Skocz do zawartości
ozyrys120

PPK - na chłopski rozum

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy i Koleżanki ( żeby nie było bez poprawności)

Ostatnio wyczytałem na money pl taki artykuł który mnie nawet zaciekawił. Wcześniej o PPK nie myślałem dłużej tylko z góry założyłem, że to będzie LIPA. Ale ten artykuł miał fajną tabelkę która mnie urzekła. Mianowicie:

 

Przy zarobkach 5000 zł brutto, moja składka do ppk będzie wynosić 100 zł i OK! pracodawca dorzuci 75 zł i OK! po roku oszczędzania ja daję 1200 zł pracodawca 900 w sumie 2100 zł. Pomijam już wkład od Pańsrwa 250 zł i wypracowane procent bo założyłem sobie, że po roku zrezygnuje i wypłacę kasę żeby dostać tylko to co pracodawca musiał zapłacić.

 

Chcę więc zrezygnować co mi się należy ? Otóż moje 1200 zł + 70% z 900 zł ( 30% znika w czeluściach zusu) czyli 630 zł Razem 1830 zł i na tym kończy się tabelka w serwisie o pieniądzach.

 

Ale chwila to nie może być aż tak piękne! I zacząłem grzebać i wyszło mi coś takiego. Dostanę 1830 + ewentualne procent od zysków i od całości zapłacę podatek 19% HAHA. Co mi daje 1482 zł netto. No doba nie jest może tak kolorowo ale stopa zwrotu i tak jest fajna jakieś 23 % zysku (na oko)

 

Ale czytam dalej i wyczytałem, że od kwoty którą wpłaca pracodawca podatek płacę JA! HAHA. Czyli z tych 75 zł co niby Pracodawca mi daje to ja muszę zapłacić podatek. W serwisie mojeppk jest taki punkt w którym piszą:

 

" Pracodawca potrąci stosowny podatek z wynagrodzenia pracownika albo przychód pracownika z tego tytułu doliczy do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym pracownik otrzymał ten przychód."

 

Czyli w sumie nie wiem ile z tej kwoty Państwo sobie zabierze ale zakładam że z 19% na peweno czyli jakieś 15 zł miesięcznie. Mnożąc to razy 12 daje 180 zł z naszego wyniku ... 1482 zostaje 1302 zł

 

zbliżmy się więc już do oprocentowania w skali roku do około 9%, czytam dalej i trafiłem na gazetę prawną gdzie piszą: " Tak więc np.:

4000 zł brutto – wynosi wynagrodzenie

2 proc. składki = 80 zł

80 zł zostanie odliczone od kwoty wynagrodzenia, pomniejszonej o 17 proc. podatku oraz składkę na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną."

 

Czyli kurna co? z tej mojej kwoty 100 zł przy założeniu 5000 zł zabiorą mi jeszcze 17 zł na podatek ? mnożę to sobie razy 12 odliczam od naszego 1302 zł i wiecie co mi wyszło ? nawet już tego nie liczę tylko to pier....

 

Przecież tutaj płaci się 6 razy podatek od tej samej kwoty i zamiast zarabiać to się traci pieniądze!

 

Jeśli się mylę to prozę mi wytłumaczyć jak to w rzeczywistości wygląda ... ale tak na chłopski rozum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z pracy dosłownie wszyscy się z tego wypisali. U siostry i 2 znajomych też, także nie wróżę sukcesu temu programowi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z pracy dosłownie wszyscy się z tego wypisali. U siostry i 2 znajomych też, także nie wróżę sukcesu temu programowi :)

Też z tego sie wypisałem nie wierzę polskiemu rządowi.

Oni żeby coś dać musza coś zabrać.

Przez całe życie gówno mi dali,tylko okradali.

Edytowane przez slawinho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale mogli by zrobić to po ludzku czyli żeby raz tylko podatek zabierać ale tutaj ja pierdziele nie można tak było zrobić! ahh ręce opadają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
proszę mi wytłumaczyć jak to w rzeczywistości wygląda ... ale tak na chłopski rozum.
Chłopie! Rząd to ukradnie! "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy." Alexis de Tocqueville.

 

A rządy są zwykle mało liberalne. Po prostu ZAWSZE im zabraknie pieniędzy na jakieś głupoty (socjalne) i ZAWSZE te pieniądze ukradną. To nieuchronne. Pieniądze starszych już dawno są rozkradzione i realnie należy im się 0 zł emerytury, sami popierali różnych Gierków i budowy socjalizmu. Teraz styropianowcy okradli emerytów z pieniędzy OFE. Tak samo będzie z innymi programami! Nawet gdyby Korwin doszedł do władzy i zrobił uczciwe reformy, to po nim przyjdą lewicowcy i te uzbierane pieniądze ukradną. Sam OFE to był dobry pomysł, choć kosztowny, ale dobra dywersyfikacja ryzyka. ZAWSZE te pieniądze trafią do wspólnego wora bez dna, ZAWSZE będą ukradzione do ~zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale mogli by zrobić to po ludzku czyli żeby raz tylko podatek zabierać ale tutaj ja pierdziele nie można tak było zrobić! ahh ręce opadają

To jest specjalnie tak zrobione, tak samo jak umowy i małe druczki czy gwiazdki. To z góry zostało zaplanowane, że masz na tym stracić, a zarobić na państwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowieku wypisz z tego PPK i nie zawracaj sobie tym głowy ,nie łudź się tym ze co kolwiek dostaniesz z tego PPK po latach bo tak nie będzie .

TO kolejny haracz pod przykrywką dobrowolnego , a rząd ima się wszystkich pomysłów aby realizować finansowanie swoich obietnic wyborczych na które już nie ma pieniędzy .

 

500+ idzie do likwidacji w 2021 może nie zupełnie ale będą spore zmiany i ta patologia co narobiła dzieci i siedzi na zasiłkach nie dostanie już darmowych 3500k bo nie spełni podstawowych wymogów .

 

Jak chcesz oszczędzać to odkładaj sobie te 200zl miesięcznie po roku masz 2400 zl których nikt ci nie zabierze ,bez chorego podatku itp itd .

 

U mnie w zakładzie na 1700zl osób ,wypisało się 1480 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytując:

Chłopie! Rząd to ukradnie!

I to jest 100% prawda!

 

Jeszcze uzupełniając wypowiedź kolegi powyżej. Nie chomikuj pieniędzy, a w szczególności w kartonowej walucie jaką jest polski złoty.

 

Jak milenialsi beda odchodzić na emeryturę najlepsza waluta będzie żarcie w puszkach i amunicja :E radzę zacząć inwestować:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytując:

Chłopie! Rząd to ukradnie!

I to jest 100% prawda!

 

Jeszcze uzupełniając wypowiedź kolegi powyżej. Nie chomikuj pieniędzy, a w szczególności w kartonowej walucie jaką jest polski złoty.

33 % wypłaty zabierają potem paliwo,jedzenie etc czyli kolejne podatki.

Politykom się nie wierzy.

Edytowane przez slawinho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież tutaj płaci się 6 razy podatek od tej samej kwoty i zamiast zarabiać to się traci pieniądze!

 

Bo to jest pomyślane jako plan zbierania na starość a nie jakaś roczna lokata. Na prawdę myślałeś, że rząd wymyśli jakiś produkt dający 20% zysku do wycofania po roku :E Ale z tym podatkiem 6 razy to przesadziłeś. W zależności od wariantu podatek płaci się 0-2 razy.

1. Od twojej części składki nie ma podatku przy wpłacie, tylko od części pracodawcy.

2. Przy wypłacie przed 60 rokiem życia płacisz podatek od wszystkiego, czyli pierwszy raz od swojej części i drugi raz od części pracodawcy, plus część przepadku na ZUS.

3. Jeżeli zgodnie z założeniami doczekasz do 60 nie płacisz podatku, czyli swoją część masz nieopodatkowaną, a część pracodawcy raz. Plus te kilka tysi bonusu od państwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500+ ledwo zipie, wymyslają nowe podatki, a zapewne to nie koniec. Wypisz się z tego. Nawet Salomon z pustego nie naleje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam celowo zostałem w PPK zeby, po kilku miesiacach zrezygnowac i wyplacic hajs z naddatkiem.

Niestety nigdzie nie moglem znalesc informacji jak i gdzie moge wyplacic pieniadze.

 

Dodatkowo okazalo sie ze PPK zabiera w praktyce około 3% mojej stawki netto, a nie 2% jak obiecywaly broszury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości: jak obecnie mają się wasze PPK zainwestowane w fundusze akcyjne? U mnie bilans -12% na koniec marca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obrót akcjami to nie inwestycja, to gra (hazard).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...