Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem platformę AM4 (proc Ryzen 3600), obudowa to Phanteks Enthoo Pro M TG + 4 wentyle Silent Wings 3 140mm. Do tej pory miałem Zalmana CNPS10x Flex + SW 2, z którego byłem zadowolony nawet na i7 (łącznie przesiedział na 4 procesorach przez te ~8 lat). No właśnie - byłem, bo producent nie posiada już AM4 kitów, nie można go też dostać w Czechach...

 

Postanowiłem więc poszukać czegoś nowego i przyjemnego dla oka. Myślałem o jakimś AIO, ale chyba te tańsze zestawy nie mają sensu w porównaniu do dobrego coolera.

 

Co znalazłem w budżecie do 200zł:

-SPC Fortis lub Spartan

-Gelid Phantom Black

 

Phantom zapewne jest najwydajniejszy, ale średnio przekonuje mnie wyglądem. Na fortisie Silent Wings 2 120mm będzie zapewne lepszy niż ta stockowa 140?

 

Z większego budżetu po głowie chodzi mi Cryorig R1 Ultimate. Świetnie wygląda, ale czy za te ~280zł warto? Jeśli dany producent zapewnia przyszłościowe wsparcie w przypadku nowych platform, to mógłbym dołożyć do lepszego coolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupiłem platformę AM4 (proc Ryzen 3600), obudowa to Phanteks Enthoo Pro M TG + 4 wentyle Silent Wings 3 140mm. Do tej pory miałem Zalmana CNPS10x Flex + SW 2, z którego byłem zadowolony nawet na i7 (łącznie przesiedział na 4 procesorach przez te ~8 lat). No właśnie - byłem, bo producent nie posiada już AM4 kitów, nie można go też dostać w Czechach...

 

Postanowiłem więc poszukać czegoś nowego i przyjemnego dla oka. Myślałem o jakimś AIO, ale chyba te tańsze zestawy nie mają sensu w porównaniu do dobrego coolera.

 

Co znalazłem w budżecie do 200zł:

-SPC Fortis lub Spartan

-Gelid Phantom Black

 

Phantom zapewne jest najwydajniejszy, ale średnio przekonuje mnie wyglądem. Na fortisie Silent Wings 2 120mm będzie zapewne lepszy niż ta stockowa 140?

 

Z większego budżetu po głowie chodzi mi Cryorig R1 Ultimate. Świetnie wygląda, ale czy za te ~280zł warto? Jeśli dany producent zapewnia przyszłościowe wsparcie w przypadku nowych platform, to mógłbym dołożyć do lepszego coolera.

 

W cenie do 200zł możesz dać Grandisa 2, bardzo wydajne chłodzenie na poziomie DR4P, a jest od niego trochę jednak tańsze. Do tego jest ciche i z tym prockiem sobie spokojnie poradzi.

Co do SW3 vs stockowe - raczej nie, to są nisko-obrotowe wentylatory nie nastawione na wydajność, a na ciszę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fortisie 3 to nawet SW3 nie jest lepszy (jeśli chodzi o wydajność) względem oryginalnej sigmy bo 140 oversized jednak robi robotę i masz chłodniejszy delikatnie sam radiator + sekcję zasilania + jeszcze pierwszą kość pamięci lepiej owiewa niż 120stka. W dodatku moja sigma z fortisa nie terkocze ale i tak oszalałem i kupiłem na niego wentylator 140mm w cenie całego chłodzenia bo mi się po prostu ubzdurało :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPC Fortis/Grandis 2 lub Gelid Phantom Black. Łatwo znaleźć używkę w dobrej cenie.

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis 3 będzie dużo gorszy od Grandisa? Lepiej wygląda ta wersja niklowana i nie koliduje ze slotami ram. Pewni i tak wydajniejszy od Zalmana (który spokojnie dawał radę z podkręconym 8700k), a na ryśku bez szaleństw z napięciem będzie ~4,2-4,3GHz.

Edytowane przez piterrrxd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis 3 będzie dużo gorszy od Grandisa? Lepiej wygląda ta wersja niklowana i nie koliduje ze slotami ram. Pewni i tak wydajniejszy od Zalmana (który spokojnie dawał radę z podkręconym 8700k), a na ryśku bez szaleństw z napięciem będzie ~4,2-4,3GHz.

Polecam obejrzeć ten test i zdecydować -

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis 3 będzie dużo gorszy od Grandisa? Lepiej wygląda ta wersja niklowana i nie koliduje ze slotami ram. Pewni i tak wydajniejszy od Zalmana (który spokojnie dawał radę z podkręconym 8700k), a na ryśku bez szaleństw z napięciem będzie ~4,2-4,3GHz.

Niklowana to chodzi ci o fortisa RGB rozumiem? bo malik edition ciężko gdzieś dorwać a zwykły fortis koło niklu nawet nie stał :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do kolidowania z RAMem - żadna wersja Fortisa 3 nie koliduje z bankami na RAM :P

Niklowana jest wersja RGB z obecnie dostępnych od ręki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowego Grandisa 2 za 130zł, tak więc dobra okazja się trafiła. Zamieniłem tą kanciastą sigmę 120 na Silent Winga i fajnie się to prezentuje. No i w końcu cisza, ustawiłem wentylatory na 6-7V w biosie :) Dzięki za pomoc.

 

wcir8Rel.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit - sprawdzałem dzisiaj temperatury w occt i dobija do 78st przy napięciu ok 1.3V na auto, taktowanie schodzi do 3,6-3,8GHz. Chyba trochę sporo? Wydaje mi się, że podstawka nie jest idealnie płaska jak porównuję to ze starym Zalmanem. Może przez to jest słaby styk z ihs procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tych ryzenach to norma, nie szukaj tu winy w podstawce, ludzie z aio mają podobne temperatury do tych z chłodzeniem powietrzem za 100zł, do OCCT to sobie zwiększ obroty bo na 6-7V to SW2 nic nie dmucha i ta sigma 140 też. Jak zwiększysz obroty to trochę stopni ugrasz, pod gry możesz sobie zostawić skręcone. Druga sprawa to sprawdz sobie ile zyskasz ustawiając go na sztywno np na tych 1.3v bo może twoja sztuka robi 4.3 all core albo i więcej

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne temperatury na znacznie lepszym chłodzeniu nie są spowodowane tym, że "te procesory tak mają". One boostują znacznie wyżej jeśli mają więcej "miejsca" na to poprzez pojemność cieplną chłodzenia. Oznacza to, że więcej prądu sobie może sam z siebie pobrać, przez co temperatury mogą być podobne, ale nie koniecznie wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko w tym jest rzecz, jest problem z oddaniem ciepła w tych procach, mozna poczytać wątek w dziale procesory AMD tam sporo testów poszło na różnych chłodzeniach.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...