Skocz do zawartości
Herus

Brak życia po wymianie chłodzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy.

Jestem zdruzgotany. Wymienilem chlodzenie z BOXowego na Fortisa (R5 3600, asus x470) i po włączeniu komputera nie ma obrazu. Klawiatura (Gk540) i myszka (Sensei) rowniez nie świecą :(

Wentylatory chodzą, podświetlenie grafiki tez jest(MSI 1060). Zasilanie płyty podłączone. CPU tez. Sprawdzałem na wyjętym ramie. Tak samo. Jedyne co mi przychodzi do glowy to ze piny na cpu sie wygięły? Tyle ze ja procka nie zdejmowałem i wcześniej działał. Czyżby przy dokręcaniu Fortisa ??

Edytowane przez Herus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyżby przy dokręcaniu Fortisa ??

 

MUSIALBYS BYC IDIOTA ZEBY DOKRECIC TAK MOCNO ZEBY 'WBIC' SOCKET :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kurcze nie raz skladalem komputery i wymienialem chlodzenie i i wszystko gralo. Tez jakos na maxa nie dokrecalem. Ot normalnie.

 

EDIT:

zdjalem chlodzenie i piny procesora rowne i cale.

Symptomy jakby cos z plyta ?

Edytowane przez Herus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MUSIALBYS BYC IDIOTA ZEBY DOKRECIC TAK MOCNO ZEBY 'WBIC' SOCKET :E :E

 

Bez takich kolego. Idiotą to możesz być Ty, bo zamiast pomóc wypisujesz nic nie znaczące zdania, które w niczym nie rozwiążą problemu, więc lepiej się nie udzielaj skoro nie potrafisz pomóc, użyłbym innych słów, ale kultura wymaga.

 

Co do tematu, czy wszystko zrobiłeś jak należy, pasta, odpowiednie podpięcie zapinek itp? Czy fortis się kręci przy odpaleniu?

 

EDIT: Dziwny przypadek, aby po samej zmianie chłodzenia coś nie działało. Więc albo sprzęt wadliwy, lub ty coś źle zrobiłeś.

Edytowane przez KamiloP19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij i włóż jeszcze raz pamięci RAM, dopnij wszystkie wtyki, wtyczki itd kartę grafiki wyjmij i włóż jeszcze raz.

Moze to głupie ale ostatnio tez przekladalem chlodzenie i dupa, nie startował itd, przemacałem wszystko od nowa i ruszył (chyba RAM coś nie lapała)

Edytowane przez Keel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy montażu nie uszkodziłeś czegoś na płycie? Może jakieś zwarcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odepnij wszystko od płyty i podłącz na początku wszystko co minimum i sprawdzaj po kolei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przypadku am4 często gęsto, zdejmując chłodzenie już przy przysanym prosku z pastą, potrafi on wyskoczyć, albo leko się wysunąć z soketu, 2 opcja to zwarcie albo jakieś inne uskoczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanowisko oswietlone. Plyta wyjeta i wszystko montowalem na blacie. Jedynie to moze przy wkladaniu plyty do obudowy ale zebym jakos uderzyl nia o cos to niee... ciekawi mnie to ze klawiatura i myszka sie nawet nie zapalaja - jakby napiecia w ogole nie dostawaly.

@ Kamilo- jak najbardziej- pasta, zapinki (blaszki), fan...

 

 

Rozlacze wszystko i zloze jeszcze raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś kabel nie kontaktuje. Ja bym rozłożył i złożył od nowa i jak nie wstanie to się martwił dopiero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na video blog tech mówił ostatnio że ryzen potrafi się wyrwać z gniazda jak się przyklei do chłodzenia i pogięte piny gotowe :(- jak to w ogóle jest możliwe - ??? A problem serio mega dziwny. Brak napięć wskazuje na płytę albo CPU.

Edytowane przez miemik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dupa. Bez zmian. Zamontowalem cpu oraz chlodzenie, przepialem wtyczki zasilania cpu i mobo. Odlaczylem dyski i ram. Monitor podpialem pod hdmi w plycie glownej i nic.

Jedyne co zauwazylem to takie mrugniecie prxy wlaczeniu zasilania (raczej to nie jest zwarcie- jest to miejsce gdzie sa diody rgb)

 

@miemik - sprawdzilem proca i piny wydaja sie ok

 

Link do filmiku z krotkim nagraniem

https://ufile.io/8nqhqebs

Stop klatka:

Video-Capture-20200212-210205.jpg

 

 

Co bedzie jak wlacze plyte bez procesora ? Da napiecie na usb? Monitor sie zalaczy ?

Edytowane przez Herus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze CMOS zresetować, w instrukcji płyty masz jak to zrobić dla danego modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dirian robilem zgodnie z instrukcja:

 

To erase the RTC RAM:

1. Turn OFF the computer and unplug the power cord.

2. Use a metal object such as a screwdriver to short the two pins.

3. Plug the power cord and turn ON the computer.

4. Hold down the <Del> key during the boot process and enter BIOS setup to re-enter

data.

If the steps above do not help, remove the onboard battery and short the two pins again to

clear the CMOS RTC RAM data. After clearing the CMOS, reinstall the battery.

 

 

 

Chodz w sumie nie wyciagalem baterii.. sprawdze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz wyciągać baterii, na wyłączonym pc stykasz piny od clearcmos i git. I dalej nie wstajesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki backplate w tym fortisie zastosowałes ? Jak mówisz że procesor nie pogięty to chyba została płyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic. Nie mam pomyslu.

Pomyslalbym ze zasilacz ale tak nagle akurat prxy wymianie ? Watpliwe... Warto na jakis serwis odsylac plyte?

 

@up zgodnie z instukcją- oryginalny od Plyty glownej.

 

 

Kurcze ale jak plyta. Zachowalem zasady ESD. Nic nie udezylem, podpiete prawidlowo... gdyby to byla plyta za 200zl to trudno ale nie za 600-700...

Edytowane przez Herus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przyjrzałeś się dokładnie czy niczego nie uszkodziłeś przypadkiem na płycie? Może jakiś kondensator naderwany czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogladalem i nic nie widzialem. Jutro moze ja zdemontuje i zobacze od drugiej strony jak wyglada....

 

Ogladalem i nic nie widzialem. Jutro moze ja zdemontuje i zobacze od drugiej strony jak wyglada.... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może gdzieś jakieś zwarcie poszło... Jak wyłączyłeś komputer i zabrałeś się za demontaż to odłączyłeś najpierw zasilacz od gniazdka i odczekałeś trochę, czy już tam grzebałeś z jeszcze podpiętym zasilaczem (komputer mogl byc wyłączony)?

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak. Kondensatory zdążyły się rozładować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odlacz zasilanie od wszystkich komponentow, po czym zewrzyj we wtyczce ATX zielony (pin 14 lub 16) z dowolnym czarnym. Zasilacz powinien sie zalaczyc i podawac napiecie... sprawdz wtedy 12V i 5V miernikiem. Jezeli nie wstanie lub napiecia beda poza norma - wymien zasilacz.

Ew. Jak masz inny zasilacz na boku, to go poprostu podmien na chwile.

 

Inna mozliwosc - podpiales wentylator pod niewlasciwe zlacze. Niektore plyty maja zabezpieczenie i sie nie wlaczaja gdy nie ma nic podlaczonego pod CPU_FAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pajączka na biurku i... odżył.

86281906-181949449885143-645304400838918144-n.jpg

 

Kompletnie nie mam pojęcia co było nie tak...

 

1. Chyba od razu wsadzę go w nową budę Mój Antec P180 już się sypie. Co polecicie do ~350zł-400zł ze szkłem?

2. Zmienialibyście zasilacz na moim miejscu? Mam Zalmana ZM500-GS i szczerze to teraz jak mam go na biurku to słyszę, że on jest głównym ogniwem jeśli chodzi o hałas...

Edytowane przez Herus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super że odpalił. Co do obudowy oblukaj AR5 TG RGB albo samo TG jak nie chcesz choinki ewentualnie AR7 TG.

Edytowane przez miemik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa, no ale ciężko coś więcej wywnioskować nie będąc przy tym. W każdym razie fajnie, że odpaliło ;)

 

Zasilacz raczej warto zmienić, obecny to praktycznie najniższa półka i do tego pewnie już ma swoje na karku.

 

W kwestii budy i zasiłki, jak nie chcesz wydawać przesadnie dużo ale mieć dobry sprzęt to postawiłbym na SilentiumPC Regnum RG6V Evo TG lub wersję ARGB. Jeśli coś z wyższej półki, to obczaj Fractal Meshify C / Phanteks Enthoo Pro M.

 

Do tego SilentiumPC Supremo L2 650W (koniecznie wersję 650W, bo ma lepsze bebechy od 550W). Można też dorzucić do Supremo FM2 650W (to samo z odpinanymi kablami), albo topowego Seasonic Focus GX 650W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...