Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest bitwa wyznawców tylko ludzi świadomych i nieświadomych. Jedni sprawdzili na własnej skórze, drudzy myślą, że są mądrzy bo nie dali się nabrać na spisek producentów i marketingowców. I tylko jedna z tych grup zawsze broni się faktami, a druga tylko głupimi tekstami o placebo gimbach itp.

 

Ja odpiszę to samo. Nie ma sensu zamykać się w 60Hz skoro jest tyle bardzo udanych monitorów VA / IPS 144Hz o bardzo dobrej jakości obrazu. Monitor z wysokim odświeżaniem to same plusy, większy komfort użytkowania, więcej możliwości.

 

 

Który panel 60hz do 2500zł masakruje tak mocno panele 144hz, że nie warto ich brać?

 

 

Te same pojedynki słowne toczą miłośnicy perfum czy zegarków. Słyszałem wczoraj, że na grupach szydełkowych kłócą się zwolennicy akrylu z sympatykami wełny.

 

@up, zaprawdę :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając granie w csa w 300 FPS z vsync off, kupno monitora DO GIER bez gsynca czy freesynca i co najmniej 120 Hz jest w 2020 roku idiotyzmem. I to bez znaczenia w co się gra. Już nawet w komórkach zaczyna być standardem (wśród flagowcow ofc) 120hz. Komfort jest nieporównywalnie większy. No, ale są ludzie co grając godzinami siedzą na taborecie, to takich się nie przekona ;)

Edytowane przez ProVis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak jeżdżenie BMW, Mercedesem czy Volvo, skoro mamy sporo szybsze Ferrari czy Lamborghini :E

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając granie w csa w 300 FPS z vsync off, kupno monitora DO GIER bez gsynca czy freesynca i co najmniej 120 Hz jest w 2020 roku idiotyzmem. I to bez znaczenia w co się gra. Już nawet w komórkach zaczyna być standardem (wśród flagowcow ofc) 120hz. Komfort jest nieporównywalnie większy. No, ale są ludzie co grając godzinami siedzą na taborecie, to takich się nie przekona ;)

 

mam 100Hz UWQHD - czuję się jak idiota ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Akurat 100hz to bardzo egzotyczne odswiezanie. Niech bedzie: granie ponizej 100hz :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał 98Hz dla posiadaczy ekranów 4K z zabytkowymi portami :P

 

Chociaż Ci co kupują dzisiaj takie twory, to pewnie przez niewiedzę, bo na pudełku cuda na kiju, a w sterownikach później brutalna rzeczywistość :E

 

Jako posiadacz UWQHD 100Hz (VA) i wcześniej FHD 144Hz Gsync ( z TNką ), gwarantuję że 100 to bardzo płynna ilość FPSów. Bardziej boli czas reakcji VA vs TN niż zejście ze 144 do 100Hz. Ale nie będę ściemniał, płynności 240 Hz tutaj nie mam :D Jest masełko, ale nie masełko na rozgrzanym teflonie muśniętym wcześniej jeszcze olejem.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo u mnie na monitorze 144hz

Ag271qx tn, jest różnica w jakości obrazu między 60hz a im wyżej tym gorzej. Jeśli ustawimy wyższe odświeżanie to obraz jakby się doświetlal i zaczyna wypalac gały, zwłaszcza biel, kolory również bledna, ponieważ gamma się zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jakaś zwalona konstrukcja. Jest tu temat o polecanych / niepolecanych, daj znać chłopakom, żeby dopisali co się dzieje w tym modelu jeżeli tak jest w każdym ale nie chce mi się w to wierzyć bo to się kupy nie trzyma, żeby w tych czasach tak było.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten AOC jest jedbym z moich faworytow. Nie dobrze takie opinie slyszec. Tak jak przedmowca napisal - mozliwa wada fabryczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdźcie na swoich monitorach? Na filmach też to da się zauważyć.

Jeśli chodzi o jakość obrazu po kalibracji to kolory/kontrast oraz czerń ma naprawdę super jak na TN, a mam porównanie z Oled/Va.

Na zagranicznych forach przy testach monitorów właśnie nie raz pisali, że dana sztuka była testowana w 60hz, a przy wyższej częstotliwości jakość obrazu była gorsza, zwłaszcza gamma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://hardforum.com/threads/gamma-and-contrast-degradation-on-144hz-240hz-monitors.1958180/

 

To samo zauważył jakiś koleś na tym forum, wrzucił nawet zdjęcia porównawcze.

 

https://www.overclock.net/forum/44-monitors-displays/1615965-normal-when-i-change-144hz-60hz-colors-change-too-asus-vg248qe.html#/topics/1615965

Tutaj akurat koleś napisał, że wszystkie panele od Auo mają degradacje gammy przy wyższych wartościach odświeżania.

Edytowane przez DjTechnics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można to sprawdzić bez urządzenia pomiarowego. Uruchamiacie monitor na stałe odświeżanie, np. 60Hz, odpalacie PixelPersistenceAnalyzer i kontrolujecie jaką macie gammą (suwak gammy w programie na taką wartość, przy której kwadraty się zlewają). I zapisujecie wartość do kajeciku. Następnie ustawiacie stałe 144Hz i analogicznie to samo (Znowu kontrola przy jakiej wartości kwadraty się zleją). Sam jestem ciekaw wyników ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez sie podepne, bo nie chce zakladac nowego tematu. Poszukuje monitora, do 1200 zl max. Obecnie mam jakiegos starego Acera, nawet nie ma sensu o nim pisac. Chcialbym zapytac o matryce VA oraz IPS. Znalazlem cos z matryca VA i czytam to forum juz ktorys dzien z kolei, a dalej nie ma nic sensownego. Chcialbym monitor 27 cali, glownie do gier, no i z czasem obejrzec film, moze byc zakrzywiony, moze byc prosty. Znalazlem cos takiego:

 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-msi-optix-mag271cr-mag271cr?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=887046&utm_campaign=2020-02&utm_term=Monitory&ceneo_spo=true

 

https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/msi-monitor-msi-optix-g27c4.bhtml

 

Z matryca IPS nie znalazlem czegos sensownego w tej kwocie, moze szanowni koledzy mi pomoga oraz wypowiedza sie na temat tych dwoch monitorow, dzieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się dobrze, czy naprawdę chcesz FHD w 27'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się dobrze, czy naprawdę chcesz FHD w 27'

 

Nie jestem ogarniety w monitorach, potrzebuje czegos w sumie glownie do gier, ale nie jestem jakims pro graczem i nie naginam calymi dniami, od czasu do czasu obejrze jakis film i tyle. Nie wiem jakie sa plusy FHD 27" a jakie minusy. Pytam, bo nie chce zakladac nowego tematu, a chce sie czegos dowiedziec :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plusy 27" FHD są takie, że przy systemowym skalowaniu 100% nic nie będzie małe, a minusy takie, że przy odległości typowo monitorowej (60cm?) na czcionkach/pulpicie obraz jest "ziarnisty" przez duży piksel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plusy 27" FHD są takie, że przy systemowym skalowaniu 100% nic nie będzie małe, a minusy takie, że przy odległości typowo monitorowej (60cm?) na czcionkach/pulpicie obraz jest "ziarnisty" przez duży piksel.

 

no i wciaz nie wiem czy to jest ok, czy nie ok. Da sie do tego przyzwyczaic? Jezeli nie bedzie to az tak widoczne w grach/filmach to spoko, jezeli bedzie to lipa, jesli to tylko ikony pulpitu to bez roznicy, bo sie w niego nie patrze az tak dlugo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i wciaz nie wiem czy to jest ok, czy nie ok. Da sie do tego przyzwyczaic? Jezeli nie bedzie to az tak widoczne w grach/filmach to spoko, jezeli bedzie to lipa, jesli to tylko ikony pulpitu to bez roznicy, bo sie w niego nie patrze az tak dlugo :)

 

Kazdy odczuwa innaczej

Jedni maja 60Hz i nie potrzebuja wiecej

Inni uwazaja, ze np. 27cali to juz musi byc 4K, inni twierdza, ze min. 1440p a niektorzy pracuja w FHD i nie przeszkadza im duzy rozmiar piksela

 

Sprawdzisz, bedziesz wiedzial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy odczuwa innaczej

Jedni maja 60Hz i nie potrzebuja wiecej

Inni uwazaja, ze np. 27cali to juz musi byc 4K, inni twierdza, ze min. 1440p a niektorzy pracuja w FHD i nie przeszkadza im duzy rozmiar piksela

 

Sprawdzisz, bedziesz wiedzial

 

ok, dziekuje uprzejmie, najwyzej go oddam :) milego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co myslisz o tych co ja podeslalem? lepsze sa IPS czy VA?

VA, IPSy są niedorobione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem teraz dziwne zjawisko. Gram sobie w Crysis 1, włączone skalowanie GPU, ekran 4K 60Hz, zmieniam ustawienia (rozdzielczość, AA itp.) włączony monitoring FPS (od AMD) gram sobie przy 60<FPS i co widzę? No skacze to 60< FPS. Normalnie kicha (tak na oko jakby było tych FPS z 30, jak nie mniej). Myślę sobie: no kurde zaraziłem się od tych 144 hercowców, monitor na śmiernik i jazda po jakiś model 144 :lol2: Wychodzę z gry, wyłączam skalowanie GPU, odpalam Crysis ponownie i znowu widzę 60FPS (nawet 59-56, czasem wyskoczy do 66FPS), ale gra chodzi ultra płynnie :hmm: Wniosek? - wskazania FPS czasem kłamią :kwasny:

 

Zrobiłem teraz ponownie próbę. Crysis 1 2560x1440, ekran 3840x2160, ustawienia tak dobrane by było ~60FPS, sync OFF, i przy takim identycznym FPS z włączonym skalowaniem przez GPU takie 60FPS skacze, a po wyłączeniu skalowania przez GPU (skalowanie przejmuje monitor) to samo 60FPS jest super płynne. :hmm: Niezły fckup.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA, IPSy są niedorobione.

 

VA, za to jest idealnie dorobione. Nie ma idealnych matryc zarówno VA i IPS mają swoje plusy i minusy.

Za to TN'y są najlepiej dorobione ze wszystkich, z roku na rok serwują coraz gorszy śmietnik i liczą że nikt tego nie widzi. :E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...