Skocz do zawartości
Eldier

[5000] Laptop dla programisty 15,6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

potrzebuję pomocy z wyborem laptopa do pracy, od kilku dni czytam i czytam, chodzę po sklepach ale tam bieda i z każdą chwilą dokładam do budżetu i coraz mniej wiem...

 

Tak jak w tytule, głównie .Net, chciałem pójść w Xamarina, ale mój obecny komp ledwo to łyka... Nie wykluczam w przyszłości Android Studio czy co tam teraz jest w modzie. Trochę Arduino, czasem coś narysuję w 3D - używałem Sketchupa, czasem jakaś grafika 2D w wolnych chwilach - a więc wszystkiego po trochu, okresowo, w zależności na co jest zajawka, ale jednak głownie .NET. Generalnie na ten moment nie gram, ale nie twierdzę że to się nie zmieni w przyszłości. Dodam że lubię mieć otwartych bardzo dużo kart w przeglądarce, czasem zdarza się że 2-3 instancje Visual Studio, plus jeszcze jakieś pożeracze zasobów.

 

Zacznijmy od tego co musi być na 100%:

Dysk SSD, myślę że najlepiej 512GB.

Wydajny procesor, i5-i7 9gen, przy zakładanym budżecie chyba nie ma co się pchać w 10gen, bo sam paździerz widziałem... Chociaż mogę się mylić.

16GB ramu

Matowa matryca - IPS? Tak żeby jak najmniej męczyć oczy.

Windows 10 PRO lub goły ale dokupując system żebym zmieścił się w budżecie.

Solidna konstrukcja, niekoniecznie gamingowy wygląd, ale jak będzie miał dobre param to przełknę.

Dobre chłodzenie.

 

A teraz to co mógłby mieć jeżeli budżet pozwoli:

Wyloty powietrza z boku, żebym czasem mógł wziąć lapka na łóżko/kolana i żeby od razu się nie zagotował.

Jakaś grafa, bo jak pisałem, póki co nie gram, ale nie wiem jak będzie w przyszłości.

Aluminiowa obudowa - w sumie zachcianka, ale po prostu lubię - ja nie znalazłem takiego modelu, żeby miał wszystko co wyżej plus alu.

Podświetlana klawiatura.

 

Takie przykuły moja uwagę:

Dell Inspiron G3 i5-9300H/16GB/512+1TB/Win10PX GTX1650

 

Do tej pory miałem same Delle i najchętniej też bym w to szedł, ale rozważę każdą propozycję, chociaż te wyglądają nieźle:

Lenovo Legion Y540-17 i7-9750H/16GB/960 GTX1660Ti trochę poza budżetem, ale jeżeli będzie znacznie lepszy to akceptuję.

ASUS VivoBook 15 X571GT i7-9750H/16GB/512 GTX1650

Acer Nitro 5 i7-9750H/16GB/512 120Hz macałem w sklepie Acer Aspire 5, ale niestety wydawał mi się tandetny.

 

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie Delle do tej pory miałeś ale seria Inspiron to plastik i słabe chłodzenie, konkurencja jest o wiele lepsza pod każdym względem. To nie jest seria biznesowa która wyrabia renomę tej marce.

Legion - jak najbardziej ok ale chłodzenie jest głośne mimo iż w miarę wydajne.

Vivobook - tu chłodzenie średnio się nadaje do pracy pod obciążeniem.

 

Aspire - pytanie który model "macałeś" bo jeśli był to market to najprawdopodobniej stare modele sprzed roku a ten model co chwilę jest odświeżany.

 

Zobacz sobie jeszcze laptop wykonany z aluminium, nie-gamingowy a jednak posiadający wszystko czego potrzebujesz + GTX 1650. Na dodatek masz aż dwa miejsca na dodatkowe dyski:

Acer Aspire 7 i7-9750H/16GB/512 - 3999 zł

 

Spokojnie zmieścisz się w budżecie z osobno zakupionym Windows 10 PRO: Microsoft Windows 10 PRO PL 64bit OEM DVD - 629 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten w.w Legion Y540 jako jedyny ma 17". W nieco niższej cenie (tak żeby gdzieś wyrobić się w budżecie) jest wersja 15":

Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/16GB/480 GTX1660Ti za 4699zł

Tu również masz kartę GTX 1660Ti (która jest wydajniejsza od GTX'a 1650) więc nawet jeżeli z czasem najdzie Cię ochota zagrać w coś nowszego to laptop powinien to"uciągnąć" .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Niestety musiałem się wstrzymać z zakupem, ale wracam z tematem.

Byłem nastawiony na tego Acera z postu manuelosa, jednak teraz już go nie ma.

Pojawiło się coś innego równie ciekawego na rynku? Z tego co zauważyłem przez to co teraz się dzieje ceny poszybowały sporo w górę...

Jedyne co rzuciło mi się w oczy to:

https://www.x-kom.pl/p/564346-notebook-laptop-156-asus-vivobook-15-x571gt-i7-9750h-16gb-512.html#Specyfikacja

 

https://www.x-kom.pl/p/560177-notebook-laptop-156-hp-pavilion-15-i7-1065g7-16gb-512-mx250-silver.html - z tego co czytałem badziewna jakość wykonania mimo alu, ale dobre chłodzenie. Procesor też trochę odstaje od Asusa.

 

Ktoś wie jak z jakością wykonania Asusa? Chłodzenie ponoć daje radę, ale to tylko gdzieś na jakimś forum mi mignęło. Fajnie jakby ktoś potwierdził ;)

 

Z góry dzięki, pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co rzuciło mi się w oczy to:

https://www.x-kom.pl...ml#Specyfikacja

Ktoś wie jak z jakością wykonania Asusa? Chłodzenie ponoć daje radę, ale to tylko gdzieś na jakimś forum mi mignęło. Fajnie jakby ktoś potwierdził ;)

 

Ten model jest przykładem laptopa dla kogoś, kto potrzebuje sprzętu do pracy na programach oraz aby czasem sobie w coś pograć. Design jest minimalistyczny i zdecydowanie jest to duży plus. Wydajnościowo radzi sobie bardzo dobrze. Układ chłodzenia jest w nim przemyślany i świetnie spełnia swoje zadanie nawet przy wysokim obciążeniu CPU i GPU. Matryca 120Hz i 100% pokrycia barw sRGB jest zdecydowanie zauważalna i poprawia komfort użytkowania. HP, którego przedstawiłeś jakość wykonania ma na dość niskim poziomie. Chłodzenie ma przyzwoite, jednak nie porównywałbym go Asusa - w tej kwestii, jak dla mnie, zdecydowanie odstaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acer Aspire 7 jeszcze nie ma następcy. Po woli pojawia sie co raz wiecje modeli z nowymi procesorami Ryzen.

ASUS TUF Gaming A15 R7-4800H/16GB/512 144Hz 4899 zł

Jeżeli chodzi o wydajność procesora, to warto poczekać lub celować w ten procesor AMD Ryzen 7 4800H (8 rdzeni, 16 wątków, 2.90–4.20 GHz, 8 MB cache).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety poza budżetem bo system muszę jeszcze dokupić.

Szczerze mówiąc nigdy nie miałem AMD, ale jak one funkcjonują w przypadku pracy? Bazy danych, emulatory, kompilacja itp?

Nie ma problemu z virtualizacja? Kiedyś był z tym problem, emulator Androida będzie chodził płynnie?

Tak jak pisałem wcześniej komp ma być typowo do orania, a nie do grania. Sporadycznie może jakiś tytuł się trafi, jednak w przyszłości tego nie wykluczam.

 

Jeżeli ten gamingowy sprawdzi się dużo lepiej od tego wcześniejszego Asusa w podanych zastosowaniach to dołożę, jednak wolałbym nie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To może Legion, tego w/w z GTX'em 1660Ti już nie ma, ale nieco taniej jest wersja z 8GB i 256GB SSD:

Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/8GB/256 GTX1660Ti za 4299zł

Tylko, że musiałbyś go już rozbudować we własnym zakresie o odpowiedni dysk i dołożyć pamięci (dopłata do 16GB i dysku 960GB to 1200zł)-więc lepiej samemu dobrać odpowiednie podzespoły. Legiony mają dosyć dobre chłdozenie.

 

Ewentuanie wersja z GTX'em 1650:

Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/16GB/480 GTX1650 4499zł

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już byłem prawie zdecydowany na tego Legiona z GTX 1650, ale pojawiło się takie coś:

ASUS ROG Strix G i7-9750H/16GB/512/GTX 1660Ti 120Hz

Co myślicie? 200zł więcej, ale lepsza grafika, która wydaje mi się nie potrzebna, ale znajomy ma ROG'a Strix'a sprzed półtora roku i mówi że solidna i porządna maszyna.

 

Z góry dzięki i pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to dobry wybór, aczkolwiek w tej cenie dostaniesz już 17-calowy model Legion.

Lenovo Legion Y540-17 i7-9750H/8GB/256 GTX1660Ti

Z przyzwoitą matryca, stonowanym designem oraz niezłą kulturą pracy. Ram czy dysk możesz rozbudować w przyszłości.

 

Za 200 zł więcej podałem Ci model z wydajniejszym procesorem AMD Ryzen 7 4800H.

Edytowane przez Czekoladka2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wg kilku testów jest sporo lepszy, ale czy nie ma problemu z wirtualizacją? Na forum xamarina niektórzy mają z tym problem, a niestety nie znalazłem nic na ten temat odnośnie tego konkretnego modelu. Chociaż gdzieniegdzie widziałem info że już rozwiązali ten problem, jednak wolałbym jeszcze jakieś potwierdzenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia w temacie programowania powiem, że minimum to i7 9750H lub w ogóle dobra i9 jak jest budżet. Ramu 16GB to za mało, 16GB to mi zabiera sam system + aplikacje developerskie pracujące na luzie. Musi być 32GB, zwłaszcza, że potem zwykle dołożyć się nie da, bo są dwa sloty zajęte przez 8GB kości. Obecnie mam 32GB i dopiero jest różnica, zużycie ramu utrzymuje się w granicach 13-17GB, więc 16GB to zwyczajnie za mało, a akurat też robię w Visual Studio 2019 / Visual Studio Code i ogólnie .NET. Jak przyjdzie postawić lokalnie NODE.JS do aplikacji frontowej to już te 16GB wymięknie, do tego licząc debuggowanie np. Angulara w devtoolsach przeglądarki. A co tu dopiero mówić jak jeszcze trzeba hostować API lokalnie z trybem debuggowania. Będzie non stop żarło z pamięci wirutalnej. Pół biedy, bo to dysk SSD, ale dalej jest mu daleko do prędkości RAMu plus wykorzystywanie nadmiernie SSD jako pamięć wirtualna to kiepski pomysł choćby ze względu na żywotność, nie tylko wydajność.

 

Te lapki co Ci ludzie polecają 16GB to od razu patrz cenę dla 32GB, a Ci co polecają 8GB to w ogóle olej te posty, bo nie mają pojęcia co piszą, dla nich tylko gry istnieją na laptopie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...