Skocz do zawartości
PeterQ

Wzrost cen podzespołów komputerowych z powodu koronawirusa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zauważyłem ostatnio sporą podwyższkę cen podzespołów komputerowych. Przykładowo? Od kilku dni Ryzen 5 1600 AF drożeje o 10-20 zł dziennie w popularnych sklepach. X-kom ma już go wycenione na 499 zł, a jak wiemy jeszcze niedawno można było go wyrwać po 399-429 zł. Intel i5-9400F również podrożał z 659 zł do 699 zł. Nieoficjalnie sklepy usprawiedliwiają się zamknięciem fabryk w Chinach z powodu koronawirusa. Co o tym sądzicie? Ja myślę, że to "usprawiedliwienie" na siłę. Nie wierzę, że tak szybko wytracono zapasy.

 

 

Pozdrawiam,

PeterQ

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawo popytu-podaży. poczytaj. wymówka ale uzasadniona ekonomicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej ekskluzywnego towaru = wyższa cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem w zeszłym tygodniu G.skill cl15 2x8 za 340 w morelach ale zacząłem z nimi dyskusję bo zaraz po zakupie cena spadła do 320. Ostatecznie anulowałem a teraz już 449zł. Co ciekawe ten sam ram prawie 4 lata remu 330zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy też w górę :thumbdown:

 

No własnie. Jeszcze niedawno do komputerów w cenie powiedzmy 3-3,5 tys. zł, w różnych propozycjach na portalach komputerowych, w takich zestawach

 

było 16 GB RAM. Dziś wchodzę na PC-LABa i wkomputerze za chyba 3,5 tys widzę 8 GB.

 

Sam wstrzymałem się z zakupem komputera do premiery nowych Inteli i widzę, że sie na tym przejechałem. RAM i dyski SSD poszły w górę. No i nie

wiadomo, czy te Intele będą warte tego czekania (o specyfikacje mi chodzi).

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Chinach są też podwyżki(zamawiam bezpośrednio tam), więc to nie wymysł sklepów. Zależy też oczywiście jakich komponentów, bo Ryzen 1600 AF podrożał z wiadomych względów(za dobry) ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sytuacja jak z cenami intela. Trzeba przeczekać, jak nie potrzebujesz na już :)

albo przepłacaniem za karty graficzne, w bumie na krypto walutowy.

Edytowane przez blacout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sytuacja jak z cenami intela. Trzeba przeczekać, jak nie potrzebujesz na już :)

albo przepłacaniem za karty graficzne, w bumie na krypto walutowy.

 

Krypto waluciarzy to na szafot najlepiej. To w duzej czesci ich wina ze karty polecialy tak w gore i w zasadzie juz tam zostaly. Pamietam jak kupowalem w 2009 GTX260, czyli średnio półkowy odpowiednik RTX2060, kosztował $200 potem miałem R 280X, kosztował $300... a teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krypto waluciarzy to na szafot najlepiej. To w duzej czesci ich wina ze karty polecialy tak w gore i w zasadzie juz tam zostaly. Pamietam jak kupowalem w 2009 GTX260, czyli średnio półkowy odpowiednik RTX2060, kosztował $200 potem miałem R 280X, kosztował $300... a teraz?

A teraz tyle samo albo niewiele więcej niż te 1200zł czyli $300 bo ceny w usa zawsze niższe. Od 2009 przeciętne wynagrodzenie wzrosło w pl o 60%. W ciągu 10 lat inflacja już robi swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krypto waluciarzy to na szafot najlepiej. To w duzej czesci ich wina ze karty polecialy tak w gore i w zasadzie juz tam zostaly. Pamietam jak kupowalem w 2009 GTX260, czyli średnio półkowy odpowiednik RTX2060, kosztował $200 potem miałem R 280X, kosztował $300... a teraz?

 

Słabo trafiłeś z tym porównaniem do RTX 2060, który teraz kosztuję 299$

https://www.newegg.com/evga-geforce-rtx-2060-06g-p4-2066-kr/p/N82E16814487488?Description=rtx%202060&cm_re=rtx_2060-_-14-487-488-_-Product&quicklink=true

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Sorry, miałem na myśli CA$. Dla mnie to ponad $400 albo ponad 500 za super. Czyli wzrost o 100% za karte z tej samej półki. Więc nie, nie trafiłem słabo. Inflacja w Kanadzie nie poszła aż tak do przodu. Topowe karty nie kosztowały wtedy też grubo ponad $1000. Dwurdzeniowy GTX295 kosztował wtedy $500

Edytowane przez chartkor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre hurtownie informują, że względu na problemy w Chinach opóźnienia w zamówieniach mogą dochodzić do 4msc. W tym przypadku chodzi o sprzęt do monitoringu wink.gif

 

Także wirus już trochę namieszał wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryka świata zainfekowana. Goodram trochę odetchnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up a to niby dla czego? Jak oni i tak od Chińczyków prawie wszystko biorą.

 

Sorry, miałem na myśli CA$. Dla mnie to ponad $400 albo ponad 500 za super. Czyli wzrost o 100% za karte z tej samej półki. Więc nie, nie trafiłem słabo. Inflacja w Kanadzie nie poszła aż tak do przodu. Topowe karty nie kosztowały wtedy też grubo ponad $1000. Dwurdzeniowy GTX295 kosztował wtedy $500

 

Zgadza się zarobki nie wzrosły ponad dwukrotnie na "zachodzie". Do tego koszta życia się zwiększają.

 

Ale nvidia już kiedyś(2007 rok) próbowała się zbliżyć do pułapu 1k $ dla graczy i to za 8800 Ultra, które to tak naprawdę było podkręconym GTXem z lepszym chłodzeniem :E

 

XLVIRbG.png

 

Moim zdaniem nie ma już co liczyć na tańsze gpu, i to nawet nie ze względu na faby w chinach. Ceny na poziomie tej gerneracji i nawet drożej :E będą już normalką za Ampere i następne generacje.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryka świata zainfekowana. Goodram trochę odetchnie.

 

Jakim sposobem? Myślisz że Goodram produkuje pamięci Flash i DRAM w Polsce?

Komponenty lecą prosto z Azji w Polsce składają tylko w całość programują i nakładają własne nalepki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to chwilowy problem (jeszcze z miesiąc czy dwa ceny mogą być wyższe nim gospodarka Chin na nowo się rozkręci - panika związana z wirusem zaczyna powoli się przejadać). Oby tylko ceny wróciły do wyjściowych poziomów (często jest tak, że gdy pojawia się problem to ceny rosną, a jak znika to spadają, ale jednak mniej niż urosły - sposób na podbicie sobie marży).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to chwilowy problem (jeszcze z miesiąc czy dwa ceny mogą być wyższe nim gospodarka Chin na nowo się rozkręci - panika związana z wirusem zaczyna powoli się przejadać). Oby tylko ceny wróciły do wyjściowych poziomów (często jest tak, że gdy pojawia się problem to ceny rosną, a jak znika to spadają, ale jednak mniej niż urosły - sposób na podbicie sobie marży).

 

Bynajmniej. Zauważ, że to genetycznie jest uwarunkowane. Chyba wszystkie przypadki śmiertelne dotyczą chińczyków lub Azjatów z tych regionów, także problem dotyczy Chin, do momentu mutacji wirusa. W Chinach będzie się to pogłębiać a na pewno szybko nie wróci sytuacja do normy. Odczują to wszyscy i to jeszcze przez jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inflacja w Kanadzie nie poszła aż tak do przodu.

A kogo interesuje Kanada? Świat jak na razie handluje w dolarach amerykańskich. Do cen w pl trzeba jeszcze dołożyć relację $ do PLN gdzie 2 lata temu dolar kosztował 3,40 a teraz 4,00.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goodram kiedyś fabryka Tychy wszystko było tutaj, teraz tą nową halę nwm dyski składają na chińczykach? Chyba raczej nie, oby nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goodram kiedyś fabryka Tychy wszystko było tutaj, teraz tą nową halę nwm dyski składają na chińczykach? Chyba raczej nie, oby nie.

 

Wiesz że dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele, Goodram od początku swojej działalności zajmuje się składaniem pamięci i dysków, a nie ich produkcją na poziomie elementów półprzewodnikowych.

To jest firma działająca na takiej samej zasadzie co chociażby Kingston, kupują pamięci Flash i DRAM od dostawców a następnie łączą to w całość i sprzedają jako własny produkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kogo interesuje Kanada? Świat jak na razie handluje w dolarach amerykańskich. Do cen w pl trzeba jeszcze dołożyć relację $ do PLN gdzie 2 lata temu dolar kosztował 3,40 a teraz 4,00.

 

Bo się odwoływałem do swoich zarobków i cen które JA płaciłem, pajacyku. Coś Cię w dupe uwarło że poczułeś potrzebe wyskoczenia tak na mnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składali na polskich częściach dla starej fabryki płytki robiło Kono z Gliwic teraz robią sami. W sumie krzem drożeje i będzie bo jest coraz większe zapotrzebowanie, ale żeby go z Chin brać wątpię. Pewno Korea albo z Malezji lub Tajwan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goodram korzysta z pamięci np Nanya.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do cen w pl trzeba jeszcze dołożyć relację $ do PLN gdzie 2 lata temu dolar kosztował 3,40 a teraz 4,00.

 

Właśnie, czy ktoś bardziej obeznany w rynkach walutowych może napisać kiedy spodziewane jest umocnienie kursu PLN? Niby czytałem kilka prognoz ekspertów, że w 2020 roku złotówka ma się umacniać, ale na razie nie widać tego trendu. Dane makroekonomiczne nie są złe (wzrost gospodarczy nieco zwolnił, ale nadal jesteśmy w europejskiej czołówce, a przy hamującej gospodarce niemieckiej jest to wynik dobry), trochę niepokoi pewnie wzrost inflacji (a bardziej brak reakcji RPP i utrzymywanie niskich stóp procentowych co pewnie też nie służy naszej walucie), nie wiem też na ile kwestie praworządności odbijają się na kursie PLN (czy takie sprawy interesują rynki walutowe?) i czy ewentualna wygrana kandydata opozycji w wyborach prezydenckich może przyczynić się do umocnienia kursu złotego? Jest jeszcze w tle sprawa Chin i koronavirusa, ale nie widzę żadnego umocnienia złotówki względem juana w ostatnim czasie więc chyba nie jest to istotny problem z punktu widzenia kursu naszej waluty.

 

To też ważna sprawa w kontekście cen sprzętu w Polsce (choć odnoszę wrażenie, że nasze sklepy i tak stosują przelicznik - "cena w USD x 5 = cena w PLN").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt obeznany w rynkach walutowych nie będzie Ci wróżył z fusów.

 

To też ważna sprawa w kontekście cen sprzętu w Polsce (choć odnoszę wrażenie, że nasze sklepy i tak stosują przelicznik - "cena w USD x 5 = cena w PLN").

No bo taka jest cena w PLN.

Cena w USD x 4 + 23% VAT. Ceny w dolarach są bez podatku, ceny w Polskich sklepach z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...