Skocz do zawartości
robbin1

Pamięć Patriot Viper Steel 16GB 2x8GB 4400MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo niskie tRFC przy 4000 to nic dobrego wink.gif w bądź razie w moim przypadku...  Jeszcze raz wspomnę pod gry nie wyciskamy ostatnich soków trzeba odpuścić co niektóre timingi, bo będzie spadek wydajności kwasny.gif

U mnie najwydajniej lata 4000 16161636 tRFC 390 tREFI 65535 1.425V reszta też delikatnie skręcona

W Aida64 mam 59 60 54 i 39,5 ns

Postaram się wrzucić pixa z ATC smile.gif

 

Musisz mieć bardzo czułą płytę, u mnie nie ma problemu z zacieśnianiem tRFC nawet pod poziom 300 uwzględniając że mam 4x8GB 3600@4000MHz

Generalnie ta moja MSI jest dość fajna pod tym względem, łyka wszystkie ustawienia jak pelikan, nawet mogę wbić 4400c17 przy 4x8GB i będzie boot.

 

Najlepsze osiągi i stabilna praca u mnie działa na takich ustawieniach

 

Napięcie 1.45v

RTL i IOL nadal są kiepskie 67/67 i 13/13 świadczy o braku optymalizacji ze strony płyty, do 4000 najoptymalniej wypada między RTL między 61 a 64 i IOL 6 a 7.

3 rząd też jeszcze można spokojnie podciągnąć jeżeli pamięci dają radę, żyłowanie tRFC tRAS i tFAW sobie odpuśc poniżej 300/30/24 zysk jest znikomy.

 

DRAM masz trochę wysoko do ~ 4000 1.4-1.42 powinno wystarczyć za to VCSSA i VCCIO dość nisko.

 

Z tego co widzę Masz dobry IMC gdzie pozwala tak nisko zejść z napięciem thumbup.gif

 

Niskie SA i IO niekoniecznie jest dobre, taki poziom może solidnie blokować dalsze optymalizacje, a przy tym obcinać wydajność, co niekoniecznie w AIDZIE będzie widoczne.

Widać że u autora copy jest niesamowicie mizerne, opóźnienie też spore, mimo 4000c16 u mnie na 4000c17 bez problemu łapię średnio ok 61/63/58 GB/s przy 39-38 ns.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze ty masz inne pamięci a akurat z trfc przy viperach można zejść bardzo nisko, na amd też sporo osób ma problem z ustabilizowaniem 1T od jakiejś tam wartości ale nie muszą wbijać od razu CR2 bo jest jeszcze GDM :E

 

Tak z ciekawości, co takiego mają magicznego Vipery że schodzą nisko z tRFC? Tu nie ma żadnego znaczenia w obydwu wypadkach są kostki Samsung B-Die BCPB 20nm które zawsze miały zdolności do pracy przy niskim tRFC, co innego płyta główna, niektóre sobie z tym nie radzą i trzeba luzować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTL i IOL nadal są kiepskie 67/67 i 13/13 świadczy o braku optymalizacji ze strony płyty, do 4000 najoptymalniej wypada między RTL między 61 a 64 i IOL 6 a 7.

3 rząd też jeszcze można spokojnie podciągnąć jeżeli pamięci dają radę, żyłowanie tRFC tRAS i tFAW sobie odpuśc poniżej 300/30/24 zysk jest znikomy.

 

DRAM masz trochę wysoko do ~ 4000 1.4-1.42 powinno wystarczyć za to VCSSA i VCCIO dość nisko.

 

Niskie SA i IO niekoniecznie jest dobre, taki poziom może solidnie blokować dalsze optymalizacje, a przy tym obcinać wydajność, co niekoniecznie w AIDZIE będzie widoczne.

Widać że u autora copy jest niesamowicie mizerne, opóźnienie też spore, mimo 4000c16 u mnie na 4000c17 bez problemu łapię średnio ok 61/63/58 GB/s przy 39-38 ns.

 

Spróbuje zmniejszyć RTL i IOL oraz zwiększyć trochę napięcie IO i SA. Jakie dać IO i SA przy 4000?

Edytowane przez robbin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz już samemu szukać optymalnych wartości dla swojego kontrolera, ale do 4000 najczęściej daje się już okolice 1.24v na VCCSA i 1.20v na VCCIO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz już samemu szukać optymalnych wartości dla swojego kontrolera, ale do 4000 najczęściej daje się już okolice 1.24v na VCCSA i 1.20v na VCCIO.

 

Pozmieniam i wieczorem jak potestuje wrzucę wyniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć bardzo czułą płytę, u mnie nie ma problemu z zacieśnianiem tRFC nawet pod poziom 300 uwzględniając że mam 4x8GB 3600@4000MHz

Generalnie ta moja MSI jest dość fajna pod tym względem, łyka wszystkie ustawienia jak pelikan, nawet mogę wbić 4400c17 przy 4x8GB i będzie boot.

 

Moja MSI też hula na niskim tRFC ale po przekroczeniu pewnej granicy odbija się to negatywnie na odczytach R/W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tego na każdej płycie mogę zejść poniżej 300 z tRFC AIDA wykazuje ciut niższy czas dostępu i transfery bez zmian.

 

W grach piękne spadki wydajności. Także powtórzę kolejny raz proszę się dalej sugerować AIDA wink.gif

Wzór na tRFC to tRC x 6 lub 8. W moim przypadku mnożnik 8 niemalże idealnie się sprawdza.

tRC = tRP+tRAS

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Side a skąd wytrzasnąłeś info o takiej zależności 6x lub 8x TRC do TRFC :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet w poradnikach do ryzenów masz to podane wink.gif

 

Mnie nawet płyta na auto tRFC blisko trzyma mnożnika 8 wink.gif

 

Także myślę, że to nie jest wymysł pijanego mistrza szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie te steel series 4133 chodzą na 4000 , 17-17-17-37 na 1,41V i 4000 16-16-16-36 1,46V. Jak wyżej, testowałem głównie w grach i 4000 cl.17 wypada lepiej niż 3866 cl 16. 4133 to już cl 19 i dałem spokój. Przy 4000Mhz różnica miedzy cl.16 a 17 praktycznie żadna. W syntetykach może jakaś jest. Chyba każdy zestaw steelseries 4000 w górę wydoli te 4000Mhz przy opóznieniach 17-17-17-37 a to już jest fajna wydajność. Jeśli ktoś potrzebuje ich do ryzena to spokojnie pójdą 3600 cl.15 lub. do 3866 cl 16 (najczarniejszy scenariusz). Czasem ta seria ma problem z wczytywaniem poprawnie profilu xmp na niektórych płytach (biosach), ale to nie ma problemu bo spokojnie można to obejść ustawiając wszystko "z palucha". Cena jest ok, a wszystkie przynajmniej od 4000 w górę są na b-dajach. Co do pozostałych nazwijmy to subtimingów to zacieśnianie ich realnie daje wg mnie w realnym zastosowaniu praktycznie nic. Może w syntetych typu aida64 zrobi to różnicę w cyferkach w realnym zastosowaniu wpływ marginalny i dojechanie kontrolera pamięci i braki stabilności, Testowane na 8700ki 9900kf...mój osobisty wniosek...strata czasu.

Edytowane przez bielas22
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet w poradnikach do ryzenów masz to podane wink.gif

 

Mnie nawet płyta na auto tRFC blisko trzyma mnożnika 8 wink.gif

 

Także myślę, że to nie jest wymysł pijanego mistrza szczerbaty.gif

Nie mówie że to wymysł właśnie tylko zaciekawiło mnie to, mam wbite trfc 250 bo takie jest ostatnie stabilne najniżej przy 3733mhz, wychodzi na to że 6x trc daje u mnie trfc 252 a 8x 336 pasuje sprawdzić w takim razie 252 vs 336 w grze a nie w programie jak to się zachowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem długie godziny na zabawie z tymi subtimingami. Zacząłem sie tym bawić jakieś 5 lat temu jeszcze przy okazji 4930k i pamięci 1866mhz. Miało to sens pod warunkiem zacieśniania ich wszystkich proporcjonalnie. Np. ustawiałem sobie ddr na 1333Mhz, przepisywałem wszystkie wartosci z palca, potem podnosiłem szynę do 1866mhz i faktycznie dawało to zysk, powiedzmy na poziomie 100Mhz wyższego taktowania cpu. Przy 8700k próbowałem robić to samo, przy pamięciach 3200 ustawiałem je na 2666 i...też dawało to jakis zysk ale powodowało wyższe temperatury procka i brak stabilności. przy 9900k i ddr 4000 nawet nie chciało mi sie w to bawić, zysk na poziomie góra 100Mhz wyższego oc procka i kłopoty ze stabilnością, bezsens. Zacieśnienie jednego czy dwóch subtimingów prócz paru cyferek w syntetyku nie da realnie praktycznie nic. Nie wiem jak sprawa ma sie z ryzenem ale wg mnie to nie bedzie dużej różnicy względem intela.

Edytowane przez bielas22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówie że to wymysł właśnie tylko zaciekawiło mnie to, mam wbite trfc 250 bo takie jest ostatnie stabilne najniżej przy 3733mhz, wychodzi na to że 6x trc daje u mnie trfc 252 a 8x 336 pasuje sprawdzić w takim razie 252 vs 336 w grze a nie w programie jak to się zachowa

Przy wyższych zegarach różnicę widać w AIDA.

Przykładowo u mnie przy 4300 cl17 i ciasnych timingach granicą jest 320.

Poniżej tej wartości już wydajność leci w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tego na każdej płycie mogę zejść poniżej 300 z tRFC AIDA wykazuje ciut niższy czas dostępu i transfery bez zmian.

 

W grach piękne spadki wydajności. Także powtórzę kolejny raz proszę się dalej sugerować AIDA wink.gif

 

Wzór na tRFC to tRC x 6 lub 8. W moim przypadku mnożnik 8 niemalże idealnie się sprawdza.

 

tRC = tRP+tRAS

 

Ustawiłem według twojego wzoru. Podniosłem napięcie na IO 1.20V SA 1.24V a na pamięci zmniejszyłem na 1.42V

Tak to teraz wygląda.

 

Teraz czas na testy

post-334119-15825665654587_thumb.jpg

post-334119-15825665975529_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tego na każdej płycie mogę zejść poniżej 300 z tRFC AIDA wykazuje ciut niższy czas dostępu i transfery bez zmian.

 

W grach piękne spadki wydajności. Także powtórzę kolejny raz proszę się dalej sugerować AIDA wink.gif

Wzór na tRFC to tRC x 6 lub 8. W moim przypadku mnożnik 8 niemalże idealnie się sprawdza.

tRC = tRP+tRAS

 

 

Głupio się przyznać, z uporem maniaka walczyliśmy o jak najniższe timingi, a wychodzi na to , że kolegi schemat się sprawdza dobrze, a my sami sobie pod górkę robimy.

Na razie na sucho przeprowadziłem 3 testy, rotr benchmark, sotr benchmark i cs go mapka benchmark.

Sotr nieznacznie więcej "klatek" naliczył, względem trfc 260t , ale w rotr sprawa się trochę zmienia na Syrii , minimalny fps pokazał się na poziomie, jak na kręconej i5 z kręconym ramem, obwiniałem tu zen2 , że sobie nie radzi tak jak intel, w parze z amd navi, ale jednak się myliłem. Kwestia dobrze ustawionego ramu, ma tu wpływ, nawet dosłownie tydzień temu miałem podejrzenia, że mam "przesadzone" timingi i zamiast zyskiwać wydajność to ją tracę. W cs go, średnio +20fps, ale minimalny zamiast 80 w okolicach 95 , więc też na jakichś plus. W aidzie strata ponad 1ns w opóźnieniu , ale w aide nie gram. Niebawem idę sobie pograć, zobaczę zachowanie podczas giercowania. Na razie, tylko zrzuciłem trfc na 336t , reszta wraz z napięciem została. Myślę, że trzeba się doradzić doświadczonych użytkowników/ poszukać dobrego poradnika, co do oc ram typowo pod największą wydajność w grach i wszystko na nowo wyrzeźbić.

 

Tak wygląda porównanie w rotr:

 

 

bb803afc8b34d708.jpg

59eb5945ad6d1152.jpg

 

 

 

Dam znać jak odczucia podczas gier, wedle suchych testów , wychodzi u mnie podbicie trfc na +.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test w kilku gierkach i wszczedzie jest mniej fps do 10% na tych ustawieniach 4000 16-16-16-32 CR2 tRFC 384 w porównaniu do rRFC 320

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

320 może jeszcze dawać zysk. Niżej mogą już wystąpić straty.

Najlepiej samemu sobie przetestować gdzie jest granica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test w kilku gierkach i wszczedzie jest mniej fps do 10% na tych ustawieniach 4000 16-16-16-32 CR2 tRFC 384 w porównaniu do rRFC 320

 

To aż niemożliwe, rozstrzały między tRFC między 384 a 320 są zbyt małe aby wygenerować aż 10% różnice wydajności.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, 10% to nawet niektóre ważniejsze ustawienia nie dają, też pytanie jak testowałeś czy warunki były identyczne w jednych i drugich ustawieniach :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupio się przyznać, z uporem maniaka walczyliśmy o jak najniższe timingi, a wychodzi na to , że kolegi schemat się sprawdza dobrze, a my sami sobie pod górkę robimy.

Na razie na sucho przeprowadziłem 3 testy, rotr benchmark, sotr benchmark i cs go mapka benchmark.

Sotr nieznacznie więcej "klatek" naliczył, względem trfc 260t , ale w rotr sprawa się trochę zmienia na Syrii , minimalny fps pokazał się na poziomie, jak na kręconej i5 z kręconym ramem, obwiniałem tu zen2 , że sobie nie radzi tak jak intel, w parze z amd navi, ale jednak się myliłem. Kwestia dobrze ustawionego ramu, ma tu wpływ, nawet dosłownie tydzień temu miałem podejrzenia, że mam "przesadzone" timingi i zamiast zyskiwać wydajność to ją tracę. W cs go, średnio +20fps, ale minimalny zamiast 80 w okolicach 95 , więc też na jakichś plus. W aidzie strata ponad 1ns w opóźnieniu , ale w aide nie gram. Niebawem idę sobie pograć, zobaczę zachowanie podczas giercowania. Na razie, tylko zrzuciłem trfc na 336t , reszta wraz z napięciem została. Myślę, że trzeba się doradzić doświadczonych użytkowników/ poszukać dobrego poradnika, co do oc ram typowo pod największą wydajność w grach i wszystko na nowo wyrzeźbić.

 

Do tej pory nie skumałeś że minimalne fps w benchmarkach są losowe :E i to nie tylko w rotr ale co gra ma benchmark to takie coś można zaobserwować, właśnie zrobiłem 12 przelotów benchmarku w ROTR (po 3 na każdym nastawie) za każdym razem minimalny fps jest totalnie inny raz mi wypluło 31 za drugim razem 58 a za trzecim 67 - TRFC 250, Następnie zrobiłem TRFC x6 czyli 252 tak samo 3 razy ten sam rezultat później trfc 280 i na koniec x8 (336) to samo za 1 razem wypluło min fps 53 za drugim 66 a za trzecim 31, średni fps i inne są praktycznie takie same kwestia 1/0,5 klatki

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

320 może jeszcze dawać zysk. Niżej mogą już wystąpić straty.

Najlepiej samemu sobie przetestować gdzie jest granica.

 

Pisałem do 10%. W ROTR miałem średnio 7 fps mniej w cod ok 8 fps strange brigade 10 fps.

Ale ogólnie jest jakby lepszy ten minimalny fps tzn mniejsze spadki są.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już wiadomo wszystko błędy pomiarowe, rozstrzelone timingi i pewnie jeszcze RTL-e.

 

Wszystkie timingi i RTL/IOL muszą być wbite na stałe do tego błędy pomiarowe najlepiej poniżej 0.5% to wtedy możemy porozmawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już wiadomo wszystko błędy pomiarowe, rozstrzelone timingi i pewnie jeszcze RTL-e.

 

Wszystkie timingi i RTL/IOL muszą być wbite na stałe do tego błędy pomiarowe najlepiej poniżej 0.5% to wtedy możemy porozmawiać.

 

Właśnie tu mam problem z RTL oraz IOL. RTL poniżej 67 jak dam nie wstaje płyta a IOL musze dać na auto bo też jest problem z uruchomieniem jak wpisałem DO 4 D1 13 i nawet je zwiększałem

I zasilanie pamieci musiałem wrócić do 1.45v bo na mniejszym mam zwisy w grach

Edytowane przez robbin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 robbin1

Jakie opóźnienie tRC ustawił producent w Twoich pamięciach ??

Według Taiphoon mam tRC 54 dość luźno zapodali kwasny.gif

Na tę chwile tRFC 380 prawie idealnie dla x7 jutro sprawdzę w grze dla x8 czyli tRFC 324 smile.gif

 

Dlaczego nie ma dostępu do zmiany tego timingu scratchhead.gif

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...