Skocz do zawartości
MrAriel

Monitor 1440p vs 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zapytałem o propozycje. Acer Nitro widzę, że obarczony wadami fabrycznymi, więc mnie nie interesuje, a te QHD od iiyama mają matrycę TN. Jeszcze przyjdzie mi wziąć jakiś monitor za 2k, bo na zmianę matrycy nie ma mowy.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zapytałem o propozycje. Acer Nitro widzę, że obarczony wadami fabrycznymi, więc mnie nie interesuje, a te QHD od iiyama mają matrycę TN. Jeszcze przyjdzie mi wziąć jakiś monitor za 2k, bo na zmianę matrycy nie ma mowy.

 

 

wady fabryczne ma 99/100 IPS 144hz, więc nie ma znaczenia co kupisz. Acer jest tani i ofertuje to samo co monitory za 2k - to go wyróżnia. Ja trafilem na drugą perfekcyjną sztukę, a kupując TN za 2000zł strzelasz sobie w kolano. Jedyna sensowna matryca 27" 144hz QHD TN to Asus ROG PG278QR/PG278Q lub Dell S2719DGF, kosztujące ponad 2k. Większość poniżej to szybkie gówno z wypranymi kolorami. A każde recenzje, które piszą że np taki np Dell AW2418 (który notabene jest naprawdę świetny do fps) ma dobre kolory i kąty widzenia to ma jak monitor za 500zł

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wady fabryczne ma 99/100 IPS 144hz, więc nie ma znaczenia co kupisz. Acer jest tani i ofertuje to samo co monitory za 2k - to go wyróżnia. Ja trafilem na drugą perfekcyjną sztukę, a kupując TN za 2000zł strzelasz sobie w kolano. Jedyna sensowna matryca 27" 144hz QHD TN to Asus ROG PG278QR/PG278Q lub Dell S2719DGF, kosztujące ponad 2k. Większość poniżej to szybkie gówno z wypranymi kolorami. A każde recenzje, które piszą że np taki np Dell AW2418 (który notabene jest naprawdę świetny do fps) ma dobre kolory i kąty widzenia to ma jak monitor za 500zł

 

Polecając coś, jeszcze wypadało by podać dwie strony medalu, owszem PG278Q i PG278QR mają jedne z lepszych matryc TN które po kalibracji wypadają bardzo rozsądnie, problem w tym że to jedne z pierwszych matryc AUO które miały przekręcony Overdrive, efekt jest taki że po 2-3 latach matryca zaczyna się wypalać... Przerobiłem to już na swoim modelu.

 

Nie wiem skąd wziąłeś cenę na poziomie 2000 zł za S2719DGF, ten sprzęt idzie kupić za 1500-1600 zł i akurat ten jest wyposażony w dość słaby panel TN, zauważalnie gorszy od Asusa, miałem i się bardzo szybko pozbyłem, a szkoda, bo elektronika tego monitora jest bardzo fajna kwestia tylko innej matrycy.

 

Chyba że masz na myśli starszego S2716DG który bazował na tym samym panelu co PG278Q, tyle że to już podobnie co Asus dość stary sprzęt i cierpi na wadę w postaci wypalania się.

 

Ten Acer Nitro to dość budżetowy sprzęt, bez żadnych możliwości regulacji w taniej obudowie, ubogi w funkcje, ale istotnie ma matrycę IPS i 144Hz w całkiem kuszącej cenie i właściwie w tym budżecie jest bezkonkurencyjny. Ewentualnie lepszy już będzie Acer Nitro XV272UPBMIIPRZX, do wyrwania za ok 1700 zł, posiada regulację i trochę funkcji więcej.

Dużo lepsze monitory IPS 144/165Hz w postaci Aorusa FI27Q i LG 27GL850-B to wydatek rzędu ~ 2200-2300 zł.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pewnie, opinia na temat acera zamykała się w cenie. Mało co komu przeszkadza plastikowa obudowa i jakieś nie wiadomo jakie funkcje.

 

Masz działającą kompatybilność g-sync i freesync w pełnym zakresie, trzy tryby overdrive, black boost, super sharpness, niebieski filtr, podstawową regulację kolorów z kilkoma predefiniowanymi profilami. Co prawda gamingowy IPS jak IPS, wali po oczach i trzeba go ztonować. Ale nie ma co w tym budżecie kupować TN, zwłaszcza jak autor rzadko gra w szybkie gry gdzie każda milisekunda jest ważna - co nie zmienia faktu, że ten acer sobie też bdb radzi.

 

To wszystko za 1400zł 27" IPS 144hz, gdzie sama w sobie matryca jest na bdb poziomie. Brak regulacji można zastępić uchwytem za stówkę.

 

Co do della to coś mi się pochrzaniło :hmm:

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zależy kto i jakie ma podejście, monitor to sprzęt który bierze się na dłużej, stąd według mojej opinii decydowanie się na najtańszą budżetówkę nie koniecznie jest dobrym rozwiązaniem.

Tańszą obudowę można od biedy przeboleć, ale brak jakichkolwiek regulacji po za pochyleniem i wybitnie krótka podstawa to słabe rozwiązanie, ja osobiście musiał bym książki podstawiać pod taki sprzęt aby wyciągnąć go na właściwą wysokość.

 

Akurat takie funkcje Dark Stabilizer, Super Sharpness, Blue Light Filter to jest zbędny syf który jedynie pogarsza reprodukcję kolorów, prawidłową temperaturę barwową i czytelność czcionek.

 

Nie wiem czemu wspominasz o matrycy TN, ja nigdzie takowego modelu nie poleciłem i nie mam zamiaru, w tym budżecie można pozwolić sobie już na więcej.

Jeżeli budżet finalnie zostaje na tym samym poziomie co jest i ma być relatywnie tanio to Acer Nitro XV272UPBMIIPRZX jest tutaj moim zdaniem lepszym wyborem, od regulacji po lepsze wyposażenie w porty i HDR, podstawowy ale jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zależy kto i jakie ma podejście, monitor to sprzęt który bierze się na dłużej, stąd według mojej opinii decydowanie się na najtańszą budżetówkę nie koniecznie jest dobrym rozwiązaniem.

Tańszą obudowę można od biedy przeboleć, ale brak jakichkolwiek regulacji po za pochyleniem i wybitnie krótka podstawa to słabe rozwiązanie, ja osobiście musiał bym książki podstawiać pod taki sprzęt aby wyciągnąć go na właściwą wysokość.

 

Akurat takie funkcje Dark Stabilizer, Super Sharpness, Blue Light Filter to jest zbędny syf który jedynie pogarsza reprodukcję kolorów, prawidłową temperaturę barwową i czytelność czcionek.

 

Nie wiem czemu wspominasz o matrycy TN, ja nigdzie takowego modelu nie poleciłem i nie mam zamiaru, w tym budżecie można pozwolić sobie już na więcej.

Jeżeli budżet finalnie zostaje na tym samym poziomie co jest i ma być relatywnie tanio to Acer Nitro XV272UPBMIIPRZX jest tutaj moim zdaniem lepszym wyborem, od regulacji po lepsze wyposażenie w porty i HDR, podstawowy ale jest.

 

nie no pewnie, jeśli autor ma 2k to również bym polecił coś wyżej niż VG27.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, sam mam podobny dylemat. Za 1440p przemawia odświeżanie, względnie czasy reakcji. Za 4k przemawia - jakość obrazu - nawet na ~27" jest to zauważalne oraz możliwość skalowania bezstratnego do fhd - przy 27" IMO dramat ale hej - przecież resztę sprzętu będziesz wymieniał - pytanie na co. Osobiście skłaniałbym się sytuacją rynkową tj. na ten moment szukał propozycji najlepszej cena/jakość na JUŻ bo rynek monitorów to straszne bagno i nic się na nim nie zmienia bardzo długo. Sam się śmieje, że monitor jaki bym chciał (a chcę naprawdę niewiele) jeszcze nie powstał. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Rynek monitorów to straszne bagno.

Jak ktoś lubi większe monitory to polecam zobaczyć Della S3220DGF. Sam go zamówiłem za 1649 pln.

Jak na VA według opinii i testów jest szybki i ma minimalny smearing.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien że chcesz monitor 144Hz do tego CPU i gier AAA? ;)

 

Nawet jak nie dobije do 144 to i tak będzie w stanie wykorzystać zakres 60+.

 

Zwłaszcza, że po zakupie monitora 144 Hz zazwyczaj człowiek odkrywa, że są inne ustawienia grafiki niż wszystko na maksa w prawo.

 

Zresztą zależy w co się gra - takie Destiny 2 spokojnie będzie latać 100+ fps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment nie mam 2k w kieszeni na monitor, a chętnie przygarnąłbym Aorusa. Jestem w końcu Gigabajtowco-Corsairowcem w romansie z Asusem. Ostatecznie jestem też w stanie kupić monitor 75Hz, bo więcej w AAA raczej nie wyciągnę. Jest coś w tej materii do polecenia czy to samo co w przypadku 144Hz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze widzę, że te Acery nie mają możliwości regulacji wysokości? Jak tak, to trochę lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dla niektórych z WAS ta regulacja tak istotna? Przecież monitor jak odpowiednio pochylisz, to patrzy się komfortowo (i tak lepiej niż na laptopa). W domu mam model z regulacją wysokości, w pracy bez i specjalnie różnicy w komforcie nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo wysoki, pochylanie mi nic nie da. Musiałbym i tak zginać głowę.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał większy. 32" 1440p jest wg mnie super. PPI wcale mi nie brakuje, jak dla mnie wszystko jest ostre, a większy ekran daje jeszcze lepszy odbiór.

Edytowane przez Jaycob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuję takiego wielkoluda. Telewizor mam 26 cali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuję takiego wielkoluda. Telewizor mam 26 cali.

Wielkoluda? Mamy 2020 rok w którym 27 cali to maluch i pojawia się coraz więcej 43 i 55 calowych monitorów.

Dla mnie sensowne minimum to aktualnie 32 cale 1440p.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzę przed monitorem, nie 3 metry, ale pół metra. Jak chcesz to kupuj sobie nawet i 60 cali, ale ja nie zamierzam popełniać irracjonalnych zakupów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkoluda? Mamy 2020 rok w którym 27 cali to maluch i pojawia się coraz więcej 43 i 55 calowych monitorów.

Dla mnie sensowne minimum to aktualnie 32 cale 1440p.

Jak dla mnie 31,5" które mam jest nieco za duże. 27" byłoby idealne, ale w tym rozmiarze nie było monitora który spełniałby moje wymagania (pod wzgl. gamutu, kontrastu na IPS i PPI). Natomiast co do 2560x1440 na 31,5" - do grania może obleci (choć też nie w każdej grze), ale do czytania to już pikseloza jak dla mnie. Także każdy jak widać ma inne wymagania. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie 31,5" które mam jest nieco za duże. 27" byłoby idealne, ale w tym rozmiarze nie było monitora który spełniałby moje wymagania (pod wzgl. gamutu, kontrastu na IPS i PPI). Natomiast co do 2560x1440 na 31,5" - do grania może obleci (choć też nie w każdej grze), ale do czytania to już pikseloza jak dla mnie. Także każdy jak widać ma inne wymagania.

W przypadku 32 cali 1440p 93 PPI nie są idealne do czytania to fakt, ale tragedii nie ma jak w przypadku 80 PPI w 55 calach 4K.

 

Siedzę przed monitorem, nie 3 metry, ale pół metra. Jak chcesz to kupuj sobie nawet i 60 cali, ale ja nie zamierzam popełniać irracjonalnych zakupów.

Pół metra? To nawet nie jest odległość na wyciągnięcie ręki (chyba, że jesteś jakiś bardzo niski).

Zobacz kalkulator odległości od monitora. Przy 32 calach 1440p pół metra jest minimalną rozsądną odległością.

 

Jakiś czas korzystałem dla testu z mojego telewizora 4k 55 cali i było spoko. W zasadzie gdyby to nie był OLED który masakruje oczy przy czytaniu to mógłbym nawet dłużej na nim pracować.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie wysiedział 50 cm od 32", jak dla mnie dopiero 90-100 cm jest optymalne.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie wysiedział 50 cm od 32", jak dla mnie dopiero 90-100 cm jest optymalne.

Wszystko zależy od rozdzielczości.

Przy 1440p i 32 calach 90 cm jest optymalne, czyli tylko 10 cm więcej od 27 cali 1440p.

Ale przy 4k 32" już 60 centymetrów.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od rozdzielczości.

Przy 1440p i 32 calach 90 cm jest optymalne, czyli tylko 10 cm więcej od 27 cali 1440p.

Ale przy 4k 32" już 60 centymetrów.

Od 32" 2560x1440 i 3840x2160 siedziałbym w tej samej odległości, ale na jednym z nich miałbym skalowanie 1,5x większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadziłem, bo jednak monitor znajduje się jakieś 1,25 ręki od oczu. Jednakże aktualnie posiadam 1080p 21,5 cala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Rynek monitorów to straszne bagno.

Jak ktoś lubi większe monitory to polecam zobaczyć Della S3220DGF. Sam go zamówiłem za 1649 pln.

Jak na VA według opinii i testów jest szybki i ma minimalny smearing.

Cześć. Gdzie tak tanio go kupiłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Gdzie tak tanio go kupiłeś?

X-kom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam Może na wstępie podam specyfikacje kompa. Procesor: Intel Core i5-8400, 2.8 GHz RAM: GOODRAM 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 IRDM X Black Płyta główna: ASRock Z370 PRO4 (https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-pro4-1533534/) Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 500W Karta Graficzna: GeForce RTX 3060 Ti GAMING Z TRIO LHR 8GB GDDR6 Dysk SSD: SSD GOODRAM IRDM 240GB 2,5 SATA III   Dysk HDD: Toshiba P300 1TB 3.5" SATA III   Na dysku SSD zainstalowany jest system + utworzona druga partycja na gry. Z racji, że to mało miejsca, a dysk HDD już nie daje rady przy nowszych tytułach, chciałbym zastąpić go nowym SSD. W ciągu 1-2 lat planuję wymienić również procesor i w razie potrzeby płytę główną z zasilaczem. Na razie jednak jest kolej na nowy dysk i na nim teraz się skupiam. Nie jestem na czasie jeśli chodzi o obecny rynek dlatego potrzebuję pomocy. Czytałem trochę o dyska NVMe i przemawiają do mnie dużo bardziej. Myślę, że pojemność 2 TB będzie wystarczająca. Natrafiłem na model KC3000 firmy Kingston polecany przez wiele osób. Moje główne pytanie jest takie czy ten dysk pasowałby do mojego komputera? Wiem, że to PCIe 4.0, a w płycie głównej mam 3.0, ale podobno też pasuje, a skoro w przyszłości wymieniałbym płytę główną, to już z PCIe 4.0. Czy dokładając ten dysk nie obciąży mi się za bardzo zasilacz (o ile w ogóle będzie mieć na niego wpływ, bo znajduje informację, że pobór mocy to około 3W, ale nie wiem ile w tym prawdy)? Czy nie będzie żadnego problemu, żeby wszystkie dane ze starego HDD przenieść na nowy SSD?   Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.      
    • @leelooo Niestety, ponowne wyszukiwanie nie dostarczyło bezpośrednich informacji dotyczących ostatniego logowania użytkownika @koziakaka ani danych o zdjęciu blokady konta. Jeśli potrzebujesz konkretnych informacji o stanie konta tego użytkownika, najlepiej będzie skontaktować się bezpośrednio z administracją forum, ponieważ takie dane często obejmują prywatne informacje, które nie są publicznie dostępne na forum.
    • Czyli co 5090 będzie odpryskiem od B200. Ciekawe czy dadzą DP 2.1 i Neural Texture Compression.
    • Ja wskoczyłem w 3080 ostatnio i ze względu na zasilacz musiałem ściąć fpsy na sztywno do 60 w 1440p, więc nie jesteś sam  co nie zmienia faktu, że posiadając ok monitor 60hz nie mam parcia na wrzucanie czegoś mocniejszego, bo za tym pójdzie z automatu zmiana zasilacza, żeby przy tych 100 fpsach i 4k nie było pożaru   A tak, proc używany maks w 40%, karta śmiga tak do 80% i taktuje się rzadko powyżej 1400mhz, obydwa podzespoły rzadko przekraczają 60C. Cisza, zużycie energii na poziomie 200-250W,  a efekt jakby nie bardzo mi uwierający  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...