Skocz do zawartości
goldomor

Ograniczony download na komputerze PC (karta LAN i WiFi)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Od dłuższego czasu borykam się na swoim pececie ze strasznie irytującym problemem. Mianowicie prędkość mojego downloadu jest przez coś ograniczana. Pomiary wykonywałem ooklą będąc podłączonym do różnych sieci (w jednym mieszkaniu 120mbps, w innym 500mbps sieci domowej). Pomiary na telefonie oraz innym komputerze - wszystko się zgadza, po wifi około 470mbps, na kablu równe 500. Natomiast na moim lapku pomiar ooklą po wifi wskazuje zawsze maksymalnie 50mbps, na kablu podobnie (ok 60). Zarówno po karcie LAN i WiFi download jest ograniczony, więc zakładam że przyczyna wynika z systemu. Komputer to dell isnpirion 15 3542 - na dellowskich forach czytałem, że program SmartByte może powodować takie ograniczenia, ale niczego takiego w systemie nie mam (robiłem świeżą instalację i wywaliłem partycję recovery, więc jestem wolny od nakładek producenckich). Antywirusa działającego w tle nie mam - tylko Malwarebytes, ale bez ochrony w czasie rzeczywistym. Sterowniki próbowałem aktualizować przez menadżer urządzeń, ale system twierdzi, że są aktualne. Pomysły mi się kończą, a nie uśmiecha mi się uciekać do tego słynnego formatu C przez jedną pierdołę. Czekam na opinię mądrzejszych, albo bardziej pomysłowych. Ratujta!

~ Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie masz karty na tym dellu - sprawdż w menedżerze urządzeń

 

ale żeby na kablu było 60 musiałbyś mieć b. starą kartę, jeszcze 100mb, tak z początków 2000

 

sprawdź w prawym kliku na karcie wbudowanej - właściwości, czy nie ustawiona na 100mb; wifi musiałbys mieć stary standard g

 

może ograniczenia na ruterze na ip della

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dell wireless 1705 802.11b/g/n

Opcja z routerem raczej odpada, bo mam tak na każdej sieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli n tylko na 2.4 może być tylko 50, maksimum dla n podobno ok 130\50 (ale na 5ghz)

 

musiałbyś dokupić nową kartę na standard ac, np usb adapter (ale znów problem z usb2, bo chyba nie masz 3)

 

natomiast lan zagadka, jeśli masz 1gb powinno być bez problemu 500; 1gb nie pamiętam, ale tak od ok 2006\7, może pózniej; może kabel, są różnej tzw cat = category, i różnej przepustowości

 

lan sprawdziłeś, we właściwościach - zaawansowane, może masz ustawione tylko 100, i tzw półdupleks, wtedy daje 50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden port USB 3.0 Czy mógłbyś mi zasugerować który adapter kupić?

I gdzie dokładnie szukać limitacji dla karty lan?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lan - w mendzerze urządzeń (devmgmt.msc do uruchom) prawy klik na kartę w karty sieciowe, właściwości, zaawansowane, np szybkość\ustawienia dupleksu - ale zależy od karty; jeśli masz usb3 raczej na pewno karta 1gb, więc b.dziwne; ewentualnie ustaw autonegocjowanie

 

na adapterach się nie znam, nie używam - każdy standard ac będzie dobry, powinien obsługiwać 2.4 i 5 ghz, albo tylko 5 (jeśli ruter obsługuje, ale raczej tak, jeśli takie szybkosci); najnowszy ax, ale raczej niepotrzebny; jeśli ruter ax ewentualnie możesz spróbować - ale pewnie drogo

 

wpisz do google usb wifi adapter ac, itp

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dupleks mam aktualnie na "Automatyczne negocjacje", a pozostałe opcje to 10mbps Half i Full Duplex oraz 100mbps Half i Full Duplex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli masz kartę 100mb, nic nie da się zrobić poza wymianą lapotopa; b. dziwna kombinacja - karta lan 100mb i usb3

 

niemniej nawet na 100 powinieneś mieć ok 100mb, nie 60 na kablu - może kabel; nie znam się na kablach, ale gdzieś tam na nim powinno być, która to jest cat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal na tym laptopie jakiegoś Linuxa na liveUSB problem sprzęt czy system się wyjaśni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...