Skocz do zawartości
cervandes

Huk i restart.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

czy jest w zestawie komputerowym coś, co byłoby w stanie huknąć jak pękający balon?

 

 

Historia wygląda tak, że komputer z Supremo FM2 650W, Ryzenem 5 3600, RTX 2060S Gaming X na MSI B450 Tomahawk Max w trakcie gry wydał z siebie dźwięk pękającego balona, taki huk jak wystrzał petardy - naprawdę głośny. Komputer się zrestartował, ale działa jak gdyby nigdy nic. Nic się nie uszkodziło, nic nie śmierdziało, po prostu restart i działa jak działał.

 

Komputer w trakcie składania i konfigurowania był wielokrotnie katowany OCCT, Prime95 i innymi, pracowała zarówno grafika jak i CPU, temperatury max 78*C na CPU przy OCCT małe dane (SPC Fortis, Kryonaut).

 

Fakt, procek po OC, 4,2GHz na 1,275V.

 

 

 

Ponownie pokatowałem komputer wieczorem różnymi programami, pograłem - nic się nie dzieje. Jedynie zrezygnowałem z OC procka, zszedłem na auto i boostuje do 4.025GHz.

 

 

 

Co osobiście podejrzewam? Albo zasilacz nie wydolił i strzeliło w nim jakieś zabezpieczenie - szczęśliwie nie pociągnął za sobą nic ze sprzętu - albo słyszalny huk dobył się nie z obudowy - a z głośników (co również jest prawdopodobne). Komputer podpięty do Logitechów Z533 - gdyby doszło do jakiegoś przepięcia, to przy przeskoczeniu iskry na uziemienie mogłyby głośniki pewnie strzelić dźwiękiem...

 

 

Wydaje mi się, że gdyby doszło do jakiejś elektrycznej usterki, uszkodzenia jakiegokolwiek elementu - to komputer nie pracowałby normalnie.

 

 

Co radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to sie mowi - "jezdzic, obserwowac" :E

 

A tak na serio - pierwsze co - nalezaloby "obwachac" komponenty - plyte glowna, zasilacz - czy nie zalatuje spalenizna ;). Jesli nic nie wyczuwasz - mozliwe, ze byl to dzwiek z glosnikow. Czesto jak poleci restart a dobiega jakis dzwiek z glosnikow w tym momencie (muzyka/gra) - potrafia sie takie rzeczy dziac

 

Aczkolwiek sam restart tak z pupy - jest lekko podejrzany. Zasilacz jesli sprawny - nie powinien miec problemu z mocą - ma jej az nadto

 

Wiec na obecna chwile pozostaje Ci sprawdzenie organoleptyczne. Węch + ew. wzrokowo czy widac gdzies cos usmalonego. Jesli zasilacz nie jest juz na gwarancji - rozkrecic, sprawdzic i ew. profilaktycznie przeczyscic

 

I to, ze nadal dziala nie oznacza, ze jakis komponent zakonczyl zywot. Uwierz, mam w domu plyte glowna ze starym Sempronem ktora ma wypalenie tak 4cm2 na plycie i o dziwo - dzialalo w niej wszystko :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardzo słaby węch, ale w 20 sekund po stuknięciu zawołałem drugą osobę, która węch ma jak policyjny pies. Nic nie poczuła po zdjęciu boczku obudowy. Obejrzałem sprzęt, nic nie widzę, zasilacza nie rozbieram, nowy, tygodniowy komputer...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozebrać nie rozbiorę, napięcia wg HWinfo wyglądają normalnie. Wyjąć go i próbować robić rekonesans przez szparki? Chyba się nie da :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze pierun pier.. pier.. nie bede mówił jak :E

 

A wracając do tematu, gdybym ja miał podobny przypadek, chyba rozebralbym pc na części pierwsze i dokladnie obejrzał podzespoły. Nie mógłbym spac nie wiedzac co to bylo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja już spać nie mogłem, pół nocy o tym myślałem. Właśnie przejrzałem wszystko dokładnie - na tyle na ile widać bez rozbierania - zasilacz wymontowałem i przejrzałem przez szparki. Wszystko jak nowe.

 

 

Gdy go ponownie podłączałem, to wkładając jacka w gniazdko - odnoszę wrażenie, że strzeliło tak samo jak przy tym restarcie.

 

 

Oczywiście nie chcę bagatelizować problemu, ale wygląda to naprawdę tak, że strzeliło nie z komputera a z głośników.

 

 

 

 

Dodatkowo to co zrobiłem to przeniosłem w inne gniazdo w zasilaczu zasilanie 8pin karty graficznej. Mając trzy rzędy gniazd w PSU miałem wykorzystane tylko dwie górne linie, podłączenie płyty, cpu, jeden przewód sata oraz jeden do grafiki. Przeniosłem ten od grafiki na dolny rząd gniazd. Zapewne nic to nie daje, nic nie zmienia.

 

 

Strach teraz OCCT włączać na tryb katowania zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm mozliwe ze jednak coś z zasilaczem.. sam restart kompa pod obciążeniem juz daje do myślenia.. no chyba ze to wina niestabilnego OC.

 

Miałeś wczesniej jakieś restarty, zwiechy?

 

btw. czemu strach puszczać occt? skoro komp ma tydzien to tym bardziej powinieneś go dobrze sprawdzić - jeśli będzie z nim coś nie tak to zawsze mozna zwrócić części a nie użerać się z gwarancją :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnego restartu, żadnej zwiechy. Dzieciak parę dni go używa, pyka w Fortnita, GTA, Wieśka, Apexa... czyli generalnie tytuły bardziej zasobożerne. Wcześniej zanim grafika nie przyjechała katowałem go kilka dni, troszkę dłubałem przy ramie i cpu żeby podkręcić... Wszystko było stabilnie jak skała.

 

 

OCCT teraz na POWER pochodziło kwadrans, nic się nie wydarzyło. Kazałem młodemu grać w Apexa, niech testuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puść go na dłużej - z godzine jesli się nie wysypie to raczej jest OK.

 

U mnie wadliwy seasonic wywalał się dopiero po kilkudziesięciu minutach.. Najlepiej odpal te samą gre przy której pojawił się problem i testuj do bólu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz wczoraj wieczorem usiadłem do nowego zestawu. Włączyłem Apexa właśnie, żeby zobaczyć jak to wygląda. Nie zdążyłem wylądować i już ŁUP restart :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też stawiam na szrotencjum. jeden vero wywalił mi bezpieczniki od razu po zamontowaniu i padł, drugi nie miał podpiętego kabelka, trzeci leży w szafie jako zapas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz wczoraj wieczorem usiadłem do nowego zestawu. Włączyłem Apexa właśnie, żeby zobaczyć jak to wygląda. Nie zdążyłem wylądować i już ŁUP restart :lol2:

 

Ram jaki jest w zestawie ?

Sprawdź, czy podgląd zdarzeń nie odnotował jakiegoś błędu . Wchodzisz w dziennik systemu windows->system i na liście poszukaj jakiegoś wpisu w okolicach tej godziny co miałeś reset. Głównie błąd/krytyczny będzie mnie interesował. Przy resecie z powodu niestabilności jakiegoś podzespołu , może pojawić się strzał w słuchawkach/głośnikach

 

Jeśli masz w podglądzie zdarzeń błędy : BugCheck identyfikator 1001 , kernel-power id 41 , to masz niestabilność procesora/szyny if .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cruciale 3000CL15@3200 CL16.

 

Memtesty, OCCT itp niczego nie wywołują, komputer potrafi godzinę mielić i nic.

 

Zrezygnowałem z OC procka, puściłem go na stockowych nastawach póki co.

 

 

 

A w rejestrze - zgadza się, identyfikator 41. System uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Nie pomyślałem żeby w rejestr zajrzeć, myślałem, że jak strzelił jakiś reset to nie zdążył niczego zapisać. A tu niespodziewanka :) Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios masz najnowszy ?

Coś mi się kojarzy, że w okolicach września , miałem takie problemy na starszym biosie, w sensie resetów . Problem występował tylko na starszym biosie, po aktualizacji już nie miałem tego problemu. Trochę wtedy się pomęczyłem, i wyeliminowałem problem . Problem leżał w wszelkich "oszczędzaczach energii" , tzn c state w biosie, plan zasilania pod windowsem itp. Jak nie masz najnowszego biosu , to może warto go zaktualizować.

Szyna if raczej nie destabilizuje komputera, ponieważ oc ramu jest "marginalne" , przy wyższych prędkościach mogła by go destabilizować i trzeba by było ustawić ręcznie napięcie wspomagające podkręcanie szyny fclk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, bios to dla mnie pierwsza rzecz jaką aktualizuję przy budowaniu platformy.

 

Napisałem temat pod wpływem emocji, wydarzyło się to przy mnie, siedziałem przy biurku i naprawdę zdumiony byłem, że cokolwiek byłoby w stanie w komputerze tak grzmotnąć. Po przemyśleniu tematu i Waszych wskazówkach - myślę, że temat został wyczerpany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To napisz, czy winą okazało się oszczędne ustawienie systemowe zarządzania energią, czy walnięty/za słaby zasilacz. W sumie mnie to ciekawi, bo też mam supremo i chyba za jakiś czas wypadałoby już zmienić sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tzn? Jak wbijesz na kogoś profil to nie widać, chyba że jest to jakaś ukryta opcja  ale na swoim widać kolorowo  
    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...