Skocz do zawartości
sebinho22

Windows 10 MSI Recovery

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pewien problem, otóż mam laptopa MSI GV72 7RE od roku i od jakiegoś czasu miałem problemy z płynnością, zacinał się, zawieszał. Więc postanowiłem zainstalować mu system windows 8.1, wszystko dobrze, ale nie obsługiwał sterowników graficznych, które tylko obsługuje win 10. Później zainstalowałem najnowszą aktualizacje windows 10 i problemy były z czarnym ekranem podczas uruchamiania.. bite 2 minuty wyswietlal sie czarny ekran a pozniej dopiero laskawie pojawil sie ekran startowy. I teraz moje pytanie. Czy mając inną wersje systemu zainstalowaną mogę powrócić do swojej pierwotnej fabrycznej wersji i jakoś skorzystać z opcji MSI recovery? Po wciśnięciu f3 podczas starcie systemu pojawia się błąd. Podejrzewam ze to moje recovery znajduje sie na partycji odzyskiwanie, ktora zajmuje kilkaset MB ale jest tam tylko pusty plik tekstowy "recovery" czy mozna sie jakos tam dostac? Czy istnieje w ogole szansa ze moge powrocic do tej pierwotnej wersji tuz po kupnie i uzyc MSI recovery? Prosilbym o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zgrać na pendrive Windows 10 stąd i zainstalować go na czysto? Po instalacji i podłączeniu do internetu system powinien wykryć, że masz licencję i aktywować się sam. Musisz tylko sprawdzić czy miałeś wcześniej wersję Home czy Pro, bo przy instalacji będziesz miał do wyboru. Wybierz taką wersję na jaką masz licencję.

 

Ogólnie z tą instalacją 8.1 to nie był dobry pomysł, to że coś się zacinało to raczej nie wina 10, a już na pewno nie przy takiej specyfikacji. :) Ale w tej chwili ciężko będzie już stwierdzić co było przyczyną.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zgrać na pendrive Windows 10 stąd i zainstalować go na czysto? Po instalacji i podłączeniu do internetu system powinien wykryć, że masz licencję i aktywować się sam. Musisz tylko sprawdzić czy miałeś wcześniej wersję Home czy Pro, bo przy instalacji będziesz miał do wyboru. Wybierz taką wersję na jaką masz licencję.

 

Ogólnie z tą instalacją 8.1 to nie był dobry pomysł, to że coś się zacinało to raczej nie wina 10, a już na pewno nie przy takiej specyfikacji. :) Ale w tej chwili ciężko będzie już stwierdzić co było przyczyną.

Dzięki bardzo :) a jeszcze tylko pytanie czy da się cofnąć podział i rozmiary partycji na fabryczne? bo troche z tym pokombinowałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo :) a jeszcze tylko pytanie czy da się cofnąć podział i rozmiary partycji na fabryczne? bo troche z tym pokombinowałem

Jeśli usuwałeś wcześniej partycje to nie. Ale to chyba nie szkodzi? Najlepiej będzie zgrać gdzieś ważne dane, a przy instalacji Windowsa pousuwać wszystkie partycje i utworzyć je na nowo. Przy utworzeniu pierwszej partycji instalator powinien utworzyć kilka dodatkowych przeznaczonych dla systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli usuwałeś wcześniej partycje to nie. Ale to chyba nie szkodzi? Najlepiej będzie zgrać gdzieś ważne dane, a przy instalacji Windowsa pousuwać wszystkie partycje i utworzyć je na nowo. Przy utworzeniu pierwszej partycji instalator powinien utworzyć kilka dodatkowych przeznaczonych dla systemu.

Dziękuje :D pobawie się z tym dzisiaj wieczorem i dam znać, czy się uda, mam nadzieję, że niczego nie zepsułem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi Isharoth.

Moi rodzice kupili kiedyś laptopa, do pierdół typu word, exel. Przyszedłem kiedyś do nich i jak zobaczyłem jak ten laptop chodził, yyy może raczej pełzał, postanowiłem zrobić pełny format bo po recovery było to samo. Po formacie laptop zaczął śmigać jak powinien. Producenci lapków, wpierdzielają tyle badziewia, że to jest aż nie możliwe. Kilku znajomych zrobiło to samo i efekt zdecydowanie na plus.

 

 

Ps

Jak będziesz po formacie instaluj stery ze strony producenta, nie żadne driver boostery czy inne dziadostwo.

Edytowane przez AndrzejTrg
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wciśnięciu f3 podczas starcie systemu pojawia się błąd. Podejrzewam ze to moje recovery znajduje sie na partycji odzyskiwanie, ktora zajmuje kilkaset MB ale jest tam tylko pusty plik tekstowy "recovery" czy mozna sie jakos tam dostac?

 

tylko informacja - jak przejrzeć partycję bez litery - trzeba oczywiście nadać im literę w diskpart, albo zarządzaniu dyskami, ale i to może nie pomóc - a to dlatego, że explorer nie wejdzie do folderów na takim dysku, wyświetli odmowa dostępu - wtedy pomaga.. notatnik, uruchomiony w trybie administratora - po prostu w plik- otwórz klikamy na literę dysku, i po zmianie na dole z pliki tekstowe na wszystkie pliki możemy przeglądać foldery; działa dlatego, że explorera nie można uruchomić w trybie administratora, jako jedynego chyba programu windowsa; natomiast wszystkie okna dialogowe, itd, i przeglądarka plików w notatniku działa dokładnie jak explorer, czyli wszystkie operacje explorera możliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zgrać na pendrive Windows 10 stąd i zainstalować go na czysto? Po instalacji i podłączeniu do internetu system powinien wykryć, że masz licencję i aktywować się sam. Musisz tylko sprawdzić czy miałeś wcześniej wersję Home czy Pro, bo przy instalacji będziesz miał do wyboru. Wybierz taką wersję na jaką masz licencję.

Próbowałem zainstalować windows 10 1909 i wyświetlił mi się błąd "System windows nie może zainstalować wymaganych plików. Plik może być uszkodzony lub nie istnieje." Czy możliwe, że korzystałem ze zlych emulatorów iso na usb? Korzystalem z WinToUSB i Windows 7 CD/DVD Download Tool. Prosiłbym o pomoc, ponieważ zostałem teraz bez systemu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

użyj wmt - windows media tool, ściągnie iso i zapisze na penie do instalacji

 

jeśli już masz iso - nie potrzebujesz żadnego narzędzia, po prostu zamontuj iso w napędzie i przekopiuj zawartość na pena - zaznacz napęd, ctrl +c, zaznacz pen - ctrl + v; jeśli nie możesz zamontować iso rozpakuje ci np 7z (do folderu, na pena przekopiuj zawartość folderu, nie folder)

 

to jeśli instalujesz w uefi - jeśli w legacy na penie potrzebne są kody - ale raczej na pewno będziesz instalował w uefi

 

ps - do uefi pen musi być w fat32 - jeśli nie jesteś pewny sformatuj najpierw pena w fat32, podłącz, i kliknij prawym w explorerze na nim, będzie formatuj, wybierz fat32

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Windows 10 ma własne narzędzie do tworzenie bootowalnych USB. Za każdym razem działało, a korzystałem z niego często. Jest jeszcze program Rufus, też nigdy nie zawodzi, ale w przypadku Windows 10 polecam gotowe narzędzie ze stronki, którą podesłałem wcześniej. Trzeba tam tylko wybrać odpowiednią opcję, żeby nie tworzyło ci .iso tylko wgrało instalator na pendrive.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

użyj wmt - windows media tool, ściągnie iso i zapisze na penie do instalacji

 

jeśli już masz iso - nie potrzebujesz żadnego narzędzia, po prostu zamontuj iso w napędzie i przekopiuj zawartość na pena - zaznacz napęd, ctrl +c, zaznacz pen - ctrl + v; jeśli nie możesz zamontować iso rozpakuje ci np 7z (do folderu, na pena przekopiuj zawartość folderu, nie folder)

 

to jeśli instalujesz w uefi - jeśli w legacy na penie potrzebne są kody - ale raczej na pewno będziesz instalował w uefi

 

ps - do uefi pen musi być w fat32 - jeśli nie jesteś pewny sformatuj najpierw pena w fat32, podłącz, i kliknij prawym w explorerze na nim, będzie formatuj, wybierz fat32

czy trzeba zaznaczyć gdzieś instalowanie w uefi czy automatycznie to się ustawia? a z tym fat 32 to fakt, bo chyba pendrive na którym mam tą instalkę jest w ntfs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w uefi wybierz i ustaw uefi only - gdzie jest nie wiem, bo mam starszy komputer; gdzieś w boot mode, itp; jeśli nic nie przestawiłeś powinien być ustawiony, ustaw tylko w priorytecie bootowania usb (boot priority), ewentualnie usb uefi; ewentualnie próbuj klawiszy zaraz po starcie, np f2, 4, może 8, 10 lub 12 - wyświetlą się na ekranie urządzenia do bootownia, wybierz usb, i enter; ewentualnie będą klawisze zaraz po starcie uefi na ekranie - nacisnij pause, żeby zatrzymać - na dole ekranu, np select boot device i klawisz; to ustawienie służy właśnie do jednorazowego bootowania, np instalatora; jeśliby było usb i usb uefi wybierz z uefi

 

co do ntfs - wątpię, a to dlatego, że gdyby był ntfs uefi nie zabootuje pena - wyswietliłoby się, żebyś wybrał inne urządzenie do bootowania; ewentualnie masz ustawione csm - w tym ustawieniu może zabootować uefi albo legacy, wybiera użytkownik - jeśli tak wybierz usb uefi; ale komunikat błędu instalatora jest dziwny - wygląda, jakby był jakiś błąd na dysku, albo tryb instalacji nie pasuje do dysku; jeśli chcesz uefi dysk musi być gpt - żeby się upewnić że gpt jak pokaże się instalator naciśnij shift + f10, wpisz

 

diskpart

 

list disk

 

pokażą się dyski, u góry w kolumnach będzie na końcu gpt - jeśli dysk jest gpt w tej kolumnie będzie u niego gwiazdka - jeśli tak wyłącz wiersz polecenia, i kontynuuj - ewentualnie wyczyść dysk, czyli wpisz

 

select disk 0

 

clean

 

0 = numer dysku w poleceniu list disk; uwaga - może być inny, np 1, itp

 

zakończ wiersz, i kontynnuj

 

ale uwaga - 10 założy ci własną partycję, czyli c, na cały dysk - jeslibyś chciał mieć także jakąś na dane trzeba utworzyć dla 10 wcześniej partycje, i zainstalować go na niej - jeśli tak pisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zgrać na pendrive Windows 10 stąd i zainstalować go na czysto? Po instalacji i podłączeniu do internetu system powinien wykryć, że masz licencję i aktywować się sam. Musisz tylko sprawdzić czy miałeś wcześniej wersję Home czy Pro, bo przy instalacji będziesz miał do wyboru. Wybierz taką wersję na jaką masz licencję.

Dzięki bardzo za pomoc, udało się postawić system dzięki Windows Media Creation Tool :) jeszcze jedno pytanie, czy jak dam do zamontowania w sklepie komputerowym dysk SSD to muszę koniecznie znowu od nowa system zainstalować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no chyba tak - jeśli zainstalowałeś na hdd to jak system miałby się znaleźć na ssd; ewentualnie zebezpiecz zainstalowny system z hdd na pena, i potem go tylko wgrasz na ssd - ale się chyba nie opłaca, chyba ze na hdd już dużo nainstalowałeś

 

ps- ale jeśliby ssd był razem z hdd to możesz migrować system na ssd - poszukaj w sieci migracja 10 na ssd

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...