Skocz do zawartości
ppawel26

Undervolting czy na pewno jest bezpieczny?

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby rzeczywiście zmniejszanie napięcia wiązałoby się z takim ryzykiem, to byłoby zablokowane przez NVidia lub producentów kart.

....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem te pierwsze 12 minut. Żadnych argumentów na poparcie tej tezy, tylko coś w stylu: dostałem uszkodzoną kartę, zadzwoniłem do kolesia a on mi powiedział, że robił na niej UV. Gdyby rzeczywiście zmniejszanie napięcia wiązałoby się z takim ryzykiem, to byłoby zablokowane przez NVidia lub producentów kart.

Dokładnie o tym samym pomyślałem.

Brak jakichkolwiek większych statystyk na poparcie tej tezy.

 

Sam od dłuższego czasu trzymam moją 1070'tkę, w zależności od humoru, na 1924MHz/900mV lub "niebezpiecznym" wg Foresta 1823MHz/825mV.

Póki co żadnych negatywnych objawów nie stwierdziłem.

Swego czasu RyszardGTS trzymał przez dłuższy okres swoją 1060tkę na ~1500MHz/700mV i chłodził pasywnie.

Nie przypominam sobie by pisał później o jakichkolwiek problemach.

 

Nie dość że po UV jest ciszej i chłodniej, to skoki napięcia są znacznie mniejsze i rzadsze niż przy ustawieniach fabrycznych (1043mV).

Po undervoltingu karta pracuje praktycznie tylko w 4 trybach napięciowych w zależności od rodzaju obciążenia:

- pulpit: 139MHz/650mV

- filmy FullHD: 442MHz/650mV

- filmy 4K lub słabe obciążenie 3D: 1518MHz/700mV

- duże obciążenie 3D: 1823MHz/825mV lub 1924MHz/900mV (w zależności od wgranego profilu)

 

Na stocku pod dużym obciążeniem napięcia i taktowania zmieniają wartości z częstotliwością nawet kilku milisekund, na skutek dobijania do Power Limitu.

Po UV zegary i napięcia trzymają się niemal sztywno (jedynie przekroczenie kolejnego progu temperaturowego zbija zegar o 12-13MHz).

Na logikę- co jest lepsze dla karty?

 

Natomiast nie wykluczam całkowicie że rzeczywiście istnieją karty ze skopanymi kontrolerami napięć, które mogą doprowadzić do zwarcia.

Pytanie na ile ma to związek z UV, a na ile z wadliwością samej karty.

 

Gadasz o magicznych blokadach, które nvidia może dać ale wcale nie musi.

Przeprowadziłem z ciekawości mały eksperyment.

 

MSI Afterburner pozwala na mojej karcie podnieść "w górę" Power Limit maksymalnie do poziomu 112% (ze 151W do ok. 170W).

Jest to zabezpieczenie służące ochronie karty przed zbytnim obciążeniem prądowym i cieplnym.

 

Natomiast w drugą stronę można zmniejszyć Power Limit nawet do 49% (do ok. 75W).

Nie ma żadnych ograniczeń.

Przywróciłem ustawienia fabryczne karty i zmniejszyłem Power Limit do minimum żeby zobaczyć jak będą zachowywać się taktowania i napięcia na GPU pod obciążeniem (3DMark Firestrike):

 

af16a80a7f2b.png

 

Przeciętnie 1100-1200MHz i 650-675mV.

Prawie 400mV poniżej maksymalnego fabrycznego napięcia tej karty (1043mV).

Czyli wg teorii Foresta ograniczenie Power Limitu powinno zabić kartę w ciągu...

No właśnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wycofuję się z tego, co napisałem. hopes widocznie nie rozumie znaczenia słowa "gdyby" lub "zmniejszenie".

 

Dodam jeszcze, że właśnie możliwość ustawienia zbyt wysokiego napięcia na kartach NVidia jest zablokowana. Jeżeli za pomocą Afterburner'a będę próbował wymusić zbyt wysokie napięcie, to nie zostanie ono ustawione. GPU-Z pokazuje wtedy PerfCap Reason VRel, czyli Limited by Reliability Voltage.

 

Paw79, tu nie chodzi o niskie napięcie na karcie w ogóle, tylko o zbyt niskie napięcie dla danej częstotliwości pracy GPU.

Podam ci przykład. Na mojej karcie domyślnie dla napięcia 1000 mV jest przypisana częstotliwość 1830 MHz. Do testu zablokowałem za pomocą Afterburner'a kartę tak, aby cały czas pracowała na tym napięciu i częstotliwości. Edytując krzywą dla danego napięcia zwiększyłem częstotliwość o 100 MHz, czyli do 1930 MHz. Mając uruchomioną grę zaobserwowałem, że pobór prądu nie zwiększył się natomiast FPS wzrosły o około 5%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej zapytać producenta,być może odpisze bo na ludzkim rozum,jeśli to bezpieczne jak część osób twierdzi,to czemu producent wypuszcza karty z wyższym napięciem na wejściu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat prosto wytłumaczyć. Po prostu chipy mają różną jakość w zależności choćby od tego, z której części wafla pochodzą.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej karcie domyślnie dla napięcia 1000 mV jest przypisana częstotliwość 1830 MHz. Do testu zablokowałem za pomocą Afterburner'a kartę tak, aby cały czas pracowała na tym napięciu i częstotliwości. Edytując krzywą dla danego napięcia zwiększyłem częstotliwość o 100 MHz, czyli do 1930 MHz. Mając uruchomioną grę zaobserwowałem, że pobór prądu nie zwiększył się natomiast FPS wzrosły o około 5%.

Typowy objaw dobijania do Power Limitu.

U mnie nawet ustawienie 1785MHz/800mV daje wyższe wyniki w Firestrike'u niż ustawienia fabryczne (max. 1911MHz/1043mV).

Te ostatnie w najbardziej energetycznie obciążających miejscach potrafią zbijać taktownia poniżej 1700MHz.

 

Paw79, tu nie chodzi o niskie napięcie na karcie w ogóle, tylko o zbyt niskie napięcie dla danej częstotliwości pracy GPU.

Tylko w jaki sposób zbyt niskie napięcie dla danej częstotliwości GPU miałoby szkodzić karcie poza niestabilnością?

Na dłuższą metę nikt nie trzyma GPU na niestabilnych ustawieniach, bo po co komu karta która regularnie wywala go do pulpitu.

 

Podam przykład, w którym dla uproszczenia pominę wpływ temperatur i Power Limitu:

1) max. OC przy fabrycznym napięciu:

- 2125MHz/1043mV niestabilne

- 2100MHz/1043mV stabilne

 

2) mocny undervolting:

- 1848MHz/825mV niestabilne

- 1823MHz/825mV stabilne

 

W obu przypadkach karta będzie używana w dłuższym okresie blisko granicy stabilności (przy czym ustawienia stabilne oznaczają przetestowane z sukcesem w najbardziej czułych benchmarkach i potwierdzone kilkoma miesiącami bezproblemowej pracy w wymagających grach).

 

Każde OC i UV to zawężanie marginesu pomiędzy napięciem a stabilnymi taktowaniami GPU.

Jednak nikt nie ostrzega przed podkręcaniem karty, o ile tylko maksymalne napięcia i temperatury są trzymane w rozsądnych granicach.

 

Więc czym miałaby się różnić praca w pobliżu granicy stabilności przy max. OC od pracy przy mocnym UV, i dlaczego to ta druga miałaby być szkodliwa dla karty?

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma co sluchac tego typka z filmiku, jakiś durne teksty o glodzeniu karty. undervolting i większy tym dluzsze zycie karty, tak było jest i będzie amen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma co sluchac tego typka z filmiku, jakiś durne teksty o glodzeniu karty. undervolting i większy tym dluzsze zycie karty, tak było jest i będzie amen

No chyba że istnieją jakieś reguły dotyczące maksymalnych różnic pomiędzy głównym kontrolerem napięcia a pozostałymi zasilaniami na karcie.

Ale o ile mi wiadomo żaden z producentów nie informuje o istnieniu takich reguł.

 

Poza tym pozostają karty z koparek.

One w zdecydowanej większości pracowały przez wiele miesięcy na bardzo mocnym UV.

I jeżeli nawet część z nich padła, to przeważnie ze względu na żyłowane przez 24h/dobę pamięci VRAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat prosto wytłumaczyć. Po prostu chipy mają różną jakość w zależności choćby od tego, z której części wafla pochodzą.

Chipy gorszej jakości lecą do tańszych kart kolejno na lini produkcyjnej te karty sprawdzają pod kątem parametrów więc nie jest to prostym wytłumaczeniem.

 

nie ma co sluchac tego typka z filmiku, jakiś durne teksty o glodzeniu karty. undervolting i większy tym dluzsze zycie karty, tak było jest i będzie amen

Forest otwarcie mówi,że uczy się.

Żaden z nas nie ma polotu to tego gościa więc w pierwszej kolejności to ciebie bym nie słuchał.Ten typek jak piszesz bardzo daleko zaszedł wiedzą na temat kart graficznych i dużą ilość ich naprawił więc nie smaruj go bo jeszcxze będziesz chciał korzystać z jego usługi.

 

Ja mogę się zgodzić z Forestem bo na logikę każdy element na karcie ma swój zakres napięć.

Edytowane przez prooc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forest to cymbał jakich mało, nie polecam słuchać jego bajek. Może na naprawach kart się zna, ale na ich użytkowaniu już nie...

Wracając do pytania to nie, nic nie zaszkodzi. Poprostu karta ma działać stabilnie, żeby nie wywalało od zbyt niskiego V i tyle.

 

Gość jak zwykle pieprzy głupoty - już go od dawna nie ogladam bo to zwyczajnie strata czasu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipy gorszej jakości lecą do tańszych kart kolejno na lini produkcyjnej te karty sprawdzają pod kątem parametrów więc nie jest to prostym wytłumaczeniem.

 

 

Forest otwarcie mówi,że uczy się.

Żaden z nas nie ma polotu to tego gościa więc w pierwszej kolejności to ciebie bym nie słuchał.Ten typek jak piszesz bardzo daleko zaszedł wiedzą na temat kart graficznych i dużą ilość ich naprawił więc nie smaruj go bo jeszcxze będziesz chciał korzystać z jego usługi.

 

Ja mogę się zgodzić z Forestem bo na logikę każdy element na karcie ma swój zakres napięć.

Łykaj dalej jak młody pelikan co Ci Forest powie :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipy gorszej jakości lecą do tańszych kart kolejno na lini produkcyjnej te karty sprawdzają pod kątem parametrów więc nie jest to prostym wytłumaczeniem.

 

 

Forest otwarcie mówi,że uczy się.

Żaden z nas nie ma polotu to tego gościa więc w pierwszej kolejności to ciebie bym nie słuchał.Ten typek jak piszesz bardzo daleko zaszedł wiedzą na temat kart graficznych i dużą ilość ich naprawił więc nie smaruj go bo jeszcxze będziesz chciał korzystać z jego usługi.

 

Ja mogę się zgodzić z Forestem bo na logikę każdy element na karcie ma swój zakres napięć.

i tylko on jeden na całym swiecie wie ze undervolting może zepsuc karte?

Edytowane przez vxclpa45364sd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipy gorszej jakości lecą do tańszych kart kolejno na lini produkcyjnej te karty sprawdzają pod kątem parametrów więc nie jest to prostym wytłumaczeniem.

 

 

Forest otwarcie mówi,że uczy się.

Żaden z nas nie ma polotu to tego gościa więc w pierwszej kolejności to ciebie bym nie słuchał.Ten typek jak piszesz bardzo daleko zaszedł wiedzą na temat kart graficznych i dużą ilość ich naprawił więc nie smaruj go bo jeszcxze będziesz chciał korzystać z jego usługi.

 

Ja mogę się zgodzić z Forestem bo na logikę każdy element na karcie ma swój zakres napięć.

Forest umie naprawić kartę - super. Ale to co mówi to jego zdanie - równie dobrze przy UV mógł kopać człowiek i wtedy ją zaorać. Po prostu się nie przyznawał.

Patrz - używam Radeonów, każdy miał UV. Wszystkie żyją. Forest jest pierwszą osobą, która mówi, ze UV to krzywda dla układu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tylko on jeden na całym swiecie wie ze undervolting może zepsuc karte?

Z pewnością nie on jeden, ale wątpię byś siedział na wszystkich dużych zagranicznych forach i oglądał wszystkie zagraniczne filmy na YT w podobnej tematyce żeby być pewnym takiego stwierdzenia :)

 

Tutaj mamy jego opinię przeciwko Twojej (waszej) opinii. Rozsądny człowiek przeanalizuje i weźmie pod uwagę obie. Co zrobi ten nierozsądny to sobie sam dopowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipy gorszej jakości lecą do tańszych kart kolejno na lini produkcyjnej te karty sprawdzają pod kątem parametrów więc nie jest to prostym wytłumaczeniem.

Piszesz o chipach z jednym lub więcej nieprawidłowo działającymi blokami? Tak było np. w przypadku GTX 1070 Ti, który miał ten sam chip co GTX 1080 tylko z jednym wyłączonym blokiem. Ja mam RTX 2070, który ma pełny chip. W moim egzemplarzu może być lepszy chip, który wymaga niższego napięcia a w innym może być chip z gorszego kawałka krzemu i będzie potrzebował wyższego napięcia. Stąd pewien zapas. Kolejnym aspektem jest to, że w każdym układzie zachodzi powolna degradacja i to też może mieć wpływ na minimalne napięcie potrzebne do stabilnej pracy układu.

 

 

Paw79, tu nie chodzi o niskie napięcie na karcie w ogóle, tylko o zbyt niskie napięcie dla danej częstotliwości pracy GPU.

Tylko w jaki sposób zbyt niskie napięcie dla danej częstotliwości GPU miałoby szkodzić karcie poza niestabilnością?

Na dłuższą metę nikt nie trzyma GPU na niestabilnych ustawieniach, bo po co komu karta która regularnie wywala go do pulpitu.

Zapytaj się Foresta, to on tak uważa a nie ja. Ty podałeś przykład pracy karty na niskiej częstotliwości 1100 - 1200 MHz jednak na narmalnym dla tej częstotliowści napięciu. Chodziło natomiast o sytuację, w której karta pracuje na maksymalnej częstotliwości i najniższym dla tej częstotliwości stabilnym napięciu. Forest stwierdził, że szkodzi to karcie. Jeszcze raz powtórzę, że ja tak nie uważam.

 

Z pewnością nie on jeden, ale wątpię byś siedział na wszystkich dużych zagranicznych forach i oglądał wszystkie zagraniczne filmy na YT w podobnej tematyce żeby być pewnym takiego stwierdzenia :)

 

Tutaj mamy jego opinię przeciwko Twojej (waszej) opinii. Rozsądny człowiek przeanalizuje i weźmie pod uwagę obie. Co zrobi ten nierozsądny to sobie sam dopowiedz.

W ogóle nie ma znaczenia ile osób tak twierdzi. Wiesz ilu jest płaskoziemców? Czy coś z tego wynika?

 

Opinia Foresta jest nic nie warta, ponieważ to tylko opinia, nie podparta żadnymi konkretami.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Undervolting może zabić elektronikę... Dawno większej bzdury nie słyszałem lol2.gif

Zaraz ktoś wymyśli że zbyt niskie temperatury też mogą zaszkodzić lol2.gif

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie prościej zapytać producenta,być może odpisze bo na ludzkim rozum,jeśli to bezpieczne jak część osób twierdzi,to czemu producent wypuszcza karty z wyższym napięciem na wejściu.
A czemu wypuszcza procesory nie podkręcone na maxa? Zysk z K i X jest zbyt mały by brać go poważnie.

 

nie ma co sluchac tego typka z filmiku, jakiś durne teksty o glodzeniu karty. undervolting i większy tym dluzsze zycie
Zgadza się, to mity, że:

1. Lodówka potrzebuje 230 Volt. Kto się pisze na UV lodówki? Sprawdźcie ile V naprawdę potrzeba (nagrodą będzie łomot od żony lub matki)

2. 12V w zasilaczu to tylko sugestia, jest też te bzdurne 11.4-12.6V, wiadomo że 9V jest też super, jak też że wspaniałe zasilacze Codegen czy LC-Power są bezpieczne na maxa (tylko złośliwcy zrobili jakieś czarne listy).

 

Na poważnie: z pewnością UV jest niebezpieczne, natomiast kwestią jest punkt przegięcia. Np. u mnie UV "żarówki" LED Osram jej nie wykończył przez rok, ot zepsuł mi się żyrandol i psuł się coraz bardziej, żarówka skwierczała, strzelała, a głównie po kilka minut migała, na koniec "padła", ale inna świeciła słabo. Po wymianie żyrandola ta "padnięta" działa idealnie. Natomiast inna od tego UV padła na dobre. Powstaje więc pytanie czy punkt przegięcia dla karty graficznej nie jest dużo niżej od punktu stabilności (a każdy robiący UV chce stabilności więc nie schodzi niżej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu ty piszesz o zasilaczu 12V albo podajeś jakiś przykład z żarówką. Co to ma wspólnego z tematem. Ogarnij się.

 

Karta graficzna i procesor są zaprojektowane, przystosowane do pracy na różnych napięciach. Wynika to z tego, że czym wyższa częstotliwość pracy układu tym potrzebne wyższe napięcie do tego, aby działał stabilnie. Dąży się jednak do tego, żeby to napięcie było jak najniższe, ponieważ od niego zależy pobór prądu i co za tym idzie także ilość wydzielanego ciepła.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 strony w temacie, a nikt chyba zbyt dobrze nie zrozumiał, o co chodziło "sławnemu" Forestowi szczerbaty.gif do gpu nie dochodzi tylko vcore, ale też inne napięcia - wg niego, w momencie kiedy zabierasz zbyt dużo vcore może wystąpić sytuacja, że pozostałe linie zasilające zaczynają być nadmiernie przesilane podczas obciążenia gpu, co może prowadzić do uszkodzenia na przetwornicy danego napięcia - co z kolei może poskutkować tym, że poleci tamtędy znacznie wyższe napięcie niż powinno = uszkodzenie w gpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha lol2.gif To tym bardziej te głupoty źle o nim świadczą, znaczy o braku wiedzy o stosowanym zasilaniu na kartach graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w dzisiejszych czasach nie musisz znać dokładanie zasad działania danej rzeczy, żeby ją naprawić... czasami poprzez naprawy uczysz się, jak dana rzecz działa - i są ludzie, którzy jeszcze za to pieniądze biorą szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpis taktyczny bo fajny temat.

 

To tak jakby powiedzieć Vettelowi że jest żałosny bo nie potrafi naprawić silnika F1 albo powiedzieć inżynierowi F1/mechanikowi F1, że jest żałosny bo nie potrafi wykręcić rekordu świata na Monzy bolidem F1 :rotfl:

 

Temu elektronikowi mogę posłać chociażby Sideband'a który pokaże mu takie "myki" co można zrobić z softwarem i ustawieniami karty graficznej że zbuduje sideband'owi ołtarzyk bijąc mu pokłony ;) (Paw79'a wyślemy jako jednostkę uderzeniową ds. undervoltingu :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest to w końcu bezpieczne czy nie?

 

-bo właśnie dałem karcie 0.950V i pamięć poszła na 8500MHz i działa stabilnie.

Edytowane przez prooc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest to w końcu bezpieczne czy nie?

 

-bo właśnie dałem karcie 0.950V i pamięć poszła na 8500MHz i działa stabilnie.

"Nasze"poglądy znasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku CPU masz blokadę? Jedynie to tylko w biosie pokazuje na czerwono ale chyba nie wszędzie.

 

Jak miałem i5-4670k to przez przypadek wklepałem 19v zamiast 1.9v Input Voltage. Potwierdziłem zmianę i jak pokazało się logo systemu to szybko zrobiłem reset żeby sprawdzić czy dałem "." i jej brakowało. O jakich zabezpieczeniach mowa. Gdybym się nie zerwał z tą myślą to albo blue screen albo prawdopodobnie płyta główna pa pa.

19V z 12V zasilania :E

 

Jeśli już było to wybaczcie, nie czytałem całego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...