Skocz do zawartości
Valeri

Chlodzenie do i9 9900KF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :thumbup:

Szok zakupowy minal i zabralem sie za testowanie temp nowego procesora, po 10 minutach w Aida64 Extreme procesor lapie 90 stopni. Napiecie Vmax jakie pokazal HWmonitor to 1.240.

Nie spodziewalem sie, ze i9 to taki grzejnik na zimowe wieczory ale musze tempu sprostac i chlodzic go czyms sensownym bo w lato to bedzie strach grac zeby PC nie wybuchl :lol2: Bylo by mi milo gdyby ktos na chlodzeniu powietrznym zrobil taki 10 minutowy test dla porownania wynikow.

Obudowa ktora mam to Fractal Focus G, limit wysokosci chlodzenia 165mm, max chlodnice z AIO ktora moge wcisnac na front to 240mm wiec pierwsza mysl ktora przyszla mi do glowy to Noctua DH-14 tylko nie jestem pewny czy rezultat bedzie zadowalajacy, zalezy mi na tym zeby zejsc do +/- 80 stopni na stock podczas full stresu. Wedle filmiku (link na dole) Dark Rock 4 wypadl na poziomie Cryoriga H7.

Procek nie widzial OC i w przyszlosci tez zadnego nie bedzie.

Prosilbym o sensowne komentarze co dobrac zeby to mialo rece i nogi.

Link do temperatur: https://zapodaj.net/3453e1639ef18.jpg.html

Link do testu Cryorig:

Edytowane przez Valeri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no stary wkładasz i9 9900 KF`a do takiej budy? ; /// Jeśli nie masz wyjścia żeby zmienić tą absurdalną budę to bierz Navisa RGB 240 + ja bym wymienił te wentyle z tej budy. Znowu pieniądze wydane na wentyle to już lepiej sprzedać budę, dołożyć pieniądze z wentyli i kupujesz wtedy konkretną budę + navisa i bajka

Edytowane przez i2k20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda musi zostać, szerszej nie wsadzę do mebli.

Z góry i z tyłu komp ma około 20cm na wydmuch powietrza więc wystarczająco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz temperatury w grach czy co tam używasz a nie takie coś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wu70

W grach max 80 stopni.

Edytowane przez Valeri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nad czym tu plakac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80 stopni to nie ma tragedii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valeri miałeś nie zmieniać procka bo stwierdziłeś że się jednak nie opłaca :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snajper3

Teoretycznie tak ale sprzedalem I7 w cenie zakupu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile możesz przeznaczyć na chłodzenie? Najlepiej było by wziąć jakąś Noctue… Poleciłbym swoją bo jest mega wydajna i kompaktowa zarazem ale koszt jest spory. Temperatury w grach nie dobijają mi do 70 stopni a na KF 4.7 były by jeszcze niższe...

Podobno temperatury do 85 stopni są bezpieczne także teoretycznie nie masz się czym przejmować...aczkolwiek mnie już drażni jak widzę 70 :D

Edytowane przez Snajper3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ceny Twoje chłodzenia to prawie 500 zł, Zastanawiam się między NH-D15s, a DH14. Patrzyłem też na DH15 ale nie wiem czy wejdzie mi do obudowy.

Nie chce wydawać więcej jak 350-400 zł

Edytowane przez Valeri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH-D15 i NH-D15s to ten sam cooler tylko że S ma jeden wentylator. Na pewno NH-D15 będzie najwydajniejszy. Twoja obudowa ma szerokość ponad 20cm więc nie powinno być problemu. Możesz też rozważyć Dark Rock 4 Pro za trzy stówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH-D15 ma wysokość 165mm tak jak limit wysokości w mojej obudowie ale pierwszy wentylator będę musiał dzwignąć ze względu na pamięci ram i wtedy już nie domkne panelu bocznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie zastanawia po co zmieniłeś i7 na i9 ? Sensem będzie zbicie napięcia na procku do jak najniższego V pozwalającego na stabilną pracę. Różnica między x50 a x46/47 w grach aż takiego znaczenia nie ma ewentualnie minimalny wyższy FPS którego i tak się nie odczuje . Ustaw napięcie na 1.185v i x47 i wtedy zobacz ile będzie wypluwać ciepła a nie zmiana jakiegoś chłodzenia. Bezsens ... Podejrzewam że więcej jak 80*C w stresie nie zobaczysz a w grach 65*C może 70*C bedzie.

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MrTooth, aktualnie średnio w grach 75 stopni mam.

Testowane na RDR2 i nowym CoD.

 

Załadowałem Pro 4, temp spadły o 12 stopni :thumbup:

Cooler bardzo fajny, ale montaż fatalny, płytę musiałem wyciągać.

Edytowane przez Valeri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak CPU, warto było zmieniać? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokój z prockiem na 5 lat.

Sporo spadło użycie procka w grach

Edytowane przez Valeri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH-D15 i NH-D15s to ten sam cooler tylko że S ma jeden wentylator.

To nie jest ten sam cooler.

NH-D15s jest przesunięty do góry względem socketu żeby dało się go zamontować np na płytach ASUSa gdzie pierwszym slotem na płycie głównej jest złącze dla karty graficznej. Montując NH-D15 na takiej płycie nie włożymy karty graficznej bo slot będzie pod radiatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chlodzen, szukalem porownania Dark Rock Pro 4 do Noctua NH-D15S i nic sensownego nie znalazlem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chlodzen, szukalem porownania Dark Rock Pro 4 do Noctua NH-D15S i nic sensownego nie znalazlem

Zacznij od wymiany pasty, nie na inną, na inny sposób nałożenia tak by było jej minimalnie na IHS. Żadne tam iksy czy krople. Nałóż idealnie cienką warstwę na całą górę IHS (przedtem wyczyść izopropylem obie powierzchnie). Jak przyłożysz cooler do IHS, ruszaj nim lewo prawo, góra dół i okrężnymi ruchami tak by pasta wypełniła przestrzenie. Ok 60 sekund wystarczy. Temperatura powinna spaść o 4-5 stopni na moje oko. Chłodzenia słabego nie masz przecież.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie chlodzenia nie mam juz problemow z temperaturami.

Mowie tylko o tym, ze ciezko o sensowne testy chlodzen bo co patrzylem na filmy z YT to co nowy film to nowe jaja :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie chłodzenie masz bardzo dobre. Różnice względem NH-D15/S myślę, że 2-3*C max, no w skrajnym przypadku może 5*C. Ja bym nie zmieniał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Valeri Jak tam się sekcja zasilania sprawuje? Bo u mnie na I7 wywala po 4 minutach 100 stopni, do renderowania/obróbki zdjęć raczej się nie nadaje, ale do giercowania czemu nie :cool:

 

 

Co do chłodzeń to praktycznie to samo, więc ja bym się kierował kwestią designu.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już wymieniłeś to tego dark rock PRO 3 to tak średnio ci gratuluje. Widocznie sam montaż był skopany.

 

No brawo to była 4 :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kjubb, wiecej jak 60 stopnii nie mialem.

Odczyt z HWmonitr. Procesor tez nie wpada w throttling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...