Skocz do zawartości
Equisetum

Kilka pytań odnośnie podkręcania ryśka 3600 na b450 Asusa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam kilka pytań odnośnie podkręcania 3600. Generalnie naoglądałem się filmów, poradników i mam spory mętlik w głowie. Na razie testowo bez ruszania stockowych napięć i innych ustawień ustawiłem 4,1 Ghz i jest stabilny. I teraz tak, ludzie mówią, żeby nie podnosić za bardzo napięć tego procka, a najlepiej w ogóle tego nie robić. Zastanawiam się jak to ugryźć, czy próbować wymaksować stabilne zegary przy obecnych napięciach i na tym poprzestać? Chłodzę go AiO 280 mm i temperatury w strestestach to okolice 75 a przy normalnym użytkowaniu 65 natomiast średnie temperatury są jeszcze sporo niższe. Inna sprawa to RAM, mam Crucial Ballistix sport red 3000 mhz cl 15 i bez ruszania timingów ustawiłem go na 3200 mhz i jest stabilny. Nie bardzo wiem czy pakować się w timingi czy po prostu znaleźć maks który na tych timingach pójdzie stabilnie.

 

Ogólnie jestem dość zielony jeśli chodzi o podkręcanie i nie mam zamiaru wyciskać z procka ostatnich soków, ale głupio tak nie podkręcać, skoro AMD daje taką możliwość a chłodzenie na to pozwala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie zalinkowałeś filmów z poradnikami podkręcania XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie zalinkowałeś filmów z poradnikami podkręcania XD

Ty, a może jeszcze wpaść do ciebie?

 

Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, poradniki obejrzałem wszystkie możliwe nawet od Linusa, ale pojawiają się w nich sprzeczne informacje i w gruncie rzeczy jeden kombinuje z voltażem i maksuje zegary a drugi mówi, że to idiotyzm i zaleca jedynie undervolting, a trzeci mówi żeby OC robić bez ingerowania w zasilanie do granicy stabilności. Chciałem tutaj dopytać, ale szkoda czasu. Na marginesie, powinni w szkole wprowadzić jakiś przedmiot co by uczył wyczuwania sarkazmu. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustal sobie maksymalną granicę napięcia np. 1.3V no i próbujesz dać 4.2GHz, jak daje radę to możesz próbować wyżej, jak nie to niżej czyli 4.1. U mnie najbardziej sensowne ustawienie to 4.1GHz na 1.28V bo mam kiepską sztukę, ale są osoby co przy takim napięciu robią 4.4GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, poradniki obejrzałem wszystkie możliwe nawet od Linusa, ale pojawiają się w nich sprzeczne informacje i w gruncie rzeczy jeden kombinuje z voltażem i maksuje zegary a drugi mówi, że to idiotyzm i zaleca jedynie undervolting, a trzeci mówi żeby OC robić bez ingerowania w zasilanie do granicy stabilności. Chciałem tutaj dopytać, ale szkoda czasu. Na marginesie, powinni w szkole wprowadzić jakiś przedmiot co by uczył wyczuwania sarkazmu. Pozdrawiam.

No, zwłaszcza w słowie pisanym. :lol2:

 

Gwarantuję Ci że tutaj inaczej nie będzie, ilu użytkowników, tyle opinii a każdy opierając się o jakieś informacje, koniec z końcem ustawia profesor zależnie od jego możliwości i "pod siebie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, zwłaszcza w słowie pisanym. :lol2:

 

Gwarantuję Ci że tutaj inaczej nie będzie, ilu użytkowników, tyle opinii a każdy opierając się o jakieś informacje, koniec z końcem ustawia procesor zależnie od jego możliwości i "pod siebie"

Tylko jak ktoś nie ogarnia tego to wychodzą takie tematy... Następny Wpotrzebie i tyle, jego posty, tematy mówią same za siebie, a Wy się niepotrzebnie produkujecie...

 

Ps

 

Profesor klasyczny ":)

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, zwłaszcza w słowie pisanym. :lol2:

 

Gwarantuję Ci że tutaj inaczej nie będzie, ilu użytkowników, tyle opinii a każdy opierając się o jakieś informacje, koniec z końcem ustawia profesor zależnie od jego możliwości i "pod siebie"

Tylko jak ktoś nie ogarnia tego to wychodzą takie tematy... Następny Wpotrzebie i tyle, jego posty, tematy mówią same za siebie, a Wy się niepotrzebnie produkujecie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja niestety nie z pokolenia ”XD" to się czasem głupio łapę i odpowiadam. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustal sobie maksymalną granicę napięcia np. 1.3V no i próbujesz dać 4.2GHz, jak daje radę to możesz próbować wyżej, jak nie to niżej czyli 4.1. U mnie najbardziej sensowne ustawienie to 4.1GHz na 1.28V bo mam kiepską sztukę, ale są osoby co przy takim napięciu robią 4.4GHz

 

Dzięki wielkie za jedyną normalną odpowiedź. Dokładnie tak zrobiłem, na 1,3V i 4,2 Ghz jest stabilnie, więc nie będę kombinował dalej. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, bo ja już nie rozumiem a też nie mam czasu na oglądanie masy poradników, by dowiedzieć się czegoś kto może mi w moment coś wytłumaczyć. Próbując zrobić manualne OC poprzez UEFI na offsecie to i tak daje mi ciągle stałe napięcie na cepa, jak próbuję te wszelkie PBO z poziomu programu to dawkuje mi vcore do 1.46, z momentami na przeskok do 1.5.

 

 

Jak do cholery zrobić tak, by offset był sterowany przeze mnie? W sensie, offsetem chcę dojść do 1.3v, manualnie* 4.2 ghz @ 1.27v nie sypie mi. Mobo B450-A Pro Max, Ryzen 3600

 

Edit:

* manualnie miałem na mysli stałe napięcie, bo pomimo ustawiania OFFSETU w mobo, daje mi stałe tak jak na początku posta wytłumaczyłem, gdy ustawię sztywno 4200 w UEFI. Domyślam się, że muszę w UEFI to PBO zrobić a nie z poziomu programu, tylko weź ktoś wytłumacz co na szybko ustawić, by mieć ten offset.

 

edit;

ustawiłem jakiś amd overclock i tam offset i teraz jest chyba ok

Edit2:

Dałem AMD overclock, 1,27v + jakiś offset od tej opcji. Stoi dobrze na 4200mhz, ale ten offset działa tak po uju :E spada w totalnym idle, a i tak 90% stałe 1.27v

Jakby ktoś chciał jakoś doradzić co mogę poustawiać byłoby miło

Edytowane przez ThiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się udało na 1,3V ustawić stabilne 4.3Ghz ale chyba mi się dobrą sztuka trafiła, ewentualnie kwestia płyty x570

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mi się udało na 1,3V ustawić stabilne 4.3Ghz ale chyba mi się dobrą sztuka trafiła, ewentualnie kwestia płyty x570

Kwestia samego procesora, moj nie jest w stanie zrobić pełnych 4.2 stabilnych nawet na 1.37v bo mam kupiony po premierze.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko bo komp a właściwie płyta wróciła z serwisu i muszę na nowo wszystko kręcić, a miedzy czasie naoglądałem się kupy filmików o kręceniu i mam lekki mętlik w głowie co najlepsze ?

Obecnie puściłem mojego rysia5 3600 na 1.285(płyta daje 1.3) na @4.1 przy temperaturze po 10 min 81 stopni C w occt małe dane z avx2.

Kwestia czy jest sens dalej schodzić z napięciem i jak to wygląda z oc przez minusowy offset bo tego nie kumam?

Ustawić jakieś LLC ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko bo komp a właściwie płyta wróciła z serwisu i muszę na nowo wszystko kręcić, a miedzy czasie naoglądałem się kupy filmików o kręceniu i mam lekki mętlik w głowie co najlepsze ?

Obecnie puściłem mojego rysia5 3600 na 1.285(płyta daje 1.3) na @4.1 przy temperaturze po 10 min 81 stopni C w occt małe dane z avx2.

Kwestia czy jest sens dalej schodzić z napięciem i jak to wygląda z oc przez minusowy offset bo tego nie kumam?

Ustawić jakieś LLC ?

Po pierwsze to nie testować małych danych bo masz nierealnie duże temperatury przez to, testuj duże dane lub bez AVX jak przejdzie 5 minut to nigdzie się nigdy nie wysypie

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...