Skocz do zawartości
robbin1

Pamięć Patriot Viper Steel 16GB 2x8GB 4400MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Podpowie ktoś jak poprawnie ustawić 4x8 GB? Pamięci to Patriot 4400 cl 19, jednak przy moim cienkim i7 10700k nawet nie wstaje przy tych ustawieniach. Na scr widać to co wklepałem sam na szybko, aczkolwiek przyznam się, że nie wiem w która stronę ruszyć.

ACME8qZ.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dagedy

Może spróbuj na start tego, jest to nastaw na 4 ławki, sa 1.25 io 1.3v , dram 1.5v (patriot 4000cl19 & 4400cl19), wybierz optymalizację dla rtl na luźną (taichi lubi za ciasno ustawiać i jest klops) 

33fc8bf3e4677005.jpg

 

A tu 2x8  patki 4000cl19 na taichi po korektach dzięki uprzejmości forum, 1.52v ram 

e8a1ff70801cfe57.jpg

 

Jak znajdę ss z biosu to podrzucę, jest opcja memory training czy coś takiego, ustaw na "slow" 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie wiem czy pyknie tak łatwo 4400MHz przy obsadzonych 4 bankach.

Pchaj sporo IO i SA to może pójdzie wyżej do tego ogarnij timingi i RTL i IOL. Do tego warto zamienić miejscami kostki i ustalić konfiguracje, która daje lepsze rezultaty i mniej problemów przy trenowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sideband napisał:

Oj nie wiem czy pyknie tak łatwo 4400MHz przy obsadzonych 4 bankach.

nie ma szans.

Wrzuć cl17 to może 4133 ustabilizujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4400 może mu wstać na c19 przy 1.5V i 1.3+SA/IO, zależy tu dużo od samego procka i płyty.

Ja jak się bawiłem 4x8 to max doszedłem do 3800c15 i było prawie że stabilnie :)(z370 8086k), z kolei z390 +9900kf targał je jakoś do 4100c15 czy 16, nie pamiętam ale z bólami, za dużo zachodu no i miałem pamiątki z różnych batchy, ten nowszy był gorszy, niby te same pamięci ale nie szło ich ustabilizować.

 

Spróbuj pobawić się wr/park/nom, coś z poniżej.

80-0-34 / 80-0-40 / 80-48-0 / 80-0-0 (WR-Park-Nom)

Przy okazji, moje patrioty nie bluzgają błędami i nie wymagają za dużych napięć przy WR-Park-Nom)D1 80-34-40 i 80-120-40. Nie wiem czemu tak ale tak mi właśnie działa.

Poprawiłem bo kolejność mi nie pasowała/

Edytowane przez Gregix
nomy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Dagedy napisał:

Cześć, 

Podpowie ktoś jak poprawnie ustawić 4x8 GB? Pamięci to Patriot 4400 cl 19, jednak przy moim cienkim i7 10700k nawet nie wstaje przy tych ustawieniach. Na scr widać to co wklepałem sam na szybko, aczkolwiek przyznam się, że nie wiem w która stronę ruszyć.

Te ustawienia są do kitu. Płyta niepoprawnie ustawiła RTL/IOL przez co masz obcięty READ.

Nie wiem jakie masz aktualnie IO/SA. Może trzeba zwiększyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie! 

Sytuacja wygląda tak, stabilny max to kopia ustawień @novi

IO/SA 1.3 i 1.28

Powyżej 4000 w ogóle nie wstaje, jest to jakaś magiczna ściana dla mojego CPU, resetowałem UEFI, próbowałem z stockowymi ustawieniami CPU, ustawiałem 4100 z timingami dla 4400 i napięciem 1,5V próbowałem z VCORE 1.4V, IO i SA 1.35/1.3 i nic, zimny trup.

Podejrzewam, że głównym winowajcą jest właśnie CPU, pochodzi z gotowca uszkodzonego w transporcie i sama sztuka jest strasznie badziewna – potrzebuje 1.35 do 5Ghz, póki nie zdobędę czegoś lepszego z 11/10 gen na testy zostanę przy tych ustawieniach.

 

Aktualnie jest tak – dzisiaj przepale jeszcze Cities Skylines dla ostatecznego potwierdzenia (tak, ta gra z dodatkowymi asetami i modami ora ram okrutnie) oraz DaysGone

yaBVbVX.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok.

A więcej Mhz nic ci praktycznie nie da, wiem z doświadczenia. Do 1-2% max może by dało się ugrać ale kosztem czasu, zdrowia, i podniesionych napięć SA/IO/DRAM/CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Dagedy napisał:

Powyżej 4000 w ogóle nie wstaje, jest to jakaś magiczna ściana dla mojego CPU, resetowałem UEFI, próbowałem z stockowymi ustawieniami CPU, ustawiałem 4100 z timingami dla 4400 i napięciem 1,5V próbowałem z VCORE 1.4V, IO i SA 1.35/1.3 i nic, zimny trup.

Podejrzewam, że głównym winowajcą jest właśnie CPU, pochodzi z gotowca uszkodzonego w transporcie i sama sztuka jest strasznie badziewna – potrzebuje 1.35 do 5Ghz, póki nie zdobędę czegoś lepszego z 11/10 gen na testy zostanę przy tych ustawieniach.

To działaj na 4000 i z jak najniższymi timingami i tyle powyżej jak napisał poprzednik i tak niewiele zyskasz. Jak miałem jeszcze te pamięci to miałem to samo powyżej 4000 nie dało się na moim 10700 bez k uzyskać stabilności albo wieszał się na starcie systemu albo wywalał chwilę po starcie. W dodatku do wstania wymagał IO/ SA na poziomie 1.4-1.5V a więc tragicznie. Poniżej tych napiec nawet nie bootował. 

Edytowane przez Mark1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem moje Viperki 4400MHz na 3900 15 15 15 32. Uderzać na 4000MHz czy zostać poniżej i pobawić się timingami? Gry i encodowanie wideo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.11.2021 o 21:12, Dagedy napisał:

póki nie zdobędę czegoś lepszego z 11/10 gen na testy zostanę przy tych ustawieniach.

Na 11 to nie poszalejesz z taktowaniem :E?  chyba że asynchronicznie z gear2 ale to bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

Na 11 to nie poszalejesz z taktowaniem :E?  chyba że asynchronicznie z gear2 ale to bez sensu.

Absolutnie tak, nie pomyślałem pisząc ten fragment.

Jeśli uda się wyrwać 10900/850k w dobrych kosztach będę eksperymentował dalej. Chociaż, śledząc wątek o 12 gen taki 12700 i MBO na DDR4 kusi obrzydliwie :X

 

Edytowane przez Dagedy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.11.2021 o 21:12, Dagedy napisał:

Dzięki panowie! 

Sytuacja wygląda tak, stabilny max to kopia ustawień @novi

IO/SA 1.3 i 1.28

Powyżej 4000 w ogóle nie wstaje, jest to jakaś magiczna ściana dla mojego CPU, resetowałem UEFI, próbowałem z stockowymi ustawieniami CPU, ustawiałem 4100 z timingami dla 4400 i napięciem 1,5V próbowałem z VCORE 1.4V, IO i SA 1.35/1.3 i nic, zimny trup.

Podejrzewam, że głównym winowajcą jest właśnie CPU, pochodzi z gotowca uszkodzonego w transporcie i sama sztuka jest strasznie badziewna – potrzebuje 1.35 do 5Ghz, póki nie zdobędę czegoś lepszego z 11/10 gen na testy zostanę przy tych ustawieniach.

 

Aktualnie jest tak – dzisiaj przepale jeszcze Cities Skylines dla ostatecznego potwierdzenia (tak, ta gra z dodatkowymi asetami i modami ora ram okrutnie) oraz DaysGone

yaBVbVX.jpg

A na jakich napięciach ci to śmiga?. Ja tez skończyłem na 4000c16 z 4x8 z 10850k, moj cpu do 5ghz fix musi miec 1.35V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, wolus666 napisał:

A na jakich napięciach ci to śmiga?. Ja tez skończyłem na 4000c16 z 4x8 z 10850k, moj cpu do 5ghz fix musi miec 1.35V

10700 k / 5  Ghz - 1.35V IO/SA 1.34/1.31, RAM 1.51V 

Z zaznaczeniem faktu, że mój CPU to średnia sztuka...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Przeprowadzam się na nową platformę intela z690 z AMD (APU Ryzen); przerzucam część gratów do większej obudowy; pierwotnie miało być na DDR5 ale dostępność zero. Będzie zatem i7 12700K na Asusie ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4; 

Zostają również Vipery 4400 2x8GB; 

Czy ktoś już próbował te kości na Z-690? 

Mam podstawowe doświadczenie z konfiguracji RAM ale na platformie AMD; Na intelu z tego co czytałem lepiej na Gear1. 

Od czego zatem zacząć, jak już złożę zestaw? od jakich timingów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie chciałem tworzyć  nowego tematu, skoro ten tak ładnie się rozwinął.
Proszę o przejrzenie linku i wsparcie. Czy uda się tutaj coś poprawić?

Viper Steel 4400 4x8 @ 4133 CL 16-16-16-30 CR2
VCore - 1.335
Vcciio - 1.3
VAgent -  1.33
Dram voltage - 1.48

Nie mogę zmienić tWR i tRTP - od początku siedzi sztywno.
XMP1
Trace Centring On

Tweak Mode 1
tXP 6
PPD 0

Reszta w zalaczniku:
4133 mhz

Edytowane przez Jamakasi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje jak zdjąć radiatory z tych pamięci. Może jakiś filmik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, ju-rek napisał:

Czy ktoś się orientuje jak zdjąć radiatory z tych pamięci. Może jakiś filmik?

Suszarka do włosów lub opalarka, dobrze podgrzewasz radiatory, od strony kości radiator praktycznie sam spadnie, wystarczy podważyć go po bokach i się zluzuje, teraz wyciągasz grzebień ten czarny (może zejść z radiatorem od strony kości) i podcinasz taśmę dwustronnie klejącą czymś cienkim. Ja użyłem starej karty bankomatowej, prowadź karte przy samym radiatorze, żeby nie uszkodzić żadnego elementu na PCB ramu. Potem namaczasz ipą taśmę co zostanie na pcb, i ja skulałem  palcami (namoczyłem ją parokrotnie , i zostawiłem na jakieś 20 minut) . Z radiatora można namoczyć i zeskrobać czymś plastikowym, aby nie pokaleczyć za mocno radiatorów. Do złożenia do oem, wystarczy dokupić taśmę dwustronną Boll 15mm (czarna, wszelkie parametry jak oem). To tak w dużym skrócie, przy odrobinie wprawy, oskalpowanie 2 modułów to z 7 minut łącznie z grzaniem. Najdłużej schodzi doczyścić tą taśmę dwustronną. 

Edytowane przez novi
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nigdy nie próbowałem FCLK 2000 na moim 5900x. Czy względem tego OC, które mam teraz, coś trzeba zmienić (napięcia ?) przed wbiciem na 2k ?

ram-oc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włacz HwInfo i obserwuj błedy WHEA w teście TM5 na profilu ANTA EXTREME z zegarem 3866/1933 na początek. Prawodopodbnie szybko wyleczysz się z 4000/2000 :-) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A prędzej szybciej wyleczy się już z 3866 :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak mu licznik WHEA na 3866 zacznie rosnąć jak złotówki przy dystrybutorze, to nie będzie marnował czasu na marzeniach o 4000. Ale zawsze jest szansa. Jak na razie tylko jedna osoba na forum miała stabilne 4000/2000, z tym że nie działał u niego TM5, ale to była wina programu ponoć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N@Minciu

Przy 3866 zaczęło sypać błędami WHEA 19. Po starcie systemu było już 50. Podbicie napięć trochę pomogło (VDIMM 1,43V / VSOC 1,3V / VDDG IOD 1,05V). Przy tych napięciach błędy pojawiły się w Aida64. Po jednym teście było 7 błędów WHEA 19. Cisnąć dalej z napięciami czy poprawiać te 3800, które mam teraz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...