Skocz do zawartości
SHARP33

Router do 300 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zmieniłem ostatnio internet po kablu ze 100 na 300 mb/s. Niestety router, który mam jest za wolny ( TP-Link WR841n V8.2), a dodatkowo jego zasięg z jednej strony mieszkania na drugi był tragiczny. Do routera podpięty będzie komputer, drugi na odbiorniku WIFI po drugiej stronie mieszkania. Do tego 4 smartfony i laptop. Polećcie mi jakiś sprzęt, który to wszystko ogarnie, a i zasięg będzie miał taki jak trzeba.

 

PS. Myślałem jeszcze żeby do starego routera wgrać Gargoyle i zrobić z niego repeater. Ktoś z Was wie czy w przypadku tego modelu da się to zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co za kartę wifi masz w tym lapku ? jak ogarnia tylko 150mb/s to kupił bym tylko switch gigabitowy i wpiął przed router dla stacjonarki a na WR841n wgrał dd-wrt zrobił bym sieć wifi + dokupił router typu wr740N koszt chyba 15zł i wgrał też dd-wrt

 

łaczysz te urządzenia mostem tworząc im oddzielną sieć i w wr740 tworzysz wifi o tej samej nazwie i haśle ale na innym kanale np. 6

 

stawiasz urządzenie wpięte tylko zasilaczem bez kabli w dowolnym miejscu i masz stabilny "repeater" za grosze

Edytowane przez klimatyzator66554

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

średnio jest sens inwestować w droższe wifi przy takiej karcie bo dużo z tego nie wyciągniesz na wr740N osiągałem 63Mb/s po kabelku przez wifi a ten lapek ma tylko 30Mb/s kartę więc odpowiedź masz na talerzu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop ma WiFi 802.11n czyli do 300 mb/s.

Nawet jak ma 802.11n to realnie max wyciągniesz nie więcej niż 90Mbps. Chcesz więcej po WiFi, to trzeba iść w 802.11ac. Zarówno router jak i karty WiFi w urządzeniach. Jeśli nie masz w ogóle rutera to w budżecie Archer C6 spokojnie się zmieści. Jeśli chcesz mieć wszędzie zasiąg, to musisz dać dodatkowy AP, nawet ten WR841n (ale będzie wolniej). OpenWRT (w tym Gargoyle) na to nie wgrasz bo to za słabe już jest (tzn jest OpenWRT na niego ale gez GUI, dostęp tylko z linii poleceń). Ale jeśli przyłączysz go po kablu, to wystarczy odpowiednio skonfigurować i będzie działał bez zmiany firmware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi :)

 

Co myślicie żeby tak jak klimatyzator66554 radził kupić switch, podpiąć kompa na kablu, a router przenieść bliżej środka mieszkania (pominie to ścianę nośną, jeśli to ma znaczenie). Może to coś da w przypadku zasięgu dla drugiego komputera bo w sumie to głównie o to się rozchodzi, a zdarza mu się go zgubić. W przypadku tego komputera i laptopa nie są potrzebne bardzo wysokie prędkości łącza (youtube, jakiś stream z meczem, netflix). Tylko ten po kablu służy do grania po sieci i pobierania plików.

 

Jeśli taka opcja wchodzi w grę to jaki switch byłby w porządku ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale masz jakiś router operatora czy WR841n jest jedynym routerem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam router od operatora z zablokowanym WiFi i tego tp-linka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz sprawdzić jaki masz adres IP na interfejsie WAN w TP-Linku? Czy router od operatora ma jeden port Eth czy więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie mam jak sprawdzić adresu bo jestem po za domem, sprawdzę jak wrócę. Router ma więcej portów ethernet. Dokładnie ten router to Arris tgs2492s.

Edytowane przez SHARP33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, jeśli to urządzenie od operatora działa jak normalny router bez AP (Access pointa), to można się do niego bezpośrednio podłączać. Jak brakuje portów, to wtedy kolejnym switchem. Ewentualnie odpowiednio skonfigurowany router z WiFi też da radę. Nawet ten WR841n może robić tylko za WiFi, ale musiałby być umieszczony bardziej w centralnym miejscu niż jest obecnie. Jeśli chcesz przejść na standard AC, to wtedy zamienić starego WR841n na Archera C6 i z głowy. Spokojnie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie spróbuje najpierw przenieść router bliżej centrum, a jak prędkości nie będą zadowalające to wymienię go na nowy.

Dzięki wielkie za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spuszczacie się nad prędkością WiFi a podstawowym problemem są porty ETH. Koleś ma net 300Mb a porty w routerze 100Mb. Więc jaki sens jest dyskutowanie o prędkości Wifi skoro net i tak będzie chodził maksymalnie z prędkością 100Mb. Pierwsze co trzeba zrobić to wymienić router.

Jeśli zależy ci na mocnym WiFi to polecę router TotoLinka A3002RU. Przewinęło się przez moje ręce kilkanaście routerów od linksysów, zyxelów po tp-linki, d-linki i kilka innych i TotoLink miał zdecydowanie najlepszy sygnał WiFi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spuszczacie się nad prędkością WiFi a podstawowym problemem są porty ETH.

Dlatego zadałem podstawowe pytanie, czy można użyć sprzętu operatora. Jeśli tak, to problem częściowo z głowy... Wtedy WR841n posłuży tylko jako AP... Myśleć SeN81, a nie marudzić...;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem do routera od operatora do pierwszego gniazda komputer i ładnie śmiga. TP-linka podłączyłem do drugiego gniazda i połączenie jest, ale rwane. Do ustawień routera od operatora nie mogę się dostać (pewnie dlatego że został mi przekazany jako modem i jakoś zablokowany, ale nie wiem nie znam się).

 

Po podpięciu tp linka do routera operatora, a następnie tplinka do komputera wszystko ładnie śmiga tylko że wiadomo nie osiąga pełnej prędkości łącza.

 

Ktoś ma jakiś pomysł co z tym zrobić ? Jak nie to kupię mocniejszy router i po problemie ;)

Edytowane przez SHARP33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak podepniesz komputer pod drugie gniazdo? Rwie czy jest OK? Jakie IP dostaje komputer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sam komputer jest podpiety pod drugie gniazdo to działa normalnie. Jak tplink do pierwszego a komputer do drugiego to internet rwie w obu przypadkach. IP jest niezmienione takie samo w obu gniazdach.

Edytowane przez SHARP33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ma taki sam sprzęt i mówił że miał dokładnie taki sam problem. Próbował podpiąć switch do pierwszego portu i ze switcha na router i komputer, ale problem był taki sam. Jedynie podpięcie do własnego routera i z niego do pc działa.

 

Skontaktuje się jeszcze z operatorem i dowiem się co tam ciekawego poustawiali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zadałem podstawowe pytanie, czy można użyć sprzętu operatora. Jeśli tak, to problem częściowo z głowy... Wtedy WR841n posłuży tylko jako AP... Myśleć SeN81, a nie marudzić...;)

To ja radzę przeczytać to co napisałem jeszcze raz , tylko tym razem ze zrozumieniem. Problemem nie jest kompatybilność sprzętów bo ta się nie zmieniła i równie dobrze można użyć gratów sprzed 20lat i też zadziałają, więc chcesz to podłączaj nikt ci tego nie zabroni. Problemem jest tylko prędkość z jaką będzie to działało. Skoro masz net 300Mb to używanie elementów sieci działający max na 100Mb jest bez sensu. Co z tego że ten WR841n ma napisane 300Mb po WIFI, skoro podłączysz mu kabel z internetem do portu ETH 100Mb. Rozumiem aby podłączyć to tymczasowo aż będziemy mieli nowe urządzenia, ale używanie tego na stałe jest bez sensu.

Jeśli natomiast coś ci rwie połączenie to trzeba najpierw zlokalizować miejsce powstawania problemu, bo jest to raczej fizyczny problem. Jeśli był by problem z konfiguracją, np zarezerwowane porty pod IPTV( puszczony tylko tagowany VLAN przez dany port) to nie działało by to w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja radzę przeczytać to co napisałem jeszcze raz , tylko tym razem ze zrozumieniem. Problemem nie jest kompatybilność sprzętów bo ta się nie zmieniła i równie dobrze można użyć gratów sprzed 20lat i też zadziałają, więc chcesz to podłączaj nikt ci tego nie zabroni. Problemem jest tylko prędkość z jaką będzie to działało. Skoro masz net 300Mb to używanie elementów sieci działający max na 100Mb jest bez sensu. Co z tego że ten WR841n ma napisane 300Mb po WIFI, skoro podłączysz mu kabel z internetem do portu ETH 100Mb. Rozumiem aby podłączyć to tymczasowo aż będziemy mieli nowe urządzenia, ale używanie tego na stałe jest bez sensu.

Jeśli natomiast coś ci rwie połączenie to trzeba najpierw zlokalizować miejsce powstawania problemu, bo jest to raczej fizyczny problem. Jeśli był by problem z konfiguracją, np zarezerwowane porty pod IPTV( puszczony tylko tagowany VLAN przez dany port) to nie działało by to w ogóle.

Chyba nie uważnie czytałeś. OP ma kaskadowo podłączone routery, jeden od operatora a drugi własny. I jak napisał na tym od operatora wszystko działa super. Więc nie ma co pisać elaboratów, bo to mija się z celem... Temat zamknięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj ponownie tego posta i odpowiedz sobie czy potrafisz czytać ze zrozumieniem.

Jak sam komputer jest podpiety pod drugie gniazdo to działa normalnie. Jak tplink do pierwszego a komputer do drugiego to internet rwie w obu przypadkach. IP jest niezmienione takie samo w obu gniazdach.

Przecież ewidentnie napisał żę przy podpiętych 2 urządzeniach jest problem, więc gdzie tu wg Ciebie jest wszystko super? Switch który został użyty przez sąsiada działa w warstwie 2 więc adresy IP go nie interesują i robił tylko za powielacz portów, więc wpięcie 2 urządzeń do switcha to dokładnie to samo co wpięcie 2 urządzeń do routera operatora.

 

Obstawiam że router operatora działa w trybie bridge, co tłumaczyło by również brak WiFi. Router operatora podpiętemu urządzeniu przyznaje adres publiczny. W momencie podpięcia 2 urządzeń oba otrzymują ten sam adres i powstaje konflikt adresacji i zaczynają się problemy z netem. Gdy router operatora działa w trybie bridge niezbędny jest własny router, otrzyma on adres publiczny,a dla podpiętych do niego urządzeń będzie tworzył sieć prywatną ze swoją adresacją. Tyle tylko że korzystając ze starego tplinka net będzie ograniczony. I tu wracamy do tego co napisałem na początku. Trzeba zacząć od zapewnienia urządzeń które po kablu pozwala uzyskać pełną prędkość a dopiero później zajmować się wifi. Pomijam już wiedzę OPa bo jak nie rozróżnia adresów publicznych od prywatnych a chce się brać za wgrywanie alternatywnego softu to :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ewidentnie napisał żę przy podpiętych 2 urządzeniach jest problem, [ciach]

I wtedy doradziłem u router i koniec tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja stwierdziłem że nie mając routera nie ma co gadać o zasięgu WiFi. Więc nie wiem po co w ogóle zaczynałeś temat. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...