Skocz do zawartości
rvenix

MSI B450 Tomahawk MAX - Problem z portem M2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

zmontowałem komputer:

Płtya: MSI B450 Tomahawk Max

Procesor: Ryzen 2700

Dysk: M2 Samsung 970 Pro 512 GB,

 

martwią mnie transfery w odczycie i zapisie sekwencyjnym na porcie M2, gdyż osiągają max 1,5 GB/s czyli połowa tego co powinno być.

 

Dysk pracuje w trybie PCIe 3.0 x2, a powinien w PCIe 3.0 x4, nie za bardzo wiem jak to zmienić, przejrzałem cały BIOS i nic nie znalazłem.

 

Próbowałem różnych wersji biosów i to nic nie dało.

post-612465-15811520234751_thumb.jpg

post-612465-15811521222906_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie msi jest cos takiego:

 

"AMD® CPU

2 x SATA 6Gb/s ports1

1 x M.2 slot (Key M)1

Supports PCIe 3.0 x4 (1st, 2nd and 3rd Gen AMD® Ryzen™/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd Gen AMD® Ryzen™ with Radeon™ Graphics) or PCIe 3.0 x2 (Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics) and SATA 6Gb/s 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices

AMD® B450 Chipset

4 x SATA 6Gb/s ports

SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot."

 

Ustaw sobie jak tu gen3 w biosie. około 3:45

Edytowane przez Nequrix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem tak jak w filmie i nic to nie dało.

Może coś mam popsute, ale co, płyta, procesor, dysk ?

 

Tutaj, w teście:

 

https://ithardware.p...trza-10469.html

 

jest taka uwaga:

 

"Uwaga: Na platformie AM4 w zasadzie każdy port poszczególnych interfejsów, takich jak SATA, M.2 czy USB, może być podłączony zarówno do procesora, jak i chipsetu. Wynika to z faktu, że CPU z rodziny Ryzen mają na pokładzie stosowne kontrolery i w zasadzie mogą funkcjonować samodzielnie, w ogóle bez mostka południowego (chociaż takiego zestawienia producenci płyt nam nie zaserwowali, przynajmniej dla komputerów stacjonarnych). Dlatego też, jeżeli na danej konstrukcji była możliwość skorzystania z portów danego interfejsu zarówno w wydaniu obsługiwanym przez procesor, jak i chipset, pomiary przeprowadzane były dla obu opcji. Stosowne oznaczenia macie przypisane do słupków, tj. adnotacja "AMD Ryzen 5 3600X" lub model mostka południowego. Odnośnie tego, które porty obsługiwane są przez jakie kontrolery, odsyłam do strony poświęconej budowie."

 

czy to się gdzieś ustawia, że dany port korzysta albo z chipsetu albo z procesora ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem tak jak w filmie i nic to nie dało.

Może coś mam popsute, ale co, płyta, procesor, dysk ?

 

Tutaj, w teście:

 

https://ithardware.p...trza-10469.html

 

jest taka uwaga:

 

"Uwaga: Na platformie AM4 w zasadzie każdy port poszczególnych interfejsów, takich jak SATA, M.2 czy USB, może być podłączony zarówno do procesora, jak i chipsetu. Wynika to z faktu, że CPU z rodziny Ryzen mają na pokładzie stosowne kontrolery i w zasadzie mogą funkcjonować samodzielnie, w ogóle bez mostka południowego (chociaż takiego zestawienia producenci płyt nam nie zaserwowali, przynajmniej dla komputerów stacjonarnych). Dlatego też, jeżeli na danej konstrukcji była możliwość skorzystania z portów danego interfejsu zarówno w wydaniu obsługiwanym przez procesor, jak i chipset, pomiary przeprowadzane były dla obu opcji. Stosowne oznaczenia macie przypisane do słupków, tj. adnotacja "AMD Ryzen 5 3600X" lub model mostka południowego. Odnośnie tego, które porty obsługiwane są przez jakie kontrolery, odsyłam do strony poświęconej budowie."

 

czy to się gdzieś ustawia, że dany port korzysta albo z chipsetu albo z procesora ?

 

Witam. Zainstaluj ze strony Samsunga sterownik Samsung_NVM_Express_Driver_3.2 Samsung NVMe Driver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalacja sterownika Samsunga nic nie zmieniła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, ale na stronie specyfikacji płyty jest taka sentencja: "SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot."

 

Na próbę zainstalowałem inny dysk sata SSD w porcie SATA6, i działa razem z dyskiem M2 mimo, że wdług specyfikacji nie powinien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A plan zasilania jak masz ustawiony?

Może wyjmij dysk przedmuchaj slot m.2(dysk na pewnio masz w tym slocie ?), może piny nie stykają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, ale na stronie specyfikacji płyty jest taka sentencja: "SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot."

 

Na próbę zainstalowałem inny dysk sata SSD w porcie SATA6, i działa razem z dyskiem M2 mimo, że wdług specyfikacji nie powinien.

 

A jak odepniesz dyski z sata5 i sata6 to dalej masz x2 w m.2? Może dwie linie PCIe są wspólne dla sata i m.2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydawało, że po wsadzeniu M.2 porty przestają być aktywne a nie że przycinają M.2.

 

Mam Tomahawk Max, mam dysk na M.2, mam dysk na Sata, mogę wieczorem sprawdzić jak to się zachowuje u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A plan zasilania jak masz ustawiony?

Może wyjmij dysk przedmuchaj slot m.2(dysk na pewnio masz w tym slocie ?), może piny nie stykają.

 

Plan zasilania mam dla procesorów Ryzen

Wyjmowałem już dysk i montowałem ponownie, bez efektu

 

A jak odepniesz dyski z sata5 i sata6 to dalej masz x2 w m.2? Może dwie linie PCIe są wspólne dla sata i m.2.

 

Czy nie mam w ogóle dysku sata, czy mam wpięty w sata1, czy w sata6 to zawsze mam PCIe 3.0 x2 i połowę transferu, to się nie zmienia, natomiast dziwi mnie, że te porty sata5 i sata6 są aktywne mimo zainstalowanego dysku m2, bo z instrukcji wynika, że powinny być nieaktywne, tutaj coś jest nie tak chyba, pytanie czy procesor czy płyta, chyba raczej płyta

 

 

Też mi się wydawało, że po wsadzeniu M.2 porty przestają być aktywne a nie że przycinają M.2.

 

Mam Tomahawk Max, mam dysk na M.2, mam dysk na Sata, mogę wieczorem sprawdzić jak to się zachowuje u mnie.

 

 

Mi też tak się wydaje, że powinny być nieaktywne, jakbyś mógł sprawdzić u siebie to będę bardzo wdzięczny, to będzie jakiś trop dla mnie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam msi b450 gaming plus max + plextor m9peg, dysio zapełniony ponad połowę i prędkości rożnią się około 100mb/s od deklarowanych od producenta, w tle oczywiście jakieś rzeczy odpalone. Więc albo dysio albo płyta uwalona. Obstawiam dysio. Ja jedynie na płycie bios aktualizowałem i wiadomo stery wszystkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dysk z inną płytą jeżeli możesz.

Porty SATA nie są przycinane, jeżeli dysk pracuje z nie pełną przepustowością PCie x4, czyli właśnie x1/2 lub jest SATA, a nie NVMe.

Jeżeli dysk pracuje poprawnie to płyta jest wadliwa, pomimo tego, że dysk powinien ciągnąć linie z CPU, to ścieżki, kontroler, kondensator etc koło slotu m.2 może być walnięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc kupiłem taką przejściówkę PCI Express x16 do dysku m2 i umieściłem dysk w pierwszym slocie karty graficznej, a kartę graficzną w drugim, i dysk wtedy pokazuje się jako PCIe 3.0 x4, odczyt 3,5 GB/s, zapis 2,3 GB/s, także dysk jest sprawny. Także raczej walnięta płyta i złącze M2 i to płytę będę raczej reklamował.

 

Chociaż pobawiłem się trochę biosem, i pogrzebałem w włączonej opcji RAID zamiast AHCI, i dysk wyświetla się jako PCIe 3.0 x4, ale w systemie Windows jest widoczny jako PCIe 3.0 x2. Załączam screena z biosu.

post-612465-15816915193317_thumb.jpg

Edytowane przez rvenix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, problem rozwiązany, winny był radiator dysku, który źle zamontowałem i złącze dysku nie wchodziło w slot M2, poprawiłem radiator i mam PCIe 3.0 x4, i transfer 3,5 GB/s odczyt, 2,3 GB/s zapis na porcie m2, uff, dobrze, że to zauważyłem bo reklamacja niczego by nie załatwiła a szkoda nerwów i czasu :-)

 

Dziękuję wszystkim za porady, temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dopytam się jeszcze jak walniesz m2 do gniazda to ATA5 and SATA6 działa tylko przycina trochę i wolniej m2 działa - tak ? bo w instrukcji jest chyba "niedostępny"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dopytam się jeszcze jak walniesz m2 do gniazda to ATA5 and SATA6 działa tylko przycina trochę i wolniej m2 działa - tak ? bo w instrukcji jest chyba "niedostępny"

 

Jak mam dysk w m2 działający z pełną prędkością to SATA5 i SATA6 są niedostępne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...