Skocz do zawartości
Hafexo

Narzędzie do kopii zapasowych Windowsa 7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam taki problem. W moim komputerze mam dwa dyski SSD. Jeden na którym mam od dawna zainstalowany Windows 7, oraz drugi na którym niedawno zainstalowałem Windows 10. Systemy te są niezależne i nie posiadają wspólnego bootsectora - tzn jak chce uruchomić dziesiątke to przy starcie kompa klikam F12 i zmieniam boot priority.

Do tej pory backup robił się tylko wszystkich plików poza systemem. Chciałem to dzisiaj zmienić by oprócz tego tworzył też obraz systemu żebym mógł łatwo sobie przywrócić cały dysk w razie problemów.

 

No i tutaj pojawia się problem - Narzędzie KONIECZNIE chce zrobić też backup partycji na której jest Windows 10. Niestety mój dysk do backupów nie jest na tyle duży + zwyczajnie kopia obrazu dziesiątki mi do niczego nie potrzebna.

Da radę tą abominacje ominąć?

 

iZNQCNw.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, jakby start 7 zależał od 10, jesteś pewien, że startują niezależnie; wpisz w obu do cmd bcdedit i sprawdź, czy w 10 nie dopisał się 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, jakby start 7 zależał od 10, jesteś pewien, że startują niezależnie; wpisz w obu do cmd bcdedit i sprawdź, czy w 10 nie dopisał się 7

 

Jestem pewien, jak odłącze któryś z dysków to po prostu startuje drugi system. Nie pojawia się boot manager jak są podłączone oba, żebym mógł "wejść" na drugi system muszę przestawić bootpriority przy starcie biosu

 

uI9RxGq.png

 

9z4H6V7.png

Edytowane przez Hafexo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba dlatago, że na tym ssd 10 masz partycje system - natomiast na 7 nie masz osobnego system, tylko rozruch = windows = też system - z tego względu chyba 7 uważa, że system jest niezbędna, żeby 7 wystartował, choć startuje tylko 10 - pewnie 10 instalowałeś na czysty ssd, i utworzył osobną system; jak naprawić nie wiem, najprościej użyć jakiegoś programu do kopii, np aomei, itp; możesz ewentualnie zlikwidować system, ale czy pomoże? - i tylko domysł; ewentualnie przeinstaluj 10 na uefi (jeśli 64); zależy od uefi, ale niekoniecznie trzeba w nim wtedy przełączać uefi - legacy, żeby 7 startował, jeśli masz ekran bootowania będzie wybór, jeśli nie możesz dopisać 7 do wyboru z 10, po restarcie powinien wystartować 7

 

ale sprawdż jeszcze bcdedit w 10, bo jeśli instalowałeś po 7 to najprawdopodobniej dopisał 7 do swojego startu - choć wtedy powinieneś miec wybór z 10 - jeśli dopisał zrozumiałe, dlaczego 7 upiera się przy ssd 10 - wtedy wystarczyłoby usunąć wpis 7 (może nie pokazuje wyboru, bo ustawiony fast start, itp)

 

ewentualnie inny sposób - czasowo pozbawić system statusu system, np zrobić niektywną - ale chyba tylko z zewnętrznego programu, np bootice, bo diskpart pewnie nie będzie chciał

 

ps - 7 chyba się tak zachowuje, bo formalnie na komputerze może być tylko 1 partycja aktywna - system, niezależnie od ilości dysków (bo formalnie windows widzi tylko partycje); ponieważ normalnie startuje z osobnego system, a system=rozruch=windows jest rzadszy, traktuje system jako startową także dla 7; ale może ok, bo to zaznaczenie ssd 10 oznacza pewnie tylko system, nie sam windows, a to 100mb, więc nie problem; ale z 2 strony nie potrzebujesz system w kopii

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7svGsI7.png

 

Disclaimer: dysk C:/ na 10 to jest dysk E:/ na 7

 

Nie mam żadnego fast starta etc. Dziesiątka została zainstalowana na już użytkowanym dysku podzielonym na dwie partycje, dlatego bootsector 10 znajduje się na tej samej partycji co system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy system widzi swój dysk jako c - litery przypisuje każdy system osobno

 

to gdzie jest to 100 system - z list volume nie wynika, gdzie jest volumin; czyli miałbyś aż 3 partycje aktywne na komputerze

 

wejdż na dysk i sprawdź dysk - list disk, select disk numer, detail disk

 

czyli chyba? dolicza ssd10, bo aktywna partycja - chyba musiałbyś odhaczyć aktywną, ale w zewnętrznym programie, bo diskpart się nie da - w jakimś programie do dysku, np partition wizard czy easeus partition assistant, itd - po zrobieniu kopii na nowo zaznacz jako aktywną; ewentualnie możesz to zrobić np w HxD - program do tzw hex edition- pokazuje dysk w hex - aktywną łatwo rozpoznać - tablica partycji = koniec sektora 0, koniec tablicy = 55 aa, jedż do góry i pierwsze 80 zastąp 00 - potem oczywiście z powrotem 80 zamiast 00; trochę zabawy, ale HxD małe, w przeciwieństwie do programów do dysków; wszystko oczywiscie z 7; w hxd musisz odhaczyć otwórz tylko do odczytu; nie takie ryzykowne, bo w razie czego z 7 da się wszystko przywrócić, gdyby jakis problem

 

to 100 ewentualnie mógłbys usunąć, tylko problem z tym, że pewnie jest przed volume 5 7, a volume 5 zaznaczony w bcd 7 jako bootujący - po usunięciu byłby chyba 4, nie 5, i 7 może nie startować

 

możesz dodać 7 do 10, i będziesz miał wybór z 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slEKMhJ.png

 

 

Próbowałem już oznaczyć partycję z 10 jako nieaktywną wcześniej bo też podejrzewałem że może tutaj jest problem, normalnie zrobiłem to diskpartem - niestety nie pomogło a backup nadal chciał się robić. W dodatku odznaczenie tej partycji jako aktywna spowodowało że mi 10 nie chciała się w wystartować (tak jakby pomijało ja w ogóle, bo mimo wybrania boot priority dysk z 10 i tak startowała 7)

 

Partycja 100mb to jest bootsector siódemki na tym samym fizycznym dysku, sama się stworzyła przy pierwszej instalacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamieszanie chyba? powduje dysk dynamiczny, bo też ma partycję 100

 

nie mam pojęcia, do czego 7 w takiej sytuacji dysk 10, ewentualnie możesz spróbować np ukryć partycję 10, może pomoże - każdy z programów do dysku ukryje, ewentualnie bootice, itp (jeśli po angielsku hide\unhide); ale na własne ryzyko, bo nigdy nie ukrywałem

 

użyj po prostu aomei backupper free, itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk dynamiczny to 1TB dysk HDD, znajduje się na nim partycja 100gb a nie 100mb.

 

To tak: partycję z Windowsem 10 oznaczyłem jako nieaktywną, wyrzuciłem z rejestru startowych programów i usług wszystkie które miały coś wspólnego z dyskiem E. Niestety nic nie pomaga.

Dopiero w diskmanagerze jak oznacze cały dysk jako "offline" to się odpieprzy, no ale to raczej oczywiste :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najciemniej zawsze pod latarnią - rozwiązanie najprostsze i oczywiste, ale ja od zawsze mam 1 dysk więc offline oczywiście wyszarzony

 

niemniej zagadka, do czego to 10 było potrzebne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...