Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W nowym komputerze niemal od początku coś mi burczało, przypominając dźwięk pracującego, mielącego HDD. Po serii testów udało mi się zidentyfikować problem - SilentiumPC Fortis 3 na procesorze.

Filmik, hałas słychać od 7 sekundy:

Jeszcze jeden filmik:

 

Teraz pytanie: ten typ tak ma i trzeba się przyzwyczaić, próbować coś dokręcać (komputer zamawiałem z usługą złożenia, wszystko wydaje się dobrze przytwierdzone), oddawać i wziąć inny, reklamować?

Procesor Ryzen 3600 wydaje się być dobrze chłodzony mimo hałasów, w stresie osiąga do 70 stopni, w spoczynku skacze między 35-45.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym najpierw sprawdził, czy wentylator jest dobrze zamocowany na chłodzeniu, być może spadła zapinka i hałasuje nie wentylator, a jego obudowa uderza o wieżę. Można też odpiąć całkowicie i przysłuchać się jak pracuje łożysko, to też może być przyczyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jesteś pewny że dźwięk wydaje wentylator z Fortisa? Niekoniecznie musi to być jego wina, warto to dokładnie sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny że dźwięk wydaje wentylator z Fortisa? Niekoniecznie musi to być jego wina, warto to dokładnie sprawdzić.

Na tyle, na ile jestem w stanie to sprawdzić:

wyłączyłem wentylator obudowy, który jest zaraz za Fortisem - dźwięk nadal się pojawiał;

odłączyłem HDD;

zwiększyłem obroty Fortisa i jak pojawił się dźwięk zastopowałem go na chwilę palcem - dźwięk ustał;

dźwięk słychać najczęściej gdy wzrastają lub maleją obroty wentylatora (ale nie tylko).

 

Chętnie jednak przygarnę inne sposoby przetestowania tego, domowymi metodami z nikłą chęcią do rozkręcania PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tobie chodzi o ten dźwięk wibracji blachy a nie buczenie prawda? to co w 7 sekundzie na 1 filmie, też to miałem i na fortisie obecnym i u klienta na ferze, te chłodzenia tak mają że wentyl wibruje i przenosi to na blache, nie wiem jak ale udało mi się to u siebie zniwelować do 0 i to na oryginalnym wentylatorze, za którymś razem jak odpiąłem zapinki i zamocowałem wentylator od nowa przestało, teraz mam noctue na fortisie i za pierwszym założeniem było ok i ten dźwięk nie występuje, Jak miałem BQ SW3 120 to też za pierwszym założeniem było ok i ten dzwięk nie występował. Próbuj dokręcić pierwszy fin maskujący ten czarny lżej/mocniej i to samo z zaczepami do wentylatora reguluj może ci się uda tak jak mi :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tobie chodzi o ten dźwięk wibracji blachy a nie buczenie prawda? to co w 7 sekundzie na 1 filmie, też to miałem i na fortisie obecnym i u klienta na ferze, te chłodzenia tak mają że wentyl wibruje i przenosi to na blache, nie wiem jak ale udało mi się to u siebie zniwelować do 0 i to na oryginalnym wentylatorze, za którymś razem jak odpiąłem zapinki i zamocowałem wentylator od nowa przestało, teraz mam noctue na fortisie i za pierwszym założeniem było ok i ten dźwięk nie występuje, Jak miałem BQ SW3 120 to też za pierwszym założeniem było ok i ten dzwięk nie występował.

Tak, to od 7 sekundy, takie metaliczne buczenie czy jak to tam nazwać.

 

Próbuj dokręcić pierwszy fin maskujący ten czarny lżej/mocniej i to samo z zaczepami do wentylatora reguluj może ci się uda tak jak mi :E

Dokręcić co i gdzie? :D

 

Zdjąłem wentylator i zamontowałem ponownie, może trochę pomogło, ale nadal słychać. Z założeniem ponownym wentylatora męczyłem się ze 30 minut :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to od 7 sekundy, takie metaliczne buczenie czy jak to tam nazwać.

 

 

Dokręcić co i gdzie? :D

 

Zdjąłem wentylator i zamontowałem ponownie, może trochę pomogło, ale nadal słychać. Z założeniem ponownym wentylatora męczyłem się ze 30 minut :D

To nie jest wada twojego chłodzenia bo miałem w rękach 2 fery i swojego fortisa i wszystkie te 3 chlodzenia od SPC miały ten objaw i te fery do dziś mają :D tylko u siebie grzebałem tyle aż to wyeliminowałem, dokręcić można ten czarny fin masz tam na klucz imbusowy śrubki sprawdź czy jak to poregulujesz trochę to się nie poprawi :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wada twojego chłodzenia bo miałem w rękach 2 fery i swojego fortisa i wszystkie te 3 chlodzenia od SPC miały ten objaw i te fery do dziś mają :D tylko u siebie grzebałem tyle aż to wyeliminowałem, dokręcić można ten czarny fin masz tam na klucz imbusowy śrubki sprawdź czy jak to poregulujesz trochę to się nie poprawi :E

Czyli ten typ tak ma. Pokombinuję jeszcze, ale napiszę też do x-komu i zapytam czy nie będzie problemów ze zwrotem.

Co zamiast niego wziąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na swoim chlodzeniu SPC za 100zl zadnych brzekow nie mam :D:E

Musicie miec peszek :E :E

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten typ tak ma. Pokombinuję jeszcze, ale napiszę też do x-komu i zapytam czy nie będzie problemów ze zwrotem.

Co zamiast niego wziąć?

Sprawdz sobie przy jakich obrotach się to robi i czy na mniejszych nie jest ok, u mnie wpadało w wibracje w okolicy 1150rpm na 1100 było ok i na +1200 też było ok :E moża też pokombinować aby podkleić jakąs cieńką gumę na wentylator w tych miejscach co dotyka radiatora

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, działam na spartanach, ferach etc. i nawet sam mam w kompie Fortisa. Spotkałem się z tym tylko raz jak zapinki były źle założone :D

 

Gdyby wina była bezpośrednio w coolerze, to dźwięk występowałby ciągle moim zdaniem. Spróbowałbym ponownego montażu coolera, ale jak Pan Bóg nakazał :D

Edytowane przez Danny0701

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator zamontowałem ponownie. Jeśli mam montować na nowo całe chłodzenie, to wolę chyba kupić coś lepszego i mieć kolejne 2 tygodnie na testy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie fortisa masz duzo lepiej wykonanego i chlodzącego, dwuwieżowego Gelida Phantom , polecam

 

W komplecie dobra pasta Gelid Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie fortisa masz duzo lepiej wykonanego i chlodzącego, dwuwieżowego Gelida Phantom , polecam

 

W komplecie dobra pasta Gelid Pro

A polecisz coś, co jest dostępne w x-komie? Mam odbiór na miejscu, co daje też łatwość w przypadku zwrotu lub reklamacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie fortisa masz duzo lepiej wykonanego i chlodzącego, dwuwieżowego Gelida Phantom , polecam

 

W komplecie dobra pasta Gelid Pro

Z testów widzę, że Gelid jest głośniejszy od Fortisa, możesz mi to zweryfikować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Fortis 3 HE1425 i sprawuje się świetnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update sytuacji, gdyby ktoś miał podobny problem: napisałem do SPC, stwierdzili że to prawdopodobnie źle wyważony wentylator (faktycznie przy wysokich obrotach jak się go delikatnie dotknie to czuć, że się trzęsie), mają dosłać sam wentylator do wymiany. Zobaczymy czy to pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałeś im jakiś film czy uwierzyli na słowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem oba filmiki i poprosiłem o radę co robić. Miałem już zamówiony inny cooler, ale anulowałem zamówienie, skoro wymiana wentylatora może pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej staje przy swoim i twierdzę że jest to kwestia mocowania, wczoraj zdjąłem noctuę która kosztuje 130zł i później jak założyłem to znów miałem ten dźwięk jak kiedyś na początku przy sigmie, odpiąłem zaczepy zapiąłem jeszcze raz i już nie brzęczy przy wchodzeniu na wyższe obroty, pewnie ci odpisali o wyważeniu wentylatora bo coś musieli :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej staje przy swoim i twierdzę że jest to kwestia mocowania, wczoraj zdjąłem noctuę która kosztuje 130zł i później jak założyłem to znów miałem ten dźwięk jak kiedyś na początku przy sigmie, odpiąłem zaczepy zapiąłem jeszcze raz i już nie brzęczy przy wchodzeniu na wyższe obroty, pewnie ci odpisali o wyważeniu wentylatora bo coś musieli :E

Zdejmowałem i zakładałem go dwa razy. Zaczepy siedzą pewnie na radiatorze, drgania zaczynają się przy obrotach w okolicach 1000. Zawsze mogli napisać, żeby spróbować zamontować go jeszcze raz ;)

Dam znać czy wymiana wentylatora pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...