Skocz do zawartości
m_wawa

Problem z podkręceniem RAM-u

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem z podkręceniem pamięci Balistics 3200MHz CL16 na płycie B450 Tomahawk Max z prockiem Ryzen 7 2700X.

 

Wczesniej korzystałem z pamięci 2x8 GB Crucial Ballistics 2400 MHz CL14 które bez problemu szły na 2933 MHz CL 16 (ustawiłem to w opcji MemoryTryIt BIOSU i poszło). Nie znam się na podkręcaniu więc użyłem gotowca.

 

Po zmianie pamięcui na 2x16 Ballistics 3200 MHz CL16 pamięci po prostu włozone do płyty chodzą na 2400 MHz (tak przynajmniej widać to z poziomu BIOSU). Pojawiają mi się też do wyboru dwa profile XMP, pierwszy 2933 MHz, drugi 3200 MHz. W momencie jak wybiorę pierwszy to wszystko jest OK, jak wybieram drugi to komp po wyjściu z BIOSU kręci chłdozeniem procesora, ale komp się jakby zawiesza, nic nie da się zrobić, klawiatura i mysz są jakby odłączone (brak podświetlenia) a na kontrolce CPU na płycie pali się czerwona dioda. Wydaje mi się że przy zaznaczonej opcji MemoryTryIt na Enabled w razie przesadzenia z parametrami komp powinien się zrestartować i wrócić do ustawień defaultowych a tu nie wraca tylko się wiesza. Poza tym ja w zasadzie nawet nie próbowałem podkrecać jeszcze tego RAMU tylko puścić go na ustawieniach fabrycznych 3200 MHz i CL16.

Ktoś ma pomysł co robie nie tak albo co mam uwalone? Płytę/procka/RAM?

Niby R7 2700X ma kontroler pamięci do 2933MHz ale z tego co czytam to ludzie w miarę spokojnie osiągają na tych pamięciach 3600MHz więc chyba się da a u mnie nawet na fabrycznych ustawieniach nie chcą iść...

Edytowane przez m_wawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa. Ja mam R7 2700/MSI B350M Mortar oraz identyczne ramy i działa bez problemu na 3200MHz (chyba nawet botowało na 3800). Działało na 3200MHz również na 2200G (mówię tu o profilu XMP).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie jestem pewny czy coś nie jest uwalone na płycie, z prockiem czy może z RAM-em coś jest nie tak. Nie znam się na tyle żeby to potwierdzić lub wykluczyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo trafiłeś na badziewne IMC w procesorze, które nie ogarnia 3200, jest też taka opcja, spróbuj ustawić 3200mhz i ręcznie timingi np na 17/18, będziesz wiedział czy to kwestia IMC, czy płyta dobiera niestabilne ustawienia na auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem inne pamięci Cruciam Ballistics 2x8GB 3000MHZ CL15 (BLS2K8G4D30AESCK). Idą na tej płycie i z tym prockiem na 3600 16 18 18.

Crucial Ballistics 2x16GB 3200MHz CL16 (BLS2K16G4D32AESE) przy próbie ustawienia profilu XMP z ustawieniami fabrycznymi 3200MHz CL16 powodują takiego freeza systemu że nie pomaga nawet twardy reset. Trzeba zewrzeć zworkę na płycie (B450 Tomahawk MAX) żeby zresetować ustawienia biosu. Na ustawieniach 2933MHz 16 18 18 działają stabilnie i przechodzą test memtestem.

 

Nie wiem co to oznacza? Że pamięci są niekompatybilne z płytą (nie ma ich na liście kompatybilności)? Że ten zestaw 32GB jest w jakiś sposób "uwalony"? Bo raczej to wina pamięci a nie procka czy płyty...

 

Pamięci kupiłem na Amazonie, dostarczone 05.02 czyli 14 dni na zwrot minęło chyba dziś... Nie wiem czy próbować je mimo wszystko zwrócić czy reklamować i poprosić o wymianę na inny zestaw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz oddzielnie kości

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncze sprawdzenie kości przez autora może coś wykluczyć?

Edytowane przez mpzgora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...