Skocz do zawartości
Konanni

Dlaczego nas oszukują w sklepach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Temat zakładam, bo w niedalekiej przyszłości zamierzam kupić nowego PC-ta

Rozglądałem się za kartą graficzną z półki pokroju RTX 2070 super albo Rx 5700 xt.

 

Benchmarki wyraźnie wskazały mi żebym wybrał tańsza amd, bo porównywalnie 2070 super jest niby podobnej wydajności. Dzięki temu cena rx 5700 xt z dnia na dzień spada, a GF utrzymuje cenę.

Do czego zmierzam.

 

Na polskiej stronie Nvidia karta 2070 super z MSI kosztuje 2295zł i o dziwo chcąc wejść na stronę en-us wywala od razu na pl stronę. Dlaczego?

 

Kolega z zagranicy pisał mi że 2070 super chodzą u niego po około 430$ a 5700 xt mniej niż 390$, według moich zdolności matematycznych za 2070 super powinniśmy zapłacić 1720 zł, a za 5700xt 1550zl jeśli kurs 1 dolara to około 4zł.

Za 1700zł wciskają nam kartę amd 5700 xt która w niektórych grach ma nawet o 10% gorszą wydajność.

Trochę mnie to ruszyło.

Edytowane przez Konanni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny są z d...y ciężko to wytłumaczyć, albo mają sklepy tak wysoką marże albo hurtownie.

Konia z rzędem jak ktoś znajdzie u nas gdzieś kartę w podobnej cenie z przesyłką 377$

https://www.amazon.com/dp/B07W821Z6C?tag=userbenchmark-20&linkCode=ogi&th=1&psc=1

Edytowane przez DariŽ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo Tu Panie Polandia, kraina bogatych ludzi.

Nie wiem ile masz lat, ale jeśli przyjdzie Ci mieszkanie kupić bez pomocy rodziców, to się dopiero w szok wpierdaczysz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny są z d...y ciężko to wytłumaczyć, albo mają sklepy tak wysoką marże albo hurtownie.

Konia z rzędem jak znajdzie u nas gdzieś kartę w podobnej cenie

https://www.amazon.com/dp/B07W821Z6C?tag=userbenchmark-20&linkCode=ogi&th=1&psc=1

 

Ale to nie jest wersja XT

 

Ceny są jakie są, głównie VAT robi tutaj różnice. Chcesz to zamawiaj z Amazona, a jak dowalą Ci VAT to wyjdzie na to samo.

Chcesz kupić taniej to poluj na oferty outletowe.

Chcesz jeszcze taniej to kupuj używki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny są z d...y ciężko to wytłumaczyć, albo mają sklepy tak wysoką marże albo hurtownie.

 

Sklepy i hurtownie mają stosunkowo niskie marże. Ogólnie elektronika jest niskomarżowa. Duże sklepy korzystają z efektu skali, dlatego małe lokalne sklepy zwykle nie są atrakcyjne cenowo.

Poza tym w Stanach sklepy i hurtownie też mają swoje marże, prawda?

 

 

@op

Jest wiele powodów, dlaczego u nas jest drogo w porównaniu do USA:

- dużo większy rynek

- mniejsze koszty dystrybucji

- niższe podatki od towarów i usług (czy nawet w niektórych stanach brak)

- cła/vat importowy

- polityka cenowa producenta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolicz VAT do swoich obliczeń.

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to jak wyjść z takiej sytuacji, bo też jestem Polakiem, więc wiem. Trzeba kombinować tak jak Orator pisze :/

Problem w tym że na Olx te karty są stosunkowo nowe i ceny tam są sklepowe jak nowe. Albo ktoś kupił parę miesięcy temu jak chodziła 2000zł to teraz sprzeda 300zł taniej, a w sklepie mam to samo.

 

Problem w tym że wciskają w Polsce ludziom kartę która jest gorsza, a cenowo gdzie indziej miałbym lepszą w tej cenie i to mnie boli.

 

Jest ktoś w stanie załadować stronę nvidia na en-us za dolary? bo ja mam tylko złotówki. Może mój kupel coś ściemnia, albo pomylił z 2060 :)

Edytowane przez Konanni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest w przypadku zakupów elektronicznych, ale przy zakupach fizycznych w sklepach w USA ceny są bez podatku i dopiero przy kasie dowalają VAT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to jak wyjść z takiej sytuacji, bo też jestem Polakiem, więc wiem. Trzeba kombinować tak jak Orator pisze :/

Problem w tym że na Olx te karty są stosunkowo nowe i ceny tam są sklepowe jak nowe. Albo ktoś kupił parę miesięcy temu jak chodziła 2000zł to teraz sprzeda 300zł taniej, a w sklepie mam to samo.

 

Problem w tym że wciskają w Polsce ludziom kartę która jest gorsza, a cenowo gdzie indziej miałbym lepszą w tej cenie i to mnie boli.

 

Jest ktoś w stanie załadować stronę nvidia na en-us za dolary? bo ja mam tylko złotówki. Może mój kupel coś ściemnia, albo pomylił z 2060 :)

 

MSRP na stronie Nvidii w USA to $499. Możesz sobie zmienić kraj na dole z prawej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na y2b znalazłem już 3 źródła ( Benchmark, TheSpyHood, Testing Games )gdzie 2070S chodzą po 499-520$ to jest około 2 patyki gdzie np na proline chodzą 2275-2600 czyli 60-100 "zielonych" więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamawiaj z hameryki w takim razie, zapłacisz VAT, cło i wyjdziesz na to samo. Nie przeliczaj nigdy z walutry obcej na złotówki. Zobacz sobie ile RTX Super OC kosztuje na casekingu. Oni też oszukują?

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na y2b znalazłem już 3 źródła ( Benchmark, TheSpyHood, Testing Games )gdzie 2070S chodzą po 499-520$ to jest około 2 patyki gdzie np na proline chodzą 2275-2600 czyli 60-100 "zielonych" więcej...

Sklepy w polsce mają już VAT wliczony w cene, a te w US nie.

 

500$ + 23%VAT = 615$ * 4 zł = 2460zł (+ przesyłka)

 

Z grubsza to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to klient płaci za cło ?

Wiem że w UE jesteśmy zwolnieni z Cła za przesyłki internetowe, a nawet z USA , przecież firma płaci cło za wjazd z towarem za granicę.

 

 

fakt zapomniałem o tym Vat którego nie ma w USA, coś kiedyś czytałem, że sklepy mogą liczyć własny Vat. Nie podoba się 23% Vat to idź gdzie indziej :P

Edytowane przez Konanni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to naturalne, że to klient płaci cło. Sklep ma płacić za to, że jakiś random w egzotycznym kraju tak sobie ubzdurał? Brzmisz teraz jak ci od konsol, którzy bredzą o 25FPS jako maksymalnej widoczności przez oko.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to klient płaci za cło ?

Wiem że w UE jesteśmy zwolnieni z Cła za przesyłki internetowe, a nawet z USA , przecież firma płaci cło za wjazd z towarem za granicę.

 

Każdy towar, który wchodzi do PL spoza wspólnego obszaru celnego UE, musi mieć doliczony VAT, bo to jest podatek który płaci polski klient. Cło to kilka złotówek, ale przy cleniu doliczają ten VAT 23% (od ceny towaru + przesyłki). Zresztą to jest prawidłowość w całej UE, jak popatrzysz na niemiecki albo brytyjski Amazon - ceny są wyższe od tych w USA.

W Stanach nie płacisz podatków, jeśli kupujesz w jednym stanie, a mieszkasz w innym, dlatego im opłaca się kupować na Amazonie (tym amerykańskim), który tak jak było opisane wyżej, pokazuje ceny bez podatków lokalnych.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma cła na GPU z USA, ale ceny w USA są podawane bez VAT więc trzeba doliczyć 23% do ceny.

 

W USA ceny są podawane bez podatków bo każdy stan ma inne stawki co prawda dużo niższe niż w Polsce czy Europie, ale też są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MrAriel

Pracowałem kiedyś na ciężarowce i bez cła opłaconego przez firmę nie mogłem wjechać po za granice PL, więc to trochę inaczej wygląda niż piszesz. Cło opłacasz w kraju, bez tego nie można wywieść towaru. To firma nakłada na ciebie opłaty celne jak już otrzymasz przesyłkę, bo przecież nie będą płacić za kogoś, że sobie coś z zagranicy zamówił ;)

 

Może to trochę inaczej wygląda z paczkami typu aliexperss czy dhl

Edytowane przez Konanni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MrAriel

Pracowałem kiedyś na ciężarowce i bez cła opłaconego przez firmę nie mogłem wjechać po za granice PL, więc to trochę inaczej wygląda niż piszesz. Cło opłacasz w kraju, bez tego nie można wywieść towaru. To firma nakłada na ciebie opłaty celne jak już otrzymasz przesyłkę, bo przecież nie będą płacić za kogoś, że sobie coś z zagranicy zamówił ;)

Może to trochę inaczej wygląda z paczkami typu aliexperss czy dhl

Płyniesz chłopie oj płyniesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile razy jeszcze trzeba napisać, aby ludzie zapamiętali. Na elektronikę tego typu z USA jest 0% cła.

 

Płacimy tylko VAT w Polsce wynosi on 23%, w Niemczech 19% itd.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże znaczenie ma to, jak elektronika sprzedaje się w danym kraju. U nas powoli to się pnie w górę, im więcej sklepy/hurtownie będą sprzedawać tym ceny będą się zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóż działalność i kupuj kompa :-) Wtedy VAT ci opadnie i dochodowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...