Skocz do zawartości
PeterQ

AUO 24,5 IPS 144 Hz/240 Hz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Do tej pory powstał tylko jeden monitor na matrycy od AUO i jest to Asus VG259Q. Jako, że monitor nie jest udany szukam alternatywy. Mają pojawić się modele 240 Hz, ale na razie skupmy się na 144 Hz. Czy wie ktoś jakie jeszcze modele mają wkroczyć na rynek? Pewnie coś od Acera skoro to AUO, natomiast Dell, AOC i inne marki nic nie mówią na ten temat. Czyżby matryca 144-owa nie jest zbyt udana?

 

 

Co do 240 Hz już wiemy, że pojawią się AW2521HF od DELL'a, Nitro XV253QX od Acera i VG259QM od Asusa. Inne marki milczą, więc chyba tylko to "trio" się ukaże.

 

Ktoś ma więcej informacji na ten temat?

 

 

Pozdrawiam,

PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus VG259Q nieudany?, wkradła się nieścisłość, te monitory nie mają zamazanej/nieczytelnej czcionki, to jest po prostu kwestia ustawień, na ustawieniu wyścigi faktycznie wygląda jakby na tekst był nałożony jakiś filtr ale np w ustawieniu tryb kinowy i po kalibracji już tego nie ma. Pisze na reddit jak się dokładnie wczytać. Ustawienie wyścigi blokuje funkcję wyrazistość stąd ten efekt nadany przez ausa. Moim zdaniem monitor jest bardzo udany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy coś już wiadomo kiedy wejdzie na rynek Acer XV253QX? Ktoś coś wie?

 

Asus VG259Q nieudany?, wkradła się nieścisłość, te monitory nie mają zamazanej/nieczytelnej czcionki, to jest po prostu kwestia ustawień, na ustawieniu wyścigi faktycznie wygląda jakby na tekst był nałożony jakiś filtr ale np w ustawieniu tryb kinowy i po kalibracji już tego nie ma. Pisze na reddit jak się dokładnie wczytać. Ustawienie wyścigi blokuje funkcję wyrazistość stąd ten efekt nadany przez ausa. Moim zdaniem monitor jest bardzo udany.

 

Czytałem wiele postów na reddicie i nie widziałem takich informacji. Kontaktowałem się też z naszym forumowiczem, który ma ten monitor i potwierdził problemy z czcionkami.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad 400 pozytywnych opinii po kupnie na amazonie i nie piszą o zamazanej czcionce ale zawsze się znajdzie parę rodzynków które nie rozumieją że jak się przestawi na tryb racing to regulacja ostrości jest zablokowana co zapewne skutkuje obniżeniem ostrości i było jakimś tam zamysłem asusa, w innych trybach tego nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy monitor 240 Hz na IPS'ie jest już dostępny. To DELL Alienware AW2521HF. Cena absurdalna bo na stronie Della. Należy dodać, że starszy model AW2518HF na stronie DELLA jest co dziwne droższy, a jak wiadomo to monitor na matrycy TN. Można się spodziewać, że nowy Dell gdy wejdzie do sklepów powinien być (taką mam nadzieję) dobrze wyceniony. Liczę, że cena będzie kształtować się w okolicach 1400-1500 zł. Link: https://www.dell.com/pl-pl/shop/monitor-do-gier-alienware-25-aw2521hf/apd/210-avxj/monitory-i-akcesoria

 

P.S. Wkurza mnie marketing tej firmy. Na stronie produktu jest napisane:

Czas reakcji: 1 ms. Bez sztuczek: rzeczywisty czas reakcji 1 ms usuwa efekty ghostingu i rozmycia, zapewniając wyraźne obrazy bez żadnych sztuczek.

 

Natomiast w instrukcji obsługi urządzenia jest napisane, że 1 ms jest dostępne tylko w trybie Extreme, czyli maksymalnie wyśrubowanym overdrivie. Oczywiście uprzedzają, że ten tryb może powodować artefakty i lepiej go nie używać... Tego oczywiście się spodziewałem, ale wkurza mnie ten wpis marketingowy "bez sztuczek". Moim zdaniem overdrive powodujący artefakty to jednak są sztuczki marketingowe bo nikt i tak tego nie będzie używał... Tak czy siak to wolniejsza matryca IPS, więc nie należało się spodziewać cudów.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wjechał do sklepu pierwszy 240 Hz'owy monitor na IPS'ie z matrycą 24,5". To Asus VG259QM, który jest już w sklepie x-kom. Dodam, że najtańsze TN'ki 240 Hz z regulowaną podstawką to koszt ok 1000-1200 zł, więc monitor nie jest tragicznie wyceniony.

 

Czy ktoś z forumowiczów czeka na 240 Hz na IPS'ie? Mnie martwi to, że ta matryca nie wyrobi z 240 klatkami, więc monitor 144 Hz na IPS'ie spokojnie by mi wystarczył, jednak brakuje sensownych opcji.

 

P.S. Dodam, że ten ASUS VG259QM się bardzo różni od VG259Q, ponieważ ten pierwszy posiada certyfikat HDR400 od VESY, więc ma matrycę 8-bitową, natomiast ten drugi ponoć 6-bit + FRC. Szkoda, że EIZO wycofało się z gamingu. Przydałaby się model 144 Hz dla FullHD od EIZO, a matryc jest teraz bardzo dużo, od Pandy przez AUO po LG, który ma pod koniec roku zaprezentować matrycę IPS dla 24".

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny moze MSI Optix MAG251RX ale slabo z dostepnoscia to IPS 240 Hz

 

Ja mam VG259, ustawienia domyslne tzn tryb wyscigow i nic nie jest rozmazane...Kurcze taki 240 hz moze sie lepiej sprawdzac przy gsync compatible (mniejsza szansa na wyjscie poza zakres)

 

Ten ASUS ma 280 Hz...czy realnie 240?

 

Ten VG259Q i ten z M sa fajne IPS, wysokie odswiezanie, pelna regulacja, adaptive sync, design spoko ale...ta plastikowa ramka wewnetrzna psuje wyglada

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ten ASUS ma 280 Hz...czy realnie 240?

 

Ten VG259Q i ten z M sa fajne IPS, wysokie odswiezanie, pelna regulacja, adaptive sync, design spoko ale...ta plastikowa ramka wewnetrzna psuje wyglada

 

Asus VG259QM natywnie ma 240 Hz. 280 Hz dostępne po overclockingu. Po podkręceniu matryca ma jeszcze ciężej, gdyż jak wiadomo IPS nie jest najszybszą matrycą i ma problemy z wyrobieniem 240 Hz. Ponoć te 280 Hz to marketing i tak naprawdę nic nie poprawia. Na szczęście nie dodaje też ponoć więcej blura, przynajmniej w większym modelu Asusa na IPS'ie.

 

Dokładnie ta wewnętrzna ramka mi się nie podoba w Asusach. Nie wiem czemu ją stosują... Głupota. Bezramkowość to powinna być podstawa w 2020 roku.

 

 

Kolejna sprawa to VG259Q słyszałem na reddicie same okropieństwa. Jesteś już drugą osobą, która twierdzi, że po zmianie ustawień ostrość tekstu jest ok, jednak ja bez testów nie zaryzykuję... Przez chwilę zastanawiałem się nad VG249Q na matrycy Pandy, który ma sporo plusów. Jest tańszy, ma bezramkową matrycę i nie ma problemów z ostrością czcionki, jednak boję się smużenia. Ponoć overdrive nic nie daje i monitor jest dosyć wolny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w ogole to jeszcze nie znalazlem monitora ktory by mi odpowiadal w kazdym aspekcie. Mialem acera na TN bo Gsync obraz dramat sprzedalem to badziewie, potem Optix MAG241C od MSI wszytsko spoko ale zakrzywienie nie dla mnie + gsync z problemami, teraz mam tego ASUSA te ramki wewnetrzne, pewnie sa monitory lepiej wykonane z lepsza matryca za mniejsza kase bo ten ASUS drogawy troche

 

Mysle nad AOC 24G2U. Juz nie wiem czy sprzedawac tego ASUSA i szukac szukac czegos fajnego ...

 

Tez potem zalowalem ze nie kupilem wlasnie tego VG249Q. Nie dosc ze z lepsza matryca, bezramkowy to jeszcze tanszy o jakies 300 zl

 

No a moze nowosc od MSI Optix G241

https://www.x-kom.pl/p/546536-monitor-led-24-msi-optix-g241-czarny.html

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle nad AOC 24G2U. Juz nie wiem czy sprzedawac tego ASUSA i szukac szukac czegos fajnego ...

No a moze nowosc od MSI Optix G241

https://www.x-kom.pl/p/546536-monitor-led-24-msi-optix-g241-czarny.html

 

Przecież AOC 24G2U jest na matrycy Pandy i jest wolniejszy od twojego Asusa VG259Q. Dodatkowo ma problemy z często wadliwą regulacją jasności i nie da się zejść z jasnością, co powoduje zmęczenie wzroku na dłuższą metę. Jak z MSI to interesowałbym się jedynie: https://pl.msi.com/Monitor/Optix-MAG251RX

 

MSI 240 Hz na IPS'ie to 10-bit (8-bit + FRC). Widziałem też jakiś review na YouTube i chwalili, jednak ja do MSI nie mam przekonania, nie znana też jest cena.

 

Osobiście mam dylemat:

 

1) Iść w TN - Acer XF252Q w wersji 240 Hz lub coś na matrycy 144 Hz.

2) Iść w IPS - 240 Hz - Dell, Acer lub Asus lub coś na matrycy 144 Hz (niestety mały wybór).

 

Oba opcje to FullHD, dlatego, że mój PC będzie budżetowy. WQHD kusi, ale nie planuję częstej rozbudowy i może z czasem brakować mocy. Kolejna sprawa to moje zamiłowanie do czytania i tutaj sprawdziłoby się EIZO - czyli opcja nr 3. Niestety brak 144 Hz'owych modeli FORIS zniechęciło mnie do tej opcji.

 

Dlaczego biorę w ogóle pod uwagę TN'ki? Ponieważ posiadałem IPS 60 Hz i to był dramat. Smużenie kosmiczne. Bardziej byłem zadowolony ze starego monitora TN 75 Hz 17", smużenie dużo mniejsze od IPS'u a monitor 10 lat starszy. Uwielbiam grać w dynamiczne shootery jak CS:GO, Quake lub te trochę mniej dynamiczne COD:MW, Battlefield 4 itp.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2000 zl za tego 240 hz. ja juz sobie zamowilem G241. Mialem MSI Optix MAG241C na VA zakrzywiony i gdyby to byl plaski panel to monitor niemal idealny ale zakrzywienie sprawia ze patrzac z innego kata niz na wprost mamy wraznenie jakbysmy z TN korzystali. Niby katy 178 stopni ale zakrzywienie sprawia ze tak nie jest

 

Sam sie przekonalem ze zakrzywienie to bajer na ktory ludzie sie nabieraja a realnie nie ma z tego zadnych korzysci przy malych ekranach. Przy 32 calach to moze faktycznie lepiej miec zakrzywienie

 

Teraz jest coraz wiecej IPS w ktorych smuzenia nie ma lub jest bardzo malo widoczne i praktycznie nie przeszkadza. VA bardziej smuza niz IPS z kolei TN tragedia obraz i ogolnie teraz jest bardzo duzo IPS za tysiaka gdzie TN traca racje bytu z roznych powodow

 

Poogladaj troche stilgara z morele on testuje monitory

 

Ja lubie MSI za jakosc wykonania i design oraz dobrej jakosci matryce

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz jest coraz wiecej IPS w ktorych smuzenia nie ma lub jest bardzo malo widoczne i praktycznie nie przeszkadza. VA bardziej smuza niz IPS z kolei TN tragedia obraz i ogolnie teraz jest bardzo duzo IPS za tysiaka gdzie TN traca racje bytu z roznych powodow

 

Poogladaj troche stilgara z morele on testuje monitory

 

Ja lubie MSI za jakosc wykonania i design oraz dobrej jakosci matryce

 

A ty oddałeś tego VG259Q czy sprzedajesz? Z ciekawości pytam. Te MSI G241 jest na matrycy od Pandy na bank bo to 23,8". Moim zdaniem idziesz w wolniejszą matrycę. MSI nie produkuje matryc.

 

Stilgara widziałem, ale nic konkretnego nie mówi, ani nie pokazuje. Wole już recenzje pisane na prad czy tftcentral.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaje o ile sie sprzeda. Nie oddam bo ma 3 miesiace

 

Ten MSI to esportowy monitor wiec watpie by byl wolniejszy od ASUSA. Chodzi ci pewnie o smuzenie? Jesli roznica bedzie to marginalna i pewnie jej nie zauwaze a nie jest az tak przewrazliwiony

 

I tak ten VA co mialem raczej smuzyl bardziej niz bedzie to robil ten IPS MSI

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież AOC 24G2U jest na matrycy Pandy i jest wolniejszy od twojego Asusa VG259Q. Dodatkowo ma problemy z często wadliwą regulacją jasności i nie da się zejść z jasnością, co powoduje zmęczenie wzroku na dłuższą metę. Jak z MSI to interesowałbym się jedynie: https://pl.msi.com/M.../Optix-MAG251RX

 

Miałeś czy się oczytałeś?? Ile ty będziesz jeszcze kupował ten monitor?? Od tygodni ględzisz jak potłuczony, weź człowieku jakiś monitor na testy. Masz na to 14 dni, jaki ty robisz problem...Mniej czytaj więcej testuj. Ludzie różne durnonty wypisują a ty łykasz wszystko jak pelikan.Ten smuży, tamten ma grube ramki, kolejny nieostrą czcionkę inny ma duży input lag...co ty świętego graala szukasz??

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma idealnego monitora ale na jakis trzeba sie zdecydowac..tzn nie trzeba ale wtedy nie bedzie sie uzywac kompa :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś czy się oczytałeś?? Ile ty będziesz jeszcze kupował ten monitor?? Od tygodni ględzisz jak potłuczony, weź człowieku jakiś monitor na testy. Masz na to 14 dni, jaki ty robisz problem...Mniej czytaj więcej testuj. Ludzie różne durnonty wypisują a ty łykasz wszystko jak pelikan.Ten smuży, tamten ma grube ramki, kolejny nieostrą czcionkę inny ma duży input lag...co ty świętego graala szukasz??

 

Sorry ale nie będziesz mi pisał co mam robić. W tym roku za pewne nic nie kupię w związku z tą całą sytuacją z COVIDEM i cenami rosnącymi w górę. Widzę, że na tym forum nic nie można napisać bo od razu hejt. Są fora anglojęzyczne i jeśli kilka osób zgłasza jakąś wadę to za pewne jest to wada fabryczna. Też tak kiedyś myślałem jak wy, że na reddicie bzdury wygadują. Szukałem routera firmy Asus i na reddicie napisano, że ma problemy z Wi-fi. Myślę sobie, a co mi tam kupię sobie, jak co to zwrócę. Z 3 tygodnie chodził bez zacięcia, a potem zaczęły się przygody. Wi-fi szaleje, nie pomaga reset oprogramowania, aktualizacje itd. Niekiedy mam 2 Mb/s internet po Wi-fi i jest to wada fabryczna software'owa lub hardware'owa (tego nie udało mi się ustalić, co jest przyczyną), więc jednak ludzie nie piszą głupot. Patrzy się na negatywne opinie, a nie na pozytywne. Pozytywną opinię może wystawić osoba, która się kompletnie nie zna na sprzęcie i nie zauważa wad. Jeśli negatywne opinie powtarzają się i są ze sobą zgodne to można uznać, że coś jest na rzeczy.

 

Nie ma idealnego monitora ale na jakis trzeba sie zdecydowac..tzn nie trzeba ale wtedy nie bedzie sie uzywac kompa :E

 

No ja to rozumiem, jednak zastanawiam się w czym tak mocno Ci przeszkadza ten VG259Q, że mając go 3 miesiące już rozglądasz się za innym. Jednak chyba coś nie halo jest z nim... Napisałeś, że to nie czcionka, ale jednak bez przyczyny go nie sprzedajesz.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzedaje bo napalilem sie plaskiego IPS od MSI ktorego wczesniej w ofercie nie mieli. Ten G241 tj nowosc ktora dopiero weszla na rynek i mysle ze jakoscia wykonania i matryca przebije tego ASUSA ktory jest niestety przeplacony. Wewnetrzna ramka z plastiku, kolyszacy sie ale chyba z powodu pivota, te platiki na okolo matrycy pod palcem pracuja

 

Jest dobry ale jednak nie tak jak myslalem ze bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam juz tego MSI i znow trzeba sie przestawic. Obraz jest ostrzejszy, bardziej wyrazsity, wydaje sie ze w ogole kolory itp sa bardziej nasycone

 

Jakos wykonania spoko bezramkowy, bardzo elgancko wyglada bez zbednych pierdol.

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale nie będziesz mi pisał co mam robić. W tym roku za pewne nic nie kupię w związku z tą całą sytuacją z COVIDEM i cenami rosnącymi w górę.

 

Ale co ci rośnie??? Ceny monitorów z tego co widzę stoją albo zmieniają się symbolicznie w związku z wyższym kursem dolara. Po prostu nie szukasz a zwyczajnie...lol2.gif

 

sprzedaje bo napalilem sie plaskiego IPS od MSI ktorego wczesniej w ofercie nie mieli. Ten G241 tj nowosc ktora dopiero weszla na rynek i mysle ze jakoscia wykonania i matryca przebije tego ASUSA ktory jest niestety przeplacony. Wewnetrzna ramka z plastiku, kolyszacy sie ale chyba z powodu pivota, te platiki na okolo matrycy pod palcem pracuja

 

Jest dobry ale jednak nie tak jak myslalem ze bedzie

 

Który sie kołysze?? Chyba nie Asus...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to raczej dlatego ze mozna go obrocic do pivota wiec wyswietlacz sie kolysze (nie sam z siebie tylko jak zaczniemy nim w ten sposob ruszac)

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co ci rośnie??? Ceny monitorów z tego co widzę stoją albo zmieniają się symbolicznie w związku z wyższym kursem dolara. Po prostu nie szukasz a zwyczajnie...lol2.gif

 

Chłopie nie wiesz w ogóle o co chodzi, a już hejtujesz. Zwyczajnie się kompromitujesz. Nie wpadłeś przecież, że to nie o monitory tylko chodzi...Rosną ceny komponentów. Jak się kupuje monitor gamingowy trzeba też mieć odpowiedni sprzęt, żeby wygenerować klatki w grach. Aktualnie działam na starym sprzęcie, który pociągnie co najwyżej CS 1.6.

 

Kończę już tą dyskusję i nie będę odpowiadał na Twoje wpisy.

 

 

P.S. Bardzo fajny nowy test od redakcji pclaba. Nietety nie poczekali na nadchodzące monitory IPS 240 Hz, a szkoda. https://pclab.pl/art83640.html

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś planowane modele IPS 1440p 240Hz?

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poki co nic na ten temat nie wiadomo ale jak to z elektronika predzej czy pozniej takie sie pojawia

 

IPS 1080p, 240 Hz z tego co wiem do tej pory istnieja 2 takie modele

 

ASUS VG259QM i MSI Optix MAG251RX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się który monitor wybrać.

VG249Q

VG259Q

Optix G241

 

Zależy mi na kolorach i jak najmniejszym smużeniu.

 

@Eltik wyczytałem, że miałeś oba monitory (MSI i Asus). MSI wygląda w porównaniu do VG259Q? Która matryca jest szybsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglad wiadomo ze jest po stronie MSI, ciezko powiedziec ktora matryca szybsza. W obu przypadkach na domyslnych ustawieniach wydaje ze MSI ma ostrzejszy obraz (wyzej ustawiony kontrast?)

 

Asus ma pelna regulacje, MSI tylko odchylenie. MSI jest bardzo elegancki, bezramkowy

 

VG259 jest troszke drogi tak uwazam. Mozna pomyslec o tym 249Q, AOC 24G2U i tym nowym MSI G241. To taka 3 monitorow IPS 24" fhd do tysiaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...