Skocz do zawartości
MPro

i7-4770K - problem z temperatura?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zmieniłem pastę na Thermal Grizzly Kryonaut na moim i7-4770K. Primer95 w opcji 'torture test' po 20min pokazuje 88-90 stopni. Procesor nie jest podkręcony. Chłodzenie do thermalright ultra 120A + wiatrek fander 120mm. Zastanwiam się, możę nałozyłem pasty za dużo. Jak to u Was jest na Haswellach? Niestety nie zrobiłem testów na starej pascie arctiv silver 5 i nie mam odniesienia teraz.

 

edit: jednak temperatura podskakuje wciaz do 90

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nałożyłem pastę jeszcze raz, teraz moze nawet ciensza warstwe. Dalej to samo.

 

Powiem tak... a w *$(%$ z tym intelem. Zrobili po IHS pastę i stad te problemy. Wykruszyła się ze starości i pewnie kiedyś na to liczyli, że ludzie szybciej kupią nowe ich procki (jak jeszcze mieli monopol na rynku).

 

Czym zrobić delid? Bo rozumiem, że w Polsce nie da rady dostać czegoś pokroju Rockit 88 kit ?

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprawie ściągnięcia czapki odezwij się do VBT, na własną rękę nie polecam tego robić, łatwo jest uszkodzić procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie jedyne co mi potrzebne to der8auer Delid-Die-Mate 2. Jest na allegro, ale za 150 zł. Myślę, że dałbym rade zrobić sam patrząc po youtubie jak się to robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwo uszkodzić procesor? Proszę was trzeba mieć dwie lewe ręce żeby to uszkodzić. Jeśli umiesz cokolwiek manualnie zrobić to spokojnie sobie poradzisz z delidem, trochę kreatywności. No ale jeśli się boisz to odsyłaj do speców. :)

 

EDIT:

Wiadomo, że najlepszy to sprawdzony i w pełni skuteczny delider, ja natomiast delidowałem dwa proce na wydrukowanym deliderze oraz na chinskim delidzie ktorego kupilem za 5$, zblizony do Der8auer toola i też poszło bez bólu, trzeba złapać pewne wyczucie do tego i tyle.

 

Ale ja bym na twoim miejscu wydał 150 zł na te maszynke i do tego spoiwo i ciekly metal, anizeli placil komus za te usluge. Zawsze sie czegos nauczysz i bedziesz bogatszy o wiedze delida. ;) Powodzenia

Delider zawsze możesz odsprzedać po całym zajściu.

Edytowane przez magaw12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię to bez problemu. Kupię Thermal Grizzly Conductonaut, lakier bezbarwny do paznokci i ten delider i bez problemu. Jedynie o co sie martwie to czy IHS przykleje dobrze i równo ponownie ( i z odpowiednik dociskiem).

 

Pasta pod IHS to po 7 latach pewnie już piasek.

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie głupotą jest kupowanie maszynki i reszty na 1 procesor.

Taniej i sprawniej wychodzi oddać to osobie która się tym zajmuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie głupotą jest kupowanie maszynki i reszty na 1 procesor.

Taniej i sprawniej wychodzi oddać to osobie która się tym zajmuje.

 

Wolę sam. Maszynkę sprzedać, może i taniej trochę, ale za 100 zł powinna się sprzedać. Więc koszt skalpu to bedzie dla mnie 40 zł + cena pasty. No i wiem, że samemu sobie zrobie najlepiej jak można. Z największą starannością... no poza tym to przeciez sam "fun" zrobić sobie to samemu a później sprawdzić od razu ile temp spadły ;)

 

Sprawdziłem własnie w grze ile stopni ma to trzyma max 51-56 zależnie od rdzenia.

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywalisz 200zł na maszynkę+ciekły metal+lakier, tempy spadną o 10 stopni, czyli dalej będzie sporo bo 8 dych, dokupisz za 300zł chłodzenie żeby było lepiej i wtedy sobie zdasz sprawę, że lepiej było sprzedać w piz... tego starego 4770k i kupić coś świeżego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy jednorazowej potrzebie to przecież wystarczy metoda z samym imadłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to opisałeś.

Ja czapkę żyletką wychaczyłem :E

Jak w stopce stoi... 8700 działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości... co sie dzieje jak sie docisnie chłodzenie bez IHS :D ? w sensie jakie mogą być skutki Direct Die ?

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nałożyłem pastę jeszcze raz, teraz moze nawet ciensza warstwe. Dalej to samo.

 

Powiem tak... a w *$(%$ z tym intelem. Zrobili po IHS pastę i stad te problemy. Wykruszyła się ze starości i pewnie kiedyś na to liczyli, że ludzie szybciej kupią nowe ich procki (jak jeszcze mieli monopol na rynku).

 

Czym zrobić delid? Bo rozumiem, że w Polsce nie da rady dostać czegoś pokroju Rockit 88 kit ?

 

Nie ma się co dziwić, w 2014 roku mój nowy i7 4770k bez OC osiągał 90C, poszedł na reklamacje, dostałem innego, a ten grzał się do 88C. :E

Intel z Hswellami odwalił fuszerę z tym badziewnym glutem.

Na twoim miejscu sprzedałbym ten procesor póki jest coś wart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie autor tematu ma napiecia na tym prosesorze?

Moze sa za wysokie.

 

I jaką wersja prima 95 robil test, przypuszczam, ze z avx a on ponoc ostro meczy procesory.

 

Ja np na i7 4790k na starym primie (prawdopodobnie bez avx), w lecie, gdy w pokoju bylo kolo 29 stopni, mialem na procesorze okolo 86 stopni z tego co pamietam po 5 minutach. Ale u mnie byl w biosie automatycznie (nie umiem go swoja droga wylaczyc) wlaczony ogranicznik poboru pradu przez procesor i procesor po parunastu sekundach wylaczal calkowicie turbo. W koncu zmienilem paste na kryonauta (ciezko sie rozsmarowywala, a stara miala 4 lata)i wylaczylem turbo w biosie ( no bo po co ma dawac wyzsze napiecia, jak na dluzsa mete sa nieuzywane). DOdatkowo przeczyszczony zostal cooler, ale on nie byl zapchany. Temp spadla o okolo 8 stopni, mam to gdzies zapisane, aczkolwiek otoczenie tez bylo zimniejsze w trakcie testow.

 

Natomiast ciekawostka.

Niedawno na win 10 stala sie dziwna rzecz i temperatury przestaly przekraczac 64 stopnie nawet przy dluzszym wysokim obciazeniu 95-100% , przynajmniej na grze anthem.

Od tego czasu na win 7 ktorego mam zainstalowanego rownoczesnie, temperatury tez nie przekroczyly nigdy 64 stopni, aczkolwiek tam gralem w jedynie w malo pradozerne tytuly dla procesora. Nie robilem zadnych spcjalnych testow obciazeniowych primem od dawna (nie lubie ich robic, zawsze mnie stresuja hehe), a jak robilem w ogole to jedynie na win7, wiec moze moje wnioski sa troche z pupy, ale mam wrazenie ze windows 10 daje nizsze odczyty tempartury niz win7 dawniej, a drugie, ze ogolnie jakby magicznie spadly temperatury.

 

Napiecia jakie mam teraz to z tego co pamietam okolo 1,05. Ustawienia w biosie auto, ale z wylaczonym turbo.

 

Jutro moze podlacze ten komputer (na razie jest podlaczony ps4) i zobacze jakie dokladnie mialem dane i wartosci, bo mozliwe ze cos pomieszalem.

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, zejść manualnie z napięciem ile się da, szczególnie ze nie kręcony, nie katować procka jakimiś testami z dupy kompletnie oderwanymi od rzeczywistości. Używać aż nie padnie.

Ja mam 4790 i sytuacja bardzo podobna, ale tylko przy jakiś ekstremalnie nierealnych testach obciążających procesor do bólu. W normalnym użytkowaniu temperatury w granicach rozsądku przy napięciu 1,21 OC na 4,5 i tak już ten procek chodzi 6 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, zejść manualnie z napięciem ile się da, szczególnie ze nie kręcony, nie katować procka jakimiś testami z dupy kompletnie oderwanymi od rzeczywistości. Używać aż nie padnie.

Ja mam 4790 i sytuacja bardzo podobna, ale tylko przy jakiś ekstremalnie nierealnych testach obciążających procesor do bólu. W normalnym użytkowaniu temperatury w granicach rozsądku przy napięciu 1,21 OC na 4,5 i tak już ten procek chodzi 6 lat.

I to jest odpowiedź.

Widzę teraz że jakaś mania na delid. Co temat o temparaturach, to pierwsze co tu się pisze to DELID.

Autorze jak katujesz proca prime to nie dziw się że masz takie temperatury. Zastosuj się do rad użytkownika Kadajo.

W jakie gry grasz i jakie temperatury notujesz czy tylko grasz w benczmarki? Jakieś OC proca? Jakie napięcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - 90 stopni na Prime95 w stress test to max 70 do 75 stopni przy normalnym obciazeniu (aplikacje, gry). Dlaczego ludzie katuja procki stress testami i sugeruja sie pozniej tymi temperaturami ktore nie maja nic wspolnego z normalnym uzytkowaniem ? :E - jakas glupia moda

 

Co do delida. Haswelle nie sa trudne do zdelidowania. Jak dobrze pamietam - trzeba bylo uwazac z Broadwellem jedynie

 

Przestancie grac w benchmarki :E

 

Nie ma się co dziwić, w 2014 roku mój nowy i7 4770k bez OC osiągał 90C, poszedł na reklamacje, dostałem innego, a ten grzał się do 88C. :E

Intel z Hswellami odwalił fuszerę z tym badziewnym glutem.

Na twoim miejscu sprzedałbym ten procesor póki jest coś wart.

 

No tak, porada dnia :D - na podstawie stress testu, wyrzuc procesor choc w normalnych warunkach zapewne kolega "siodemki" z przodu temp. nie zobaczy

I tak - wywal tego Haswella, najlepiej przejdz na nową platforme, wywal kupe hajsu na migracje, zapewne "ejemdi" - bo procesor w normalnym uzytkowaniu majac max ~70 stopni pod obciazeniem nie potrafi pracowac w takiej temperaturze i jest to dla niego zabojcze :E

 

Odnosze czasem wrazenie, ze ludzi tutaj traktuje sie jak glupków a niektore porady zalatuja mi masochizmem jaki jest na elektrodzie :E

 

Brakuje jeszcze komentarzy: "było", "uzyj opcji szukaj". I bedzie komplet

Edytowane przez eNeSik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywalisz 200zł na maszynkę+ciekły metal+lakier, tempy spadną o 10 stopni, czyli dalej będzie sporo bo 8 dych, dokupisz za 300zł chłodzenie żeby było lepiej i wtedy sobie zdasz sprawę, że lepiej było sprzedać w piz... tego starego 4770k i kupić coś świeżego.

Sporo? Ten procesor może lecieć do 100 stopni i wtedy zaczyna obcinać taktowanie. Ja bym spróbował obniżyć napięcie, bo tym można dużo zyskać. Zgodzę się natomiast, że nie ma specjalnego sensu bawić się w skalpowanie i inne takie cuda. Chyba, że dla sportu, aby bić rekordy w podkręcaniu. 90 stopni przy skrajnym obciążeniu, to nie jest wielki problem.

Edytowane przez kriszoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co dziwić, w 2014 roku mój nowy i7 4770k bez OC osiągał 90C, poszedł na reklamacje, dostałem innego, a ten grzał się do 88C. :E

Intel z Hswellami odwalił fuszerę z tym badziewnym glutem.

Na twoim miejscu sprzedałbym ten procesor póki jest coś wart.

Mój 7700K na 4.4 przy 1.25V w grach dobija do 80-85 stopni, więc nie tylko fuszerka była przy haswellach :E

 

Jak w grach masz 50-60 stopni to nawet bym tego nie ruszał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - 90 stopni na Prime95 w stress test to max 70 do 75 stopni przy normalnym obciazeniu (aplikacje, gry). Dlaczego ludzie katuja procki stress testami i sugeruja sie pozniej tymi temperaturami ktore nie maja nic wspolnego z normalnym uzytkowaniem ? :E - jakas glupia moda

 

Co do delida. Haswelle nie sa trudne do zdelidowania. Jak dobrze pamietam - trzeba bylo uwazac z Broadwellem jedynie

 

Przestancie grac w benchmarki :E

 

 

 

No tak, porada dnia :D - na podstawie stress testu, wyrzuc procesor choc w normalnych warunkach zapewne kolega "siodemki" z przodu temp. nie zobaczy

I tak - wywal tego Haswella, najlepiej przejdz na nową platforme, wywal kupe hajsu na migracje, zapewne "ejemdi" - bo procesor w normalnym uzytkowaniu majac max ~70 stopni pod obciazeniem nie potrafi pracowac w takiej temperaturze i jest to dla niego zabojcze :E

 

Odnosze czasem wrazenie, ze ludzi tutaj traktuje sie jak glupków a niektore porady zalatuja mi masochizmem jaki jest na elektrodzie :E

 

Brakuje jeszcze komentarzy: "było", "uzyj opcji szukaj". I bedzie komplet

 

 

Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy, bo szkoda mi czasu odp na twoje domysły. ;)

 

 

Mój 7700K na 4.4 przy 1.25V w grach dobija do 80-85 stopni, więc nie tylko fuszerka była przy haswellach :E

 

Jak w grach masz 50-60 stopni to nawet bym tego nie ruszał.

 

To u mnie bez OC, po OC na 4,3GHz bo to był ich maks, temperatury dobijały do 100C. :lol2: Procesor w ogóle nie oddawał ciepła na radiator. Jedynie skalpowanie wchodziło w grę. Wolałem to sprzedać i zarobić ponad 100 zł.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo? Ten procesor może lecieć do 100 stopni i wtedy zaczyna obcinać taktowanie. Ja bym spróbował obniżyć napięcie, bo tym można dużo zyskać. Zgodzę się natomiast, że nie ma specjalnego sensu bawić się w skalpowanie i inne takie cuda. Chyba, że dla sportu, aby bić rekordy w podkręcaniu. 90 stopni przy skrajnym obciążeniu, to nie jest wielki problem.

 

Miałem 6700k, który tak wysechł, że łapał ponad 100 stopni przy 100% obciążeniu. Zapłaciłem 50 zł u Patryka z forum, temperatury spadły o jakieś 35 stopni. Profesjonalna robota, a koszt pomijalny przy korzyści niższych temperatur.

Wysoka temperatura CPU może wpłynąć też na temperaturę w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy, bo szkoda mi czasu odp na twoje domysły. ;)

 

 

Doradzasz gosciowi pozbycie sie Haswella ktory w stresie robi 90 stopni ? :E - Prosze Cie :E

 

Co wg. Ciebie powinien zrobic gdy pozbedzie sie swojej I7 ? (bo nie wspomniales) - ma zostac bez procka ?

 

Niech autor sprawdzi temp. przy normalnym uzytkowaniu a nie stress test i tyle.

 

I jak juz piszesz post to pisz konkretniej, a nie tylko aby nabic posta nie wnoszac kompletnie nic, nie dajac zadnych istotnych informacji autorowi tematu

 

Do autora

 

Odpal HWINFO32, pouzywaj kompa, pograj w gry, zwlaszcza takie co siedzą mocno na CPU a nastepnie sprawdz temperatury w HWINFO (zwlaszcza z pozycji MAX) - wtedy bedzie mozna wiecej powiedziec o tym CPU

 

Miałem 6700k, który tak wysechł, że łapał ponad 100 stopni przy 100% obciążeniu. Zapłaciłem 50 zł u Patryka z forum, temperatury spadły o jakieś 35 stopni. Profesjonalna robota, a koszt pomijalny przy korzyści niższych temperatur.

Wysoka temperatura CPU może wpłynąć też na temperaturę w obudowie.

 

Ale 100% przy uzytkowaniu normalnym (gry, aplikacje) czy syntetyki ? Bo to dwa kompletnie rozne "100%". Jesli 100st miales poza syntetykami to owszem - taki procek kwalifikuje sie na delid.

 

Moja I7, w stress test (czy to Prime czy OCCT) na mocnym katowaniu potrafi dobic do 95 stopni !

W normalnym uzytkowaniu (gry, aplikacje) przy maks obciazeniu - temp. ~65 stopni (rzadko kiedy "siodemka" z przodu) wiec powtarzam - nie bierze sie pod uwage temperatur z syntetyków. Zwlaszcza w Intelu z glutem ktory nawet "nowy" potrafi niezle izolowac co nie oznacza, ze procesor nie nadaje sie do uzytku. Temp 60-70 stopni nie sa niczym niezwyklym i nie szkodza CPU

Edytowane przez eNeSik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale autor tematu to sprawdził dlatego pisze ze nie ma co się bawić w skalpowanie tylko zacząć normalnie używać procesora.

 

Sprawdziłem własnie w grze ile stopni ma to trzyma max 51-56 zależnie od rdzenia.

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale 100% przy uzytkowaniu normalnym (gry, aplikacje) czy syntetyki ? Bo to dwa kompletnie rozne "100%". Jesli 100st miales poza syntetykami to owszem - taki procek kwalifikuje sie na delid.

 

 

Bałem się odpalać cokolwiek mocniej obciążającego niż pulpit, na którym tempy podchodziły do 50-60 stopni. Przy odpaleniu OCCT, instant ponad 100 stopni. Pasta była wysuszona na wiór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...