Skocz do zawartości
Kintant

Niestabilny x5460 po OC @4Ghz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na początek. Mojego xeona x5460 mam już z 4 lata, próbowałem go kręcić już też dobre kilkanaście razy. Kończyło się to na tym ze z bazowego 3.16 GHz robiłem 3,49Ghz i grzał się strasznie bo musiałem mu podbijać mega Vcore, żeby w ogóle wstał. Wczoraj nastąpił przełom. Po wieczorze frustracji przy mojej ukochanej grze CS:GO, jak to duże dropy mam w pewnych momentach rozgrywki. Całego wyczyściłem tak że można z niego jeść. Zabrałem się za kręcenie go. Poradników otwartych 10 i lecimy, udało mi się go odpalić za pierwszym podejściem i ruszył na 4Ghz sztywno na każdym rdzeniu z Vcore 1.25 V. Wszystko pięknie temperatury w normie, odpalam CS:GO z 100 klatek zrobiło się magiczne 180-200. Mega uśmiech się pojawił na mojej twarzy, lecz pojawił się mały problem. Nagle wyskoczył błąd z wczytywaniem mapy i gra się wyłączyła. Sprawdzam dalej Call of Duty, gra nie odpala, critical error na samym starcie. Cinebech R15 poszedł w 100% pokazał wynik, wszystko ok. Cinebench r20 wysypuje się po mniej więcej 75% testu. A OCCT wysypuje się po około 7-10 minutach, lecz komp się resetuje i nie zapisuje mi żadnych logów z programu. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu.

 

PS. Komputer zachowuje się na pierwszy rzut oka normalnie, bardzo żwawo. Grać można i grałem wczoraj godzinę i podczas tego gra padła z 2 razy ale bez żadnych Bluescreen’ów.

Mogę podesłać ss z Biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podaj podzespoły komputera na początek. I ss z biosu też bo jeśli CB R20 wysypuje się to znaczy że albo ram albo cpu niestabilny.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne RAM idzie zbyt wysoko i nie trzyma stabilności. Trzeba się zająć dzielnikiem RAM w BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

CPU i NB Clock Skew oraz NB GTL reference na auto jest niestabilnie? Dram static read control i dram read training sprawdź na disabled. Możesz podbić lekko FSB Termination Voltage. CPU PLL Voltage sprawdź na Auto. Sprawdzałeś w ogóle przy ustawieniu poszczególnych napięć na auto?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałem się domyślnymi napięciami jakie znalazłem w necie, żeby nie było akcji, że ruszę szynę i coś mi za mocno napięcie podbije. Ustawiłem na auto te wartości co podałeś, podbiłem FSB T V. Cinebech R20 teraz przeszedł bez problemu tak jak i R15. Jakimi jeszcze programami mogę go przetestować żeby sprawdzić jego stabilność?

 

Wrzuciłem go teraz i OCCT po minucie pokazało 85 stopni. Oprócz Vcore co wpływa na temp. CPU ? Czym sterować żeby zbić temp. ?

Edytowane przez Kintant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakie chłodzenie na CPU? Zważ na to że x5460 ma Tjmax 85*C więc OCCT zawyża temperatury rdzeni o 15*C. Temperatury rdzeni sprawdzaj np. w real temp, core temp czy hwmonitor gdzie łatwo ustawić prawidłową wartość Tjmax. Jakie napięcie Vcore pokazuje pod obciążeniem CPU-Z?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę wszystko jak wrócę z pracy. Dam znać później co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak. Po majstrowałem trochę w biosie, i działa lepiej, nie wysypuje się (póki co). Temperatury sprawdzone w REAL TEMP. Pobrałem program AIDA64 EXTREME. Puściłem test. I wyszło coś takiego : https://imgur.com/Ml21PnL?r . Wie ktoś jak mogę się dowiedzieć co stoi za tym błędem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Włącz testowanie w aidzie oddzielnie cpu i ram to będziesz wiedział na czym się wysypuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw napięcie ramu na 2v lub/i zmniejsz taktowanie procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal wywala, a co jeżeli nie chce zmniejszać taktowania? Jakieś pomysły ? Słyszałem coś o BSEL modzie. Ale tylko wiem mniej więcej co daje. Ktoś coś słyszał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BSEL mod robi się zwykle gdy płyta nie ma funkcji podkręcania, nie widzę sensu się w niego bawić. A próbowałeś obniżyć jeszcze taktowanie ramu albo ustawić jego timingi na automatyczne? Wtedy byłoby nieco łatwiej stwierdzić gdzie problem, czy słaba sztuka procka czy ram wyżyłowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sprawdzałeś na auto napięciu na ramie i NB? Przede wszystkim sprawdź timingi ramu w CPU-Z, zakładka SPD bo może mają fabrycznie 6-6-6-18 lub 5-5-5-18 lub 6-6-6-12 a w biosie są ustawione na 5-5-5-15.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ramy od zawsze na Default miały 6-6-6-18. Sprawdzę na auto napieciu jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem na auto Napiecie i NB. I jest lepiej przeszło R20,R15,Memtest64(wcześniej wysypywał się w połowie). Ustawione są na 5-5-5-15. I automatycznie dobierają sobie 1.859V w spoczynku a przy testach 1.872V. Więc wydaje się być okej, lecz została AIDA64. Choćbym wrzucał każdy po kolei test stabilności, to wysypie się każdy do 15 min. Nie wiem o co może chodzić, a nie ma z AIDY żadnych logów. Chyba że to AIDA ma problem. Czym jeszcze przetestować ?

 

PS. W RealTemp po ustawieniu odpowiedniej Temperatury max. Mam przy stress tescie max 60 stopni. Więc z temperaturą wszystko OK

Test CPU w AIDA idzie normalnie, bez błędów.

Edytowane przez Kintant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podaj screena z zakładki SPD w CPU-Z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bardzo możliwe że ustawiłeś za ambitne timingi skoro fabrycznie mają cl6 przy 800 MHz a ustawiłeś cl5 dla 841 MHz.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...