Skocz do zawartości
Yavimatuzalem

[problem] PC "trzeszczy" od czasu do czasu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam świeży zestaw:

AMD Ryzen 5 3600

SilentiumPC Fortis 3 140mm

MSI B450 GAMING PLUS MAX

Palit GeForce RTX 2070 SUPER JetStream 8GB GDDR6

 

Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Red

Corsair RMx 650W 80 Plus Gold

be quiet! Pure Base 500 Metallic Gray

PNY 1TB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030

HDD

 

Zestaw od czasu do czasu "trzeszczy", "zgrzyta", "mieli" gdzieś z okolic procesora. Dźwięk przypomina mielenie HDD, ale HDD jest typowo na dane, nie mam na nim programów ani nic takiego. Trzeszczenie pojawia się podczas rosnącego/spadającego obciążenia (np. świeżo po odpaleniu gry albo po jej wyłączeniu), czasami w trakcie rozgrywki. Jest słyszalne mimo dobrze tłumiącej obudowy.

 

Pytania:

1. Co to może być? Jakieś cewki na płycie głównej? Może nagrzewający/chłodzący się radiator od procka?

2. Czy to niebezpieczne dla PC?

3. Czy wg Was jest sens oddawać PC na gwarancję?

 

e: Zestaw nie kręcony, jedynie profil ramu ustawiony na 3000 mhz.

Edytowane przez Yavimatuzalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odłącz dysk hdd i sprawa sie wyjaśni :cool:

Ale co do odpalania aplikacji ma HDD, który jest w skrzynce na HDD w innym miejscu PC niż to, z którego dobiega dźwięk?

Spróbuję jutro, chociaż nie jestem przekonany czy to właśnie jego wina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cewki zazwyczaj piszczą, nie trzeszczą a radiator musiałby się chyba rozgrzać do czerwoności :E Ja bym raczej stawiał na ...na nie wiem :E Może przy obciążeniu przez zwiększająca się prędkość wiatraków? Rozebranym i poodkręcał jak trzeba wszystko ewentualnie powkładał jakieś podkładki pod każda możliwą śrubkę ;)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cewki zazwyczaj piszczą, nie trzeszczą a radiator musiałby się chyba rozgrzać do czerwoności :E Ja bym raczej stawiał na ...na nie wiem :E Może przy obciążeniu przez zwiększająca się prędkość wiatraków? Rozebranym i poodkręcał jak trzeba wszystko ewentualnie powkładał jakieś podkładki pod każda możliwą śrubkę ;)

Nie po to brałem kompa z usługą złożenia, żeby teraz rozkręcać :P To "trzeszczenie" też nie do końca oddaje może ten dźwięk, takie jakby zgrzytanie, "mielenie". Najbardziej przypomina dźwięki HDD.

Wiatraki zwiększają prędkość, ale to słychać po szumie całości.

Edytowane przez Yavimatuzalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie po to brałem kompa z usługą złożenia, żeby teraz rozkręcać :P

 

I właśnie dla tego nigdy nie zamawiam kompa z usługą złożenia, nie dość ze nigdy nie możesz być pewny co tak na prawdę Ci tam wcisną (nie chodzi mi o to ze inną np. płytę niż zamówiłeś, ale np. używaną z outletu) do tego nigdy nie wiesz jak pracownik przyłożył się do złożenia, może składał to jakiś studencik filozofii, który pracuje dorywczo. ;) Komputer działa, wiec nie podlega gwarancji (panie to normalne, wszystkie takie dźwięki wydajoO! Tam są części RUCHOME, to wyższa technika jeeest!):E

 

To "trzeszczenie" też nie do końca oddaje może ten dźwięk, takie jakby zgrzytanie, "mielenie". Najbardziej przypomina dźwięki HDD.

Wiatraki zwiększają prędkość, ale to słychać po szumie całości.

 

No, no, rozumiem, już prawie słyszę, prawie tak jak bym tam był :E Może nagraj filmik? :) Choć w sumie to i tak nie ma po co, najlepiej tak jak mówiłem poskręcać wszystko dokładniej, może wystarczy coś dokręcić odrobinę bardziej, pól obrotu śrubokrętem ;)

 

 

A może to faktycznie dysk? Ten możesz ustawić w planie zasilania, by wyłączał się po danym czasie nieużywania lub chyba wyłączyć całkowicie w menadżerze urządzeń.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dla tego nigdy nie zamawiam kompa z usługą złożenia, nie dość ze nigdy nie możesz być pewny co tak na prawdę Ci tam wcisną (nie chodzi mi o to ze inną np. płytę niż zamówiłeś, ale np. używaną z outletu) do tego nigdy nie wiesz jak pracownik przyłożył się do złożenia, może składał to jakiś studencik filozofii, który pracuje dorywczo. ;) Komputer działa, wiec nie podlega gwarancji (panie to normalne, wszystkie takie dźwięki wydajoO! Tam są części RUCHOME, to wyższa technika jeeest!):E

 

 

 

No, no, rozumiem, już prawie słyszę, prawie tak jak bym tam był :E Może nagraj filmik? :) Choć w sumie to i tak nie ma po co, najlepiej tak jak mówiłem poskręcać wszystko dokładniej, może wystarczy coś dokręcić odrobinę bardziej, pól obrotu śrubokrętem ;)

 

Ogólnie komp wydaje się bardzo porządnie złożony, o niebo lepiej niż starszy, brany z innego sklepu kilka lat temu. Sam bym go tak nie złożył. Postaram się nagrać ten dźwięk jak dorwę, chociaż nie wiem czy go uchwycę telefonem.

 

Co do reklamacji, to zawsze mam rękojmię - brałem nietrzeszczący sprzęt ;) Plus mam jeszcze tydzień na zwrot.

Jeśli to coś normalnego, to przeboleję - nie uśmiecha mi się też reklamowanie i czekanie 2-3 tygodnie na wynik bez kompa.

 

A może to faktycznie dysk? Ten możesz ustawić w planie zasilania, by wyłączał się po danym czasie nieużywania lub chyba wyłączyć całkowicie w menadżerze urządzeń.

Sprawdzę sprawę z dyskiem, chociaż chyba się wyłącza tak czy inaczej - jak chcę coś z niego odpalić, to dopiero słyszę jak wstaje.

Edytowane przez Yavimatuzalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDD wykluczyłem.

Od 7 sekundy słychać dźwięk, który opisuję. Dobiega wg mnie gdzieś z okolic procesor/płyta/karta:

Jeszcze jeden filmik, wydaje mi się, że dźwięk dobiega z tych okolic:

Edytowane przez Yavimatuzalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzmi jak startujący wiatrak, sprawdz jakie są obroty w momencie tych odgłosów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi filmik kręciłem na maksymalnych obrotach chłodzenia na procesorze. Wydaje mi się jednak (pewności nie mam), że dźwięk dobywa się z wiatraka obudowy - gdy zwiększają się obroty, to jest on bardziej słyszalny, chociaż też nie ciągle, a raczej tak skokowo (słychać chwilę, nie słychać dłużej, zaburczy, znów nie słychać, poburczy kilka sekund, cichnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosta sprawa. Albo go spowolnij palcem albo odłącz i wtedy sprawdź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wyłączonym wentylatorem od obudowy dźwięk i tak się pojawia. Wygląda mi to więc na chłodzenie procesora, ew. płytę główną gdzieś pod chłodzeniem...

Wydaje mi się, że ten hałas pojawia się głównie przy wzroście i spadku pracy wentylatora, chociaż przy ciągłej pracy na na różnych obrotach też co jakiś czas to słychać.

Edytowane przez Yavimatuzalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk brzmi zdecydowanie mechanicznie, znaczy się części ruchome go wywołują.

 

Odłącz wentylatory po kolei, nawet ten na CPU odłącz, a do radiatora przystaw ten z obudowy żeby coś na cooler CPU jednak troszkę dmuchało. Albo serio, zatrzymaj ręką wentylator w chwili obciążania maszyny. Bez rozbierania. Puść coś, co wywołuje ten dźwięk, przytrzymaj na środku cooler na cpu żeby zwolnił zatrzymał się i ustal czy to on.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnej serii testów z dużą pewnością mogę stwierdzić, że jak wentylator od SilentiumPC Fortis 3 nie lata, to dźwięk ten się nie pojawia.

Teraz pytanie: ten typ tak ma i trzeba się przyzwyczaić, próbować dokręcać, oddawać i wziąć inny, reklamować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...