Skocz do zawartości
emm16

Wyłączanie Dziedziczenia w domenie

Rekomendowane odpowiedzi

Dziedziczenie w domenie Windowsa działa domyślnie tak, że jeśli są jakieś podfoldery w danym folderze, to jeśli użytkownik KOWALSKI ma uprawnienie do tego nadrzędnego folderu, to nadają mu się do wszystkich podfolderów z automatycznego dziedziczenia.

Co jeśli KOWALSKI ma mieć dostęp np. do 2 podfolderów w tym folderze, a do 30 podfolderów nie ma mieć dostępu??

Trzeba wchodzić w te 30 podfolderów i ręcznie usuwać tego użytkownika z uprawnień do tych, do których nie ma mieć dostępu.

Czy jest jakiś sposób całkowitego wyłączenia dziedziczenia w Windows Serverze?? Chodzi mi o to, że do podfolderów nie mają się przypisywać żadne uprawnienia z dziedziczenia i po prostu nadać ręcznie uprawnienia do tych potrzebnych 2 podfolderów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak w domenie, ale normalnie to dziedziczenie można wyłączyć - w zaawansowane trzeba odhaczyć zastosuj do podfolderów, podkontenerów, itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak w domenie, ale normalnie to dziedziczenie można wyłączyć - w zaawansowane trzeba odhaczyć zastosuj do podfolderów, podkontenerów, itp

Nie ma znaczenia czy w domenie czy nie - uprawnienia plików i ich dziedziczenie działa tak samo :)

Można albo wyłączyć dziedziczenie, albo na wybranych podfolderach zaptaszkować użytkownikowi odmowę dostępu - odmowa ma zawsze pierwszeństwo przed zezwoleniem.

Edytowane przez Gobli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o tym odptaszkowaniu wiem, ale chodzi mi jak całkowicie wyłączyć dziedziczenie? Trzeba to robić na każdym katalogu, czy da się to zrobić globalnie dla wszystkich katalogów?

 

W zakładce zaawansowane na jakimś katalogu kliknąłem wyłącz dziedziczenie --> usuń uprawnienia dziedziczone z obiektu nadrzędnego i to jest to o co mi w sumie chodziło: listę uprawnionych mam pustą na każdym podkatalogu jak tworzę podkatalogi

Edytowane przez emm16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lista uprawnień będzie pusta, to jak chcesz dodać jakiekolwiek inne? Przecież nie będziesz miał uprawnień, żeby to zrobić ;)

Takie rzeczy można spokojnie załatwić skryptami. Tworzą folder, tworzą grupę w AD, wywalają dziedziczenie, dodają grupy z odpowiednimi uprawnieniami i wywalają te zbędne, a dodatkowo jak chcesz, to możesz włączyć udostępnianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lista uprawnień będzie pusta, to jak chcesz dodać jakiekolwiek inne? Przecież nie będziesz miał uprawnień, żeby to zrobić ;)

 

Administrator dodał się z automatu i mogę nadawać uprawnienia komu trzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Administrator się tam pojawia tylko dlatego, że jak próbujesz wejść do folderu wyskakuje komunikat, że nie masz dostępu i czy chcesz dodać swoje konto, aby ten dostęp uzyskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...