Forum PCLab.pl: Wyłączanie Dziedziczenia w domenie - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Wyłączanie Dziedziczenia w domenie Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   emm16 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 12 Luty 2020 - 11:01

Dziedziczenie w domenie Windowsa działa domyślnie tak, że jeśli są jakieś podfoldery w danym folderze, to jeśli użytkownik KOWALSKI ma uprawnienie do tego nadrzędnego folderu, to nadają mu się do wszystkich podfolderów z automatycznego dziedziczenia.
Co jeśli KOWALSKI ma mieć dostęp np. do 2 podfolderów w tym folderze, a do 30 podfolderów nie ma mieć dostępu??
Trzeba wchodzić w te 30 podfolderów i ręcznie usuwać tego użytkownika z uprawnień do tych, do których nie ma mieć dostępu.
Czy jest jakiś sposób całkowitego wyłączenia dziedziczenia w Windows Serverze?? Chodzi mi o to, że do podfolderów nie mają się przypisywać żadne uprawnienia z dziedziczenia i po prostu nadać ręcznie uprawnienia do tych potrzebnych 2 podfolderów

#2 Użytkownik jest niedostępny   glauks 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Luty 2020 - 11:39

nie wiem jak w domenie, ale normalnie to dziedziczenie można wyłączyć - w zaawansowane trzeba odhaczyć zastosuj do podfolderów, podkontenerów, itp

#3 Użytkownik jest niedostępny   Gobli 

• Dismay
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Luty 2020 - 11:43

Zobacz postglauks, o 12 Luty 2020 - 11:39, napisał(a):

nie wiem jak w domenie, ale normalnie to dziedziczenie można wyłączyć - w zaawansowane trzeba odhaczyć zastosuj do podfolderów, podkontenerów, itp

Nie ma znaczenia czy w domenie czy nie - uprawnienia plików i ich dziedziczenie działa tak samo :)
Można albo wyłączyć dziedziczenie, albo na wybranych podfolderach zaptaszkować użytkownikowi odmowę dostępu - odmowa ma zawsze pierwszeństwo przed zezwoleniem.

Ten post był edytowany przez Gobli dnia: 12 Luty 2020 - 11:43

#4 Użytkownik jest niedostępny   emm16 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 12 Luty 2020 - 12:08

o tym odptaszkowaniu wiem, ale chodzi mi jak całkowicie wyłączyć dziedziczenie? Trzeba to robić na każdym katalogu, czy da się to zrobić globalnie dla wszystkich katalogów?

W zakładce zaawansowane na jakimś katalogu kliknąłem wyłącz dziedziczenie --> usuń uprawnienia dziedziczone z obiektu nadrzędnego i to jest to o co mi w sumie chodziło: listę uprawnionych mam pustą na każdym podkatalogu jak tworzę podkatalogi

Ten post był edytowany przez emm16 dnia: 12 Luty 2020 - 12:31

#5 Użytkownik jest dostępny   narmiak 

• Maruda
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Luty 2020 - 13:49

Jeżeli lista uprawnień będzie pusta, to jak chcesz dodać jakiekolwiek inne? Przecież nie będziesz miał uprawnień, żeby to zrobić ;)
Takie rzeczy można spokojnie załatwić skryptami. Tworzą folder, tworzą grupę w AD, wywalają dziedziczenie, dodają grupy z odpowiednimi uprawnieniami i wywalają te zbędne, a dodatkowo jak chcesz, to możesz włączyć udostępnianie.

#6 Użytkownik jest niedostępny   emm16 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 13 Luty 2020 - 08:10

Zobacz postnarmiak, o 12 Luty 2020 - 13:49, napisał(a):

Jeżeli lista uprawnień będzie pusta, to jak chcesz dodać jakiekolwiek inne? Przecież nie będziesz miał uprawnień, żeby to zrobić ;)

Administrator dodał się z automatu i mogę nadawać uprawnienia komu trzeba

#7 Użytkownik jest dostępny   narmiak 

• Maruda
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Luty 2020 - 15:09

Administrator się tam pojawia tylko dlatego, że jak próbujesz wejść do folderu wyskakuje komunikat, że nie masz dostępu i czy chcesz dodać swoje konto, aby ten dostęp uzyskać.

Strona 1 z 1