę na i7 3rd gen), jednak system musi być 32 bitowy.

A ponieważ ma być to proste i skuteczne emulacja i inne zabiegi odpadają.

 

PS. Tryb zgodności również nic nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro ma być zmiana sprzętu, to zamiast płacić za szemrany w7 lepiej kupić cały komputer z fabryczną licencją: np. KLIK albo coś mniejszego KLIK - zero lewizny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro ma być zmiana sprzętu, to zamiast płacić za szemrany w7 lepiej kupić cały komputer z fabryczną licencją: np. KLIK albo coś mniejszego KLIK - zero lewizny

 

Komputery są już kupione, chodzi o to, żeby z jeden z nich przystosować do tego zadania (najwydajniejszy).

Na większości jest W10 Pro, dzisiaj dowiedziałem się, że jest też jeden z W7 (nie wiem jaka edycja).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Legalny będzie gdy sobie kupisz Refurbished: https://amso.pl/System-dla-poleasingowych-komputerow-blog-pol-1499588547.html - wyjaśnienia co i jak, kosztuje 60 zł.

 

Co do Win 7 to nie sądzę by się dało łatwo kupić legalny, MS dawno tego nie sprzedaje, z 99,99% ofert będzie nielegalne aż szkoda czasu na szukanie. Koniecznie trzeba kupić wersję Box z Morele, X-kom, Komputronik oraz dużych marketów, koniecznie z fakturą - tą dawną sprzed lat i obecną (ale i to ryzyko, bo ktoś może mieć fakturę na legalny i sprzedać klucze inne lub 100 razy). Box sobie można przenosić dowolnie. Na Allegro są po ok. 500 zł, ale same niepewne źródła.

PS. Pewniak czyli Amso nie ma już komputerów z Win 7 (same 10-tki lub brak systemu).

 

Czasami są nowe (zafoliowane) Windowsy 7 we internetach.
Zafoliować każdy sobie może. Zaś w Niemczech niedawno 1-2 lata temu była afera z piratami, jakieś tam podróby z Chin były sprzedawane i chyba w jakiejś znanej sieci.

PS. Obejrzałem swoje pudełko od Win 7 i z obu stron ma plomby (drugiej nie, bo zerwałem), nie wiem czy da się je odkleić suszarką, może nie, więc z obiema plombami można ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej,

 

Zakładając pesymistyczny wariant, że W7 będzie na komputerze ze starszym procesorem (np q6600), a obok będę miał drugi z mocniejszymi podzespołami (np. i7 3770).

Czy przekładając płytę główną i procesor (może zasilacz, reszta w tym dysk zostaje jak jest) mogę legalnie dokonać aktywacji, czy to już jest inny komputer (dokonałem tylko jego upgrade) ?

 

Pamiętam, że miałem kiedyś podobną sytuację z laptopem i MS kazał mi coś tam telefonicznie robić.

Edytowane przez rozer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można też spróbować downgrade - np. KLIK i objaśnienie z M$ KLIK... wszystko zależy od tego, jakie są to licencje

 

Te komputery są ponad 200km ode mnie, więc w tej chwili nie wiem jaki jest tam rodzaj licencji (pewnie OEM albo OA).

Na 99% są to poleasingowe, większość z W10 pro, więc pewnie COA.

Wiem, że na pewno na biurze jest W XP pro BOX i W Server 2008 BOX.

 

Widzę, że wymagana jest płytka z W7, takowa o ile pamiętam jest nie do zdobycia w internetach legalnie (ze strony MS mając legalne klucze BOX i OEM nie mogłem pobrać, bo wywalało błędy).

Czyli jeżeli licencja na to pozwoli, to pozostaje pobrać płytkę z jakiegoś źródełka i liczyć, że przyjmie klucz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sino program refurbrished dla win7 oficjalnie już się skończył, dają tylko win10, który tu w tym przypadku odpada.

 

@Atak_Snajpera pierwsze licencje na win7 (mowa o licencjach OEM) były również przypisane do wersji 32bit lub 64bit. Wszystko zależy zatem jak stara jest to licencja. Temat już był kiedyś poruszany tutaj na forum i były linki do stron i formum MS z odpowiednimi informacjami.

 

@rafall93123 faktura w przypadku kupna używanego systemu do firmy niekoniecznie musi wystarczyć.

 

@rozer21 jeżeli win10 został uzyskany z darmowego uaktualnienia z win7 to spokojnie i legalnie można zainstalować win7 i aktywować kluczem z naklejki (czy gdzie on tam w tej firmie jest). Będzie działał, bo uaktualniając darmowo do win10 licencje na win7 nie były likwidowane. Ważne żeby nie korzystać z obu systemów na jednej licencji jednocześnie (żeby oba systemy na tym samym kluczu nie były aktywowane w tym samym czasie).

 

System z aukcji, którą zalinkowałeś wygląda całkiem spoko. Z tym że musi spełnić również warunki licencji:

PRZEKAZANIE OSOBIE TRZECIEJ. Licencjobiorca może przekazać oprogramowanie bezpośrednio

osobie trzeciej tylko z licencjonowanym komputerem. Przekazanie musi obejmować oprogramowanie

i etykietę Certyfikatu Autentyczności. Licencjobiorca nie może zachować żadnych kopii

oprogramowania ani jakichkolwiek wcześniejszych wersji. Przed otrzymaniem oprogramowania

wspomniana osoba trzecia musi wyrazić zgodę na to, że postanowienia niniejszej umowy mają

zastosowanie w przypadku przekazania oprogramowania i korzystania z niego

 

Zatem:

1. czy licencja nie była brandowana, czyli nie pochodzi z zestawu złożonego przez producenta i na nim preinstalowana (czyli czy na nalepce nie ma nazwy producenta zestawu komputerowego np. DELLa, Lenovo, HP, czy nawet jakiegoś sklepu). Jeżeli taki napis jest, to licencja jest traktowana tak jak te w laptopach, zatem powinna być zutylizowana wraz z komputerem.

2. Jeżeli nie jest brandowana to czy pochodzi z licencji zbiorowej czy nie. Jak tak, to również nie powinna być sprzedawana.

3. Jeżeli nie jest ani bradowana ani zbiorowa, to ważne co zawierają dokumenty określone jako

POTWIERDZENIE ZDEZAKTYWOWANIA PRODUKTU LICENCJA PO DEZAKTYWACJI STAJE SIĘ JAK NOWA, I DAJE PEWNOŚĆ IŻ NIKT Z NIEJ NIE KORZYSTA

oraz jako

PROTOKÓŁ, ADNOTACJA NA FV Z NUMEREM SERYJNYM COA LICENCJI POTWIERDZAJĄCY NABYCIE ORYGINALNEJ LICENCJI, WRAZ Z ADNOTACJĄ PRAWNĄ O LEGALNYM ZBYCIU UŻYWANEJ LICENCJI DO KLIENTA KOŃCOWEGO

Czy jest to protokół utylizacji poprzedniego kompa, czy legalnego zbycia dokonuje sklep, czy poprzedni właściciel licencji.

To w sumie tyle, żeby było tak z grubsza legalnie.

 

Ogólnie dla pewności powinna być cała ścieżka "życia" licencji, ale to już dla tych nadgorliwych ;)

 

Najpewniej to albo kupno kompa wraz z licencją i naklejoną na niego naklejką itd. (na fakturze też musi być że kupiony wraz z licencją i jaką), albo szukanie jakiegoś leżaka magazynowego w postaci nowego win7.

 

Edit:

Samą płytę bez klucza da radę dokupić ;)

https://allegro.pl/oferta/plyta-instalacyjna-windows-7-professional-32-bit-7338406332

 

Edit 2:

O, tutaj np. jeżeli faktycznie sprzedający daje oryginalny dowód zakupu to jest w pełni legalna kopia systemu do użytku domowego (nie ma faktury i sprzedający ich nie wystawia, dlatego do firmy się nie nadaje)

https://allegro.pl/oferta/microsoft-windows-7-ultimate-pl-32bit-oem-nowy-8774704842

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh szkoda że nie mam faktury, miałbym do zbycia W7 Ultimate BOX ...

 

Boxa można pobrać ze strony MS bez problemu widocznie coś źle wpisywałeś.

Edytowane przez Blacklio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...