Skocz do zawartości
i2k20

Ryzen 3900x czy wszystko jest dobrze?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Piszę, ponieważ chciałem się dowiedzieć, aby móc spać spokojnie czy wszystko dobrze jest z moim komputerem?

 

Komputer jaki posiadam to:

 

- Ryzen 3900x od AMD

- RTX 2080 SUPER x trio MSI

- MSI MEG X570 ACE

- 2x 16 GB Crucial ballistix Sport LT gray 3000 Mhz CL 15

- Samsung EVO 970 PLUS 1 TB m.2 NVMe PCIe

- Be quiet! Dark rock pro 11 850w Platinum

- NZXT Kraken x72

- Fractal Design Define S2 RGB Vision

- Pasta chłodząca Grizzly Kryonaut 1g

 

Teraz opiszę sytuacje - W komputerze mam podkręcone tylko pamięci RAM, a karta graficzna oraz procesor są ustawione na AUTO. Podczas oglądania filmów, twitcha czy youtube temperatury procesora to od 38 do 45 stopni, a gdy włączam np. CS GO to w momencie włączania gry oraz ładowania się mapy temperatura procesora podnosi się gwałtownie do 63-65 stopni, ale zaraz spada diametralnie do 51 stopni i potem jak np. mam włączony discord z nakładką, nagrywanie OBS w 60 fps, CS GO odpalony na cały dzień to temperatura jest 51 stopni. Napięcie jakie procesor ma podczas tych wszystkich czynności to w idle skacze od 1.1v, a w CS GO np. gdy boostuje na rdzeniach do 4.375, 4425-50 to jest średnio 1.41 v.

 

Więc moje pytanie jest czy wszystko z komputerem jest dobrze? :)

 

PS. Dodam iż komputer stoi na biurko praktycznie obok mojej twarzy i mam krzywe wiatraków oraz pompkę od krakena ustawione tak, aby był prawie nie słyszalny. Oraz czy temperatury po całym dniu na Chipsecie 64-65 stopni to dobrze?

 

Za każdą pomoc szczerze dziękuję i z niecierpliwością czekam na Waszą fachową opinię. Cześć!

Edytowane przez i2k20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury są OK, a to ze temperatura skacze podczas uruchomienia gry/aplikacji tym bardziej ;)

 

 

Vcore jak na auto też jest normalny choć ja bym go ręcznie ustawił :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury są OK, a to ze temperatura skacze podczas uruchomienia gry/aplikacji tym bardziej ;)

 

 

Vcore jak na auto też jest normalny choć ja bym go ręcznie ustawił :)

No właśnie tego nie wiedziałem więc bałem się ruszać czy może być takie coś:

 

Taktowanie CPU - Auto

 

Napięcie - ręcznie? Tylko na ile je ustawić żeby nic się z tym CPU nie stało jak w grach np. boostuje do tych 4.3 - 4.4 na rdzeniach i żeby to było stabilne napięcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz się bawić w dokładne ustawianie vcore to po prostu daj offset na powiedzmy -0.050v i sprawdzaj, temperatury powinny się obniżyć bez straty wydajności :)

 

Każdy proc działa inaczej i wymaga innego napięcia u jednego będzie działać stabilnie na 1.29 a u drugiego się wysypie od razu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się podepnę. Nie uzyskałem odpowiedzi... gdzie i co ustawić, żeby napięcia tak nie skakały. Ja posiadam Ryzena 2700 i nie mam zamiaru go podkręcać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się podepnę. Nie uzyskałem odpowiedzi... gdzie i co ustawić, żeby napięcia tak nie skakały. Ja posiadam Ryzena 2700 i nie mam zamiaru go podkręcać.

To ustaw na sztywno mnożnik na 36-38 i próbuj od napięcia 1,28v sprawdzaj stabilność i obniżaj napięcie do 1,25 1,23 1,2v, na każdym poziomie sprawdzaj stabilność.

Jak ustawisz napięcie na sztywno przy mnożniki na auto może nie być w pełni stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz się bawić w dokładne ustawianie vcore to po prostu daj offset na powiedzmy -0.050v i sprawdzaj, temperatury powinny się obniżyć bez straty wydajności :)

 

Każdy proc działa inaczej i wymaga innego napięcia u jednego będzie działać stabilnie na 1.29 a u drugiego się wysypie od razu

Tylko nie rozumiem jednej rzeczy, jeśli napięcie miałem na sztywno ustawione na wszystkich rdzeniach 4250 np. 1.35 v i wtedy się wysypywało to nie będzie tak, że jak ustawię teraz na np. 1.30 sztywno to w momencie jak on boostuje 7 rdzeni na 4.300 - 4400 to nie będzie zjawiska, że będzie miał za mało napięcia?

 

Kurczę nie wiem czy dobrze piszę to co chcę przekazać. Chodzi mi o to .. przy ustawionym taktowaniu na sztywno przykładowo 4150 mhz na all core i napięciu 1.30 komputer śmiga stabilnie, ale jak ustawię taktowanie na AUTO i napięcie przykładowo 1.33 v to jak on sobie będzie działał na auto i niektóre rdzenie będą miały 4150 to będzie ok, ale czasem zboostuje do 4350 któreś rdzenie i wtedy się wysypie??

 

A co do tego offset to jak to dokładnie działa?

 

PS. Jak Ty masz ustawione na swoim 3900x?

Edytowane przez i2k20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja tam bym offsetu nie ustawiał,bo zazwyczaj zbija wydajność.

 

Jak działa? Po prostu ,obniża maksymalne napięcie tyle ile wskażesz, ale zwykle wtedy i taktowanie się zmniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz za dużo to i owszem - na mojej sztuce 0.050 nie powoduje żadnych zmian w wydajnosci a temperatury są niższe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz za dużo to i owszem - na mojej sztuce 0.050 nie powoduje żadnych zmian w wydajnosci a temperatury są niższe

To jak u Ciebie wygladaja temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30-40 idle..

 

W grach średnio 45-55

No to praktycznie takie same, jakbym podkręcił sobie wiatraki i pompke to miałbym jeszcze mniej bo ja mam komputer jakieś 7 cm od ucha :D a go praktycznie nie slysze. Czyli podsumowując jest super! :D Dziekuje za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2700. Też jestem zwolennikiem offseta i też dałem 0,050 bo więcej zbija boosta. Jeżeli komuś zależy na tym by mieć jak najlepsze temperatury a jednocześnie najlepsza wydajność to tak właśnie polecam robić.Oczywiscie jak ktoś leci na oc to ustawia na sztywno

Edytowane przez miemik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...