Skocz do zawartości
demeq90

ryzen 5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tak jak w tytule, mam problem z doborem chlodzenia pod ryzena 5 3600.

Obecnie mam boxowe chlodzenie. Temperatury na pulpicie (bez jakichkolwiek programow/gier wlaczonych) siegaja 40-50 stopni. Jak wlacze przegladarke czasami na chwilke skoczy do 60 i po chwili spada sobie do 50. Nie wiem czy ten procesor powinien sie tak grzac (przy okazji moze mi ktos tez na to odpisac). Pasta jak i chlodzenie sa dobrze zamontowane.

Chcialbym kupic lepsze chlodzenie, zastanawialem sie nad Spc fortis 3 / Grandis 2. Pytanie ktore jest lepsze i czy zmiesci mi sie do obudowy.

Obudowa to Armis AR5 TG RGB, plyta glowna to msi b450 tomahawk max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis jest aż nadto dla tego procesora :) Fera daje rade schłodzić 8 rdzeniowego R7 Fortis tutaj będzie z zapasem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stockowe chłodzenie jest na strzała do wymiany. Okresowe wzrosty temp są normalne dla tego procka. Osobiście mam Fortisa i pastę dołączona do niego w grach temperatury do 70 stopni chodź też to zależy od gry, w syntetykach różnie nawet do okolo 90.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zmiesci mi sie to w ogole w ta obudowe? Ona ma wysokosc procka do 160mm, Fortis ma 158 CHYBA, ale nie jestem pewien czy to dziala w ten sposob. Z gory dzieki za info, jakbys mogl to powiedz jakby wygladaly temp pod max obciazeniem :)

@wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera już łapie koło 90 przy 8 rdzeniowym CPU ale mimo tego jest cicho

Fortis tutaj jest jak znalazł z tego co wiem tu na forum były testy Fortis ogarnia Ryzena 9 3900x

https://forum.pclab.pl/topic/1290538-Navis-360-RGB-na-Ryzen-9-3900X-kontra-Fortis-3-i-BOX-Wraith-Prism-RGB/

https://actina.pl/msi-b450-tomahawk-max-z-amd-ryzen-9-3950x/

sam mam Fere RGB ale może za rok lub jeszcze w tym roku zmieniam na Fortisa zobaczę co ciekawego będzie w tym roku po premierach :D

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dziekuje wszystkim za aktywnosc i informacje :) Mam jeszcze ostatnie pytanko, czy taki fortis dalby rade z podkreconym ryzenkiem na 4.2 Ghz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera już łapie koło 90 przy 8 rdzeniowym CPU ale mimo tego jest cicho

Fortis tutaj jest jak znalazł z tego co wiem tu na forum były testy Fortis ogarnia Ryzena 9 3900x

https://forum.pclab.pl/topic/1290538-Navis-360-RGB-na-Ryzen-9-3900X-kontra-Fortis-3-i-BOX-Wraith-Prism-RGB/

https://actina.pl/msi-b450-tomahawk-max-z-amd-ryzen-9-3950x/

sam mam Fere RGB ale może za rok lub jeszcze w tym roku zmieniam na Fortisa zobaczę co ciekawego będzie w tym roku po premierach :D

Na pewno nie na auto bo ta fera się rozkręca do 1800rpm :E :E zakładałem fere 2 razy na ryzena 2600 i musiałem skręcać obroty w biosie do maksymalnych 1400 żeby była w miarę kultura pracy, dlatego lepiej dopłacić te 30zł do fortisa bo jest wentyl 140 + większy radiator i będzie zdecydowanie ciszej

 

W takim razie dziekuje wszystkim za aktywnosc i informacje :) Mam jeszcze ostatnie pytanko, czy taki fortis dalby rade z podkreconym ryzenkiem na 4.2 Ghz?

Bez problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to głupota trochę z tym fortisem do 3900x kupiłem specjalnie dzisiaj tego fortisa żeby sprawdzić uczciwość tamtego testu kolegi z tematu podesłanego przez @wiktoras i jak fortis daje w miarę, ale naprawdę w miarę radę na 3700 mhz to jak już boostuje do 4475 na rdzeniach to już jest naprawdę gorąco. Można chwalić fortisa, ale dajmy sobie trochę spokój, że ten fortis ogarnia 3900x.. może na godzinę w syntetyku na 3700 mhz tak, ale nic poza tym.

 

Zrobiłem dwa dni temu chyba temat o temperaturach, przy krakenie chodzącym tak, że go 7cm od ucha nie słyszę i dopracowaniu krzywej wentyli oraz pompki, aby to było niesłyszalne w idle mam 30-35 stopni, a w grze po całym dniu grania 41-42 stopnie. Jeśli postawiłbym komputer pod biurko, podkręcił wentyle Krakena, wentyle w budzie oraz pompkę to niestety, ale mało jakie chłodzenie ma podjazd do tego set-up`a co posiadam.

 

Fajnie, że są tańsze rzeczy wydajne, ale nie dajmy się zwariować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to głupota trochę z tym fortisem do 3900x kupiłem specjalnie dzisiaj tego fortisa żeby sprawdzić uczciwość tamtego testu kolegi z tematu podesłanego przez @wiktoras i jak fortis daje w miarę, ale naprawdę w miarę radę na 3700 mhz to jak już boostuje do 4475 na rdzeniach to już jest naprawdę gorąco. Można chwalić fortisa, ale dajmy sobie trochę spokój, że ten fortis ogarnia 3900x.. może na godzinę w syntetyku na 3700 mhz tak, ale nic poza tym.

 

Zrobiłem dwa dni temu chyba temat o temperaturach, przy krakenie chodzącym tak, że go 7cm od ucha nie słyszę i dopracowaniu krzywej wentyli oraz pompki, aby to było niesłyszalne w idle mam 30-35 stopni, a w grze po całym dniu grania 41-42 stopnie. Jeśli postawiłbym komputer pod biurko, podkręcił wentyle Krakena, wentyle w budzie oraz pompkę to niestety, ale mało jakie chłodzenie ma podjazd do tego set-up`a co posiadam.

 

Fajnie, że są tańsze rzeczy wydajne, ale nie dajmy się zwariować.

 

Jak już kogoś stać na 3900x to raczej powinno go być stać na chłodzenie, ten test był raczej ciekawostka. A z 2 strony porównywanie Fortisa do Krakena(najtańszy jest 2x droższy) też jest nie na miejscu. No i trzeba brać poprawkę na to jakiej firmy jest pasta termoprzewodzaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już kogoś stać na 3900x to raczej powinno go być stać na chłodzenie, ten test był raczej ciekawostka. A z 2 strony porównywanie Fortisa do Krakena(najtańszy jest 2x droższy) też jest nie na miejscu. No i trzeba brać poprawkę na to jakiej firmy jest pasta termoprzewodzaca.

Zgadzam się! :D

 

Co ile wymieniać pastę? Mam Thermal Grizzly Kryonaut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się! :D

 

Co ile wymieniać pastę? Mam Thermal Grizzly Kryonaut.

Jak zobaczysz pogorszenie temperatur....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczysz pogorszenie temperatur....

Okej, a jeśli przyjmę sobie po prostu, że będę zmieniać co 3 miesiące, to dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, a jeśli przyjmę sobie po prostu, że będę zmieniać co 3 miesiące, to dobrze?

 

Powietrze w kołach też zmieniasz co 3 miesiące? :D Bo ja np. robie to dopiero wtedy gdy jest go już za mało

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, a jeśli przyjmę sobie po prostu, że będę zmieniać co 3 miesiące, to dobrze?

A to już wiem skąd to pytanie, naczytałeś się bzdur o wysychaniu miśka po 90 dniach :E :E nie martw się nic takiego się nie dzieje z resztą sam to sprawdzałem i po 3 miechach i po roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak jak w tytule, mam problem z doborem chlodzenia pod ryzena 5 3600.

Obecnie mam boxowe chlodzenie. Temperatury na pulpicie (bez jakichkolwiek programow/gier wlaczonych) siegaja 40-50 stopni. Jak wlacze przegladarke czasami na chwilke skoczy do 60 i po chwili spada sobie do 50. Nie wiem czy ten procesor powinien sie tak grzac (przy okazji moze mi ktos tez na to odpisac). Pasta jak i chlodzenie sa dobrze zamontowane.

Chcialbym kupic lepsze chlodzenie, zastanawialem sie nad Spc fortis 3 / Grandis 2. Pytanie ktore jest lepsze i czy zmiesci mi sie do obudowy.

Obudowa to Armis AR5 TG RGB, plyta glowna to msi b450 tomahawk max.

pierwsza sprawa to znajdź sobie minimalne napiecie dla którego procesor będzie stabilny i takie ustaw na sztywno - auto dla tych cepów to jest jakas kpina, obecnie u siebie przy nastawach 4175mhz (all cores) i 1,27v mam temp w idle 30st (ze skokami do 40), a w occt 65st i dopiero przy tylu mi sie wentyl na wyższy bieg załącza - a używam Fery 3, więc w codziennym uzytkowaniu jest błoga cisza, bo nawet w takim bf V max do 55st dobija

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, a jeśli przyjmę sobie po prostu, że będę zmieniać co 3 miesiące, to dobrze?

 

Cześć widzę że oglądałeś mój film oraz post odnoście zaschniętej paście kryonaut.

Przy normalnym użytkowaniu nie masz się co martwić że wyschnie.

Mój komputer działał włączony bez przerwy i był cały czas w pełni obciążony a to najgorszy możliwy scenariusz dla układu chłodzącego.

 

Tu odpowiedź na film od supportu firmy Thermal Grizzly:

Hello ,
every highend thermal paste will pump out ("dry out") after some time and will lose some degrees. 
For the best results you should repaste every 3-6 months, but if you are not a hardcore overclocker every 12-24 months are enough

Best regards,
Thermal Grizzly Support

 

I wszystko w temacie.

Do póki nie masz podczas uruchamiania obciążenia dziwnych nagłych skoków temperatur to pasta jest OK i nie trzeba jej zmieniać.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...