Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowicujeszem w tej dziedzinie ale jak narazie calkiem niezle mi to idzie ;) Mam do was pytanko moi drodzy 

:) Skladam ten komputer od jakiegos czasu jeszcze wczoraj dopasowywalem rurki ptg wszystko git :) Teraz przyszedl moment na zalanie ukladu , moje pytanie jest odnosnie pompy :) Chce wprowadzic chlodziwo 

do rezeruwa i z rezerwua w uklad a potrzebna mi jest do tego dzialajaca pompa i teraz pytanie brzmi jak podlaczyc pompe "na krotko " chodzi mi o to aby caly system byl off zeby tylko pompa pracowala ja to zrobic ?? Kolejne pytanie 

to w jaki sposob potem podlaczyc pompe czy do plyty glownej czy do zasilacza bezposrednio ? Jesli pod plyte to podpiac pod sysfan5 pomp albo jakos tak jak bede w domu podesle zdj . A jesli do zasilacza to potrzebuje przejsciowke ? 

wtyczka od pompy jest to 4 pin ale w srodku sa 2 kabelki czerwony i czarny. 

Wybaczcie za puisownie slowcitwo itd itp ;)

Zamowilem przed chwila thermaltake tt premium synch do synchrinizacji rgb czy moze on tez sie przydac np do podpiecia pompy ?

 

 

 

 

specyfikacje komputera :

Cpu - intel i7 9800k 

gpu - rtx 2080  gigabyte aorus super z blokiem wodnym

ram - G.skill 3600mhz 16gb

zasilacz - thermaltake 1050w 80 plus platinium         

plyta glowna - gigabyte z390 aorus master

dysk nano ssd- samsung evo 970 pro 512gb

blok wodny - bitspower cpu blok summit m witch oled 

chlodnica - black ice nemesis gtr 480

rezerwua z pompa - thermaltake pacific pr22-d5 plus

obudowa - Thermaltake core p5 

rurki 12-16

Dziekuje z gory za pomoc i pozdrawiam

Edytowane przez Lukas1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrzebujesz specjalnej przejściówki, do której podepniesz kabel 24pin, żeby zasilacz mógł ruszyć z samą pompą, szczerze mówiąc, to ja nawet tego nie kupowałem, poprostu położyłem dookoła ręczniki papierowe i kontrolowałem czy nie cieknie.

 

Jak normalnie odpalasz bez przedłużki, to pompe podłączasz pod molex i pod płytę w złącze pump_fan lub coś tego typu(różnie to jest oznaczone), jak używasz tej przejściówki, to też, bo mobo i tak prądu nie dostanie, to z molexa ruszy.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnej specjalnej przejściówki nie potrzeba, a odpalanie pompy razem z resztą podzespołów to proszenie się o problemy. Żeby odpalić zasilacz na krótko przełącz z jego tyłu przełącznik na 0, odłącz również wszystkie przewody od podzespołów (płyta, karta, dyski etc.), zostaw tylko podpiętą pompę i zewrzyj np. zszywaczem biurowym (wsadź go do środka pinów i niech tam siedzi), zielony i czarny pin w wiązce 24-pin ATX, jest to pin 16 (PS-ON) z dowolnym pinem GND np. pinem nr 15 - masz to zaznaczone na tym obrazku. Prosto się zorientujesz, który pin jest który, ponieważ pin nr 20 będzie pusty. Jak masz zwarte piny to w momencie, kiedy przestawisz włącznik z tyłu zasilacza z 0 na 1 wszystko wystartuje.

 

Pompa to standardowe D5 Vario - zasilanie z MOLEXa, czyli bezpośrednio z zasilacza. Regulacja obrotów pokrętłem od dołu. Podpięcie pod płytę główną daje Ci tylko odczyt obrotów.

 

Ten kontroler odpowiada tylko za oświetlenie z tego co widzę.

 

BTW: Nie ma takiego procesora jak i7-9800k :P. Jest 9700k :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Bardzo dziekuje za wczesniejsze porady :) Jeszcze tego nie zrobilem brak czasu a zalezy mi na tym zeby poswiecic na to wiecej czasu wiec odkladam to na weekend ale piny i wszystko co opisaliscie sie zgadza :)

Mam jeszcze jedno pytanie dosc skomplikowane postaram sie wam to wytlumaczyc . Chce podlaczyc (4 wiatraki z rgb do chlodnicy + wiatrak z zasilacza + podswietlenie rezerwuy ) kupilem do tego jak wspomnialem thermaltake synch tt premium do synchronizacji rgb w wiatrakach rezerwuy wiatrak zasilacza plyty glownej ram i bloku wodnego cpu ale akurat blok(rgb) podlaczylem pod plyte glowna . Teraz moje pytanie brzmi jak podlaczyc 4 wiatraki zeby kazdy krecil sie rowno bo w synch sa z kazdej strony 3 wejscia + 1pwm i wydaje mi sie ze kazdy 1pwm odpowiada za 3 wejscia w tym synch mam do tego dolaczony do wiatrakow controler rgb plus . Chce aby wszystko swiecilo sie rowno +4 wiatraki najlepiej zeby reagowaly na temp procesora czyli musze podpiac do cpu fan czy obojetnie np sys fan ? Wybaczcie ze to tak haotycznie napisane ale sam sie w tym wszystkim gubie .

Reasumujac -

4 wiatraki rgb z chlodnicy+ sterowanie obrotami

Rezerwua rgb

Wiatrak z zasilacza rowniez rgb co do sterowaniem obrotow z tego co wyczytalem sam sie dostosowuje wiec same podlaczenie rgb

Do polaczenia posiadam

Thermaltake tt synch premium

Thermaltake sterownik dolaczony do 6paka wiatrakow 12 rgb

Cel

Synchronizacja calego rgb oraz jak dostosowac obroty tych 4 wiatrakow ktore sa zalezne od temperatury procesora

Na miniaturce widac opis tych 2 sterownikow thermaltake sync controler premium edytion oraz sterownik ring plus 12.

post-616508-15813533657275_thumb.jpg

Edytowane przez Lukas1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kojarzę, aby na forum ktoś kupił sterownik RGB od TT.

 

Przy LC sterowanie wentylatorami odbywa się prawie zawsze w odniesieniu do temperatury cieczy. Jeżeli nie ciecz to ja bym poszedł w sterowanie od temperatury GPU. Na pewno nie chciałbym sterować wentylami na chłodnicy w zależności od temperatury CPU.

 

Jak woda ma 25*C a procek odpali przeglądarkę w pulpicie, to automatycznie będziesz miał efekt głośnego rozpędzania się wentyli. Co nie ma sensu kiedy woda ma 25*C.

 

Jak odpalisz grę i GPU będzie cisnąć na maxa a proc zamknie się w 60*C to może dojść do kuriozalnej sytuacji, gdzie woda i gpu będą gorące ( np 45*C ) a CPU w rozdzielczości 4K zamknie się poniżej 60*C przez co wentyle będą np ciągle zdławione.

 

Generalnie ten Twój sterownik to taki szajs a nie sterownik. Z opisu spełnia tylko funkcję rozdzielacza sygnału PWM dla wentyli oraz RGB dla LEDów. A wszystkim steruje płyta główna, zarówno prędkością wentyli jak i kolorkami LEDów.

 

 

TT Sync Controller is capable of handling up to 9 Thermaltake addressable LED products. Connect the products of your choice to it, and set the lights conveniently via ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion and MSI Mystic Light Sync

 

Easy Application

TT Sync Controller supports a wide range of Thermaltake addressable LED products, providing a convenient way to control the lights directly from ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion and MSI Mystic Light Sync without the need of extra lighting controllers and software. 3 PWM signal cables and 2 mainboard signal bridge cables are included in the pack.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem . A powieccie mi w jaki sposob podlaczyc wiatraki tak aby reagowaly na temp cieczy ? Tak w ogole to jak to spr poprzez mobo ? Albo jakis sterownik ? Mam termometr zewnetrzny ale on tylko pokazuje temp bez mozliwoscipodlaczenia do plyty jest samo wyjscie molex. A model to Thermaltake Termometr na przewód (CL-W151-CU00BL-A)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz ustawić sobie obroty wentylatorów względem temperatury cieczy, to przede wszystkim potrzebujesz czujnik temperatury cieczy - np. taki czujnik typu in-line. Wkręcasz go gdzieś w pętlę. Ewentualnie czujnik w korku. Do tego kontroler, który pozwoli Ci na ustawienie wszystkiego - np.Aquacomputer Quadro (działa tylko z wentylatorami 4-pin PWM).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy czujnik temperatury, mobo ma 2 headery to podpięcia zewnętrznego czujnika, taki w korku lub przelotowy w układ, co wygodniej zastosować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, ze na headerach mobo masz dokladnosc +-1C a na sprzecie od Aquacomputer 0.01C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, ze na headerach mobo masz dokladnosc +-1C a na sprzecie od Aquacomputer 0.01C.

 

Zanim kupiłem aquaero używałem headera na mobo, i działało dosyć dokładnie aby wysterować wentylatory na chłodnicach ;)

Znajomym kilku co loop składałem także wpinałem czujnik do mobo i działa wystarczająco dokładnie

Nie każdy chce pchać kasę w dodatkowy kontroler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupiłem aquaero używałem headera na mobo, i działało dosyć dokładnie aby wysterować wentylatory na chłodnicach ;)

Znajomym kilku co loop składałem także wpinałem czujnik do mobo i działa wystarczająco dokładnie

Nie każdy chce pchać kasę w dodatkowy kontroler

 

Jasna sprawa. Nie mowie, ze kazdy musi pakowac kase w dodatkowy osprzet. Klaruje jedynie roznice miedzy obydwoma rozwiazaniami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak mysle ze zdecyduje sie na podpiecie tego termometra pod mobo nie mam zamiary podkrecac procka zrobilem to lc bardziej w celach estetycznych wiec ekstremalnych temp raczej nie bedzie komputer bede uzywal jedynie do gier. Ok pod co podpiac ten termometr ? W sensie ktore wejscie na plycie (aorus z390 master) uzyc do podpiecia termometra ?? Nie bardzo wiem co to znaczy "headerach". Czy ten tt sync nie bedzie sie jakos gryzl ?smialo moge podpiac wenty pod ten sterownik ?

Edytowane przez Lukas1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinasz to pod dwupinowe złączę t_sensor -> w instrukcji będziesz miał napisane, które to dokładnie.

 

Co do softu, to nie miałem styczności z tym od Thermaltake, natomiast ten od Gigabyte przerabiam od dłuższego czasu i jedyne co mogę Ci powiedzieć, to uzbrój się w cierpliwość ;)

RGB_Fusion jest piętą achillesową Gigabyte i naprawdę trzeba mieć szczęście żeby nie było jakiegoś zgrzytu/problemu z tym softem i innym, który również steruje RGB. Jedyny soft, z którym się nie gryzie to ten od Steelseries.

 

Może być tak, że będziesz musiał ręcznie odinstalować któreś moduły żeby nie było konfliktu. U mnie np. TridentZ Royal ogarniałem przez dwa dni żeby dało się je kontrolować z softu od G.Skilla!

Do tego np. wpinając cokolwiek w USB potrafi zresetować rgb w klawie :E

I żeby nie było... działałem długo z praktycznie całym setem od Aorusa, więc to nie tylko problem z innymi firmami, tylko nawet potrafi się we własnej rodzinie wysypać.

 

Szkoda, że GB tak wolno reaguje na te wszystkie kwiatki - można co prawda pisać na ich support i przesyłają fixy, ale chyba nie tak to powinno wyglądać kupując płytę za niemałe pieniądze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok niby wszystko rozumiem ale ciekawe jak to wyjdzie w praktyce :) Jesli jest ktos tu chetny zeby mi pomoc z tym jak juz zaczne to podlaczac czyli weekend naprzyklad :) Fajnie by bylo byc z ta osoba online :) Mozemy zrobic to odplatnie bo wiadomo fachowcy sie cenia :) Dzieki za wszystkie odpowiedzi napewno sie przydadza ale u mnie pytanie tworzy kolejne wiec chyba przyda mi sie ktos online :)

 

 

 

Spr ksiazeczke od plyty glownej i mam tylko skrot 2x po 2 piny wejscia o nazwie EC_TEMP1 I EC_TEMP2

 

 

Jak myslicie jakie jest najlepsze miejsce do zamontowanie czujnika ? Czy np po wyjsciu z rezerwuy jest ok ? Czy bardziej zeby byl w obiegu po wyjsciu z gpu i cpu ? A wybralem czujnik Aqua-Computer Temperature Sensor Inline 1x G1/4 ID 1x G1/4 OD dovry wybor ? Zaopatrze sie z czasem w sterownik o ktorym mowiliscie ale to z czasem narazie polece na mobo.

 

 

Jak myslicie litr chlodziwa wystarczy ? Czy zaopatrzyx sie w 2 litry ?

Edytowane przez Lukas1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 240+360 slim + mały rez wchodzi ok. 850 ml, ja bym wziął 2 litry dla świętego spokoju.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok biore 2 litry :) Jak ktos moze to odpisze mi na reszte pytan . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogę Ci w kwestii czujnika, bo nie chcę gadać głupot, ale ja od siebie polecam program argus monitor. Możesz ustawić wiele warunków obrotów wentylatorów w jednym czasie , np od CPU GPU, VRAM i wiele więcej.

Kosztuje 10$ na rok, u mnie działa wzorowo.

Ale czujnik temperatury też fajna rzecz, jak masz budżet i chęci to czemu nie :)

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, ze na headerach mobo masz dokladnosc +-1C a na sprzecie od Aquacomputer 0.01C.

 

Dokładność a rozdzielczość narzędzia pomiarowego to dwie różne rzeczy mylisz chyba pojęcia :P

 

Nie pomogę Ci w kwestii czujnika, bo nie chcę gadać głupot, ale ja od siebie polecam program argus monitor. Możesz ustawić wiele warunków obrotów wentylatorów w jednym czasie , np od CPU GPU, VRAM i wiele więcej.

Kosztuje 10$ na rok, u mnie działa wzorowo.

Ale czujnik temperatury też fajna rzecz, jak masz budżet i chęci to czemu nie :)

 

Czujnik lepszy nawet taki 10k ohm na kablu do doklejenia. Kosztuje on nic. Poza tym z płytą powinny być czujniki w zestawie.

 

Co do gryzienia się softu, to co kupił kolega z wentylami to rozdzielacz lesie i wentyli. On nie będzie się chyba z niczym gryzł bo nie ma sterowania. Z opisu wynika że rozdziela tylko to co płyta potrafi wysterować.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładność a rozdzielczość narzędzia pomiarowego to dwie różne rzeczy mylisz chyba pojęcia :P

 

Kazdy zrozumial o co mi chodzilo, Ty na pewno tez ale nie od dzis wiadomo, ze lubisz sie przyczepic :)

Chodzilo o rozdzielczosc pomiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładność moich sensorów to tak na oko teraz co najmniej plus minus 1 stopień. Jak mam 4 takie same to każdy co innego pokazuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładność a rozdzielczość narzędzia pomiarowego to dwie różne rzeczy mylisz chyba pojęcia :P

 

 

 

Czujnik lepszy nawet taki 10k ohm na kablu do doklejenia. Kosztuje on nic. Poza tym z płytą powinny być czujniki w zestawie.

 

Co do gryzienia się softu, to co kupił kolega z wentylami to rozdzielacz lesie i wentyli. On nie będzie się chyba z niczym gryzł bo nie ma sterowania. Z opisu wynika że rozdziela tylko to co płyta potrafi wysterować.

 

Tak widziaem mam taki malutki czujnik dolaczony do plyty glownej . I ten czujnik jest ok ? Moge go uzyc ? Jak tak w jaki sposob go polaczyc z ciecza

wlozyc np do rezerwyu? Czy lepiej kupic ten aquariusa co podalem wyzej ? Wybaczcie za te pytania czasem pewnie banalne ale wole sie upewnic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij jeszcze raz na post Zawiszy z wczoraj z godziny 16:42 - wszystko tam Tobie napisal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij jeszcze raz na post Zawiszy z wczoraj z godziny 16:42 - wszystko tam Tobie napisal.

 

 

 

 

 

Tak tylko ze tam jest opisqny sposob ze sterownikiem a ja chce zrobic to z mobo tak jak pisalem wczesniej mam inna nazwe zlacza do podpiecia termometra Spr ksiazeczke od plyty glownej i mam tylko skrot 2x po 2 piny wejscia o nazwie EC_TEMP1 I EC_TEMP2 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to są te wejścia do czujnika, co do samego czujnika to teoretycznie można by ten dołączony do płyty przykleić do kasety na chłodnicy gdzieś gdzie wentylatory nie wieją specjalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...