Skocz do zawartości
szewa777

i5 4690K podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mój sprzęt to

 

Procesor: i5 4690k

Płyta główna: Płyta główna MSI Z97 GAMING 3

Grafika: Geforce MSI GTX 970

Zasilacz: Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W

Chłodzenie: Chłodzenie CPU Thermalright HR-02 + wentylatory (2x z przodu, 1x bok, 1x dół, 2x góra, 1x tył)

 

Postanowiłem po paru latach że pobawię się trochę w podkręcenie mojego procka skoro już mam taką możliwość.

 

A więc ustawiłem procek na taktowanie 4,4 Ghz z napięciem 1,270V i poniżej przedstawiam wyniki w OCCCT:

 

Pytanie czy są to dobre temperatury, czy powinienem coś poprawić albo czy mógłbym spróbować jeszcze bardziej go podkręcić?

 

Ogólnie kompa mam jakieś 4-5 lat i też w tym czasie ani razu nie smarowałem procka pastą, więc myślę, że też trochę stopni by zszedł.

post-286707-15811101621138_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3 miesięcy mam podobny zestaw - 4690k+z97 Asrock, 16GB G.Sklill 2400mhz i GTX 970.

 

Też ustawiłem 4,4GHZ a właściwie tak był ustawiony przez poprzedniego pierwszego właściciela z tym, że nie pamiętam na jakim napięciu u niego leciał bo po przytarganiu budy do domu od razu nowe UEFI dałem i wszystkie ustawienia od początku musiałem robić. Obecnie u mnie leci 4,4Ghz przy 1,24v podczas obciążenia temperatury w OCCT w tym samym teście to około 65c ale ja mam założoną Noctuę NH-D15 :cool: Na twoim miejscu pobawil bym się jeszcze napięciem a także przesmarował cepa świeżą pastą. W sumie u mnie też powinienem przesmarować bo nie wiem kiedy pasta byłą zmieniana. Z napięciami się też jeszcze pobawię, może pójdzie niżej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury nie są jakoś złe, ale mogły by być niższe, pastę polecam nałożyć nową, jaka buda?

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3 miesięcy mam podobny zestaw - 4690k+z97 Asrock, 16GB G.Sklill 2400mhz i GTX 970.

 

Też ustawiłem 4,4GHZ a właściwie tak był ustawiony przez poprzedniego pierwszego właściciela z tym, że nie pamiętam na jakim napięciu u niego leciał bo po przytarganiu budy do domu od razu nowe UEFI dałem i wszystkie ustawienia od początku musiałem robić. Obecnie u mnie leci 4,4Ghz przy 1,24v podczas obciążenia temperatury w OCCT w tym samym teście to około 65c ale ja mam założoną Noctuę NH-D15 :cool: Na twoim miejscu pobawil bym się jeszcze napięciem a także przesmarował cepa świeżą pastą. W sumie u mnie też powinienem przesmarować bo nie wiem kiedy pasta byłą zmieniana. Z napięciami się też jeszcze pobawię, może pójdzie niżej :)

 

Pobawiłem się trochę bardziej i udało mi się coś jeszcze lepszego osiągnąć :D 4,5 Ghz przy napięciu 1.190 :) na razie będę grał testował bo w OCCT 1h testu wszystko ok a temperatury max 70 stopni.

 

Mam pytanie czy wykorzystujesz 2400Mhz ramu ? Bo własnie zauważyłem ze moje maja 1866 MAX a w biosie automatycznie ustawione 1300.

 

Temperatury nie są jakoś złe, ale mogły by być niższe, pastę polecam nałożyć nową, jaka buda?

 

Obudowa SilentiumPC Gladius X60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się trochę bardziej i udało mi się coś jeszcze lepszego osiągnąć :D 4,5 Ghz przy napięciu 1.190 :) na razie będę grał testował bo w OCCT 1h testu wszystko ok a temperatury max 70 stopni.

 

To na prawdę zacnie :) Pod wpływem twojego tematu zacząłem trochę testować i zszedłem na razie do 1,20v przy 4,4Ghz. W następnych dniach pewnie dalej bedę powoli testował coraz niższe VID CPU chociaż musze zaznaczyć, że zbijanie w ten sposób napięcia raczej niedużo daje jeżeli chodzi oz użyci prądu - mam podpiety pod zestaw watomierz.

 

Mam pytanie czy wykorzystujesz 2400Mhz ramu ? Bo własnie zauważyłem ze moje maja 1866 MAX a w biosie automatycznie ustawione 1300.

 

Tak, pamięci mam ustawione na fulla czyli lecą na 2400mhz, lookinj tam do UEFI i przestaw aby leciały na max swoich mozliwości. I nie ważne czy wykorzystujesz, powinny działać tak ja zostały do tego stworze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na prawdę zacnie :) Pod wpływem twojego tematu zacząłem trochę testować i zszedłem na razie do 1,20v przy 4,4Ghz. W następnych dniach pewnie dalej bedę powoli testował coraz niższe VID CPU chociaż musze zaznaczyć, że zbijanie w ten sposób napięcia raczej niedużo daje jeżeli chodzi oz użyci prądu - mam podpiety pod zestaw watomierz.

 

 

 

Tak, pamięci mam ustawione na fulla czyli lecą na 2400mhz, lookinj tam do UEFI i przestaw aby leciały na max swoich mozliwości. I nie ważne czy wykorzystujesz, powinny działać tak ja zostały do tego stworze :)

 

To też ładnie już zszedłeś z napięciem. Jeszcze trochę i 4,5 możesz zaatakować :D Ja może po jakimś czasie 4,6 spróbuje ale na pewno napięcie już będę musiał podkręcić dużo mocniej, bo teraz bsody wywala odrazu przy starcie systemu jak nawet trochę podniosłem napięcie :D

 

Ok dzięki , ramy przestawione na maxa :) a napięcie tutaj na auto może zostać ?

Edytowane przez szewa777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta obsługuje do 3300MHz na pamięci, czyli jeśli pamięci masz fabrycznie na 2400, to możesz próbować je kręcić wyżej. Byle ci CL nie uciekło.

Pilnuj też uważnie temperatur, bo masz tutaj gluta pod czapką, czyli starszy procesor może bardzo nieefektywnie odprowadzać ciepło, niezależnie od pasty.

 

Nie męcz też systemu godziną OCCT. To naprawdę nie ma sensu. Nie będziesz tym na Marsa leciał. Marnujesz tylko prąd.

Jeśli nie wywali ci błędu po kilku minutach, to jest w miarę stabilnie. Jeśli gry/programy będą ci wywalały do pulpitu lub będą pojawiały się BSODy, to wiesz, gdzie jest problem. Zarzynanie komputera syntetykami to tylko prezent dla elektrowni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...