Skocz do zawartości
MrAriel

Monitor 1440p vs 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo będę wymieniał grafikę na 2070 Super OC, a wraz z nią monitor. Zastanawiam się jednak nad rozdziałką. Na monitor mam przeznaczone 1500-1600 złotych maks. Znalazłem w tej cenie propozycję 1440p z czasem reakcji 1ms, 144Hz oraz Freesync na IPS. Z opcją 4K w tej cenie znalazłem 3 monitory z czasem reakcji 4-5ms, 60Hz, jeden na matrycy TN, 2 na IPS, chyba wszystkie z Freesync. Iść w to 4K z gorszym czasem reakcji? Nie gram co prawda w FPSy, ale online lubię popykać w Tekkena. Reszta to AAA. Pchać się w to?

 

Edit: Nie wklejam opcji 1440p, bo jest ich od groma. W 4K znalazłem to:

https://www.morele.net/monitor-asus-vg289q-5941351/

https://www.morele.net/monitor-acer-nitro-vg270kbmiipx-5260503/

https://proline.pl/iiyama-g-master-gb2888uhsu-b1-gold-phoenix-28-cali-4k-1ms-75hz-freesync-z-gwarancja-iiyama-3-lata-zero-martwych-pikseli-30-dni-p943377

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej ekrany 4K, raz, że za słaba grafika do 4K, a dwa - lepiej mieć dobry monitor 1440p, niż słaby 4K. I trzy - 4K do monitora to moim zdaniem przegięcie, chyba że do jakiejś 35 calowej kobyły.

 

Weź 1440p 144 Hz, do RTX 2070 Super będzie świetny duet :thumbup:

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MrAriel

Zależy na czym Ci bardziej zależy ;) W jednych grach zdecydowanie lepiej mieć większą rozdzielczość, a w innych większy FPS. Niestety jedyne wyjście to pograć samemu i się przekonać.

 

Olej ekrany 4K, raz, że za słaba grafika do 4K

Wymagania 144FPS 2560x1440 są większe, niż 60FPS 3840x2160. To jak mu radzisz olać ekrany 4K 60Hz, to tym bardziej musiałby olać 2,5K 144Hz.

 

I trzy - 4K do monitora to moim zdaniem przegięcie, chyba że do jakiejś 35 calowej kobyły.

To właśnie w monitorach rozdzielczość 4K ma sens i to przy przekątnych zdecydowanie mniejszych niż 35". Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałem jeszcze jedną wartość - czas reakcji. Przemawia na korzyść 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na te czasy reakcji podane przez producenta w specyfikacji to bym specjalnie nie patrzył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wezmę jednak 1440p, a z 4K się wstrzymam jeszcze z 5-6 lat, kiedy to będzie standardem i sprzęt będzie wyrabiał bardziej, niż te 60 FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dirian Ze wszystkim co napisałeś się zgodzę, ale tego nie rozumiem. Przecież jest zupełnie na odwrót. Korzystając z PC zwykle siedzimy blisko monitora i duże PPI mocno wpływa na odbiór tego co widzimy.

I trzy - 4K do monitora to moim zdaniem przegięcie, chyba że do jakiejś 35 calowej kobyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tylko komisyjnie czy iiyama G-Master GB2760QSU-B1 Red Eagle 27" będzie dobrym wyborem czy są lepsze monitory 144Hz 1440p w tej cenie?

 

Edit: Zobaczyłem, że to jest na matrycy TN, więc czekam na propozycje na matrycy IPS.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien że chcesz monitor 144Hz do tego CPU i gier AAA? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No napewno nie 60Hz bo jaki sens w tych czasach w monitorze 60Hz

Takie głupie gadanie. Równie dobrze można napisać: na pewno nie 2560x1440, bo jaki sens w tych czasach w monitorze 2560x1440 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60Hz już mi się przejadło, a niedługo będzie nowa grafika, później procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie głupie gadanie. Równie dobrze można napisać: na pewno nie 2560x1440, bo jaki sens w tych czasach w monitorze 2560x1440 :)

 

Normalne gadanie. Niestety chorujecie jeszcze na to wymaganie 144FPS od sprzętu bo "inaczej nie ma sensu taki monitor" co jak wiadomo nie trzyma się kupy i nie wiem co kieruje osobami to piszącymi, czy kiedyś się zastanowiły nad tym co piszą. Na ekranie 144Hz gram w co chce i ile FPS jest tyle jest i nic mnie nie ogranicza. Nie wiem jaki sens miałoby kupno monitora 60hz i ładowanie się w ten głupi limit.

 

EDIT: mam już trzeci monitor 1440P 27" i w ekstremalnych przypadkach jak puszczam na nim FHD to i tak wygląda lepiej niż na moim drugim monitorze 27" z natywnym FHD Samsung C27FG70FQUX

 

1440P 144Hz to jest złoty środek.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60Hz już mi się przejadło, a niedługo będzie nowa grafika, później procesor.

Jeśli zmieniasz platformę to spoko. Po prostu bez sensu byłoby kupować taki monitor do obecnego CPU i gier AAA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne gadanie. Niestety chorujecie jeszcze na to wymaganie 144FPS od sprzętu bo "inaczej nie ma sensu taki monitor" co jak wiadomo nie trzyma się kupy i nie wiem co kieruje osobami to piszącymi, czy kiedyś się zastanowiły nad tym co piszą. Na ekranie 144Hz gram w co chce i ile FPS jest tyle jest i nic mnie nie ogranicza. Nie wiem jaki sens miałoby kupno monitora 60hz i ładowanie się w ten głupi limit.

Nadal nie dostrzegasz spojrzenia z innej strony, wiec napiszę w Twoim stylu:

 

Chorujecie na to wymagane 3840x2160 od sprzętu, bo "inaczej nie ma sensu taki monitor" co jak wiadomo nie trzyma się kupy i nie wiem co kieruje osobami to piszącymi, czy kiedyś zastanowiły się nad tym co piszą. Na ekranie 3840x2160 gram w co chcę i jaka rozdzielczość jest, taka jest i nic mnie nie ogranicza. Nie wiem jaki sens miałoby kupno monitora 2560x1440 i ładowanie się w ten głupi limit.

 

1440P 144Hz to jest złoty środek.

No nie do końca, szczególnie jak ktoś robi jeszcze coś poza graniem. No i kolejny problem, to chyba nie ma na rynku monitora IPS 144Hz 2560x1440 z kontrastem 1500:1 (czerń to pięta achillesowa tych matryc i do filmów typowe 1000:1 jednak gorzej się spisuje niż 1500:1). Są co prawda modele z wygaszaniem lokalnym (tam można ucisnąć wielkie kontrasty), ale nawet 384 strefy jednak generują nie mały efekt HALO. Także jak ktoś chce IPS i "mniej kiepską czerń/kontrast" to pozostaje wręcz FullHD 144Hz i 4K 60Hz. A jak ktoś chce IPS bez srebrzenia, to już w ogóle nie ma na rynku monitora mającego więcej niż 60Hz. Teraz można napisać w Twoim stylu: "po co ładować się w te głupie IPS ze srebrzeniem ... i to w 2020roku" Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Piszę o tym przypadku. Jeżeli ktoś pisze, że sprzęt nienadaje się pod 144Hz to ten sam sprzęt jeszcze bardziej nie nadaje się pod 4K.

ALE Monitor 4K kupuje się po to aby grać w 4K a ten sprzęt do tego się nienadaje. Na monitorze 144Hz można grać w dowolną ilość fps, a do tego ten sprzęt się nadaje bardzo dobrze. A najgorszym jest właśnie do tego rozmyślanie o 60Hz "bo sprzęt"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ALE Monitor 4K kupuje się po to aby grać w 4K a ten sprzęt do tego się nienadaje. Na monitorze 144Hz można grać w dowolną ilość fps, a do tego ten sprzęt się nadaje bardzo dobrze.

Popatrz znowu z drugiej strony: monitor 144HZ kupuje się po to, by grać w 144Hz. Na ekranie 4K można grać w dowolnej innej rozdzielczości (np. 3200x1800 wygląda w grach po prostu świetnie).

 

Chodzi mi przez cały czas tylko o to, że nikt dla przyjemności nie kupuje monitora z "limitem" 60Hz, albo "limitem" 2560x1440, albo "limitem" kontrastu 1000:1 ... w 2020 roku.

 

A najgorszym jest właśnie do tego rozmyślanie o 60Hz "bo sprzęt"

JA się z Tobą absolutnie zgadzam. Chętnie bym kupił monitor 5K 144Hz - mega dowolnie mógłbym sobie ustawiać różne tryby. Czasem ustawiłbym niższą rozdzielczość 144FPS, a czasem max rozdzielczość 60FPS.

 

Sądzę, że najbliższy rok-dwa przyniosą więcej 4K 144Hz w rozsądniejszych cenach - to pogodzi oba "obozy" ;)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Piszę o tym przypadku. Jeżeli ktoś pisze, że sprzęt nienadaje się pod 144Hz to ten sam sprzęt jeszcze bardziej nie nadaje się pod 4K.

No nie wiem czy bardziej. WQHD@144hz jest bardziej wymagające od 4k@60.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy bardziej. WQHD@144hz jest bardziej wymagające od 4k@60.

 

tu jest forum gdzie ludzie grają tylko w wiedźminy i rpg, gdzie trzeba wyżyłowanego PC żeby ogarnąć takie detale. Nie zrozumiesz

 

Co do monitora : rozejrzyj się za Acer Nitro VG270UPBMIIPX - kawał dobrego i taniego monitora 27" 144hz, IPS

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajcie zawsze pierwsze posty. OP dał większość potrzebnych danych. Po pierwsze napisał, że gra głównie w gry AAA, a te zwykle mają duże wymagania. Ta i7 niedługo będzie miała problem żeby utrzymać stałe 60 fps, a co dopiero coś powyżej 100. Z drugiej strony OP napisał że będzie wymieniał GPU a potem resztę platformy, więc niech kupuje co mu pasuje. Ja nic nie polecę, bo ostatnio nie śledzę rynku monitorów, ale błagam, nie doradzajcie pod siebie, a pod osobę, która prosi o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz znowu z drugiej strony: monitor 144HZ kupuje się po to, by grać w 144Hz.

 

Bardziej bym powiedział, że kupuje się po to aby uwolnić się od limitu 60Hz FPs. Nie trzeba wcale przebijać bariery 100fps aby grało się przyjemniej bo już 90fps zapewnia zdecydowanie płynniejszy obraz.

 

ale błagam, nie doradzajcie pod siebie, a pod osobę, która prosi o pomoc.

 

To nie jest pod siebie. 1440P 144Hz jest najlepszym i uniwersalnym połączeniem jakości obrazu, wrażeń z gry i wymaganiem mocy od komputera.

 

No nie wiem czy bardziej. WQHD@144hz jest bardziej wymagające od 4k@60.

 

 

No jeżeli trzymamy się sprzętu autora to ja nie widzę za bardzo GTX980 4GB vs 4K.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie doradzajcie pod siebie, a pod osobę, która prosi o pomoc.

Prawda, prawda. W sumie już zdecydował się na 2560x1440 144Hz.

 

No jeżeli trzymamy się sprzętu autora to ja nie widzę za bardzo GTX980 4GB vs 4K.

Jeśli masz na myśli VRAM, to zwiększenie rozdzielczości w przeciętnej grze 3D z 1920x1080 na 3840x2160 zwiększa zapotrzebowanie na VRAM o 30% (wiadomo, mniej-więcej/bardzo orientacyjnie). Także to nie jest na pewno tak, że ustawienie w grze 4K wymaga 4x więcej VRAM od FHD. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajcie zawsze pierwsze posty. OP dał większość potrzebnych danych. Po pierwsze napisał, że gra głównie w gry AAA, a te zwykle mają duże wymagania. Ta i7 niedługo będzie miała problem żeby utrzymać stałe 60 fps, a co dopiero coś powyżej 100. Z drugiej strony OP napisał że będzie wymieniał GPU a potem resztę platformy, więc niech kupuje co mu pasuje. Ja nic nie polecę, bo ostatnio nie śledzę rynku monitorów, ale błagam, nie doradzajcie pod siebie, a pod osobę, która prosi o pomoc.

 

Dziękuję.

 

No jeżeli trzymamy się sprzętu autora to ja nie widzę za bardzo GTX980 4GB vs 4K.

 

Ten sprzęt niedługo odejdzie do lamusa. Zastąpi go RTX 2070 Super i w przyszłości jakaś inna platforma, może 10-11 generacja Intela.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1440p + jak będzie 2070 super szukaj modelu z dobrze działającym g-sync compatybile i masz granie w gry AAA jak masełko.

z 4k jest ta sama śpiewka od lat a nawet topowe karty nie dają rady niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sprzęt niedługo odejdzie do lamusa. Zastąpi go RTX 2070 Super i w przyszłości jakaś inna platforma, może 10-11 generacja Intela.

 

 

Nic to nie zmienia. 4K i tak zamorduje tego RTXa. Bierz 1440P 144Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...