Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Napiszę od początku historie. Zakupiłem ryzena 1200 podłączyłem ale był za słaby i wymieniłem na 1600. Od momentu podłączenia zaczęły się problemy w postaci strasznego mulenia. Zauważyłem że zużycie dysku przy włączeniu byle czego wynosi 100%( Pamięć też dość wysoko ~90%). Format ani sposoby z google nie pomogły.

Przy modelu 1200 coś takiego nie występowało.

Płta: Prime B450M-A

Dysk- Toshiba HDWD110

Zasilacz: Super Flower Golden Green HX - 80Plus Gold - 450W SF-450P14XE (HX)

Ramy: 2x4gb Viper 2133mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk talerzowy wiec nie widze tutaj nic nienormalnego, zwlaszcza jesli OS'em jest win10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak dysk się zużył w 100% to jest już do wyrzucenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak u mnie win10 na hdd chodzi bardzo dobrze,nic nie muli.

Odpal test smart oraz sprawdź czy nie ma uszkodzonych sektorów.Sprawdzałeś co tak ciągnie dysk,jaki proces?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie również win10 chodzi jak błyskawica na hdd, niewiem co to za teorie wymyślacie o hdd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też korzystam z 3xHDD na win10. Ale przy nowszych grach zainstalowanych na HDD na PATA (120GB) trzeba się oczekać przy uruchamianiu np. farming 19 multi :) .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to oczywiste że czekać trzeba dłużej na wczytanie gry,no niestety prędkości.Ale twierdzenie że dysk hdd nie nadaję się do systemu Windows 10 to bajeczki wyssane z palca.Jak się zoptymalizuje procesy,autostart itp to win10 chodzi dobrze na zwykłym hdd,nie trzeba ssd itp by system win10 magicznie uruchomił się,no aż tak nie ciągnie zasobów,no nie.

Dlatego mówię,autorze postu,mój pierwszy post,hdd tune/crystal info,jak smart wygląda oraz test na uszkodzone sektory,to podstawowa diagnostyka przy podejrzeniach związanych z dyskiem hdd.Menedżer zadań,spójrz co ciągnie tak mocno zasoby PC,przeskanuj komputer też Malwarebytes "jakby czasem".

 

@edit

A co do Visty,to był to system źle zrobiony,wymagania z kosmosu,a prędkości samego sytemu,jego pracy nie zadowalały,zresztą bardzo szybko Microsoft zrobił win7 by naprawić swój błąd.

Edytowane przez PCQwesu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy odpaleniu jakiegokolwiek programu to proces System, za kazdym razem gdy cokolwiek odpale to on zrera najwiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smart dysku*? Odpaliłeś test czy nie ma uszkodzonych sektorów? Zrób to,zobaczymy co się pokaże.

*crystal disk info program,odpalasz i tam masz na tacy podane,czy jakieś wartości są podkreślone,kolor itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak u mnie win10 na hdd chodzi bardzo dobrze,nic nie muli.

U mnie również win10 chodzi jak błyskawica na hdd, niewiem co to za teorie wymyślacie o hdd?

 

Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia.

 

No to oczywiste że czekać trzeba dłużej na wczytanie gry,no niestety prędkości.Ale twierdzenie że dysk hdd nie nadaję się do systemu Windows 10 to bajeczki wyssane z palca.

W pracy każdy komputer po wymianie dysku z HDD na SSD zaczął mniej mulić, czyli szybciej chodzić. HDD nie nadaje się do Windows 10 po najnowszych aktualizacjach (może w 2015 roku było odrobinę lepiej). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie było. Odkąd pamiętam, to były narzekania na 100% dysku w Win10. Po prostu zdecydowanie więcej grzebie niż 7.

 

Wymiana procesora nie powinna dawać takich oznak ale między 1200, a 1600 jest różnica w liczbie wątków. Słabszy ma 1 wątek na 1 rdzeń, mocniejszy 2/1.

Spróbowałbym na początek zresetować ustawienia w biosie/uefi i od nowa ustawienie pamięci itp. Jeżeli nie pomoże, to wyłączyłbym SMT.

Na początku Win10 miał problemy z obsługa wątków Ryzenów, może brakuje jakiejś aktualizacji. Nie pisałeś jaką masz wersję systemu.

 

 

Z prozaicznych rzeczy do sprawdzenia, to czy chłodzenie procesora prawidłowo założone i się nie przegrzewa.

Czy prawidłowo zegary wchodzą na wyższe częstotliwości, czy wiszą w dolnym zakresie. Obniżenie częstotliwości procesora ciągnie za sobą też inne komponenty w tym kontroler dysków. Na próbę można przestawić schemat zasilania na wysoką wydajność.

 

Dokładniejsze sprawdzenie jakie procesy obciążają dysk, czyli monitor zasobów zakładka dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo w laptopie. Po wymianie na SSD wszystko lata aż miło. Znikło użycie 100% dysku. Jestem natomiast pewien, że to jest raczej wadliwy dysk HDD. Czemu? Mam go w laptopie nadal, gdyż dysk SSD mam na M.2. Mimo, że nie siedzi na nim system muli cholernie, gdy chcę przeglądać pliki. W programach natomiast brak ostrzeżeń. To też dysk Toshiby. Dla mnie HDD od Toshiby nie istnieją... Dużo wadliwych wychodzi.

 

System: Windows 10 64-bit Home

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

format, format i jeszcze raz... format na nowym ssd, to nie prl żeby trzymać w10 na hddwink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, Windows 10 muli dysk, ale nie cały czas.

Przykładowo wczoraj grałem chwilkę w CS'a i co jakieś 20 sekund miałem półsekundowe freezy, po sprawdzeniu menadżera zadań okazało się że proces "System" obciąża dysk w jakichś 80%. Pewnie to użycie skakało i dlatego były freezy.

Ogółem dawno już takiej sytuacji nie było, ale pamiętam że jak jeszcze ten Windows był w miarę świeży to użycie dysku w 100% było co chwilę.

Ostatnio co pamiętam to jakiś miesiąc temu też komputer mulił niemiłosiernie, znowu dysk obciążony, ale tym razem przez proces "Antimalware.." coś tam coś.

 

Taka sama sytuacja z użyciem internetu. W czasie gry musiałem ubijać proces "Optymalizacji dostarczania" bo się wpychała na chama. A potem po skończonej grze już startować nie chciała :P ale na to remedium jest ustawienie godzin aktywnego użytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...