Skocz do zawartości
RETR-0

[Problem] Skwierczenie, brzęczenie, nieznośny elektroniczny dźwięk w słuchawkach i okolicach procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

dokładnie 24 stycznia 2020 roku przyszedł do mnie nowiuśki komputer do gier zakupiony na części.

 

 

 

Już po zainstalowaniu systemu i pobraniu Steama oraz CS:GO (do tej gry głównie zakupiony komputer) pojawił się problem. Mianowicie, gdy tylko włączy się grę, pojawia się intensywny, elektroniczny, nieznośny dźwięk w słuchawkach, który nie ustaje. Poniżej podam specyfikacje, a następnie wiele obserwacji i faktów, które może pomogą w diagnozie.

 

 

 

Płyta główna: Gigabyte Z390 Gaming X

 

Procesor: Intel i5-9600KF (chłodzenie: SilentiumPC Grandis 2)

 

Karta graficzna: Palit GTX 1660 SUPER GamingPro 6GB GDDR6

 

Pamięć: ADATA DDR4 16GB 3000MHz CL16

 

Dysk SSD: Crucial BX500 480GB SATA3

 

Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 600W

 

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black

 

 

 

A więc tak:

 

1) Elektroniczny dźwięk, skwierczenie, syczenie, piszczenie, jakby zmiany częstotliwości słychać w słuchawkach już z poziomu pulpitu podczas gdy rusza się myszką. Słychać jakby zmiany wysokości dźwięku, na pulpicie jest to jeszcze bardzo delikatne i do wytrzymania, aczkolwiek już irytujące.

 

 

 

2) Słychać dosłownie każdą czynność, np. podczas ruszania myszką, jak wcześniej wspominałem, słychać zmiany wysokości dźwięku, podczas pobierania plików, słychać także delikatne piszczenie w słuchawkach itp.

 

 

 

3) Problem występuje także na zewnątrz, nie tylko w słuchawkach, ale niemal identyczne dźwięki słychać z okolic procesora, gdy otworzy się bok obudowy i przystawi głowę.

 

 

 

4) Dźwięk niesamowicie wzrasta podczas jakiegokolwiek obciążenia, lecz szczególnie słyszalny jest podczas grania w gry, które są wyświetlane w wielu FPS (np. właśnie CS:GO), wtedy dźwięk staje się już nieznośny, w słuchawkach słychać istne skwierczenie prądu i zmiany częstotliwości, wysokości tegoż elektronicznego dźwięku, to samo dzieje się z zewnątrz, w okolicach CPU.

 

 

 

5) Był reklamowany, została wymieniona płyta główna i procesor i problem nadal występuje.

 

 

 

6) Został oddany do serwisu komputerowego, serwisant podmieniał zasilacz, reinstallował cały system i problem nadal występuje.

 

 

 

7) Nawet gdy kompletnie wyciszy się słuchawki czy głośniki, ale pozostaną one wpięte w wejście jack, to NADAL słychać z nich ten elektroniczny szelest/brzęczenie, tak jakby prąd był nadal przewodzony i słychać jego dźwięk.

 

 

 

8) Wszelkie 'doraźne' rozwiązania typu zmiana wejścia jack, reinstall sterowników, systemu, słuchawek, głośników, ba, nawet gniazdka czy zupełnie pomieszczenia gdzie komputer jest podpięty nic nie zmieniały.

 

 

 

Przyznam, iż jestem już sfrustrowany sytuacją, bo zaraz minie miesiąc i do tej pory tylko tułam się z komputerem po serwisach i reklamacjach, a problem jak występował, tak występuje, może ktoś miły wpadnie na jakiś pomysł.

 

 

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używasz gniazda jack w obudowie czy z tyłu płyty?

 

Jeśli w obudowie to problemem może być złe prowadzenie kabla łączącego płytę główną z gniazdem, najlepiej go odsunąć od wszystkiego w szczególności cewek najdalej jak się da. Problemem może być kabel słabej jakości.

 

Jeśli problem występuje też przy połączeniu do gniazda jack z tyłu bezpośrednio na płycie to gorzej, wtedy prawdopodobnie płyta jest wadliwa, konkretny egzemplarz lub cały projekt lub zasilacz wyjątkowo mocno sieje. Możesz ominąć używając zewnętrznej karty dźwiękowej lub DAC.

 

Google wskazuje na problem z płytą:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używasz gniazda jack w obudowie czy z tyłu płyty?

 

Jeśli w obudowie to problemem może być złe prowadzenie kabla łączącego płytę główną z gniazdem, najlepiej go odsunąć od wszystkiego w szczególności cewek najdalej jak się da. Problemem może być kabel słabej jakości.

 

Jeśli problem występuje też przy połączeniu do gniazda jack z tyłu bezpośrednio na płycie to gorzej, wtedy prawdopodobnie płyta jest wadliwa, konkretny egzemplarz lub cały projekt lub zasilacz wyjątkowo mocno sieje. Możesz ominąć używając zewnętrznej karty dźwiękowej lub DAC.

 

Google wskazuje na problem z płytą:

 

Problem występuje i z przodu i z tyłu, ale z tyłu jest O WIELE głośniej. Powiem tak - komputer obecnie jest w serwisie, gdzie miał być rozbierany i sprawdzany, ale teraz widzę na 99%, że jest to wina całego projektu Z390 Gigabyte'a, ponieważ na anglojęzycznych forach naprawdę postów o tym jest cała masa (dzięki za naprowadzenie), zresztą tak jak wspominałem - płytę reklamowałem, przyszła nowa i jest TO SAMO i także na nowej płycie słychać ten dźwięk z zewnątrz. Interesowałby mnie ten DAC, jesteś w stanie coś doradzić konkretnego? Czy problem na 100% zostanie ominięty i w słuchawkach ustąpi ten trzask, będzie można normalnie grać? Ponieważ komputer działał normalnie, jedynie ten uciążliwy dźwięk, jak kamień w bucie.

 

https://www.komputronik.pl/product/154995/audiotrak-maya-u5.html - takie coś miałoby sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktokolwiek zna się choć trochę na sprawie i ma do polecenia zewnętrzną kartę dźwiękową lub DAC do 200-300zł, to byłbym wdzięczny za ostatnią pomoc. Nie zależy mi na jakiejś niesamowitej jakości, chcę po prostu uporać się z nieszczęsnym skwierczeniem w słuchawkach, dzięki z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to możliwe to ja bym zaczął od reklamacji płyty ale nie u producenta a u sprzedawcy z tytułu niezgodności z umową do uzyskania zwrotu kasy i kupił coś co działa poprawnie. Po co mieć bubla skoro można mieć pełnosprawną płytę?

 

Z kartą dźwiękową nie pomogę ale jest na pclab dział audio, tam padają propozycje.

 

Co do DAC, dwie propozycje:

DAC-X6 - komplet portów wejściowych, w tym optyczne więc można podpiąć np.konsolę, trochę mocniejszy wzmacniacz słuchawkowy

FiiO 10k - mniejsze szumy, lepszy dźwięk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - na anglojęzycznych forach (dzięki jeszcze raz menel00 za naprowadzenie) jest cała MASA identycznych zgłoszeń na tę konkretną płytę główną Gigabyte Z390 Gaming X. Trochę poczytałem, jedni piszą, że uznają reklamację (tak jak mi uznali i przysłali model z tą samą wadą :D), drudzy, że producent odsyła płyty i mówi, że wszystko jest w porządku... Sprawdzałem już płytę na wiele sposobów, nie sprawia żadnych problemów oprócz tego dźwięku, więc postanowiłem ominąć problem kupnem zewnętrznej dźwiękówki i teraz jest OK. Jak się spieprzy w przyszłości, to jest gwarancja. Także problem "rozwiązany", zamykam i dziękuję menel00.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Zamykać można, tylko nie skazywać prawomocnie. O 0,8%, może mniej (wojna cenowa marketów). Do góry pójdzie po uwolnieniu cen prądu, nie wiadomo o ile bo to zmienny rynek ale i tam ceny się raczej normują/spadają.  
    • Na początku po 4 godzinkach gdzieś miałem spotkanie z gryfem, ale musiałem spierdzielić, za mocny był dla mnie i ziomków. Pograłem teraz i znowu go spotkałem i wskoczyłem na niego i odleciał z 300 metrów dalej 😅Wylądował pikując w dół, zostało mu dalej półtora paska i by leżał, ale skubaniec uciekł
    • RX 6700 XT do  ryzena 5 2600.  Mocny strzał w stopę? za pół roku kupię jakiś lepszy procek( najniższa krajowa here )   Do tego psu XPG Pylon 650W Udzwignie?
    • Oj tak, oj tam, nie wiem co zmywakowi znowu się wylało dla zdobycia oglądalności, ale brytyjskie szkoły dobre są....problem w tym, że nie wszystkie  UK to kraj z dużym rozwarstwieniem społecznym i to będzie widoczne także i w szkolnictwie.  Jeżeli się mieszka w tzw councilówce (osiedle domów socjalnych, posiadanych przez lokalne władze i wynajmowanych długoterminowo lokatorom z niskimi dochodami poniżej wartości czynszów komercyjnych) i daje dzieciaka do szkoły w councilówce, a do tego zaniedbuje go tak samo, jak zaniedbują swoje g*****niaki councilowi obywatele, to rzeczywiście, w przyszłości takie dziecko wyrośnie najprawdopodobniej na kolejnego councilowego obywatela z aspiracjami co najwyżej na poziomie bycia lokalnym przedstawicielem firmy farmaceutycznej sprzedającej znieczulające życiowo specyfiki    Dziecko zadbane, wychowane będzie mogło dużo osiągnąć. Prawie wszystko, bo do wszystkiego to niestety trzeba wysłać dzieciaka do jakiegoś Eton College czy cóś. Tam może nie będzie już bardziej mądrzejsze, ale nabędzie kontaktów
    • Chyba Godzillę junior - trochę mała. Ta "losowość" jest świetna w tej grze. Walczyłem ze smokiem i zaraz podleciał gryf i nawzajem się naparzali. Oczywiście wykorzystałem sytuację i pojąłem walkę z dwoma przeciwnikami. Albo jechałem bryczką i gryf wleciał w nią i rozwalił na strzępy czy cyklop, który wpadł do miasta. Dużo takich podobnych akcji jest w tej grze. Nawet jeśli są to tylko skrypty, to nie widziałem czegoś podobnego w innych grach.   Dialogi jeszcze by przeszły, ale nazwy przedmiotów i umiejętności wolałbym mieć oryginalne. Może wyglądają takie akcje śmiesznie i jak był bug, ale dla mnie właśnie czyni tę grę wyjątkową. Lubię to.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...