Skocz do zawartości
redxill

Link do katalogu na serwerze VPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

nie ogarniam jeszcze dobrze tematu serwery dedykowane i vps ale postanowilem wykupic serwer VPS na 3 miesiace w nazwa.pl i sie rozejrzec jak to funkcjonuje. Udalo mi sie zainstalowac wszystko co potrzebne, nawet polaczylem katalog z domena z innego serwisu poprzez delegacje DNS, ale jednej rzeczy nie potrafie zrobic, nie potrafie znalezc mozliwosci linkowania bezposrednio do pliku w katalogu na moim serwerze VPS. Czy jest ktos kto mi odpowie na moje pytanie? Doadm moze jeszcze ze uzywam panelu DirectAdmin

 

 

 

Pozdrawiam :)

 

redxill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..]mozliwosci linkowania bezposrednio do pliku w katalogu na moim serwerze VPS.

Co masz dokładnie na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym przykladowo uruchomic jakis skrypt php poprzez cronjob-a ze strony https://cron-job.org/en/ ale nie wiem jak go zalinkowac?

edit1:

dodam jeszcze ze jak podam link do serwera http://serverxxxxxx.nazwa.pl to wyskakuje taki komunikat "Apache is functioning normally "

Edytowane przez redxill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, teraz mniej więcej wiadomo o co chodzi. Skoro otwierając adres serwera w przeglądarce masz informację, że serwer www Apache działa poprawnie, tzn że na serwerze VPS w katalogu /var/www/html (domyślne miejsce) możesz umieścić szkielet strony www czy też pojedyncze pliki. Będą one dostępne bezpośrednio pod adresem http://serverxxxxxx.nazwa.pl lub podkatalogach jeśli takie utworzysz.

 

Jeśli chodzi o cykliczne uruchamianie skryptów, to takie narzędzie masz w swoim VPS, nazywa się crontab. Przy pierwszym uruchoieniu wygląda to mniej więcej tak:

qwerty@server:$ crontab -e
no crontab for qwerty - using an empty one

Select an editor.  To change later, run 'select-editor'.
 1. /bin/nano        <---- easiest
 2. /usr/bin/mcedit
 3. /usr/bin/vim.basic
 4. /usr/bin/vim.tiny

Choose 1-4 [1]: 

W tym momencie wybiera się edytor plików tekstowych jaki będzie się używać do edycji. Możesz wybrać pozycję nr 1, ale jeśli jesteś bardziej ambitny to polecam wybrać pozycję 3 lub 4, z tym że wcześniej zapoznaj się z filmem Jakuba Mrugalskiego

 

Przy tworzeniu zadania w crontabie możesz posiłkować się np tą stroną https://crontab.guru a przykładowy wpis w crontabie uruchamiający codziennie o godzinie 5:00 tworzenie backupu (poleceniem tar) katalogu domowego wygląda tak:

0 5 * * * tar -zcf /var/backups/home.tgz /home/

Kolejna strona którą można się posiłkować przy tworzeniu zadania to crontab-generator.org

Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wtedy wyswietla panel logowania do DirectAdmin-a, a mi chodzi o to zebym mogl przekierowac ten link do katalogu domains w DirectAdmin, nie wiem czy dobrze to wytlumaczylem?

Bardzo dziekuje Qwinto za szczegolowy opis o cronie i z pewnoscia z niego skorzystam, ale takie przekierowanie do plikow moga byc potrzebne do jeszcze innych rzeczy.

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wtedy wyswietla panel logowania do DirectAdmin-a, a mi chodzi o to zebym mogl przekierowac ten link do katalogu domains w DirectAdmin, nie wiem czy dobrze to wytlumaczylem?

Wszystko się da, ale jest to niebezpieczne. Nie możesz przenieść skryptów do /var/www/html?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak wtedy przekierowac domeny z zewnatrz do tego folderu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ze nie, domeny sa skierowana do katalogow w DirectAdmin (DNS)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwery www działają w taki sposób, że jak wchodzisz do katalogu bez podania konkretnej nazwy pliku, to zawsze będą próbowały wyświetlić index.html/htm/php. Jeżeli nie ma tego pliku i wskażesz sam katalog, to dalsza akcja zależy od tego, jak skonfigurowany jest sam serwer, albo katalog, przy pomocy ukrytego pliku .htaccess

Jeżeli korzystałeś z jakiegokolwiek "gotowca" to zazwyczaj indeksowanie folderów jest zablokowane, żeby ludzi nie mający zielonego pojęcia, co robią, nie zrobili sobie krzywdy.

 

https://www.thesitewizard.com/apache/prevent-directory-listing-htaccess.shtml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tu człowiekowi kręcicie :)

Masz DirectAdmin na serverze?

Jeżeli tak to by dodawać i edytować zawartość dla danej domeny będzie znajdować sie w /home/<user>/domains/<domain>/public_html/Tu zawartość strony.

Jak wrzucisz sobie w public_html jakiś plik php to odpalasz go adresDomeny/nazwa-pliku.php

Jeżeli chcesz by pod nazwaDomeny bez podawania nazwy pliku coś się odpalało, to to coś musi być nazwane index.html, lub index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...