Skocz do zawartości
Tomaszuu

RX 5700 XT red devil - undervolting

Rekomendowane odpowiedzi

Cześc,

 

Dzisiaj zabrałem się za Undervolting mojego radeona. Zbiłem mu ~120mV z domyślnych 1200mv spadło z niej 9*C więc nawet przyzwoicie. To co mnie zadziwiło to to iż grafika osiąga max zegary jak na załączeniu, nieważny czy jest po undervoltingu czy na standardowych ustawieniach. Wszędzie widzę, że grafika boostuje do ponad 2000k MHz albo w okolicach. Moja max wyciąga 1850MHz. To jest jakiś problem? Czy boosting zależy od totalnie czegoś innego. Zegary ustawione na sztywno do 2020MHz.

 

https://ibb.co/8X9HpXN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tak niskim napieciu nie spodziewalbym sie cudow. nie ma voltow to nie ma zegarow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem ze na standardowym napięciu 1200 mV zegary osiągają ta sama wartość :) Stąd moja zagwozdka.

Edytowane przez Tomaszuu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie w grze, bo furmark to nie jest naturalne środowisko. Zegary zależą od limitu mocy, napięcia, temp. karty. Furmark sztucznie obciąża co może zaniżać zegary. Odpal nawet ungine valley i zobacz jakie tam takty osiąga. Przy BIOS oc + limit power +50 powinna boostować ponad 2000MHz już przy 1.15V.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostałem wywołany do tablicy zdaję się . Ja mam tak jak niżej na zrzucie, dodatkowo mam ręcznie taktowanie maksymalne dla pamięci ustawione 1820mhz . A poza tym jak widać:

 

526183bf7039690d.jpg

 

Co do tego jaki zegar trzyma karta, ciężko stwierdzić , max odnotowuję 2060mhz , a zależnie od gry potrafi i mieć drop do 1920mhz, ale potrafi też dawać ponad 2000mhz, kwestia jej agresywnego zarządzania zegarem. I co bardzo ważne ! Jak chcesz się bawić w takie oc z uv , to przełącz na karcie bios na wersje cichą, on ustala power limit na 180w zamiast na ponad 220w .

 

OjejQ , lepiej zejść na bios cichy i cisnąć pl w górę , na biosie oc piki do 250w się zdarzały niezwykle często, a karta na stocku ... Dlatego poszedłem w drugi bios i power limitem w górę sobie kontroluję pobory .

 

Jeśli chcesz sam uv to spróbuj :

Zegar 2030mhz , napięcie 1.1v , krzywa włąsna , power limit +10% u mnie tak latało bez problemu , ale postanowiłem dodatkowo ją podkręcić, tam gdzie będzie potrzebowała to sobie podniesie wyżej zegar, zacząłem blokować fpsy , więc i tak karta się przez większość czasu nudzi ...

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jaka grę, pobrać pod testy dostępne na Origin,

 

NFS heat

BF V

 

Na Gogu Wiedźmina 3. Grafike obciążałem furmarkiem ale tam zegary nie przekraczają 1870 w żadnym przypadku. Bawiąc się w OC i undervolting czym testować już podkręcona grafikę? Jakiś 3D Mark czy właśnie Furmark?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tak niskim napieciu nie spodziewalbym sie cudow. nie ma voltow to nie ma zegarow.

 

 

Dlatego napisałem ze na standardowym napięciu 1200 mV zegary osiągają ta sama wartość :) Stąd moja zagwozdka.

 

Witam.

Proszę monitorować temperaturę bo ona decyduje w dużej mierze o MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jaka grę, pobrać pod testy dostępne na Origin,

 

NFS heat

BF V

 

Na Gogu Wiedźmina 3. Grafike obciążałem furmarkiem ale tam zegary nie przekraczają 1870 w żadnym przypadku. Bawiąc się w OC i undervolting czym testować już podkręcona grafikę? Jakiś 3D Mark czy właśnie Furmark?

W temacie o Navi najwięcej testów zrobiliśmy na Rise Of Tomb Raider i AC Origins/Odyssey.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos nisko ci bostuje, mam Strixa wiec to nie te same takty ale bez ruszania devil powinien do 1900 bostowac. I w furmarku w zasadzie powinien trzymac tez wysokie takty, u mnie jest w furmarku miedzy 2050 a 2090, tyle ze ja 4k ustawiam renderowanie.

W porownaniu do CODa fm trzyma wyzsze takty na gpu u mnie.

Edytowane przez Sheeneek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko,

 

Wybaczcie, że tak późno ale porobiłem trochę testów jak i na biosie OC jak i Silent. Obecnie najlepsza i stabilna konfiguracja przedstawiona jest poniżej. Nie jestem w stanie przebić bariery 2100MHz od razu wywala się 3Dmark przy parametrach jak na screenie tylko ze zmianą zegarów na np 2110MHz. Jak powinienem sie teraz za to zabrać, zwiększać napięcie? Czy też power limit? I takie jeszcze jedno pytanie jeżeli źle to rozumiem to mnie poprawcie. Power Limit wpływa na boosting karty graficznej? Bo wydaje mi się, że jak zwiększam power limit to grafika bardziej boostuje, ale to może być złe spostrzeżenie. Mimo zegarów na 2079 w grze Wolcen zegar boostuje maksymalnie do 1997. Powinenem zerknąc na inną grę? Czy jest to odpowiedni tytuł? Ewentualnie niski booost może być spowodowany tym ze gram w 1080p? A nie w 1440p jak większość testerów?

 

 

Podkręcanie BIOS SILENT

https://zapodaj.net/c56776859bc47.png.html

Edytowane przez Tomaszuu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, power limit to po prostu budżet energetyczny jaki ma karta. Jeśli będą odpowiednie warunki to przy wyższym pl będzie boostować wyżej. W grze boost jest niższy, bo karta jest pewnie bardziej obciążona.

Osobiście uważam że kręcenie tej karty nie ma sensu. Zyski są bardzo mizerne, a pobór prądu wzrasta dramatycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, power limit to po prostu budżet energetyczny jaki ma karta. Jeśli będą odpowiednie warunki to przy wyższym pl będzie boostować wyżej. W grze boost jest niższy, bo karta jest pewnie bardziej obciążona.

Osobiście uważam że kręcenie tej karty nie ma sensu. Zyski są bardzo mizerne, a pobór prądu wzrasta dramatycznie.

 

 

Dlatego własnie z tego co zrozumiałem należy robić OC na profilu silent który z automatu pobiera mniej prądu i można się bawić powerlimitem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red devil , przynajmniej mój , na biosie oc słucha się słabo powerlimitu , pik do 250w jest u niego normą . Bawiłem się w uv na tym biosie i piki i tak były do 220w, mimo ujemnego powerlimitu . Za to na biosie cichym , słucha się super powerlimitu , i 180w jest dla niego maxem. Jak dodasz mu pl +20% to będzie max pobierał 216w, wczoraj dostrajałem swoje ustawienia, i mam teraz tak : 2130mhz/1.13v , pl +15% , memory 1800mhz , zależnie od gry trzyma mi 1950-2010mhz pobór max 206w jaki zobaczyłem, krzywa wentylatorów własna, więc jest cicho i chłodno. Ale każdy egzemplarz ma inny potencjał, i na takim samym ustawieniu jak u mnie , możesz mieć niestabilności. Musisz poszukać odpowiednie napięcie i power limit pod maksymalny zegar jaki ustawiłeś. Ja wczoraj pograłem dość długo w parę gier , i nic się nie dzieję. Wydajnośc mam taką samą/minimalnie wyższą niż na stocku i biosie oc , ale jest ciszej i chłodniej.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red devil , przynajmniej mój , na biosie oc słucha się słabo powerlimitu , pik do 250w jest u niego normą . Bawiłem się w uv na tym biosie i piki i tak były do 220w, mimo ujemnego powerlimitu . Za to na biosie cichym , słucha się super powerlimitu , i 180w jest dla niego maxem. Jak dodasz mu pl +20% to będzie max pobierał 216w, wczoraj dostrajałem swoje ustawienia, i mam teraz tak : 2130mhz/1.13v , pl +15% , memory 1800mhz , zależnie od gry trzyma mi 1950-2010mhz pobór max 206w jaki zobaczyłem, krzywa wentylatorów własna, więc jest cicho i chłodno. Ale każdy egzemplarz ma inny potencjał, i na takim samym ustawieniu jak u mnie , możesz mieć niestabilności. Musisz poszukać odpowiednie napięcie i power limit pod maksymalny zegar jaki ustawiłeś. Ja wczoraj pograłem dość długo w parę gier , i nic się nie dzieję. Wydajnośc mam taką samą/minimalnie wyższą niż na stocku i biosie oc , ale jest ciszej i chłodniej.

 

Jakie masz maksymalne temperatury na tych ustawieniach? Bo RPM dosyć niski, około 1300 max?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po długiej grze w apexa hotspot max 88* , na gpu poniżej 70, memory okolice 75*. Rpm w granicach 1300 mam ustawiony, chociaż w menu gry do 2200rpm potrafi zakręcić. Tu mam zrzut z ets2 ,

 

0866a5234973cbf6.jpg

 

Tempy gpu, memory , hotspot w takiej kolejności

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zaniepokoiłem, bo u mnie w Meshify potrafi się zagrzać do 74-75 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co się przejmować, jak hotspot nie jest powyżej 100* to nie jest zle . Moja buda niby nie jest przewiewna, wiec w budzie z odkrytym frontem bym pewnie jeszcze coś temp urwał. Na totalnym Stock hotspot mam do 92* max , gpu troche powyżej 70* ma, pamięci poniżej 85* .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cześć,

 

Ja obecnie testuje ustawienie jak poniżej:

1f90bab3f6f60020gen.png

 

Chodzi jak na razie całkiem stabilnie, spadek wydajności jest prawie nie odczuwalny. Max zegar jaki odnotowałem to ~1905 Testuje Unreal Heaven + grając w PUBG bez limitu FPSów ;d

 

Problem mam natomiast z tym że nie ma możliwości ustawienia 0 RPM w momencie jak zmieni sie krzywą chłodzenia (minimum to 30% obrotów nie ma opcji 0 RPM w Adrenaline 20.2.2) - co za tym idzie, zmuszony jestem korzystać z auto.. (jakby ktoś miał na to jakiś workaround nie wymagający kolejnej aplikacji działającej w tle to poproszę)

 

Niestety ale moja obudowa to mini-itx jest bardzo mało przewiewna,

a z drugiej strony nie mogę sobie pozwolić na zostawienie karty na minimalnych obrotach - dlatego że nawet na najniższych 30% wiatraka, słychać je dość mocno - karta jest ustawiona pionowo , obudowa wisi na wysokości głowy bardzo blisko także wszystko słychać z wnętrza.

 

Ogólnie jest to moja druga karta, pierwszą oddałem na 14 dniowy zwrot i kupiłem drugą z innego źródła - własnie ze względu na delikatne terkotanie/chrobotanie na najniższych obrotach. Niestety ale chyba ta karta pracując w pionie tak ma, bo druga ma identycznie - z tym że ma lepsze temperatury niż pierwsza więc i tak wyszedłem na + :P

Edytowane przez patrykos91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki.

Jak zatrzymać ustawienia w Oprogramowaniu Radeon? Kilka dni temu odebrałem MSI RX 5700 Gaming X, wgrałem BIOS z 5700 XT, ustawiam 1840 MHz, wentylatory max 40%, zapisuje, wyłączam komputer, włączam.. i od nowa. Mogę tylko zapisywać do HTML i przywracać z pliku, a jak zrobić żeby zostawało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki.

Jak zatrzymać ustawienia w Oprogramowaniu Radeon? Kilka dni temu odebrałem MSI RX 5700 Gaming X, wgrałem BIOS z 5700 XT, ustawiam 1840 MHz, wentylatory max 40%, zapisuje, wyłączam komputer, włączam.. i od nowa. Mogę tylko zapisywać do HTML i przywracać z pliku, a jak zrobić żeby zostawało?

 

 

Cześć,

Wyłącz szybkie uruchamianie w Windowsie 10 - gdzie znaleźć odpowiednią opcje powie Ci pierwszy z brzegu link z google : KLIK

 

Daj znać czy pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...