Skocz do zawartości
habahaba

QNAP TS-932X-2G

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, szukam rozwiązania NAS z którego mógłbym bezpośrednio montować materiały wideo - pliki o wysokim bitrate Prores i RAW. Zależy mi na transferze zbliżonym do tego które oferują dyski SSD. Moją uwagę zwrócił QNAP TS-932X-2G. Czy to dobre wybór?

 

Oprócz tego chciałbym dopytać o:

 

1. TB3 vs 10GbE - do pracy wystarczą mi transfery około 300-400mb/s czy warto iść w TB3 skoro 10GbE powinno mi zaoferować wymagane prędkości?

2. Usypianie NASa, chciałbym żeby dyski pracowały tylko w momencie gdy pracuję przy komputerze lub kiedy uruchomiony jest proces kopiowania plików, czy NAS ma opcję wyłączania dysków w momencie braku aktywności?

3. Mam 3 dyksi 8TB seagate barracuda, nie są to dyski serwerowe, ale chciałbym bazować na nich przy macierzy i dokupić kolejne dwa - są dość szybkie, tanie, a NAS nie będzie pracował 24h na dobę, co sądzicie o takim rozwiązaniu.

4. TS-932X-2G ma możliwość instalacji dysków SSD jako cache, czy warto się w to bawić czy raczej nie wpłynie to jakoś szczególnie na komfort pracy?

5. Czy ilość pamięci, procesor ma duży wpływ na szybkość transferu danych? NAS traktuję bardziej jako bezpieczny i szybki dysk niż chmurę, czy narzędzie multimedialne. Najważniejszy jest dla mnie transfer i bezpieczeństwo.

6. Czy w budżecie około 3 000 zł polecacie ten NAS czy może warto zwrócić uwagę na jakieś inne urządzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie, szukam rozwiązania NAS z którego mógłbym bezpośrednio montować materiały wideo - pliki o wysokim bitrate Prores i RAW. Zależy mi na transferze zbliżonym do tego które oferują dyski SSD.

Chcesz żeby dyski HDD(Ad3) pracowały z prędkością SSD? Nie przesadzajmy :)

 

Ad1. Wszystko zależy jakie masz dostępne złącze w komputerze. Bo co z tego ja kupisz "dysk z 2 x 10GbE SFP+" jak nie będziesz miał do czego tego podpiąć. Jeśli natomiast masz już Thunderbolt 3 to wtedy dysk z takim samym złączem. Przeczytaj ten mój wpis i zobacz film którego podlinkowałem. Jeśli nie masz jeszcze TB3, a masz możliwość zamontowania karty z SFP+ to wtedy DAC będzie najtańszym rozwiązaniem (wraz ze wspomnianym QNAPem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast gotowego rozwiazania polecalbym samemu poskladac pc z starszych komponentow np na socket 1155, lub kupic starszy komputer typu tower.

Zainstalowac system freenas lub open media vault (sam uzywam omv = mniejsze wymagania co do pc ta - pamiec - freenas powinien dzialac na pamieciach ecc i minimum 8gb i 1gb na 1TB dyskow ) lub zaplacic kilka zl za unraid = wyjdzie duuuzo taniej niz gotowe urzadzenie. System freenas stawiasz jakies 10 minut !! Zainteresowac sie systemem plikow zfs - freenas uzywa natywnie. Jest pelno opisow i filmow na Youtube jak to zrobic.

Tu masz jeden z guideow NAS KILLER v 4.0

Plusow jest bez liku. Czesci dostepne od reki i tanio. Proponuje poszukac uzywanej plyty czy zasilacza do ww urzadzenia tak dla zabawy - jezeli sprzet bedzie mial kilka lat bedzie tylko gorzej z dostepnoscia i w chorych cenach.. Standartowe rozwiazania - typu zasilacz atx , zadnych wymyslnych wtyczek zlaczek itp ( gamer nexus na yt splodzil film o swoim padnietym nasie proponuje obejrzec) Rozwiazan softwarowych jest multum takze platnych - jak unraid 59 dolarow. Jest z czego wybierac.

Wiekszosc plyt ma wbudowana karte Lan 1Gb na poczatek powinno wystarczyc. Karty 10gb sa dosc tanie tu polecam swiatlowod - taniej niz ethernet 10gb!! Potrzebuje 2 kart sfp( ok 120 zl za sztuke plus moduly sfp) plus kabel DAC - Direct Attached Cable 5m ok 50 zl.

Do macierzy kilku dyskow talerzowych, przydalby sie ssd - jako bufor.

I dosc wazne czy twoj pc sprosta transferom z macierzy dyskowej? Bo duzo ludzi zapomina o tej stronie. Jezeli masz 1 dysk talerzowy w swoim pc to bedzie to waskie gardlo dla transferow ( co z tego ze nas bedzie mial odczyt kilkuset mega jak twoj dysk zapisze max 100 ?)

Takze odradzam udostepnianie zasobow dyskowych w otoczeniu sieciowym - Samba - duzo gorsze transfery!!!

Komputer usypia dyski jezeli S.M.A.R.T. jest wylaczony - S.M.A.R.T. sprawdza dyski co 30 sek!!

Pozdrawiam

Edytowane przez megamas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...