Skocz do zawartości
meesio

Zadanie z mikroekonomii.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, wiem, że to forum komputerowe, ale szukałem odpowiedzi w sieci i nie znalazłem. Korzystając, że jest tu dział off-topic, postanowiłem napisać, z nadzieją, że może ktoś z was ogarnia mikroekonomię. Mam do zrobienia zadanie składające się z 3 punktów. Zrobiłem je ale kompletnie mi ten przedmiot nie siedzi i jeśli jest ktoś kto ogarnia ten temat, sprawdziłby czy dobrze to narysowałem? Ewentualnie pomógł mi to rozwiązać?

 

Załóżmy początkowy stan równowagi na wymienionych rynkach. Co stanie się z początkowa ceną i ilością równowagi w wyniku następujących zdarzeń?

a) Rynek nowych samochodów. Na skutek zaostrzenia norm emisji spalin rosną koszty produkcji samochodów.

b) Rynek usług turystycznych. Dochody społeczeństwa wzrastają.

c) Rynek przewozów kolejowych. Rosną ceny komunikacji autobusowej.

 

https://zapodaj.net/images/271a24fa6324b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś opis osi i funkcji na wykresach? Z enigmatycznego Pp, Pd czy Pp' niczego nikt nie zrozumie ani tym bardziej nie sprawdzi poprawności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew :) Na szybko wrzucałem, teraz to wygląda tak:

 

https://zapodaj.net/images/f872800ee2bf4.jpg

 

Gdzie:

P - cena

Q - ilość

Pd - prawo podaży

Pp- prawo popytu

E - równowaga

 

EDIT: głównie chodzi mi o to, czy dobrze przesunąłem linie Pp i Pd.

Edytowane przez meesio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to na spokojnie przeanalizuj punkt c) - jaki rynek badasz, a gdzie zmieniają się ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze faktycznie nie doczytałem. Zupełnie inny rynek. Co w takim przypadku? Skoro rośnie cena komunikacji autobusowej to podaż rośnie (przesuwam krzywą podaży w prawo)? Co z popytem? Też chyba rośnie?

Edytowane przez meesio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że te prawa to po prostu elastyczności cenowe i dochodowe, w trzecim punkcie musisz się faktycznie jeszcze zastanowić.

 

Analizujesz rynek przewozów kolejowych. Bilet kolejowym ma cenę 50zł, która jest wysoka albo niska - zależnie od odczucia. Zamiast pociągiem możesz pojechać autobusem. Cena biletu na autobus to też 50zł. Niestety, ceny biletów na autobus wzrosły o 10zł do 60zł, czyli na chłopski rozum, więcej osób wybierze teraz tańszy pociąg, którego cena jest teraz relatywnie mniejsza.

 

Na twoim wykresie liczba kursów pociągiem spadła, więc coś jest nie tak. Pokombinuj tak, żeby kreski zgadzały się z faktami ;)

Podpowiedź: skoro konkurencja podniosła ceny, co zrobi Janusz Przedsiębiorce? :lol2:

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, pomyliłem się w trzecim, nie doczytałem, że to zupełnie dwa różne rynki. Skoro autobusy podrożały to faktycznie rośnie popyt na przewozy kolejowe. A co z podażą? Zostaje w miejscu czy też rośnie?

Edytowane przez meesio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...