Skocz do zawartości
Toss

XFX Radeon RX 480 - Brak dźwięku

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór wszystkim.

 

Na początek skrót problemu, dla każdego komu nie chce się czytać dłuższych tekstów.

Po wymianie karty graficznej z GTX'a na RX 480 nie mam w ogóle dźwięku, zarówno przez HDMI jak i przez normalne wyjście Audio. Sporo już się na temat podobnych problemów naczytałem, sporo kombinowałem i poddaję się - proszę Was o pomoc.

 

A teraz bardziej szczegółowy opis.

Na początku wybaczcie, jeśli jednak temat umieściłem w złym dziale. Nie byłem pewien czy to bardziej problem natury dźwiękowej czy grafiki. Jednak jako iż ów problem pojawił się właśnie po wymianie GPU, myślę że tutaj będzie lepiej pasował. Udało mi się okazyjnie kupić Radeona, więc postanowiłem ponownie dać im szanse. Wcześniej od dłuższego czasu używałem GTX'ów i z nimi nie miałem zbyt poważnych problemów z działaniem czy ustawieniami. W tej chwili po wymianie karty straciłem całkowicie dźwięk. Gdy nie robiłem reinstalacji Windowsa, to naczytałem się, że problemem mogą być sterowniki HD Audio płyty głównej (B450 Tomahawk). Po wielu próbach usunięcia problemu i przetestowaniu czy problem nadal występuje pod Linuxem (nie występuje, dźwięk jest) postanowiłem zrobić świeżą instalację Windy. W samym instalatorze i świeżo po instalacji był dźwięk z głośników (jednak nadal nie po HDMI), po tym jak Windows zaktualizował sobie sam sterowniki, to pojawił się problem z przed reinstalacji - dźwięk zniknął ponownie. To na 100% problem z którymiś sterownikami, w programie Radeona nie mam żadnej wersji "Sterownik dźwięku AMD" - tylko napis "Niedostępne". Czytałem o konflikcie właśnie sterowników ATI z Windowsowymi, przez co sterowniki Adrenalin się nie instalują, ponieważ nie wykrywa sprzętu.

 

Robiłem już wiele rzeczy - robiłem update BIOSu Mobo, update sterowników, reinstalowałem różne wersje sterowników do grafiki, usuwałem domyślnie zainstalowane sterowniki Audio, aby sterowniki ATI wykryło sprzęt, próbowałem wyłączyć automatyczną instalację sterowników Windows (z jakiegoś powodu nie mogę tego wyłączyć w swojej wersji Windy - Win 10 Pro 64) - żadnych trwałych rezultatów.

 

Jedyne co udało mi się osiągnąć, to dźwięk z głośników przez chwilę po wyłączeniu automatycznej instalacji sterowników - prawdopodobnie na tej samej wersji sterowników co działa podczas instalacji Windowsa. Niestety po chwili, pomimo niby wyłączonej opcji znowu się zaktualizowały i dźwięk ponownie zniknął.

 

Nie mam ponadto żadnych innych urządzeń wyjściowych widocznych w systemie po za "niemymi głośnikami". Brak dźwięku HDMI jednego i drugiego monitora oraz podłączonego TV. Próbowałem przywracać jakieś ustawienia w Wierszu poleceń itd. itp. etc.

 

Brak mi pomysłów, bardzo byłbym wdzięczny gdyby ktoś nakierował mnie na właściwe tory, aby PC znowu był w pełni sprawny technicznie.

 

Pozdrawiam serdecznie i z góry bardzo dziękuję. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

 

Po wielu próbach udało mi się odkryć, w którym momencie dźwięk z głośników działa. Podczas przeinstalowywania sterowników Radeona, w oknie jest opcja przywrócenia ustawień fabrycznych (czyli odinstalowanie wszystkich pozostałości po poprzednich sterownikach). Po wyborze tej opcji, po zrestartowaniu komputera po czyszczeniu w tejże opcji, w chwili gdy nowe sterowniki są instalowane w tle słychać dźwięk na standardowych sterownikach Realtek (czyli ta karta, która jest umieszczona w B450). W tym czasie w Menadżerze Urządzeń karta graficzna widnieje jako "Standardowa karta graficzna vga". Już myślałem, że udało mi się do czegoś pomału dojść i po instalacji sterowników usunąłem kartę graficzną z systemu włącznie ze sterownikami, dźwięk jednak nie powrócił. Próbowałem również odpinać i podpinać monitory oraz TV, bez żadnego rezultatu.

 

Nikt naprawdę nie ma jakiejkolwiek porady w tejże sprawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia aktualizacja.

 

Zauważyłem, że po podłączeniu słuchawek zarówno do przedniego jak i tylnego panelu - dźwięk działa ma nich normalnie. Bez względu na to, że sterowniki od grafiki są zainstalowane. Niestety po odłączeniu tychże dźwięk przez głośniki monitorów podłączonych analogowo dalej nie działa. Można by rzec, że uszkodzony kabel - ale pamiętajmy, że dźwięk z monitorów działa po odinstalowaniu sterowników grafiki oraz oprogramowania Radeon. Po tym wszystkim zauważyłem, że monitor w ustawieniach automatycznie przerzucał się na dźwięk HDMI, dlatego nic nie było słychać na kablu analogowym. Po przełączeniu z HDMI na dźwięk analogowy w nim, dźwięk w monitorze powrócił normalnie.

 

Nie mam już pomysłów co zrobić, przeinstalowywałem Windowsa już dwa razy i ciągle zataczam koło. Instalowałem wszystkie dostępne BIOSy płyty głównej, które obsługują Ryzeny 3 generacji i nic. Włączałem i wyłączałem wbudowaną w płytę kartę dźwiękową.

 

Tutaj chciałbym zadać nieco inne pytanie na zakończenie. Skoro nikt nie potrafi mi pomóc z rozwiązaniem tego problemu, to czy doradziłby mi ktoś w jaki sposób mogę przesłać dźwięk z PC na TV nie używając HDMI? Obraz z karty graficznej działa normalnie, ale sam TV nie jest widoczny w ustawieniach dźwięku systemu. Można jakoś to obejść? Czy jestem w tej chwili skazany albo na ponowną wymianę karty graficznej na jakiegoś GTX'a lub przerzucenie się na dźwięk analogowy z monitora lub ewentualnie dokupić jakiś zestaw głośników i ewentualnie cierpliwie czekać, aż któraś aktualizacja Windowsa/Sterowników GPU rozwiąże ten problem samoistnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kliknij głośniczek na pasku zadań po prawej stronie i wybierz źródło dźwięku?

Po zainstalowaniu sterowników od karty graficznej AMD są instalowane sterowniki audio przez HDMI i są wybierane jako domyślne.

Poza tym ściągnij i zainstaluj sterowniki audio od producenta płyty.

Edytowane przez Ohoho:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...