Skocz do zawartości
Magik II

Kiepska wydajność USB 3.0 na Asrock B450 Gaming K4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem parę dni temu Asrock B450 Gaming K4. Płyta nowa z X-Kom. Wszystko jest ok poza wydajnością USB 3.0.

 

Na wszystkich gniazdach gen1 mam słabszą wydajność niż było to na Z97. Mój WD Elements 1,5 TB wyciąga tu max 60 mb/s(czasem) ale często są to okolice 30 mb/s, na Intelu miałem w miarę stabilne 60 mb/s w porywach do 80 mb/s.

 

Co gorsza jest poważny problem z frontowym USB 3.0 - jedno gniazdo co chwile rozłącza urządzenia, a przy kopiowaniu transfer jest bardzo niestabilny i oscyluje od kilku kb/s do 20 mb/s max. Na drugim gnieździe działa "normalnie".

Dodam, że na tym walniętym gnieździe np.adapter do pada od xboxa działa normalnie i jak na razie się nie rozłączył. Frontowy panel jest na pewno sprawny bo na intelu działał poprawnie. Obudowa to BitFenix Ghost.

 

Pytanie - czy niższe transfery na sprawnych gniazdach to jakaś wada czy raczej cecha chipsetu? Czy dziwne zachowanie jednego z gniazd USB 3.0 to kwestia sterownika/biosu czy po prostu usterki na płycie i powinienem to oddać lub reklamować?

 

Jest postawiony świeży Windows 10, aktualne sterowniki i bios. Instalowałem za równo paczkę AMD all in 1 od Asrocka jak i sterowniki ze strony AMD. Robiłem także profilaktycznie clear cmos.

 

Mógłbym oddać płytę do sklepu i kupić inną ale nie mam za bardzo alternatywy z racji, że mam dysk m.2 + 2x ssd + 2x hdd + dvd więc potrzebuje 5 sprawnych portów sata a raczej żadna inna płyta na B450 mi tego nie zaoferuje :/

(Asrock ma dodatkowy kontroler SATA i po obsadzeniu m.2 32gb/s wyłącza drugie złącze PCIe 16 x4 które nie jest mi potrzebne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź transfery na USB z panelu tylnego i zobacz jakie są transfery. Sprawdź czy nie polamales pinów na płycie od jusb3 - złącze panelu przedniego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź transfery na USB z panelu tylnego i zobacz jakie są transfery. Sprawdź czy nie polamales pinów na płycie od jusb3 - złącze panelu przedniego.

 

Transfery z tyłu są takie same jak przednim sprawnym gnieździe. Panel sprawdzałem podpinając go pod płytę z97 i tam działa tak jak powinno na obu gniazdach.

 

Co do złącza fp na pg.to oglądałem je z bliska i wydaje się że jest wszystko ok, przyjrzę się mu jeszcze raz jak wrócę do domu.

 

Bawiłem się też ustawieniami zasilania usb w Windows, wyłączenie trybu selektywnego nie dało żadnego efektu.

 

Wyczytałem na forum, że ktoś miał podobny problem i pomogło czyszczenie złącza ale ja moje wczoraj przedmuchałem sprężonym powietrzem i też jest to samo. No i temu użytkownikowi rozłączało wszystko a u mnie jak na razie tylko dyski zewnętrzne. Testowałem na dwóch jakie mam.

 

Znalazłem teraz jeszcze adapter ze złącza USB 3.0 na USB 2.0, podepnę je i sprawdzę tym samym czy to kwestia portu na panelu czy złącza na pg.

Coś takiego:

 

874087-n0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wyczytałem na forum, że ktoś miał podobny problem i pomogło czyszczenie złącza ale ja moje wczoraj przedmuchałem sprężonym powietrzem i też jest to samo. No i temu użytkownikowi rozłączało wszystko a u mnie jak na razie tylko dyski zewnętrzne.

Jeżeli masz na myśli mój temat:

temat

to Cie zmartwię bo finalnie się okazało że wada płyty(z 8 portów(6 z tyłu 2 z przodu) łącznie tylko 2 działały).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz na myśli mój temat:

temat

to Cie zmartwię bo finalnie się okazało że wada płyty(z 8 portów(6 z tyłu 2 z przodu) łącznie tylko 2 działały).

 

Dzięki za informację!

 

Napisz proszę jak to było u Ciebie? Te gniazda czasem działały jak należy co sprawiło że pomyślałeś, że jest już ok? Bo u mnie mimo, że wczoraj nie robiłem z tym w zasadzie nic nagle zniknęły mega spadki na jednym z przednich portów. Transfery nadal mam 10-20 mb niższe niż na Intelu ale ma momenty że dobija do tych 80 mb/s. Do testu kopiuje oczywiście jeden duży plik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację!

 

Napisz proszę jak to było u Ciebie? Te gniazda czasem działały jak należy co sprawiło że pomyślałeś, że jest już ok? Bo u mnie mimo, że wczoraj nie robiłem z tym w zasadzie nic nagle zniknęły mega spadki na jednym z przednich portów. Transfery nadal mam 10-20 mb niższe niż na Intelu ale ma momenty że dobija do tych 80 mb/s. Do testu kopiuje oczywiście jeden duży plik.

 

U mnie było tak że raz na jakiś czas klawiaturę i myszkę rozpoznawało, ale rozłączało + windowsowe nie rozpoznano urządzenia.Reszta panelu przedniego bez problemu. Pendrivów czy dysków nawet nie widziało(w tym oryginalny z windowsem).

U mnie było to "szczęście" w nieszczęściu, że myszkę i klawiaturę wsadziłem w te działające z tyłu więc myślałem ze wszystko gra, do czasu aż nie potrzebowałem 3 portu pod adapter wifi i się okazało że kicha.

A sterowniki do chipsetu instalowałeś ?

A i jeszcze jak coś z przodu podpinałem to miałem freezy myszki nawetw windzie i biosie.

Edytowane przez Nequrix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było tak że raz na jakiś czas klawiaturę i myszkę rozpoznawało, ale rozłączało + windowsowe nie rozpoznano urządzenia.Reszta panelu przedniego bez problemu. Pendrivów czy dysków nawet nie widziało(w tym oryginalny z windowsem).

U mnie było to "szczęście" w nieszczęściu, że myszkę i klawiaturę wsadziłem w te działające z tyłu więc myślałem ze wszystko gra, do czasu aż nie potrzebowałem 3 portu pod adapter wifi i się okazało że kicha.

A sterowniki do chipsetu instalowałeś ?

A i jeszcze jak coś z przodu podpinałem to miałem freezy myszki nawetw windzie i biosie.

 

Tak instalowałem wszystko co się da, tzn te ze strony asusa jak i AMD.

 

Takich problemów jak te opisywane przez Ciebie jednak nie mam. Najwidoczniej kontroler w B450 jest nieco słabszy niż ten w intelu. Jak pisałem póki co nie pojawia się problem z traserem rzędu kilku kp/s na tym jednym przednim gnieździe. Dziwna sprawa.

 

Nie podobają mi się za to lekkie przycinki animacji w Windowsie, tam samo filmy na yt w 4k gubiły sporo klatek ale pogrzebanie w about:config Firefoxa jak na razie pomogło. Bedę obserwował sprawę, mam czas na zwrot do niedzieli.

Dziś przeinstalowałem z pomocą DDU sterowniki Nvidi - bez efektu. Pobawię się jeszcze ustawieniami pamięci, czytałem że timingi mogą mieć wpływ na pracę systemu mimo, że w testach nie ma błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to zamów sobie 2x taka sama i sprawdź jak będzie to samo to może ten typ tak ma, najwyżej odeślesz obie. Może to być kwestia kontrolera bo niby 20mb różnicy to nie dużo a z 2 strony może też coś jest uwalone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na administracji - podgląd zdarzeń nie wypwala ci jakichś nietypowych błędów ? Dla mnie to zwalone coś jest sprzętowo. Komputery robi się dla amatorów - nikt normalny nie grzebie w ustawieniach zaawansowanych Firefoxa. Ma działać i h. Jak nie działa to padaka. Serio kolega ma rację zamów druga taka samą i przeżuć sprzęt. Ja bym z takimi niestabilnosciami sprawy nie zostawił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na administracji - podgląd zdarzeń nie wypwala ci jakichś nietypowych błędów ? Dla mnie to zwalone coś jest sprzętowo. Komputery robi się dla amatorów - nikt normalny nie grzebie w ustawieniach zaawansowanych Firefoxa. Ma działać i h. Jak nie działa to padaka. Serio kolega ma rację zamów druga taka samą i przeżuć sprzęt. Ja bym z takimi niestabilnosciami sprawy nie zostawił.

 

Dzięki wielkie za zwrócenie uwagi na ten aspekt. Nie wiem gdzie miałem głowę że wcześniej tam nie zajrzałem. Miałem pełno błędów i ostrzeżeń dotyczących dysków, walczyłem z tym na różne sposoby komendami, grzebanie w rejestrze czy sterownikami aż w końcu odpuściłem i zrobiłem czystą instalację i jak na razie jest ok. ok w sensie niepłynne otwieranie czy odświeżanie okien dalej występuję ale w dużo mniejszym stopniu. System tak czy tak pracuje stabilniej. Nie wiem co mogło być tego przyczyną.

Nadal mam "problem" z prędkością dysku zewnętrznego na USB. Nie ważne jaki port czy na froncie czy z tyłu obudowy jest 20% wolniej niż na intelu. Ba, testowałem dysk na służbowym kompie z P55 i jakąś i5 i tam mam stałe ponad 100mb/s przy kopiowaniu dużego pliku, a tu 30 mb/s przez pierwsze 15 s a później 60-80 i to niestabilne ze spadkami i tyle. Testowałem też na laptopie z I8250u i tam też stałe 90 mb czyli co ciekawe wolniej niż na starym P55, ale jednak stałe.

Zastanawiam się czy jest to problem mojej płyty czy po prostu B450 tak ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem nową płytę Asrock B450 Gaming K4 z innego sklepu, czyli ten sam model i jest dokładnie to samo. Na dotychczasowym systemie jak i tym dziś nowo postawionym są podobne transfery i zachowania.

 

Na pierwszy rzut oka wychodzi na to, że ten model tak ma albo trafiła się jakaś walnięta partia.

 

Zastanawia mnie jednak jeszcze fakt wbudowania kontrolera USB bezpośrednio w CPU, z tego co czytałem jest on zarówno w samym CPU jak i chipsecie, jeśli pisze źle to proszę wyprowadźcie mnie z błędu. Czy zatem walnięty CPU może być powodem tych problemów? Za kilka dni przyjdzie do mnie MSI X470 Gaming Plus Max i bardzo bym się nie chciał srogo zdziwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiał byś mieć 2 cpu żeby to wykluczyć najlepiej ten sam model.

Opcje są 2:

-albo ten typ tak ma

-albo jak sam piszesz cpu

Sprawdź może czy piny nie są pogięte, albo wejście do socketu zabrudzone czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...