Skocz do zawartości
molfebork

Monitor 27-29 obróbka video

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam monitora niestety mam ograniczony budżet- 1000zł +/-.

27-29 cali, głownie służyć będzie mi do obróbki video i foto w programach typu adobe, lightroom itp. Także zależy mi na b.dobrych kolorach, matrycy IPS. I przedewszystkim na ochronie oczu, ze względu na długa pracę przed monitorem.

Co do rozdzielczości to fajnie by było aby miał te 2k, ale nie jest to konieczna sprawa.

 

Mój pc w skrócie:

ryzen 5 3600, gtx 1660 6gb 16gb ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... byle IPS. Reszta to kalibracja i profilowanie, bo inaczej kolory będą dosyć wyraźnie odjechane (z tego co pomierzyłem na ekranach typowo biurowych).

 

ps. zwróć uwagę by ekran nie migał na niższych jasnościach, natomiast "filtry światła niebieskiego" są zbędne i nieistotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... byle IPS. Reszta to kalibracja i profilowanie, bo inaczej kolory będą dosyć wyraźnie odjechane (z tego co pomierzyłem na ekranach typowo biurowych).

 

ps. zwróć uwagę by ekran nie migał na niższych jasnościach, natomiast "filtry światła niebieskiego" są zbędne i nieistotne.

 

co polecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są w tych okolicach cenowych najtańsze IPS 27" 4K - jednak raczej wszystkie będą miały gamut oscylujący w okolicach sRGB (to nie musi być jakiś wielki problem, jednak fotografia bez szerszego gamutu, jest kulawa, bo na własne oczy widziałem, jak wiele potrafi zginąć w sRGB na niektórych zdjęciach). Nie wiem, czy jest jakiś 27" 2560x1440 za ~1000zł, który przynajmniej gamutem mógłby na siebie zwrócić uwagę. No i pośpiech to nie najlepszy doradca przy zakupach (chyba, że dla sprzedawcy ;) )

 

ps. jak by się trafił jakiś model z szerszym gamutem, podobnym do Philips 245E1S/0, gdzie jest 120% sRGB, to profilowanie jest już bezwzględnie konieczne, jak ktoś chce na dobrym poziomie wierne kolory

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są w tych okolicach cenowych najtańsze IPS 27" 4K - jednak raczej wszystkie będą miały gamut oscylujący w okolicach sRGB (to nie musi być jakiś wielki problem, jednak fotografia bez szerszego gamutu, jest kulawa, bo na własne oczy widziałem, jak wiele potrafi zginąć w sRGB na niektórych zdjęciach). Nie wiem, czy jest jakiś 27" 2560x1440 za ~1000zł, który przynajmniej gamutem mógłby na siebie zwrócić uwagę. No i pośpiech to nie najlepszy doradca przy zakupach (chyba, że dla sprzedawcy ;) )

 

ps. jak by się trafił jakiś model z szerszym gamutem, podobnym do Philips 245E1S/0, gdzie jest 120% sRGB, to profilowanie jest już bezwzględnie konieczne, jak ktoś chce na dobrym poziomie wierne kolory

 

https://www.komputronik.pl/product/656969/philips-275e1s-00-27-uhd-panel-ips-hdmi-dp.html - taki będzie dobry? 103% sRGB.

 

2 opcja:

Monitor AOC Q3279VWFD8- co myslisz?

 

3 opcja:

MONITOR LG 29" 29UM69G-B - ??

 

Który z tych monitorów wybrać, a może masz jeszcze inny model?

 

 

Dzięki za pomoc

Edytowane przez molfebork

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Gamut o wielkości 103% sRGB to jest typowy monitor sRGB. Dokładając 150zł można mieć praktycznie "to samo" ale 4K - to dołożyłbym do 4K.

 

2) Ten model wg. testów ma fajny kontrast jak na IPS ( ponad 1300:1) i poszerzony gamut (na PurePC nie podali niestety gamutu wielkościowo, tylko samo pokrycie, więc trzeba szacować orientacyjnie - moze ze 130% sRGB się uciuła). Także monitor ciekawy, ale 2560x1440 to już dosyć niska rozdzielczość jak na 31,5" (takie PPI jak FHD 24"). Coś za coś. Oczywiście kalibracja konieczna, skoro po wyjęciu z pudełka ma jakoś ponad 7000K. Oby kolory nie były przesycone na fotkach sRGB to profilowanie absolutnie konieczne. Gratis będziesz w stanie zobaczyć na fotach z szerszym gamutem coś, czego monitory sRGB już nie wyświetlają.

 

3) najmniej ciekawy - jeśli wierzyć kulawym pomiarom z RTINGS, to gamut i kontrast totalnie przeciętny (~sRGB i ~1000:1), a do tego niskie PPI (nawet nie warto liczyć).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Gamut o wielkości 103% sRGB to jest typowy monitor sRGB. Dokładając 150zł można mieć praktycznie "to samo" ale 4K - to dołożyłbym do 4K.

 

2) Ten model wg. testów ma fajny kontrast jak na IPS ( ponad 1300:1) i poszerzony gamut (na PurePC nie podali niestety gamutu wielkościowo, tylko samo pokrycie, więc trzeba szacować orientacyjnie - moze ze 130% sRGB się uciuła). Także monitor ciekawy, ale 2560x1440 to już dosyć niska rozdzielczość jak na 31,5" (takie PPI jak FHD 24"). Coś za coś. Oczywiście kalibracja konieczna, skoro po wyjęciu z pudełka ma jakoś ponad 7000K. Oby kolory nie były przesycone na fotkach sRGB to profilowanie absolutnie konieczne. Gratis będziesz w stanie zobaczyć na fotach z szerszym gamutem coś, czego monitory sRGB już nie wyświetlają.

 

3) najmniej ciekawy - jeśli wierzyć kulawym pomiarom z RTINGS, to gamut i kontrast totalnie przeciętny (~sRGB i ~1000:1), a do tego niskie PPI (nawet nie warto liczyć).

 

 

1 - a możesz podać model monitora 4k? bo nie moge znaleźć.

 

2- Jest jakaś szansa, żeby ten monitor zamocować na ścianie? jakiś adapter czy coś? Masz jakiś pomysł?

Edytowane przez molfebork

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - W morelach jest za 999zł monitor LG 27UD59-W (IPS 4K 27")

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - W morelach jest za 999zł monitor LG 27UD59-W (IPS 4K 27")

 

pójdę w tego aoc 31.5 cala. Podpowiesz mi jak skalibrować dobrze ten ekran? jakiś poradnik? Nigdy tego nie robiłem.

i jakiś pomysł jak go zamontować na ściane? polecisz jakiś adapter vesa?

Edytowane przez molfebork

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By ustawić dokładnie temp. barwową na 6500K i wygenerować profil, to potrzeba kolorymetru. Im tańszy ekran, tym bardziej konieczna kalibracja. Bez sprzętu można jedynie wybrać krzywą gammy z OSD najbliższą 2.2, patrząc na plansze testowe (rzeźnikLCD / Pixel Persistence Analyzer).

 

Producent widzę udostępnia ze sterownikiem profil do monitora, więc można pozapinać profile w systemie i programach (w tym mogę pomóc), by kolory były mniej przekłamane, jednak nie będzie to na takim poziomie jak kalibracja konkretnego egzemplarza.

 

Co do VESA - nie bawiłem się tym, bo nigdy nie potrzebowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By ustawić dokładnie temp. barwową na 6500K i wygenerować profil, to potrzeba kolorymetru. Im tańszy ekran, tym bardziej konieczna kalibracja. Bez sprzętu można jedynie wybrać krzywą gammy z OSD najbliższą 2.2, patrząc na plansze testowe (rzeźnikLCD / Pixel Persistence Analyzer).

 

Producent widzę udostępnia ze sterownikiem profil do monitora, więc można pozapinać profile w systemie i programach (w tym mogę pomóc), by kolory były mniej przekłamane, jednak nie będzie to na takim poziomie jak kalibracja konkretnego egzemplarza.

 

Co do VESA - nie bawiłem się tym, bo nigdy nie potrzebowałem.

 

 

Ok, to jak przyjdzie to będę pisac, jak możemy sie skontaktować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zlać kalibrację, kupić coś, co wydaje się być najbardziej atrakcyjne i się bawić.

Kalibracja software`owa w przypadku jakiś AOCów (do której, wbrew pozorom, dalej trzeba osobnego sensora) to tylko prowizorka polegająca na przycięciu sygnału gpu do ograniczeń samego wyświetlacza.

Jak zaczniesz potrzebować wiarygodnego wyświetlacza, to pewnie się też pojawi i porządny budżet.

 

PS. Jak w zasadzie wyżej wspomniano, "ochrona oczu" (w kontekście: filtry światła niebieskiego) stoi w sprzeczności z "wiarygodnym kolorem".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By ustawić dokładnie temp. barwową na 6500K i wygenerować profil, to potrzeba kolorymetru. Im tańszy ekran, tym bardziej konieczna kalibracja. Bez sprzętu można jedynie wybrać krzywą gammy z OSD najbliższą 2.2, patrząc na plansze testowe (rzeźnikLCD / Pixel Persistence Analyzer).

 

Producent widzę udostępnia ze sterownikiem profil do monitora, więc można pozapinać profile w systemie i programach (w tym mogę pomóc), by kolory były mniej przekłamane, jednak nie będzie to na takim poziomie jak kalibracja konkretnego egzemplarza.

 

Co do VESA - nie bawiłem się tym, bo nigdy nie potrzebowałem.

 

Monitor doszedł. udzielisz wskazówek? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zacząć od ustawienia gammy najbliżej 2.2. Najprościej uruchomić program Pixel Persistence Analyzer, naciskasz F1, suwak dajesz na 2.2 i w menu OSD monitora tak ustawiasz gammę, by kwadraty były możliwie najbardziej zlane.

 

Zakładam, że nie masz kolorymetru, więc zainstaluj sterownik do monitora ze strony producenta/płytki, w którym powinien być zaszyty profil do ekranu.

 

Po instalacji sprawdź, czy gamma się nie pokaszaniłą (widziałem profile do niektórych monitorów od LG, raczej tych najtańszych, które robiły niezły bigos - w takim przypadku lepiej profil usunąć ).

 

Jeśli jednak profil nic nie popsuje, to można przystąpić do wskazania programom tego profilu (jeśli trzeba) / włączenia CMS. Tutaj napisałem poradnik, jak uruchomić CMS w wybranych programach. Adobe Photoshop z tego co pamiętam domyślnie ma aktywne profilowanie. Można sprawdzić czy wyświetla tak samo jak skonfigurowany irfanView (na plikach jpg, bo irfan chyba nadal ma problemy z profilowaniem png)

 

Efekt przy poprawnym skonfigurowaniu powinien być taki, że GIMP/Photoshop/IrfanView/Firefox wyświetlą zdjęcie: (klik by pobrać) identycznie, a Microsoft Paint wyświetli z wypranymi kolorami.

 

Także spokojnie, krok po kroku, w razie czego zapytaj mnie jak gdzieś utkniesz.

 

ps. jeśli zleciłeś kalibrację, jak radził jagular to monitora nie trzeba by było tykać (bo np. gamma, a przede wszystkim temp. barwowa byłaby ustawiona), a profil miałbyś pewny - pozostało by tylko włączenie CMS w programach (co opisuje wspomniany poradnik)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak napisales, po sterownikach sam juz profil byl wgrany. Ustawilem gamme 2.2 w programie PPA. W menu OSD ustawilem profil gammy- 1, wydaje mi sie, ze jest najlepszy i te kwadraty sa bardziej zlane niz na innych profilach.

 

Powiedz mi, czy kombinować coś z kolorami w osd, bo mam wartosci 50/50/50, ew contrast, brigh czy zostawić tak jak jest.

Edytowane przez molfebork

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi, czy kombinować coś z kolorami w osd, bo mam wartosci 50/50/50, ew contrast, brigh czy zostawić tak jak jest.

Kontrastu nie ruszaj. Wartości R50 G50 B50 można zmienić "kopiując" je z np. recenzji, gdzie ktoś kalibrował/mierzył monitor na 6500K (jest wysoce prawdopodobne, że to Cię bardziej zbliży do 6500K niż fabryka). Jednak recenzenci często źle ustawiają monitor przy kalibracji (np. jak jedna ze składowych jest powyżej natywnej, świadczy o złych ustawieniach, np. 50/58/40, świadczy, że recenzent przepalił kanał zielony, bo jest powyżej natywnego 50). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...