Forum PCLab.pl: Swiatłowód a ilosc uzytkownikow - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Swiatłowód a ilosc uzytkownikow

#1 Użytkownik jest niedostępny   Oweninho 

• Małomówny
  • Pip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 14 Luty 2020 - 13:47

Siemka powiedzcie mi jedna rzecz jak jest swiatlowod w domu i jak podlacze do niej przez router powiedzmy 4 uzytkownikow to dla kazdego jest taka sama predkosc??? w sensie ze np jak masz 1Gb lacze to kazdy uzytkownik ma to 1Gb czy ta predkosc spada w zaleznosci od uzytkownikow i ruchu w sieci? Wczesniej mialem lte i jak 2 ciagnelo co na raz to transfer byl masakra a teraz klada swialtowod w mojej lokalizacji i mieszkam w blizniaku i nie wiemy czy robic 2 przylaca na kazdego blizniaka czy 1 i sobie poddzielic routerem na 2 chaty i placic 1 abonament.

#2 Użytkownik jest dostępny   jacek2707 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 14 Luty 2020 - 13:54

Predkosc spada.

Zobacz postOweninho, o 14 Luty 2020 - 13:47, napisał(a):

nie wiemy czy robic 2 przylaca na kazdego blizniaka czy 1 i sobie poddzielic routerem na 2 chaty i placic 1 abonament.

Proponuje zapytac dostawce internetu. Na pewno chetnie ci doradzi :E

Ten post był edytowany przez jacek2707 dnia: 14 Luty 2020 - 13:54

#3 Użytkownik jest niedostępny   ditmd 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Luty 2020 - 14:00

Podziel 1000 na 4, kazda moze miec po 250 mbit dla siebie.

#4 Użytkownik jest niedostępny   musichunter1x 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Luty 2020 - 14:01

Ludzie gdzie logika się podziała w tych czasach...
Jeśli sypie się piasek z jednego otworu i ten strumień rozdzielisz na np. dwa to czy te nowe strumienie mają takie natężenie jak ten pierwszy?

Jeśli chcesz by całą prędkość nie pochłonął jeden użytkownik, gdy pobiera coś z dobrego serwera to postaw switcha czy routern i rozdziel prędkość po równo lub z priorytetami.
250-500 Mb/s na dom to i tak dużo, a nie będzie Ci zwalniał przy stałym pobieraniu, jak w LTE.

Ten post był edytowany przez musichunter1x dnia: 14 Luty 2020 - 14:02

#5 Użytkownik jest niedostępny   lukibossss 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Luty 2020 - 14:03

Miałeś wcześniej LTE, zamieniasz na swiatlowod 1gb i martwisz się że nie starczy ? XD

#6 Użytkownik jest niedostępny   Oweninho 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 14 Luty 2020 - 14:04

Zobacz postjacek2707, o 14 Luty 2020 - 13:54, napisał(a):

Predkosc spada.

Proponuje zapytac dostawce internetu. Na pewno chetnie ci doradzi :E

Ten post był edytowany przez Oweninho dnia: 14 Luty 2020 - 14:05

#7 Użytkownik jest niedostępny   musichunter1x 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Luty 2020 - 14:09

Zobacz postlukibossss, o 14 Luty 2020 - 14:03, napisał(a):

Miałeś wcześniej LTE, zamieniasz na swiatlowod 1gb i martwisz się że nie starczy ? XD

Ludzie mają problemy nowoczesnego świata :E.
Ja siedzę na 10Mb/s i się cieszę że w końcu mogę oglądać fullHD na youtube, a nawet 4K, jeśli niczego innego nie ruszam :lol2:.

#8 Użytkownik jest niedostępny   Oweninho 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 14 Luty 2020 - 14:11

No i wiem co chcialem wiedziec :) a pytalem bo gdzies wyczytalem ze predkosc nie spada niezaleznie od uzytkownikow wiec sie chcialem upewnic. Dzieki za odpowiedzi

#9 Użytkownik jest niedostępny   Qwinto 

• Superuser
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Luty 2020 - 15:03

Zobacz postOweninho, o 14 Luty 2020 - 14:11, napisał(a):

a pytalem bo gdzies wyczytalem ze predkosc nie spada niezaleznie od uzytkownikow wiec sie chcialem upewnic.

To nie jest tak, że jak podepniesz 4 komputery to prędkość automatycznie spadnie czterokrotnie na każdym. Po prostu w danej chwili każdy komputer bierze tyle ile potrzebuje. Np. jeden wyświetla film na Youtube, na drugim leci muzyka (stream), na trzeci ktoś sprawdza pocztę, to dalej wolne jest 80% pasa, które może zabrać ten czwarty. Ale jak ktoś odpali ściąganie na torrencie, to może być tak, że reszta nie będzie mogła otworzyć storn internetowych bo komputer z torrentem zabrał całe dostępne pasmo...

#10 Użytkownik jest niedostępny   narmiak 

• Maruda
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Luty 2020 - 15:06

Jeżeli chodzi o dzielenie przepustowości, to będzie tak samo, jak w wypadku LTE. Masz 1 Gbps i to będzie max, jaki dostaniesz. Więc jeżeli ktoś ściąga coś z prędkością 500 Mbps, to dla pozostałych trzech użytkowników zostanie 500 Mbps do podziału. Ale jest kilka kwestii. Przede wszystkim są marne szanse, że znajdziesz pojedynczy serwer, który będzie w stanie obsłużyć takie łącze. W wielu wypadkach będziesz też ograniczony prędkością zapisu na dysku i na przykład przy ściąganiu czegoś ze Steam nie miałem więcej, niż ok 60 MB/s (czyli ok 480 Mbps) i do limitu łącza zbliżam się dopiero wtedy, gdy puszczam jakieś speed testy.
Stream FullHD puszczany na TV z dekodera Netii to zaledwie 10 Mbps, a Netflix do 4K sugeruje łącze 25 Mbps. Więc nawet mając 10 kinomanów w domu to zaledwie 1/4 łącza. Torrenty, zwłaszcza publiczne, jak się rozpędzą do 100 Mbps to będzie święto lasu.
Podsumowując - przez 99% czasu łącze będzie praktycznie nie używane.

#11 Użytkownik jest niedostępny   pijacka_czkawka 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 14 Luty 2020 - 15:44

Zobacz postnarmiak, o 14 Luty 2020 - 15:06, napisał(a):

Jeżeli chodzi o dzielenie przepustowości, to będzie tak samo, jak w wypadku LTE. Masz 1 Gbps i to będzie max, jaki dostaniesz. Więc jeżeli ktoś ściąga coś z prędkością 500 Mbps, to dla pozostałych trzech użytkowników zostanie 500 Mbps do podziału. Ale jest kilka kwestii. Przede wszystkim są marne szanse, że znajdziesz pojedynczy serwer, który będzie w stanie obsłużyć takie łącze. W wielu wypadkach będziesz też ograniczony prędkością zapisu na dysku i na przykład przy ściąganiu czegoś ze Steam nie miałem więcej, niż ok 60 MB/s (czyli ok 480 Mbps) i do limitu łącza zbliżam się dopiero wtedy, gdy puszczam jakieś speed testy.
Stream FullHD puszczany na TV z dekodera Netii to zaledwie 10 Mbps, a Netflix do 4K sugeruje łącze 25 Mbps. Więc nawet mając 10 kinomanów w domu to zaledwie 1/4 łącza. Torrenty, zwłaszcza publiczne, jak się rozpędzą do 100 Mbps to będzie święto lasu.

Ze Steam pobieram z reguły pełną prędkością łącza tj. 900 Mbps czyli około 118 mb/s. Identycznie było z RDR2 w dniu premiery godzinę przed odszyfrowaniem. Nie ma tak źle. Światło do pobierania gier jest idealne :lol2:

#12 Użytkownik jest niedostępny   Qwinto 

• Superuser
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Luty 2020 - 16:05

Zobacz postpijacka_czkawka, o 14 Luty 2020 - 15:44, napisał(a):

Światło do pobierania gier jest idealne

"Światło" to tylko medium. Gigabit po kablu działa tak samo. Ale i tak wszystko zależy od dostawcy usług...

#13 Użytkownik jest niedostępny   maras2574 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Luty 2020 - 20:25

Zobacz postnarmiak, o 14 Luty 2020 - 15:06, napisał(a):

W wielu wypadkach będziesz też ograniczony prędkością zapisu na dysku i na przykład przy ściąganiu czegoś ze Steam nie miałem więcej, niż ok 60 MB/s (czyli ok 480 Mbps) i do limitu łącza zbliżam się dopiero wtedy, gdy puszczam jakieś speed testy.

Akurat dziś pobierałem Metro
Dodaj obrazek

z torentów się nie korzysta,wczoraj pobierałem serial

https://www.youtube....h?v=CLS6K9yq7ao

i przesyłanie filmiku na YT

https://www.youtube....h?v=iVcWus4E7T4

Więc nie wprowadzaj pan ludzi w błąd

#14 Użytkownik jest niedostępny   narmiak 

• Maruda
  • PipPipPipPipPip

Napisany 16 Luty 2020 - 11:57

Zobacz postmaras2574, o 15 Luty 2020 - 20:25, napisał(a):

Akurat dziś pobierałem Metro

Super. Ja powiedziałem, jak to wygląda u mnie i w ogóle tego nie ukrywałem.
Ale z tego co widzę, to w wypadku Steama problemem jest antyczny i5 trzeciej generacji, niż dysk:
Dodaj obrazek

Płacenie przez kupowanie konta premium, żeby spiracić "za darmo" serial. Genialne.

i przesyłanie filmiku na YT

https://www.youtube....h?v=iVcWus4E7T4

NIGDZIE nie napisałem o uploadzie na YT. Nie bawię się w to, nie interesuje mnie to, nie sprawdzałem tego i nigdy nie powiedziałem, że będzie źle.

A teraz powiesz. W ile ściągnie się taka gra, jak często ściągasz te seriale czy filmy, nawet w 4k? Jesteś jakimś sławnym yutuberem, i wrzucasz po 30 filmików dziennie? Nie? No to sorry, ale to TY wprowadzasz ludzi w błąd. Żeby ciągle mieć zapchane łącze potrzebna by petabajtów miejsca. Normalny człowiek bez problemu poradzi sobie i z łączem 100 Mbps. Tylko poczeka te kilka minut dłużej, ale jak chcesz już ściągnąć ten nieszczęsny serial, to czy musisz go mieć w całości od razu? Nie można ściągnąć pierwszy odcinek i podczas oglądania dościągać resztę? Jak jesteś takim kinomaniakiem, to zautomatyzuj sobie wszystko przez RSSy jakieś i zanim się obudzisz, będziesz miał wszystko na dysku.

A teraz dla porównanie tak wygląda sytuacja, kiedy na jednym TV wyświetlany jest obraz z dekodera Netii (telewizja internetowa, bez żadnej anteny , przestawione na 1080p bo standardowo jest 1080i), na drugim telewizorze leci Altered Carbon z Netflixa (4k, HDR), a na PC mam w jednej zakładce YT z jakimś filmem 4k, a w drugiej HBO Go z Westworld (domyślam się, że "tylko" fullHD):
No faktycznie, ten gigabit to ledwo zipie przy typowym wykorzystaniu:
Dodaj obrazek

#15 Użytkownik jest niedostępny   maras2574 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 16 Luty 2020 - 18:00

Zobacz postnarmiak, o 16 Luty 2020 - 11:57, napisał(a):

Płacenie przez kupowanie konta premium, żeby spiracić "za darmo" serial. Genialne.

To ja płacę,nie Ty ;) Piracić? Chyba Ty przez te całe (nigdy nie korzystałem) torenty,tam jest piracenie dopiero! A tutaj gdzie ja pobieram,jest pełen legal ;) Tylko nie mogę tego nawet pożyczyć. Wtedy będę piratem. Filmy i seriale pobieram dla siebie,trzymam je na zewnętrznych dyskach 2,5". Pokazałem tylko przykład światłowodu 1Gb/s. Nie jestem Youtuberem,wrzucam sobie filmiki ot tak ;)

#16 Użytkownik jest niedostępny   Qwinto 

• Superuser
  • PipPipPipPipPip

Napisany 16 Luty 2020 - 19:13

Zobacz postmaras2574, o 16 Luty 2020 - 18:00, napisał(a):

Zobacz postmaras2574, o 15 Luty 2020 - 20:25, napisał(a):

Piracić? Chyba Ty przez te całe (nigdy nie korzystałem) torenty,tam jest piracenie dopiero!

Skoro nie wiesz to o tym nie pisz i nie wprowadzaj w błąd. Twoim tokiem rozumowania pobieranie Linuksa poprzez torrenty to też piracenie :)

PS. Taki hint na przyszłość. Jak robisz coś nielegalnego to się z ty publicznie nie obnoś... Żebyś nie musiał się tak głupio tłumaczyć jak tutaj :)

#17 Użytkownik jest niedostępny   maras2574 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Luty 2020 - 06:29

Zobacz postQwinto, o 16 Luty 2020 - 19:13, napisał(a):

Skoro nie wiesz to o tym nie pisz i nie wprowadzaj w błąd. Twoim tokiem rozumowania pobieranie Linuksa poprzez torrenty to też piracenie :)

PS. Taki hint na przyszłość. Jak robisz coś nielegalnego to się z ty publicznie nie obnoś... Żebyś nie musiał się tak głupio tłumaczyć jak tutaj :)

Miałem na myśli filmy,które pobieram w sposób całkiem legalny dla własnego użytku ;) Nie powielam ich dalej.

"Samo ściąganie filmów z internetu nie jest nielegalne i nie grozi za to odpowiedzialność karna. Zgodnie z prawem takie działanie można bowiem uznać za dozwolony użytek osobisty. Art. 23 ustawy o prawie autorskim mówi, że wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu. Użytkownik nie ma obowiązku nakazanego prawem sprawdzenia legalności, a więc wolno pobierać pliki z sieci bez konieczności uzyskania odrębnej zgody uprawnionego lub zapłaty wynagrodzenia.
(…)
Niezależnie od tego, czy dysponujemy filmem na legalnym nośniku, pobranie tego samego filmu z sieci w celu osobistego użytku jest dozwolone.
(…)
Policja nie kontroluje osób, które mają na komputerze filmy i muzykę, którą ściągnęły z sieci. Ściąganie plików muzycznych z internetu na własny użytek nie łamie prawa, bo mieści się w granicach dozwolonego użytku.
(…)"
gdybym pobierał przez torenty:
"Ściągając muzykę i filmy z serwisów typu p2p, jednocześnie udostępniamy pliki innym użytkownikom, a to jest już działaniem całkowicie bezprawnym. Osobom udostępniającym utwory chronione prawem autorskim grozi zarówno odpowiedzialność karna, jak i cywilna."

Koniec tematu,bo nie o to chodziło autorowi tego wątku.

Ten post był edytowany przez maras2574 dnia: 17 Luty 2020 - 06:48

#18 Użytkownik jest niedostępny   Qwinto 

• Superuser
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Luty 2020 - 09:43

Zobacz postmaras2574, o 17 Luty 2020 - 06:29, napisał(a):

Miałem na myśli filmy,które pobieram w sposób całkiem legalny dla własnego użytku ;) Nie powielam ich dalej.

"Samo ściąganie filmów z internetu nie jest nielegalne i nie grozi za to odpowiedzialność karna. Zgodnie z prawem takie działanie można bowiem uznać za dozwolony użytek osobisty. Art. 23 ustawy o prawie autorskim mówi, że wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu. Użytkownik nie ma obowiązku nakazanego prawem sprawdzenia legalności, a więc wolno pobierać pliki z sieci bez konieczności uzyskania odrębnej zgody uprawnionego lub zapłaty wynagrodzenia.
(…)
Niezależnie od tego, czy dysponujemy filmem na legalnym nośniku, pobranie tego samego filmu z sieci w celu osobistego użytku jest dozwolone.
(…)
Policja nie kontroluje osób, które mają na komputerze filmy i muzykę, którą ściągnęły z sieci. Ściąganie plików muzycznych z internetu na własny użytek nie łamie prawa, bo mieści się w granicach dozwolonego użytku.
(…)"
gdybym pobierał przez torenty:
"Ściągając muzykę i filmy z serwisów typu p2p, jednocześnie udostępniamy pliki innym użytkownikom, a to jest już działaniem całkowicie bezprawnym. Osobom udostępniającym utwory chronione prawem autorskim grozi zarówno odpowiedzialność karna, jak i cywilna."

Koniec tematu,bo nie o to chodziło autorowi tego wątku.

Już się tak nie tłumacz. Powyższe jest mi bardzo dobrze znane. To że akurat w Polsce jest takie prawo a nie inne nie oznacza że gdzie indziej jest tak samo... Ba, wystarczy przeskoczyć jedną granicę na zachód i już nie ma tak prosto... Pamiętaj, normą jest ogół a nie margines...

#19 Użytkownik jest niedostępny   maras2574 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Luty 2020 - 10:00

Zobacz postQwinto, o 17 Luty 2020 - 09:43, napisał(a):

Już się tak nie tłumacz. Powyższe jest mi bardzo dobrze znane. To że akurat w Polsce jest takie prawo a nie inne nie oznacza że gdzie indziej jest tak samo... Ba, wystarczy przeskoczyć jedną granicę na zachód i już nie ma tak prosto... Pamiętaj, normą jest ogół a nie margines...

Mieszkam w Polsce i polskim prawem się kieruję,koniec kropka ;) Absolutnie nie obchodzi mnie co jest za granicą.

Ten post był edytowany przez maras2574 dnia: 17 Luty 2020 - 10:10

#20 Użytkownik jest niedostępny   andrzej33113 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 17 Luty 2020 - 12:35

Zrób QoS na routerze i po problemie

Strona 1 z 1