Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Mam pytanie odnośnie atrybutu Seek Error Rate w SMART. Jak ważny on jest? Czy jest to parametr z serii krytycznych?

 

Mam dwa dyski Toshiby X300 10TB i w obu parametr SER spada wraz z ciągłym zapisem. Na jednym z dysków po ciągłym zapisie kilkuset GB spada poniżej dozwolonego progu (póki co najgorzej w Crystal Disk Info to 37, próg wynosi 50). Na drugim jeszcze nie spadł poniżej progu, ale nie miał tyle ciągłego zapisu. Przypuszczam, że może z nim być podobnie.

Oprócz spadającego parametru, co jakiś czas wydają z siebie charakterystyczny dźwięk, po usłyszeniu którego mogę być pewny, że SER właśnie spadł o kolejną wartość.

 

Po jakimś czasie parametr znowu się wyrównuje, wchodzi na wartości bardzo dobre, ale w czasie ciągłej pracy znowu spada.

 

Reszta SMARTa jest dobra, bez żadnych innych błędów.

 

Dyski te mają być niezawodne, służą do pracy i zapisywania dużych ilości danych. Boję się, że mogą paść. Czy jest to faktycznie jakiś problem z głowicą, czy może te dyski 'tak mają'?

 

Nie wiem, czy ma sens je reklamować... (albo przynajmniej jeden z nich, z parametrem spadającym poniżej progu).

 

Dzięki wielkie!

 

(W załączniku stan na teraz)

post-9637-15818560022811_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież wartość parametru masz 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Pewnie wyjdę na ignoranta, ale czy to, że Crystal i HDDTune krzyczą, że są błędy a stan dysku jest zły nie ma znaczenia, bo wartość raw wynosi 0? Wszystko jest w takim razie w porządku?

post-9637-15818753782346_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to parametr krytyczny, ale warto go monitorować, a sam dysk przetestować. Przy okazji sprawdzić kabel zasilający. Parametr obecnie wskazuje, że z dyskiem jest wszystko ok. Ten HDDTune to chyba jakaś stara wersja,co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Tak, HDDTune jakiś starawy.

 

W każdym razie, chodzi mi o to, czy dysk jest pewny i bezpieczny, czy po prostu nie padnie mi jutro z powodu tego błędu.

 

O jakie testy CI chodzi? Bad sectorów na nim nie ma. Raz tylko w Windzie pojawił się komunikat o uszkodzonej strukturze dysku.

 

Robiłem też diagnostykę programem TOSHIBA_Storage_Diagnostic_Tool i dysk z błędem Seek Error Rate nie przechodzi skanowania diagnostycznego. Niestety, nigdzie nie ma wyjaśnienia kodu błędu, więc nie wiem, czy to ze względu na problem ze smartem, czy coś poważniejszego.

post-9637-15818822989284_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test powierzchni np. w Victorii. SMART nie jest idealnym narzędziem informującym o faktycznym stanie dysku i możliwe, że coś w tej Twojej Toshibie się dzieje niedobrego. Jeśli test w Victorii będzie problematyczny to dysk oddaj na gwarancję. Możesz też dla świętego spokoju na podstawie błędu w programie Toshiby go reklamować.

Jaki masz zasilacz i jak bardzo obciążony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz miejsce na dane i czas to możesz testowo zrzucić wszystko z tego nośnika i wykonać zerowanie struktury powierzchni.

Parametr 07 jest o tyle niepokojący że nie utrzymuje jednego stanu tylko szaleje wartość najniższa i bieżąca zostawiając RAW na 0.

 

Informacje o zasilaniu mogą być istotne zwłaszcza że ich nieścisłości na tym polu mogą znacząco negatywnie wpływać na podsystem mechaniczny nośnika.

Też mam X300 tylko w wersji 4TB i dysk pracuje już od ponad 2 lat bezawaryjnie.

 

PS. HD Tune w wersji 2.xx sobie odpuść, ten program nie współpracuje poprawnie z nowymi nośnikami, jedynie wersja Pro 5.70/5.75 będzie poprawnie raportować parametry SMART.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Zasilacz to kilkuletni, ale porządny Be Quiet E9 700W. Zapas mocy na pewno jest, zresztą inne dyski nie narzekają.

 

Odpaliłem surface scan w Victorii, ale niestety to zabawa na kilkanaście godzin, zrobiłem 65%, bo musiałem zrestartować kompa (chociaż wynik tych 65% chyba OK).

post-9637-15819752528248_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemów z dyskami ciąg dalszy.

Jak już myślałem, że po prostu poobserwuję oba dyski zanim się na coś zdecyduję, dzisiaj nie mogłem wejść do kilku folderów z poziomu windowsa, wyskakiwało m.in. okienko z błędną lokalizacją.

 

Po restarcie Checkdisk popracował kilkanście minut i okazało się, że usunął mi z jednego dysku jakieś 2TB danych, a na drugim kilkaset giga poprzerabiał na pliki o wielkości 0 bajtów.

 

W dzienniku zdarzeń jest wysypane błędami NTFS, np.

 

Główna tabela plików (MFT) zawiera uszkodzony rekord pliku. Numer odwołania do pliku: 0x20000000011f4. Nazwa pliku: „<nie można określić nazwy pliku>”.

 

Główna tabela plików (MFT) zawiera podrzędny segment rekordu pliku, który nie jest osiągalny z jej bazowego segmentu rekordu pliku. Numer odwołania do pliku: 0x200000000d4fe.

 

W strukturze indeksu systemu plików znaleziono uszkodzenie. Numer odwołania do pliku: 0x100000000001d. Nazwa pliku: „<nie można określić nazwy pliku>”. Atrybut uszkodzonego indeksu: „:$I30:$INDEX_ALLOCATION”.

 

Coś ktoś?

 

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie zasilacza. Co się dzieje z dyskami, jeśli zasilacz jest zbyt słaby? Czy błędy w stylu tych powyżej na różnych dyskach mogą być tego symptomem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...