Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nowy zestaw oparty na Ryśku 3600 już śmiga, ale jak montowałem boxowy cooler to mnie serce bolało bo widać, że bieda straszna. Prawie 80 stopni pod normalnym obciążeniem w grach też nie napawa optymizmem (mimo, że dałem pastę z najwyższej półki). Dlatego trzeba zmienić. A jak zmienić to już na bogato, bo kiedyś włożę tam zapewne jakiegoś topowego Ryzena, żeby przedłużyć życie platformy a nie chciałbym wtedy zmieniać coolera-a. Dlatego też Fortis czy Fera odpadają. Mam kilka własnych koncepcji, ale chciałbym posłuchać opinii fachowców. Do tej pory używałem Macho Rev B do Intela i w sumie Macho Rev. C wydaje się niezłą opcją, ale kto wie, może jest coś lepszego i nie drenującego za bardzo kieszeni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowe procki AMD ze względu na konstrukcję w oparciu o chiplety mają problem z temperaturami, bo z bardzo niewielkiej powierzchni jest sporo energii do odebrania i wiele coolerów nie daje sobie rady. Możesz wrzucić na te procki cooler za 500-600 zł i temperatury i tak będą oscylować w granicy ~70 stopni.

 

Jeśli masz Macho rev. B to użyj go do tego procka - jak nie masz zapinki, to pisz do producenta.

 

Generalnie Macho będzie miał wydajność na poziomie Fortisa 3. Jeśli chcesz coś lepszego na powietrzu, to trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni - coś wyraźnie lepszego to już duże chłodzenia powietrzne typu NH-D15.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie, jest szansa, żeby producent podesłał zapinki do Macho? Rozważałem tą Noctuę, do kupienia jest za 400 zł, ale te brązy będą pasować do zestawu jak pięść do nosa, a wersja czarna to minimum 100 więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisz do producenta - jak masz dowód zakupu to powinni podesłać. Jak nie to mieli na sprzedaż za kilka $ odpowiednie zapinki.

 

Edit: Tu masz info.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do producenta. Dowód zakupu mam. Zobaczymy. Jak się uda to zostawiam, bo lubię to chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie ktoś zasugerował, że mogę zainteresować się chłodzeniem wodnym np. Arctic Liquid Freezer II 280. I nawet wydało mi się to całkiem kuszącą opcją. Może nawet niekoniecznie ten konkretny model, ale zawsze chciałem zamontować jakieś AiO. Pamiętam jednak, że gdzieś czytałem, że takie chłodzenia wymagają regularnego uzupełniania płynu i szeroko pojętej konserwacji. Nawet mimo, tego że producent pisze inaczej. Jak to jest z takimi chłodzeniami? Warto się w to pakować, czy lepiej jednak pozostać przy tradycyjnym powietrznym towerze?

 

Co do wiercenia dziurek, to szczerze mówiąc nie chce mi się w to bawić. Chyba bym jednak wolał sprzedać obecne chłodzenie, dorzucić parę groszy i kupić nowe.

Edytowane przez Equisetum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie ktoś zasugerował, że mogę zainteresować się chłodzeniem wodnym np. Arctic Liquid Freezer II 280. I nawet wydało mi się to całkiem kuszącą opcją. Może nawet niekoniecznie ten konkretny model, ale zawsze chciałem zamontować jakieś AiO. Pamiętam jednak, że gdzieś czytałem, że takie chłodzenia wymagają regularnego uzupełniania płynu i szeroko pojętej konserwacji. Nawet mimo, tego że producent pisze inaczej. Jak to jest z takimi chłodzeniami? Warto się w to pakować, czy lepiej jednak pozostać przy tradycyjnym powietrznym towerze?

 

Co do wiercenia dziurek, to szczerze mówiąc nie chce mi się w to bawić. Chyba bym jednak wolał sprzedać obecne chłodzenie, dorzucić parę groszy i kupić nowe.

 

AiO w żaden sposób się nie serwisuje, bo nie ma jak. Nie ma korka i możliwości dolania płynu. W większości przypadków dolanie płynu do AiO jest albo niemożliwe, albo bardzo trudne, bo trzeba odkręcać coldplate (miedzianą podstawę chłodzenia) i tą metodą zlewać oraz zalewać zestaw - zabawy co niemiara, a do tego można zerwać gwinty na śrubach, który trzymają podstawę na miejscu, lub zerwać same śruby, bo często są bardzo płytkie (klucz nie wchodzi w nie głęboko - zwłaszcza przy produktach OEM Aseteka czyli jakichś 80% tego co jest na rynku).

 

Mimo, że AiO to układ zamknięty, to ciecz z niego bardzo powoli odparowuje. Po czasie odparuje jej tyle, że pompa zacznie działać na sucho i się zatrze. Większość AiO wytrzymuje jednak te 5-6 lat, czasami trochę więcej, czasami mniej.

 

Generalnie jak Cię ciągnie w stronę AiO, to czemu nie. Nie jest to złe rozwiązanie, ale warto być świadomym jego pewnych wad. Zdarza się, że ludziom przeszkadza dźwięk wydawany przez pompkę. Do tego wydajność AiO przy niskich obrotach wentylatorów jest kiepska - większość ma bardzo gęste, aluminiowe chłodnice, które potrzebują wysokich obrotów, żeby dało się je sprawnie przedmuchać. Wysokie obroty to oczywiście hałas. W większości przypadków cooler typu NH-D15 spieszę się równie dobrze, jak nie lepiej, niż dobre AiO.

 

Co do konkretnych AiO to wspomniany Liquid Freezer II czy SilentiumPC Navis to dobre rozwiązania budżetowe. Z droższych produktów NZXT Kraken czy AiO Corsair. Sensowne minimum chłodnicy to 240mm, a najlepiej 280mm, pod warunkiem, że w obudowie wepchniesz taki rozmiar.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat kupując obudowę, wziąłem taką w której mogę niemal wszystko zrobić (Phanteks Enthoo Pro), właśnie z myślą o przyszłości, zakładam, że całkiem sporą chłodnicę tu wcisnę. Maniakiem ciszy nie jestem, zostawiłem dość głośne fabryczne wentylatory z obudowy i ich nie słyszę. Byle nie wyło jakoś szczególnie, buczenie działa na mnie nawet kojąco. No to teraz poczytam trochę i pomyślę. Na razie Thermaltake nie odpisał, zobaczymy. Na razie dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe Enthoo Pro czy Enthoo Pro M? Do obu da się wcisnąć chłodnice 360mm lub 280mm i wiadomo mniejsze rozmiary.

 

BTW: Nie Thermaltake tylko Thermalright, to dwie różne firmy :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe Enthoo Pro czy Enthoo Pro M? Do obu da się wcisnąć chłodnice 360mm lub 280mm i wiadomo mniejsze rozmiary.

 

BTW: Nie Thermaltake tylko Thermalright, to dwie różne firmy :).

 

Dokładnie ta buda: https://www.morele.net/obudowa-phanteks-enthoo-pro-ph-es614p-bk-649556/

 

na szczęście do dobrej firmy napisałem XD

Edytowane przez Equisetum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakbym pierdyknął takiego Navisa 360 mm (ten z 3 wentylatorami) na górę obudowy to byłoby gicior? Wychodzi podobnie cenowo jak Noctua. Poziom cenowy Krakena to już trochę ovekill.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy przy montażu na topie takiej chłodnicy nie będziesz musiał demontować zatok 5.25". To już musisz sobie sam pomierzyć - masz obudowę u siebie, a wymiary chłodzenia na stronie producenta.

 

Navis 360 jest ok jeśli chodzi o kulturę pracy. Wydajnościowo też nie ma się czego wstydzie. Jak chcesz AiO to go śmiało bierz.

 

Edit: Sądząc po fotkach, które znalazłem na necie wszystko powinno wejść bez demontażu zatok 5.25".

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdzie nawet 420mm na top, ale takich AiO nie ma :P. 280 / 360 to sensowny max.

Jest Alphacool Eisbaer 420 ;)

 

Co do tanich aio jak spc to można kupić na rok max 2 i sprzedać póki jest na gwarancji :E Jeśli chciał byś dłużej eksploatować to jednak polecał bym coś lepszego. Od siebie mogę polecić Fractala Celsius S36, pompka niesłyszalna przy zamkniętej budzie. Eisbaer też jest spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez bym proponowal Celsiusa, glownie ze wzgledu na to, ze FD daje w zestawie lepsze wentylatory niz SPC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapłacę za chłodzenie prawie tyle co za procka, nie ma się co oszukiwać. Thermalright odpisał, że zapięcia mogą wysłać za 15$ (koszt przesyłki) czyli ponad 60 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża byłaby różnica między Macho a Fortisem 3 jeśli chodzi o chłodzenie? Zastanawiam się czy brać te zapinki czy po prostu nie opieniczyć Macho i nie kupić po taniości Fortisa. Oglądałem testy tych topowych chłodzeń na Ryśku (Noctua i Deepcool Assasin III) i szczerze mówiąc przy tym procku różnice są niewielkie. Chyba faktycznie nie ma sensu się zbytnio spinać. Ponoć Fortis daje radę schłodzić nawet R7 3800X po OC (przynajmniej takie wnioski można wyciągnąć z testów), więc w razie wymiany procka i tak powinien dać sobie radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macho i Fortis 3 to ten sam poziom wydajności. W zależności do testu czasami trochę wydajniejszy jest ten pierwszy, czasami ten drugi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macho i Fortis 3 to ten sam poziom wydajności. W zależności do testu czasami trochę wydajniejszy jest ten pierwszy, czasami ten drugi.

 

Trochę zmieniła mi się sytuacja, o tyle, że mam za 400 zł bony z firmy do Media Expert i moge przeznaczyć je na chłodzenie (bez możliwości dopłaty niestety). W tych pieniądzach mogę kupić tam m.in Navisa 280, Dark Rock Pro TR4, Krakena 120 mm, Cooler Master Masterliquid 120 mm/240 mm, Dark Rock TF tak z grubsza. Niby Navis najwydajniejszy, ale przeraża mnie tam trochę ilość tych kabelków do podpięcia, korci też tem mały Kraken, wystarczy do podkręconego Ryśka 3600? Może lepiej coś innego? Tutaj już różnica w cenach nie gra roli bo tak czy inaczej mój koszt to będzie okrągłe 0 pod warunkiem, że kupię w tym sklepie i maksymalnie za tą kwotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Rock Pro TR4 jak sama nazwa wskazuje jest tylko pod podstawkę TR4. AiO z chłodnicą 120/140mm nie bierz, bo mają mizerną wydajność. Z tych wymienionych zdecydowanie Navis 280. Co do kabli to nie ma co przesadzać - podłączysz to w 15 minut i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, Navis 280 ARGB wzięty za 399 zł. Dzięki wielkie za całą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Rock Pro TR4 jak sama nazwa wskazuje jest tylko pod podstawkę TR4. AiO z chłodnicą 120/140mm nie bierz, bo mają mizerną wydajność. Z tych wymienionych zdecydowanie Navis 280. Co do kabli to nie ma co przesadzać - podłączysz to w 15 minut i po problemie.

 

A czy dało by radę podłączyć takiego Arctic Liquid Freezera II do RX 5700XT? Do tego dało by się nawiew na sekcję i pamięci jakimś wentylatorkiem i chłodzenie było by prima sort :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liquid Freezer II średnio w ten sposób podłączysz, bo blokopompka jest bardzo duża. Jak już to Kraken G12 + dowolne AiO, którego producentem OEM jest Asetek (chłodzenia z okrągłym coldplate - w zasadzie jakieś 80-90% rynku - większość chłodzeń NZXT czy Corsair). Tak czy siak jest to średnio opłacalna inwestycja biorąc pod uwagę cenę RX 5700 XT oraz tego ile na takie alternatywne chłodzenie musiałbyś wydać - lepiej od razu kupić kartę z dobrym chłodzeniem niż kombinować.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...