Skocz do zawartości
kozioolek

RX 480 GAMING X 4GB skacze taktowanie rdzenia .

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnimi czasy mój komputer zaczął się zawieszać podczas przeglądania internetu. Monitor się wyłączał a wentylatory wskakiwały na full.

Taka akcja odchodziła praktycznie raz dziennie.(Myślałem że to wina Chrome i akceleracji sprzętowej czy cuś.)

W grach nie było zadnych problemów, nawet podczas wielogodzinnych sesji.

No i niestety wczoraj w trakcie gry zaczęły się szarpania animacji. Okazało się że rdzeń karty dostał drgawek i ciagle skacze. Karta nie trzyma boosta i są to duże skoki (1303-910 MHz ). Zabawa powerlimitem i napięciami nic nie daje.

 

Ciekawostka jest taka że rdzeń szaleje jezeli zostanie obciążony powyżej 50 %. Ponizej tej wartości boost jest twardy jak skała.

Taki Bf3 na średnich chodzi normalnie.

 

Kartę sprawdziłem na dwóch kompach. Na różnych sterownikach i na Linuksie. Wszedzie zachowuje sie tak samo.

 

Pytanie brzmi co mogło sie zapsuć i czy opłaca się naprawiać.

W Listopadzie skończyła się gwarancja ...

Edytowane przez kozioolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury w normie? odkurzałeś ją przekładając z kompa do kompa? Coś się przegrzewa (nie koniecznie samo GPU - może być VRM), to pierwsze co bym chciał sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury w normie. Jedyne czego zapomniałem napisać :D (O ile mozna ufać programom diagnostycznym.)

 

Odkurzyłem grafę dokładnie. Nie wiem czy jest sens ją rozkręcać bo ten model ma na ramach i VRM blachę-radiator. Mozliwe że termopady sie skończyły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień pastę termoprzewodzącą a Twoje problemy znikną.

 

Nawet jak pokazuje, że temperatury są w normie to nic nie znaczy bo na suchej paście czujnik świruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień pastę termoprzewodzącą a Twoje problemy znikną.

To to jest taka norma że się wymienia pastę w karcie i znikają problemy? Mam kartę kilku letnią, więc jak się popsuje to też wystarczy że ją rozkręcę i wymienię fabryczną pastę i będzie ok?

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet teraz jak ją rozkręcisz na części pierwsze i dokładnie umyjesz/wyczyścisz i nałożysz nową pastę to zobaczysz o ile poprawi się kultura pracy.

 

Autor równie dobrze może mieć już sekcję zasilania na wykończeniu ale jeżeli jest w stanie jej używać a wentylatory szaleją to ewidentnie zacząłbym od czyszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. W najbliższym czasie rozkręcę i zmienię pastę..

Edytowane przez kozioolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasta wymieniona(Zalman ZM-STG2). Karta żyje i działa jak powinna(trzyma boosta równiusieńko).

Okazało się że pod radiatorem naookoło rdzenia była kupa syfu a stara pasta zmieniła już swój stan skupienia (kamień). :o

Blachy (radiatora) na sekcji zasilania i ramach oraz termopadów pod nią nie ruszałem. Póki co sekcja w stresie nie przekracza 75 stopni. Jak se kupię termopady to niebawem i tam zajrzę.

 

Niestety problem z wyłączaniem monitora w idle dalej występuje ale to chyba raczej wina konfigu-sterowników. Bo na drugim komputerze z tą kartą nic takiego się nie dzieje a na tym z drugą kartą też nie.

Zasilacze też zamieniałem - bez rezultatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączanie się monitora w idle? Zdaje się że widziałem takie coś w changelogu do którejś z ostatnich wersji sterownika, tylko nie pamiętam czy to było naprawione czy było na liście rzeczy do poprawienia. W każdym razie prawdopodobnie wina sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor wyłącza się jak nic nie robisz, nawet nie ruszasz myszka czy podczas normalnego użytkowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas użytkowania. Obraz zastyga a sekundę później monitor się wyłącza. Pomaga tylko twardy reset.

W podglądzie zdarzeń Windowsa nie widać żadnych błedów sterownika tylko nieoczekiwane zamknięcie systemu.

Edytowane przez kozioolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw grafe na stockowe taktowania/napiecia i przeinstaluj stery przy użyciu ddu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmień kable HDMI/DVI/display port. Być może to wina samego kabelka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...