Skocz do zawartości
PabloJorge

Modernizacja - Nowy Komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy doszedłem do momentu, że na moje umiejętności komputer osiągnął swój szczyt postanowiłem dokonać wymiany części. Chcę się dopytać Was, czy podane części będą się lubiły, czy tak może być, czy lepiej coś zmienić? Z racji nieco ograniczonego budżetu będę modernizował swój blaszak w etapach.

 

CPU :

Intel Core i7 3770k >>> AMD Ryzen 7 3800 X (https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-3800x-3-9ghz-32-mb-box-100-100000025box-5938596/)

 

Wymiana procesora byłaby częścią pierwszej fazy wymiany "flaków". Przez całe życie byłem fanboy'em Intela, niemniej na podstawie czytanych artykułów doszedłem do wniosku, że teraz AMD jest po prostu lepsze. Moje pytanie brzmi czy procesory AMD, ten konkretny model, dobrze chodzi w grach? Zdarzyło mi się zasłyszeć, że niektóre gry nie lubią się z AMD-ekami, na ile w tym prawdy? Czy AMDki oferują stabilne działanie i czy jeśli ktoś całe życie korzystał z Inteli to czy przy AMDkach są jakieś zmiany przy korzystaniu? Zestaw który tworzę ma być przeznaczony do najnowszych gier w ultra lub wysokiej grafice

 

Płyta główna : Gigabyte Z77-HD3 >>> MSI B450 TOMAHAWK MAX (https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450-tomahawk-max-6142845/)

 

Wymiana płyty głównej siłą rzeczy też jest częścią pierwszej fazy wymiany. Czy z wybranym procesorem płyta będzie dobrze współpracować? I czy sama w sobie płyta jest dobra, stabilna, o niskiej awaryjności?

Pamięć RAM : 2xHyperX Fury DDR 3 8 GB 1600 MHZ >>> ?

 

Pamięć RAM to ostatni element fazy pierwszej. Czego bym oczekiwał? Dwóch kości 8 GB lub dwóch kości 16 GB (O ile to jest opłacalne) najlepiej o częstotliwościach 3200+, tutaj bym poprosił o poradę jakie wybrać, nie muszą się świecić ledami, mają dobrze działać po prostu

 

Karta graficzna : Gigabyte nVidia Geforce GTX 670 4GB >>> ?

 

No właśnie, jaka byłaby lepsza? RTX 2070 czy 2080 do tego zestawu? I jakiego producenta? Wydaje mi się, że chciałbym pójść w sprzęt od MSI, aby płyta rozumiała się z kartą dobrze

 

Obudowa : Cooler Master Elite 430

Zasilacz : Cooler Master GX 650w Bronze

 

Aby trochę zmniejszyć koszty, chcę nowe flaki zapakować w starą obudowę i używać starego zasilacza, czy mogę tak zrobić, czy to wejdzie mi? I czy zasilacz uciągnąłby takie gabaryty? A także mam zapytanie czy podłączenie dysku do nowej płyty głównej wymaga instalacji systemu na dysku na nowo?

 

Wybaczcie, że tak zalewam was ścianą tekstu, ale chcę się doradzić czy w dobrą stronę myślę czy nie. Pozdrawiam, z góry dziękuję za odpowiedzi i za czas spędzony nad moim zapytaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta do monitora. Jaki masz model?

Ram standardowo Crucial ballistix 3000 cl15.

Do fhd rtx2060Super, do wyższej rozdziałki rtx2070super lub rx5700xt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3800x to overkill do gier. 3700x to max, co jest sens brać do gier. O wydajności się nie będę rozpisywał, bo testów jest wszędzie cała masa.

Płyta ok.

Ram 2x8GB do gier w zupełności starcza. 2x16 to niespecjalnie sensowne kupowanie na zapas. Zawsze można dokupić drugie 2x8gb. Najlepsza opcja to obecnie crucial ballistix 3000/15 lub 3200/16, które potem się podkręca do mniej więcej poziomu 3600/16. Drobne róznice w zegarach i opóźnieniach nie przekładają się potem na realną wydajność. Vide, art na stronie głównej na ten temat.

Kart bez "super" nie kupujemy. Którą weźmiesz, zależy od budżetu.

Zasilacz wystarczy. Od watów ważniejsza jest jakość. Będziesz wymieniał, to przyjdź najpierw zapytać.

 

System będziesz musiał zainstalować na nowo. Koniecznie W10, żeby ci czasami głupoty do głowy nie przyszły :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor to Iiyama z 2013 roku, nie mogę znaleźć na ten moment pudełka, maks full hd. A jest sens kupić na zapas 2070 Super?

 

Czyli jakbym wybrał na przykład RTX2070 to z dopiskiem "Super"? I jakiego producenta najlepiej? I czy mógłbym najpierw zainstalować W7, a potem na drodze darmowej aktualizacji przejść na W10? Bo gdzieś słyszałem o takiej opcji, jeśli ma się klucz do swojego W7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tworzysz pendrive bootowalny w10 bezposrednio ze strony microsoftu. Podczas instalacji wpisujesz klucz od W7 i powinno działać.

Różnica w cenie to 500zl, moim zdaniem nie ma sensu kupować na zapas. Co do CPU tez wybrałbym 3700x, 3800x nic ci nie da więcej w grach.

 

Ewentualnie można się zastanowić nad rx5700xt, gdzie za 1800zl masz wydajność pomiędzy tymi nvidiami, a często równy rtx2070super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy da się zainstalować system na dysku tak, abym nie stracił plików na nim zawartych? Wydaje mi się, że nie, niemniej warto zapytać. A czy gry będą się lubić, że tak powiem z rx5700xt? Bo obiło mi się o uszy, że nie wszystkie gry współpracują z kartami AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy da się zainstalować system na dysku tak, abym nie stracił plików na nim zawartych? Wydaje mi się, że nie, niemniej warto zapytać. A czy gry będą się lubić, że tak powiem z rx5700xt? Bo obiło mi się o uszy, że nie wszystkie gry współpracują z kartami AMD

Da się jeżeli masz kilka partycji na dysku. Jak masz tylko systemowa to się nie da.

Gry współpracują dobrze tylko radeony maja rożne drobne problemy ale w tej chwili nie są one jakoś mocno przeszkadzające. Poczytaj w wątku o navi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3800x to overkill do gier. 3700x to max, co jest sens brać do gier. O wydajności się nie będę rozpisywał, bo testów jest wszędzie cała masa.

Płyta ok.

Ram 2x8GB do gier w zupełności starcza. 2x16 to niespecjalnie sensowne kupowanie na zapas. Zawsze można dokupić drugie 2x8gb. Najlepsza opcja to obecnie crucial ballistix 3000/15 lub 3200/16, które potem się podkręca do mniej więcej poziomu 3600/16. Drobne róznice w zegarach i opóźnieniach nie przekładają się potem na realną wydajność. Vide, art na stronie głównej na ten temat.

Kart bez "super" nie kupujemy. Którą weźmiesz, zależy od budżetu.

Zasilacz wystarczy. Od watów ważniejsza jest jakość. Będziesz wymieniał, to przyjdź najpierw zapytać.

 

System będziesz musiał zainstalować na nowo. Koniecznie W10, żeby ci czasami głupoty do głowy nie przyszły :]

 

Jeszcze tylko szybkie pytanko - Windows 7 jest niewspierany na płycie głównej MSI b450 Tomahawk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...