Skocz do zawartości
PeterQ

SSD TLC SATA3 vs SSD QLC NVMe

  

11 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki dysk SSD jest lepszy pod względem wyjdajności i żywotności?

    • QLC NVMe
      1
    • TLC SATA 3
      10


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nie wiem co wybrać. Czy iść w QLC z protokołem NVMe czy TLC z SATA3? Oba dyski są podobnie wycenione. Nie wiem co będzie bardziej wydajne i mniej awaryjne. A może coś innego polecicie? Dokładniej zastanawiam się pomiędzy Crucialem MX500 500 GB a Intelem 660p M.2 NVMe 512 GB. Do listy zainteresowań dodam jeszcze Samsunga 500GB 2,5" SATA SSD 860 EVO, tylko nie wiem czy warto do niego dopłacać 30 zł względem Cruciala.

 

 

Pozdrawiam,

PeterQ

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pojemnosci ~500GB lepiej brac Cruciala MX500/Samsunga 860. Zakup Intela 660p nabiera dopiero sensu przy 2TB ze wzgledu na ogromny cache (~170GB).

Ewentualnie mozna isc w Kingstona KC600 lub Plextora M8V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a co z tanimi dyskami NVMe na TLC? Np. ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro? Może warto trochę dołożyć? Różnica 80 zł względem MX500 nie jest duża.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SX8200 jest jednym z najszybszych dyskow. Przy normalnym uzytkowaniu komputera roznicy co prawda nie zauwazysz, ale jesli chcesz to mozesz dolozyc dla spokoju ducha ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Do ADATY przyznam się, że nie mam jakoś zaufania. Dlaczego? Po prostu nigdy nie miałem styczności z ich produktami, a dodatkowo szwagier miał taki dysk (nie wiem jaki model, jeden z najtańszych) i często mu się psuł. Zauważyłem, że tych dysków na TLC z NVMe jest sporo tylko nie wiem, których unikać. Zapewne są rodzynki ze słabym kontrolerem, których należałoby unikać. Na pclabie nie ma żadnych testów. Może warto taki przeprowadzić? Wielki test porównawczy w którym porównalibyśmy najlepsze dyski SSD SATA (Crucial MX500 i Samsung 860 EVO) z tanimi NVMe TLC i QLC.

Jest tego tak dużo, że nie wiem czego unikać.

 

 

Są jeszcze tańsze dyski TLC NVMe, ale pewnie mają tragiczny kontroler?

 

- HP 512GB M.2 PCIe NVMe EX920

- Plextor 512GB M.2 PCIe NVMe M9PeGN

- Plextor 512GB M.2 PCIe NVMe M9PeG

 

W cenie ADATY:

- Lite-On 512GB M.2 PCIe NVMe MU X1

 

Droższy od ADATY:

- Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000

 

Tak samo część dysków widzę jest na kościach TOSHIBY. Wydaje mi się, że to są słabe kości? Czy na to też zwracać uwagę? Ktoś coś wie więcej, który z producentów ma wydajniejsze kości?

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pclabie jest masa takich testow - poszukaj.

HP EX920 to odpowiednik Intela 760p. Dobry kontroler i bardzo szybki dysk.

Plextor M9Pe - jest OK ale Intel 760p lepszy.

Kingston A2000 - jak wyzej.

Kingston KC2000 - najszybszy. Szybszy niz Samsung 970EVO. Oczywiscie swoje kosztuje.

HP EX950 czyli EX920 z nastepna iteracja tego samego kontrolera - rowniez ultra szybki.

Samsung 970EVO - ultra szybki ale sie strasznie grzeje.

Samsung 970EVO+ - jak wyzej ale sie nie grzeje.

 

Z tym ze jesli nie obrabiasz filmow w 4K, czy tez nie edytujesz na wielu warstwach 1000+ stackowanych zdjec czy tez inne wymagajace rzeczy - to ta dyskusja jest czysto akademicka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Właśnie nie wiem czy wykorzystam potencjał tego dysku. Co będę robił? Granie, programowanie, przeglądanie neta.

Nie obrabiam żadnych filmów i nie zamierzam tego robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sprawdzenia parametrów dysków polecam:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1B27_j9NDPU3cNlj2HKcrfpJKHkOf-Oi1DbuuQva2gT4/edit#gid=0

 

 

Z QLC dałbym sobie spokój zwłaszcza przy tak małych pojemnościach. Jak iść w oszczędności jest Micron 1300 1TB za 390 zł w DigiCompie, a w wydajność to NVME na TLC.

Jakiś Corsiair MP510, Adata SX8200, PNY XLR8 CS3030.

HP EX920 też jest spoko dyskiem, kupiłem za grosze dla rodziców do domowego kompa i śmiga bardzo przyzwoicie.

Co ważne, czy dysk SATA czy NVME to aby miał bufor ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...