Skocz do zawartości
Eschaton

Wydajność GTX 1080 w grach, a szybkość PCI-E

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jeśli komuś chce się czytać, to poniżej jest cała historia. Jeśli nie to można skoczyć do TL;DR. :)

 

Otóż wykopałem ostatnio mnóstwo starego sprzętu, którego część postanowiłem sprzedać, a część ponownie wykorzystać, bo stwierdziłem, że niewiele trzeba, żeby przekształcić go w pełny, działający komputer.

Pochodziłem więc trochę po Allegro, ponegocjowałem i kupiłem sobie m.in. i5-tkę 4690K i Noctuę NH-D14 w całkiem fajnych cenach.

 

Jednak komputerów nie tykałem od około pięciu lat no i nie pomyślałem, że w ogóle mogą istnieć jakieś problemy z kompatybilnością mechaniczną chłodzenia.

Mam płytkę MSI Z97M Gaming (mATX) i okazuje się, że to coś do montażu wentylatorów na chłodzeniu (te metalowe zaciski, czy jak to tam nazwać) dosłownie o 2-3 mm zahacza o to szybsze złącze PCI-E (x16).

Jeśli chciałbym zostawić sobie Noctuę to musiałbym grafikę zamontować w złączu (wymiar x16), które maksymalnie działać może z szybkością x8 (i nie, nie da się tego przełączyć w BIOSie, bo tak to jest spięte elektrycznie - połączenia x16 w nim po prostu nie ma).

 

TL;DR

 

I teraz nasuwa się pytanie - czy w perspektywie najbliższych pięciu lat może (jest duża szansa) zacząć mieć większe znaczenie to czy grafika siedzi w x8 czy x16?

Na chwilę obecną, z tego, co wyczytałem w internecie, wygląda na to, że różnic między grafiką w x8, a w x16 w wydajności w grach nie ma (granice błędu pomiarowego).

 

 

P.S. Tak, wiem, technicznie rzecz biorąc to proszę o wróżenie z fusów, ale uważam, że jeśli się obserwuje zmiany czegoś wystarczająco długo, można z dobrym przybliżeniem określić stan tego czegoś w przyszłości.

Proszę tylko o tak zwany "educated guess" i przede wszystkim poważną odpowiedź - nie mam nastroju do czytania kpin z tego rodzaju pytań (zwłaszcza w postaci sarkazmu) setny raz :) ...

 

Opcje są tylko takie: sprzedać Noctuę po zaniżonej cenie (żeby się jej pozbyć) i kupić jakieś wodne AiO lub przestawić rzeczy na płycie lub kupić inną płytę i sprzedać tę.

Nie przewiduję upgrade'u w nadchodzących latach.

Edytowane przez Eschaton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałem i oglądałem porównania na podobny temat. Wniosek pci-e 3.0 x4 w okolicach 96 procent wykorzystuje gtx 1080 więc nie ma tragedii. Skoro masz pci-e 3.0 x8 to tym bardziej będzie okej. Lepszej karty graficznej do tego procesora nie ma sensu pakować więc pci-e 3.0 x16 będzie tobie zbędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnic nie ma, przynajmniej żadnych widocznych. Ale jeśli ma Cie to dręczyć to proponuje : wystawic ta noctue za podobne pieniądze co kupiłeś, a w miedzy czasie korzystać ze slotu x8. Jak sprzedaż chłodzenie to kupisz sobie pasujący cooler albo aio. Ot :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje tl;dr jest długości reszty posta. To chyba nie na tym polega :E

 

Co do meritum, jak już koledzy napisali, nie masz się czym przejmować. Dużo prędzej zabraknie mocy obliczeniowej niż przepustowości magistrali. Za 5 lat ta i5 raczej zbyt użyteczna nie będzie. Tu masz gołe 4 rdzenie i chociaż na dzisiaj jest to jeszcze wciąż bardzo dobra opcja, to właśnie zaczyna się odchodzenie 4C/4T do lamusa. I pewnie będzie to raczej żwawa wycieczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje tl;dr jest długości reszty posta. To chyba nie na tym polega :E

 

Life hack: po prostu dopiszę gdzieś "P.S." :E

 

Co do i5 to wygląda na to, że po zmianie pasty i delidzie będę w stanie wyciągnąć z niej jeszcze kilkaset MHz ;).

Mam jeszcze laptop z i7 8750H i w benchmarkach wychodzi, że ta i5-tka ma 3/4 jej mocy, także na razie wygląda to dobrze.

No i nie sądzę, żeby wielu developerów się rzuciło na obsługę większej liczby wątków podczas tych ostatnich lat :)

 

Serdeczne dzięki za bardzo sensowne odpowiedzi! Tyle chciałem wiedzieć, pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie byłem zadowolony z połączenia i5-4670k 4.6 z gtx 1080 przy qhd w battlefield 1 karta chodziła w 70 procentach no i o wiele większe spadki aniżeli po przejściu na nowszą platformę z ddr4. Jeśli nie będziesz grał w gry siedzące na CPU to będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Life hack: po prostu dopiszę gdzieś "P.S." :E

 

Co do i5 to wygląda na to, że po zmianie pasty i delidzie będę w stanie wyciągnąć z niej jeszcze kilkaset MHz ;).

Mam jeszcze laptop z i7 8750H i w benchmarkach wychodzi, że ta i5-tka ma 3/4 jej mocy, także na razie wygląda to dobrze.

No i nie sądzę, żeby wielu developerów się rzuciło na obsługę większej liczby wątków podczas tych ostatnich lat :)

 

Serdeczne dzięki za bardzo sensowne odpowiedzi! Tyle chciałem wiedzieć, pozdrawiam :)

Ja sam wymieniłem i5 4690k 4,4ghz, na i7 4770 i w takim AC czy RDR2, różnica w stabilność fps niesamowita. I5 to już odchodzi di lamusa, w starszych grach jeszcze da radę ale w nowszych tytułach jednak 4 wątki to mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jw, prędzej ci procesor zblokuje tą kartę, niż jej zabraknie przepustowości przez pcie x8 (nawet x4 do tego cpu pewnie by starczało)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę Ci swoją historię co do PCIe.

Mam płytę MSI G46, która posiada złącze PCIe x16, oraz x8. Miałem swego czasu w x16 wpiętą 750Ti. Wszystko ładnie pięknie, ale musiałem zamontować jakiś kontroler na pcie, nie pamiętam już jaki. Po zamontowaniu go w złączu na pcie 8, górne złącze gdzie pracowała grafika automatycznie przeszło w tryb x8. Długi czas nie wiedziałem dlaczego mam dziwne jazdy z grafiką, przycinki, spadki klatek itd. Dopiero przez głupotę i przypadek kiedy przeglądałem opcje biosu zobaczyłem w jakim trybie pracuje, i musiałem przeorganizować karty rozszerzeń.

 

Do czego chciałem nawiązać, że czasem, można poczuć spadek wydajności lub dziwne objawy kiedy karta pracuje zamiast x16 to w x8. Przynajmniej ja tak miałem w tej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sam wymieniłem i5 4690k 4,4ghz, na i7 4770 i w takim AC czy RDR2, różnica w stabilność fps niesamowita. I5 to już odchodzi di lamusa, w starszych grach jeszcze da radę ale w nowszych tytułach jednak 4 wątki to mało.

 

Dzięki za info! Na razie jednak używane i7 są kilkakrotnie zbyt drogie.

Cenę 4690K musiałem negocjować, żeby wskrzeszanie starego sprzętu się opłaciło.

W mojej opinii to, ile ludzie chcą za ten sprzęt na Allegro jest kompletnie nieracjonalne.

Zwłaszcza w porównaniu do nowego sprzętu. Taka 4790K to koszt 750+ zł, a to raptem 4C/8T.

Już nowy Ryzen 6C/12T poprzedniej generacji jest tańszy. Ja bym za 4790K dał max 400 zł, no, ale prędzej bym został wyśmiany niż ktoś na to poszedł.

Edytowane przez Eschaton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za ile kupiłeś tą i5 4690k?

Ja w grudniu swoją sprzedałem za 330zl i dopłacając 70 kupiłem i7 4770 nonK. Więc dla mnie dopłata była znikoma, a efekt bardzo zadowalający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za ile kupiłeś tą i5 4690k?

Ja w grudniu swoją sprzedałem za 330zl i dopłacając 70 kupiłem i7 4770 nonK. Więc dla mnie dopłata była znikoma, a efekt bardzo zadowalający.

 

Wynegocjowałem na 250 zł. Wszyscy sprzedają za 320 zł - 360 zł. Pomijam fakt morderczej prowizji Allegro (~10%)...

Zależy mi na wersji K ze względu na, co prawda szczątkową, ale zawsze jakąś dodatkową moc obliczeniową.

No nic, może za rok się coś zmieni i ceny będą bardziej rozsądne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice między PCIe 3.0 x8 a 3.0 x16 są w granicach błędu pomiarowego(spadek fps będzie co najwyżej o 2-3 fps),więc nie ma się o co martwić.

 

Mam płytę MSI G46, która posiada złącze PCIe x16, oraz x8. Miałem swego czasu w x16 wpiętą 750Ti. Wszystko ładnie pięknie, ale musiałem zamontować jakiś kontroler na pcie, nie pamiętam już jaki. Po zamontowaniu go w złączu na pcie 8, górne złącze gdzie pracowała grafika automatycznie przeszło w tryb x8. Długi czas nie wiedziałem dlaczego mam dziwne jazdy z grafiką, przycinki, spadki klatek itd. Dopiero przez głupotę i przypadek kiedy przeglądałem opcje biosu zobaczyłem w jakim trybie pracuje, i musiałem przeorganizować karty rozszerzeń.

Na 970A-G46 masz PCIe 2.0 w konfiguracji x16 i x8,jak zresztą na każdej płycie na AM3+ jest PCIe 2.0.

Jak masz FX-8370E to ta płyta jest wystarczająca,choć wątpię żebyś nie miał OC przy GTX 1070 :hmm:

 

Na razie jednak używane i7 są kilkakrotnie zbyt drogie.

i7 są drogie,bo jeszcze dają radę w przeciwieństwie do i5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7 są drogie, bo jeszcze dają radę w przeciwieństwie do i5

 

Żaden argument. Te i7 mają 6 lat! Za takie pieniądze można kupić dużo mocniejszy, nowy sprzęt. Na przykład w cenie 4790K jest Ryzen 5 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden argument. Te i7 mają 6 lat! Za takie pieniądze można kupić dużo mocniejszy, nowy sprzęt. Na przykład w cenie 4790K jest Ryzen 5 3600.

Fakt,w cenie i7 4790K jest Ryzen 5 3600,który będzie od 4790K lepszy,lecz Intel to Intel

 

Tak samo z kartami NV,np.w cenie GTX 1070 można czasem trafić na Vega 56,który będzie od 1070 wydajniejszy,tylko trzeba się godzić na pobór prądu oraz konieczność zrobienia UV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lecz Intel to Intel

 

A co to znaczy? W czym niby Intel jest lepszy teraz? 5% w grach?

Ryzeny, zwłaszcza nowe, w niczym nie ustępują Intelowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na 970A-G46 masz PCIe 2.0 w konfiguracji x16 i x8,jak zresztą na każdej płycie na AM3+ jest PCIe 2.0.

 

Owszem, ale po użyciu obu złącz PCIe x16/x8 obydwa przechodziły w tryb x8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...